Отиди на
Форум "Наука"

По-големият монитор изморява очите


flipz

Recommended Posts

  • Потребител

Смених си 17" монитор с 22" wide screen и двата са Samsung плазмени. Чудя се по- големият гледан от същото разстояние, дали не изморява повече очите ?

Площта на излъчване на светлина е по- голяма и следователно в очите попада по- голямо количество светлина.

Мислите ли че големият монитор може да изморява повече очите и да навреди до по- голяма степен на зрението?

Редактирано от flipz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поради по- голямото излъчване на светлина. Имам чувството, че по- бързо ми се изморяват очите ако съм на настолният с новият монитор от колкото на лаптопа с 15 инчовият.

От 50 - 100 см ми е разстоянието до монитора. Повече светещи пиксели, повече попаднала в ретината светлина.

Разсъждавам и се чудя дали не е по- вредно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не ги изморява.

Препоръка на трудовата медицина за работа с видеотерминални устройства: Горната част на екрана трябва да бъде разположена на височината на очите.

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поради по- голямото излъчване на светлина. Имам чувството, че по- бързо ми се изморяват очите ако съм на настолният с новият монитор от колкото на лаптопа с 15 инчовият.

От 50 - 100 см ми е разстоянието до монитора. Повече светещи пиксели, повече попаднала в ретината светлина.

Разсъждавам и се чудя дали не е по- вредно.

Аз в момента пиша на комп свъран чрез HDMI със 42 инчов Sony KDL-xxxxxx, като едновременно с това гледам в прозорче сателитна телевизия и отделно ъплоудван сайта си и нямам никакъв проблем с умора на очите. Най важното е хигиената, да се дава почивка на очният нерв...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря .. макар, че съм си намалил контраста и осветеността, като са в пропорция 1:3 контраст: осветеност. Като се зачета повече от 1-2ч и започвам да мигам повече и усещам умора.

Работя като системен администратор вече 6-та година и съм свикнал.

Изкарах вече 2 пъти конюктивит, а не си докосвам очите и внимавам да не прекалявам, но .. късмет.

Дясното ми око беше с по- добро зрение, сега вече не е така .. че и може да отива към диоптър 0,3 - 0,5 ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря .. макар, че съм си намалил контраста и осветеността, като са в пропорция 1:3 контраст: осветеност. Като се зачета повече от 1-2ч и започвам да мигам повече и усещам умора.

Работя като системен администратор вече 6-та година и съм свикнал.

Да, прав си, ако работиш със много светли фонове на текстовите полета трябва да се намали контраста обезателно, като естествено ще "осветиш" със малко яркост до нужното ниво за да има четливост...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ги изморява.

Препоръка на трудовата медицина за работа с видеотерминални устройства: Горната част на екрана трябва да бъде разположена на височината на очите.

:bigwink:

Надигам се и сядам нормално на стола :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Важна настройка е "Screen refresh rate". Той трябва да е сетнат на максимално допустимата стойност за конкретния тип монитор.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

дългото зверене в монитора /по цял ден и цяла нощ/ изморява очите. Даже ги уврежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Важна настройка е "Screen refresh rate". Той трябва да е сетнат на максимално допустимата стойност за конкретния тип монитор.

Точно това щях да кажа.

Мисля си, че като човек е сменил монитора, е нормално да има някакъв период, в който му е терсене, докато свикне с новия. Но големият добър монитор е благина за очите и главата, особено за хора, на които им се налага да прекарват по 10-12 часа пред него. По въпроса за хигиената - да, много е важно. Много хубаво е на всеки час да се става и да се почива няколко минути, не само за очите, а и за тялото. Онзи ден баба ми прочела в някакъв вестник за следната почивка за очите: отваряш прозореца и гледаш надалеч, без дасе напрягаш. Най-малкото това е страхотно за обновяване на въздуха в дробовете :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Смених си 17" монитор с 22" wide screen и двата са Samsung плазмени.

Не размерът, а подчертаната думичка ти е проблемът. Най-добре или си намери някой CRT, или поне да е с по-добро качество от сегашния ти.

Аз съм в къщи с Fujitsu-Siemens с нестандартен размер 18-инчов. Много съм си доволен от него, но ми го изнамери един приятел, който търгува с хардуер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В случая не става дума за плазмен монитор - 99.99% съм сигурен :) Най-вероятно монитора е LCD TFT. Тези монитори масово са на 60 Hz вертикана развивка. При тях би трябвало честотата да не оказва чак толкова голямо влияние, но и аз мисля, че го усещам. Не знам кое точно изморява окото при TFT мониторите, но като че ли при CRT мониторите с по-висока вертикална развивка от 75 Hz не е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип идеята за по-голям монитор е да може да се гледа от по-голямо разстояние, и по този начин пази очите повече, това, че ние не правим така си е друг проблем.

Освен това когато екрана е по-голям особено разширен (Wide), а не 4:3 както са старите, очите гледат на по -голяма площ и или трябва да се завърта леко главата или очите шарят непрекъснато на голямо разстояние от крайно ляво до дясно. Та поради тази причина е възможно да се усеща повече умора, но това е само докато си на етап сравнение. после се свиква, което не значи, че няма дати изморява очите. Най-добре е етапа на сравнение , показва кое е по-доброто за теб , а не с кое да се мъчиш да свикваш.

Слагай на натив резолюция и максимална честота, като за целта инсталираш драйвера на монитора задължително , за да не го повредиш. или да се чудиш колко му е максималното.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...