Отиди на
Форум "Наука"

Разширяването на Вселената


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Един научно доказан факт още в началото на ХХ в. ни хвърля в редица въпроси и размишления.

Вселената се разширява. На къде обаче? Според моята елементарна логика битрябвало епицентърът на разширението да е мястото на Великия взрив например. Оказва се обаче, че Вселената всъщност не се разширява на никъде! Всяка планета, звезда и въобще всяко тяло се отдалечава на еднакво разстояние и с еднаква скорост спрямо всички останали. Тоест разстоянието между планетите и звездите се увеличава, сякаш те се смаляват по местата си, а космическият пейзаж на Вселената постепенно опустява...

Как може да се обясни това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен въпросът е накъде се увеличава всекената ?Кое е простанството в което се намира вселената ни ? Предполагам и от една друга тема че си разбрал от новия брой на NGM ;) И мисля че човекът най-компетентен в тази тема е Spirit .И като молба : Spirit били ни обяснил за това разширение .Моля :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Едно време бях чел някъде, че този растеж или ще продължава така до безкрайност или ще стигне до една точка и ще започне обратен процес. Така докато стигне нищото...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Едно време бях чел някъде, че този растеж или ще продължава така до безкрайност или ще стигне до една точка и ще започне обратен процес. Така докато стигне нищото...

Във новия брой ма NGM се казва че разширението става благодарение на АНТИ-ГРАВИТАЦИЯТА и тя разделечава Галактиките една от друга и разширява вселената като балон .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Под разширяване на Вселената не се има предвид увеличаване на разстоянеито между планетите, звездите...

Увеличава се разстоянието между куповете галактики, както вече писах в отдел "Физика".

Представете си че Вселената е един балон, който се намира в една стая. Стаята е безкрайна и представлява хаоса т.е. пространство изпълнено с квантов прах. Можеш да си надуваш балона до безкрай и той ще заема все повече и повече пространство от квантовия прах, но след като квантовия прах е безкраен Вселената ще си расте на пройзвол. Някъде бях гледал една графика на вселената погледната "отвън". Ако ми попадне пак, ще я пусна тук.

Вселената няма да спре да се разширява! Някой мислят така, понеже ентропията във вселената се увеличава, а паралелно с това се освобождава нова енергия от квантовия прах и така енергията във Вселената се балансира. De facto ако еволюцията на Вселената спре, ще спре и разширяването й. Но еволюцията няма начин да спре, понеже винаги ще има гравитация и винаги ще има нова материя от разширяването :) Вселената е нещо като бобина. Това е най-простото обяснение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Под разширяване на Вселената не се има предвид увеличаване на разстоянеито между планетите, звездите...

Увеличава се разстоянието между куповете галактики, както вече писах в отдел "Физика".

Представете си че Вселената е един балон, който се намира в една стая. Стаята е безкрайна и представлява хаоса т.е. пространство изпълнено с квантов прах. Можеш да си надуваш балона до безкрай и той ще заема все повече и повече пространство от квантовия прах, но след като квантовия прах е безкраен Вселената ще си расте на пройзвол. Някъде бях гледал една графика на вселената погледната "отвън". Ако ми попадне пак, ще я пусна тук.

Вселената няма да спре да се разширява! Някой мислят така, понеже ентропията във вселената се увеличава, а паралелно с това се освобождава нова енергия от квантовия прах и така енергията във Вселената се балансира. De facto ако еволюцията на Вселената спре, ще спре и разширяването й. Но еволюцията няма начин да спре, понеже винаги ще има гравитация и винаги ще има нова материя от разширяването  :) Вселената е нещо като бобина. Това е най-простото обяснение :)

Благодаря за точното обяснение :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доста странно. Какви сили я карат да се разширява? Защо нараства именно пространството между куповете галактики, доколкото знам те не винаги имат ясно очертани пространствени граници? Кажи повече за квантовия прах и неговата същност, реликтовото лъчение предполагам не е стигнало до него, или е точно на разширяващата се граница? Откъде идва новата материя, която изпълва новосъздадените пространства в следствие на разширението?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Доста странно. Какви сили я карат да се разширява? Защо нараства именно пространството между куповете галактики, доколкото знам те не винаги имат ясно очертани пространствени граници?

Не прочетели темата "Гравитация"??? Не ми се ще да пиша едни и същи неща по десет пъти :(

Кажи повече за квантовия прах и неговата същност, реликтовото лъчение предполагам не е стигнало до него, или е точно на разширяващата се граница? Откъде идва новата материя, която изпълва новосъздадените пространства в следствие на разширението?

Кванотвия прах е кварки и лептони. Реликтовото лъчение е нещото, което разширява Вселената. Новата материя/енергия идва от точно този прах, което смятам е очевидно.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Един научно доказан факт още в началото на ХХ в. ни хвърля в редица въпроси и размишления.

Вселената се разширява. На къде обаче? Според моята елементарна логика битрябвало епицентърът на разширението да е мястото на Великия взрив например. Оказва се обаче, че Вселената всъщност не се разширява на никъде! Всяка планета, звезда и въобще всяко тяло се отдалечава на еднакво разстояние и с еднаква скорост спрямо всички останали. Тоест разстоянието между планетите и звездите се увеличава, сякаш те се смаляват по местата си, а космическият пейзаж на Вселената постепенно опустява...

Как може да се обясни това?

Ами аз до колкото знам, има три най-разпространени модели на Вселената на Фридмън- Робертсън- Уокър (с положителна кривина, с нулева и с отрицателна кривина).

И от това кой от тези модели отговаря на действителността зависи отговорът на зададения от теб въпрос.

FRW-моделите на безкрайни вселени с нулева и отрицателна кривина не могат да реколабират, защото просто си се разширяват безкрайно.

Пък другия вариант- да представим Вселена с положителна кривина... От ОТО на Айнщайн следва, че такава Вселена не може да се разширява до безкрайност и накрая стига до Голям Срив.

Работата е там обаче, че въобще не е ясно кой е верният вариант.

Аз лично приемам за верен онзи от тях, при който пространствената геометрия е евклидова, т.е. приемаме наличието на нулева кривина. Вселената няма да реколабира, а ще се разширява безкрайно. Според тази теория, когато Вселената еволюира във времето, галактиките равномерно се отдалечават една от друга. Имаме различни евклидови равнини за различните "моменти от време" и всички тези равнини са наредени една над друга, при което получаваме веднага картината на целия пространствено-времеви континиум. Отделните галактики се изобразяват като криви линии- мировите линии на галактиките. И тези линии се раздалечават по посока към бъдещето, като се установява, че не съществува мирова линия на някоя галактика с по-специални свойства. Нещо такова. Но не е задължително да съм улучила верният отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами аз до колкото знам, има три най-разпространени модели на Вселената на Фридмън- Робертсън- Уокър (с положителна кривина, с нулева и с отрицателна кривина).

И от това кой от тези модели отговаря на действителността зависи отговорът на зададения от теб въпрос.

FRW-моделите на безкрайни вселени с нулева и отрицателна кривина не могат да реколабират, защото просто си се разширяват безкрайно.

Пък другия вариант - да представим Вселена с положителна кривина... От ОТО на Айнщайн следва, че такава Вселена не може да се разширява до безкрайност и накрая стига до Голям Срив.

Работата е там обаче, че въобще не е ясно кой е верният вариант.

Каква е семантичната разлика между термините "Големият Взрив" (The Big Boom) и използваният по-горе - "Големият Срив"?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Holly s***, ninja! Вселена, разширение, форма и център на Вселената... :058::046::bottom::cardR::maniac::puke::pain::please:

Напомня ли ти на нещо? Щото на мен ми напомня :116::doh::frusty2::mad::maniac::new_shocked::oops::pain::puke::swear::thmbdn::dwarf::elf::duel::paladin::orc:

Аз ще си взема пуканки и само ще чета без да пиша в тази тема :partytime2: Смятай ако и онзи човек дойде тук (чието име/ник не бива да бъде споменавано) ще стане истинско парти :banana: :band::crazy::dance::drink::drinks_cheers::drinks_drunk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смятай ако и онзи човек дойде тук (чието име/ник не бива да бъде споменавано) ще стане истинско парти :banana: :band::crazy::dance::drink::drinks_cheers::drinks_drunk:

Смятам, че ако се появи, ще се наложи да злоупотребиш с мод-ските си правомощия и да го баннеш (ако можеш де). :whistling:

И аз в тази тема не искам да се меся. :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква е семантичната разлика между термините "Големият Взрив" (The Big Boom) и използваният по-горе - "Големият Срив"?!

:hmmm: А защо задаваш въпрос, чийто отговор знаеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

до stavropoll

Знаеш ли ги ония пуканки, дето са в едно пликче - слагаш го в микровълновата и за две минути си имаш топли пуканки? Като ми втръснат тия пуканки или ще изтрия всичките акумолирали простотии от раздела или ще си подам оставката като модератор на раздел "Физика". А ако някой почне да спами раздел "Астрономия" с подобни простотии ще трия веднага и без предупреждение.

:partytime2:

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

до stavropoll

Знаеш ли ги ония пуканки, дето са в едно пликче - слагаш го в микровълновата и за две минути си имаш топли пуканки? Като ми втръснат тия пуканки или ще изтрия всичките акумолирали простотии от раздела или ще си подам оставката като модератор на раздел "Физика". А ако някой почне да спами раздел "Астрономия" с подобни простотии ще трия веднага и без предупреждение.

:partytime2:

Ще триеш СПАМ. О, това е чудесно, поздравления! :punk::whistling: Да изтрием всичкия СПАМ на хората, които се опитват да пишат. Я ги виж ти, срам нямат, пишат тука някакъв СПАМ.

И собствено, понеже аз също пиша тук... И защото изглежда и моето мнение причисляваш към СПАМА, нека те запозная с този, който всъщност е описал доста по-подробно в своите книги това, което аз описах тук много накратко. По една МАЛКА случайност това е учителят на Хокинг и както вече се сещаш сигурно, негово име е Р. Пенроуз.

Или приятелю, честито! Имаш моите поздравления, защото може би за теб е съвсем нормално Р. Пенроуз да е = СПАМ! :hmmm::laugh::Oo:

Трий я тази ПРОСТОТИЯ! Пенроуз ли? :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човече, напълно подкрепям Спирит!

Не ме интересува кой какво е писал, само моля ви се, не цапайте форума с космолигия! Това е много миризлива и лепкава тема, която не заслужава да бъде подхващана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И защото изглежда и моето мнение причисляваш към СПАМА, нека те запозная с този, който всъщност е описал доста по-подробно в своите книги това, което аз описах тук много накратко. По една МАЛКА случайност това е учителят на Хокинг и както вече се сещаш сигурно, негово име е Р. Пенроуз.

Или приятелю, честито! Имаш моите поздравления, защото може би за теб е съвсем нормално Р. Пенроуз да е = СПАМ!

Христо май се почна, а? Много ми напомня на един друг форум, който закъса точно заради подобни изказвания. А на теб?

ПП Аз днес си купих няколко плика пуканки. Май днес ще изям първия :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Христо май се почна, а? Много ми напомня на един друг форум, който закъса точно заради подобни изказвания. А на теб?

ПП Аз днес си купих няколко плика пуканки. Май днес ще изям първия :)

Ти ли му беше модератор на този закъсал форум?

И аз съм мизантроп. Признавам си обаче най-чистосърдечно, че ти по мизантропия ме биеш и почтено се оттеглям от темата, като при това оставям желаещите да се оплакват от астрофизиката да я дооспамят в обсъждане на вкусовите качества на пуканките и лепенето на 22 реда излишни емотиконки. :crazy_pilot:

Хайде spirit хубав ден и внимавай да не преядеш с пуканки! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък си купих вестник "Марица".

Там пише, че от избирателните списъци ще отпаднат около 700 000 български избиратели - затворниците, поставените под запрещение и тези, които са в чужбина...

:post-70473-1124971712:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти ли му беше модератор на този закъсал форум?

Не!

--

Иначе нямам нищо против астрофизиката, стига да се обсъжда нещо нормално, което се знае със сигурност. Някои хора от тоя форум сме ставали свидетели на дискусии на тема "Космология" и не искаме да ставаме отново свидетели. Става дума за мен, stavropoll, Zvezdichko, Акиндин и можеби Apofis.

Ако някой иска да съобщи нещо на света за космологията, нека да напише един труд или статия с добра аргументация и посочени източници на информация, пък после ще го прегледаме и ще го сложим или на сайта или в списанието ако става за нещо. Ето няколко примерни статии на английски (в .pdf формат):

1. Cosmology from start to finish - сваляне

2. Is our Universe natural? - сваляне

3. The large-scale structure of the Universe - сваляне

Забележете как след всяко твърдение има индекс и накрая на статията се посочва доста сериозен източник. Ако някой напише такова нещо аз първи с две ръце ще гласувам да се публикува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До 'Spirit'

А нещо на руски няма ли? Защото английският не е точно от моето село.

П.П. Ами аз си уточних най-съвестно на две места в поста си:

1.

Работата е там обаче, че въобще не е ясно кой е верният вариант.

2.

Но не е задължително да съм улучила верният отговор.

Казано е, че човек, ако не вярва, че може да намери отговор, не би мислил над даден въпрос.

Сигурно затова някои хора си падат по научни утопии.

И според мен важното опира до оформлението на отговора по такива чоглави теми. Както аз мога да уточня, че се навлиза в зона, където нещо не се знае със сигурност, така може и други да го правят (не е толкова трудно). А трети, които четат- да си правят сметката от тук нататък съобразно изнесената информация. Така мисля аз, че е редно да се постъпва в такива случаи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

оставям желаещите да се оплакват от астрофизиката

Забележка: астрофизиката си е супер, защото там има наука, даже там аз съм най-силен, ако имате астрофизичен въпрос с радост ще помогна. Който не знае, астрофизиката е дял от астрономията, който се занимава с физическите характеристики на звездите, и другите обекти, също и с начините за тяхното наблюдение. Изучаването на слънцето е астрофизика, звездните спектри са астрофизика, поляриметрията, астрономическата техника, висчки те се включват в астрофизиката и са безумно интересни. За астрофизика съм готов да говоря винаги. :)):

Космологията обаче ми вляе зле на нервната система, а и на тази на Спирит. Формата, центъра, разширението, свиването, мястото, границите, миналото, бъдещето, размера, цвета и вкуса на Вселената, това вече са празни приказки. :mad:

За това, ако решите да задавате въпроси за космология, мога спокойно да ви кажа ДА НЕ РАЗЧИТАТЕ НА ОТГОВОРИ!!! Ако искате да научите нещо - ЧЕТЕТЕ, НЕ СПАМВАЙТЕ!

И аз сега отивам да изроня малко царевица за пуканки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До 'stavropoll'

Здравей.

Ами видиш ли, аз съм любител в тази област. Чела съм малко он лайн лекции по въпроса (на разни университети).

И на руски също чета някои неща. В една енциклопедия "Энциклопедия Кругосвет" пише следното:

Астрофизика, в значении, которое придавали этому термину при его появлении в начале 20 в., исследует природу и эволюцию космических тел на основе современной атомной физики. Связанная с ними космология изучает Вселенную как целое и исследует ее крупномасштабную структуру.

Но това няма значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам това от къде си го изкопала и какво означава, но при сърч на определения и дефиниции в гуугъл за "астрофизика" и "космология" излиза това:

http://www.google.com/search?hl=bg&lr=...on&ct=title

http://www.google.com/search?hl=bg&lr=...on&ct=title

Т.е. астрофизика и космология са съвсем различни неща :!!!:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...