Отиди на
Форум "Наука"

Дядо Добри


Elemag

Recommended Posts

  • Потребител

Ох, може би ще направя оффтопик, но незнайно защо, или може би знайно, у нас има едно много болно проявление на стремежа към възраждане на православното духовно начало, а именно строежът на нови храмове. Значи, нямам нищо против реставрацията на стари - живеем с стар софийски квартал, със стара църква с безценни стенописи от руски или украински иконописец от началото на ХХ век. Това са безценни неща, спор няма. Вдигането на църкви в селища, в които няма, и има реална нужда от църква, също е ок. Някое и друго миниатюрно параклисче също то приемам. Меко казано, не е ли по-нормално, вместо да се харчат толкова средства за тази цел, църквата да прави истинска благотворителност?! Има много изоставени строежи на църкви - в София мога да изброя поне 4 такива. Има градове в които има достатъчно стари храмове, а са се вдигнали огромни скъпи нови църкви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами институцията се представлява от хората, които в момента са в нея. Ако хората са некачествени, и институцията в момента е некачествена. А фактът, че има некачествени хора, показва, че институцията не си върши добре работата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Колко години трябват на едно религиозно течение за да не е секта? Квакерите секта ли са? А старообрядниците? А алианите? А маронитите, които са по-стари от БПЦ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами институцията е равно на хората в нея.

Това за ятагана и турците не е абсолютно никакъв критерии за това що е секта и що не е. А е пълна измишльотина.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, институцията си има самостойно значение.

Мисля, че атеизмът само ще спечели, ако просто е по-умерен и не върти меча във всички посоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ОК, всички си имаме силно индивидуални и добре подплатени убеждения. Торн е заявен нехристиянин, КГ е заявен традиционалист, Стинка, както изглежда, уважава институцията, Лорда е скептик, а аз откровено се колебая между лоялност и ругателство по отношение на БПЦ... всичко това е чудесно. Няма смисъл обаче нито да изпадаме в овче възхищение, нито да ръмжим. Неутралният тон е най-добър.

Темата е за дядо Добри. Стоедин е прав, че човекът прилича на онзи Серафим от разказа.

Темата не е за БПЦ. Ако някой иска да отвори тема, посветена специално на българската Църква в нейната историческа и обществена роля - моля. Но предупреждавам, че според мен ще е тема, подобна на аферата Драйфус: пораждаща излишни страсти.

Впрочем, дядо Добри е с неприятно мнение за подопечните на отец Иван. Което показва, че дори светците могат да спорят помежду си. За мен това гарантира, че дори и в Рая не е скучно :happy:

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз като убеден атеист, силно се надявам държавно привилегированата секта БПЦ никога да не намери в българското общество такова място, каквото ТЯ смята, че и е отредено, а като любител на стенописите се надявам да вземе малко да се загрижи за тях. Толкова.

Напълно съм съгласен. България е светска държава и не трябва да дава нито лев на БПЦ, нито да насърчава по какъвто и да е начин дейността и. Каквото е отношението към католиците, мюсюлманите, такова трябва и да е към БПЦ. И стига са ревали тези попове за пари. Нали ужким 85% от българите са православни - ами като са толкова вярващи да си плащат църковния десятък.

За морала на нашите попове няма какво да говорим. За тях религията е бизнес, а църквите са нещо като бакалници. Последната грижа на поповете са християнските добродетели и поддържането на вярата.

Предполагам, че парите дето дядото ги събира и дава на църквата, веднага потъват в нечии джобове. Е какъв е смисълът тогава да му се дават? Уж ги даваш с идеята че отиват за храма, а всъщност ги даваш на алчния поп.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прощавай, Алва, смятай се споменат.

Дори само като юзър мен хулите по адрес на самата християнска вяра ме оскърбяват. Колкото до БПЦ, тя си има и правиците, и кривиците. Настоявам за неутрален тон.

И, повтарям, темата е за конкретното лице. Няма смисъл от офф-топик.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Дядо Добри от Байлово е доста известен просяк. Известен в средите на религиозно практикуващите, разбира се. За някои той е нещо като светец, духоносен старец, както се казва. Може да мине и за юродив, но не в смисъла на луд или наивен, а на юродстващ, безсребреник, нарочен сиромах. Със сигурност е чист човек. Не задържа пари за себе си, живее радикално скромно и действително изкарва с просията си значителни средства, които дарява на храмове. Той е един от малкото хора в София, които обръщат внимание, че стенописите на "Св. Александър Невски" са в отчайващо състояние. И е почти единственият, който със сигурност прави нещо. Хората са склонни да бъдат щедри към него, защото знаят, че не е поредният измамник или гнусен лъжепросяк. Той обаче не е склонен да се възползва от ничия щедрост. Чували сте за свети Франциск и неговия култ към бедността. В лицето на Добри виждате този култ на практика. Този стар човек е пример за християнин. Радикален, дори фанатичен пример - което показва разликата от фанатизъм до фанатизъм. Това е самото живо православие в най-добрия му вид. Ето това е човек, за когото мога да кажа, че не съм достоен да вържа и ремъка на цървулите му.

Бих препоръчал, независимо дали сте вярващи или не, следващия път, когато го видите, да му дадете нещо - или дребна сума (която той няма да пропие, това е сигурно), или дреха, или нещо за хапване, при все че това той най-вероятно ще откаже - човекът преживява почти изключително на хляб и ябълки, не се шегувам. Във всеки случай благодарността на един старец няма да ви навреди.

ПОТРЕСЕН СЪМ!АМА НАИСТИНА!

Този човек наистина ми показва, какво е това ВЯРА, ревностно православие!

При условие, че аз съм човек, за когото религията, православието(въобще всички религии и най-вече исляма) е нещо шиб....но!

Къде по-точно си го виждал Глишев?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де, не се дърляйте, темата си е за конкретния човек. Ако изобщо ще има офф-топици, нека да са поне добронамерени.

@andreiS40: можеш да го видиш къде ли не из София, аз, да речем, съм го засичал пред Седмочислениците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря Глишев

Алвасарейро, моля те, а и Торн да не плюете срещу православието и Българската Правос8лавна църква...!

Може да си и4мат недостатъци, но те са проекция на човешките недостатъци.Какво е иначе една църковно-административна структура без хората.

Темата НЕ Е за БПЦ!

Бил съм в Гърция, не мога да отрека благотворното влияние на гръцката патриаршия върху обществения живот в Гърция.....

Там освен, че църковната институция е на голяма почит, тя е много обществено ангажирана и много под9помага...Особено многодетни семейства.

А без БПЦ, България би била дори още по-зле от сега!

Съжалявам, че се отклоних!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

andreiS40, в момента всъщност ти повдигаш отново стария офф-топик относно БПЦ. Бих помолил останалите юзъри да игнорират това. Ако на някого му се говори за Църквата - моля, форумът е голям, да пусне тема.

Ако някой има нещо да каже или да пита относно Добри от Байлово - моля.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Аз като убеден атеист, силно се надявам държавно привилегированата секта БПЦ никога да не намери в българското общество такова място, каквото ТЯ смята, че и е отредено, а като любител на стенописите се надявам да вземе малко да се загрижи за тях. Толкова.

Според мен БПЦ е изиграла средновековната си роля и е време държавата да си прибере имотите и версиите ,да спре напъните им за влизане в учебните програми и т.н., като същевременно я остави сама да отстоява позициите си сред българските православни християни :vertag: ...и тогава "жертвите" на такива хора, като дедо Добре няма да ни изпълват с недоумение и объркване, нас грешниците. :post-20645-1121105496:

Редактирано от КАЛОПЕТ
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, това си е частно мнение. Според мен колегата питаше не за личната духовност, а за обществените ползи от религиозната организация.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...