Отиди на
Форум "Наука"

Къде има гъби?


kitev80

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте и от мен.Пускам тази тема защото знам че има доста хора в България които си вадят някой и друг лев от гъби.Аз съм от тези хора.Бера гъби а също така и купувам и продавам гъби.Предлагам тук да пишем къде в момента има гъби и от кой вид.Призовавам ви да бъдете активни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте и от мен.Пускам тази тема защото знам че има доста хора в България които си вадят някой и друг лев от гъби.Аз съм от тези хора.Бера гъби а също така и купувам и продавам гъби.Предлагам тук да пишем къде в момента има гъби и от кой вид.Призовавам ви да бъдете активни.

току що получих информация че в с.паничково (до Асеновград) е тръгнала манатарка :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте Аз съм нов член на този форум,ходя от време на време за гъби,не познавам много видове,но вече изядох тези които намерих.колеги казаха,че е ПЪНЧУШКА.Това което намерих обаче за тази гъба не съвпада с тази която намерих.На снимката ясно се вижда,че е върху дърво,гората е смесена,преобладаващо широколистна.Шапката на гъбата е с размери от6до15мм.Дребничка е,но е в големи количества на едно място.Само на едно дърво имаше повче от 15 такива туфи.Незнам как се казва.Някой знае ли?

post-7460-045884600 1286941296_thumb.jpg

post-7460-031746700 1286941318_thumb.jpg

post-7460-034994900 1286941395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте Аз съм нов член на този форум,ходя от време на време за гъби,не познавам много видове,но вече изядох тези които намерих.колеги казаха,че е ПЪНЧУШКА.Това което намерих обаче за тази гъба не съвпада с тази която намерих.На снимката ясно се вижда,че е върху дърво,гората е смесена,преобладаващо широколистна.Шапката на гъбата е с размери от6до15мм.Дребничка е,но е в големи количества на едно място.Само на едно дърво имаше повче от 15 такива туфи.Незнам как се казва.Някой знае ли?

за мен лично също е непозната :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се извинявай,радвам се,че все пак някой е обърнал внимание на снимкитеи се е постарал да ми пише.Ащом сега аз пиша значи съм добре-нищо ми няма.Ето ви още една,която не съм сигурен каква е.Гъбите са стари не съм ги вземал,само ги снимах.Дървото е орех-загниващ,гъбите бяха много,имаше и доста по-големи.Доста са замърсени,но по фората им и вида,може би някой ще може да каже какви са.

post-7460-069591600 1287159607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам как се казват тези гъби,цвета и формата им се виждат ясно на снимката.Дървото е липа.На пипане са лепкави.Изядох един екземпляр още като ги намерих(преди 3 дена)Вечерта ги опържих и изядох-вкусни са. Знае ли някой как се казват тези гъби?

post-7460-074831400 1287817038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези ги бера от години,от средата на октомври до като падне първия сняг и все още може да се ходи из гората.Среща се в широколистни гори и малко труно се забелязва под нападалите листа,често там където има бръшлян,но когато я открия обикновенно е в големи количества,на туфи.Диаметъра на едрите екземпляри е 7-8см.Пънчето е кухо,високо е8-10см.,с малко неправилна форма,прилича на леко смачкана и поогъната тръба.Цвета се вижда добре на снимката.Много е крехка,може да се бере и без да се реже с нож,просто мушваш пръсти под гуглата и я пречупваш.В диаметър от около 3 метра съм набирал 6-7 килограма.Туфите обикновенно са много,не смееш да стъпиш на страни.Консервирал съм в буркани,става добре.НЕ ЗНАМ КАК СЕ КАЗВА.

post-7460-010992300 1287819968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази също намирам в липовите гори,по нападали дървета и клони.Свежите екземпляри са меки и слузести,по-старите потъмняват и са по твърди(отдолу между ламелите на старите има дебни мушици).Цвета и формата и са характерни.Жилава е,на вкус леко нагарча в прясно състояние-заради слузта.Мие се с подсолена вода заради слузта.Вкусна е,най често на салата.Дребничка е и може би затова не представлява интерес за повечето гъбари.Когато няма други гъби все пак е нещо.НЕ ЗНАМ КАК СЕ КАЗВА.

post-7460-055381200 1287821230_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Искам да попитам къде в София мога да намеря различни видове,прясно набрани,100% ядливи /неотровни/ гъби :?

(извинявам се за грешката в заглавието)

Редактирано от BgNauka
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Отдавна няма движение в този форум,може би защото годината не беше много добра за нас(гъбарите)или поне за мен.Есента беше доста суха и топла,липсата на влага не даде възможност на много видове да се развиват,или поне се появиха за кратко.Все пак не мина савсем без гъби.Ето какво сабирах Аз:Бяла и кафява орешарка,Синапова гъба,Саждива гъба,и най ценната можеби Auricularia.От нея брах до падането на снега,не,че сега я няма просто трудно се намира заради снега.Пожелавам на всички потребители и гости на този форум ПРИЯТНО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА 2011г.Много здраве на тях и семействата им.Много щастие и късмет,лични и професионални успехи.

post-7460-092092000 1293532300_thumb.jpg

post-7460-014784900 1293532316_thumb.jpg

post-7460-099197100 1293532492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не се извинявай,радвам се,че все пак някой е обърнал внимание на снимкитеи се е постарал да ми пише.Ащом сега аз пиша значи съм добре-нищо ми няма.Ето ви още една,която не съм сигурен каква е.Гъбите са стари не съм ги вземал,само ги снимах.Дървото е орех-загниващ,гъбите бяха много,имаше и доста по-големи.Доста са замърсени,но по фората им и вида,може би някой ще може да каже какви са.

И аз обърнах внимание на снимките и текста, но както казва един от уважаемите колеги от този форум ".. звучи като древно-марсиански диалект"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама откъде е дошло това, че кладницата била вкусна :laugh: Купих веднъж и никога няма да повторя. Жилава и без аромат...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ама откъде е дошло това, че кладницата била вкусна :laugh: Купих веднъж и никога няма да повторя. Жилава и без аромат...

Може да ни си улучила добра партида :) :) Аз явно съм случвал на добри партиди, защото ми харесаха.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

тия дена докато се разхождах нож и торбе и резултата бе не малко масловки, няколко манатарки, сърнели и много хубави сиви кладници :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • 11 месеца по късно...
  • 3 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...