Отиди на
Форум "Наука"

Дядо Добри


Elemag

Recommended Posts

  • Потребители

Вероятно някои са виждали 96 годишният старец да събира милостиня около някои от столичните църкви. Това е дядо Добри. Оказва се обаче, че всички събрани от него пари той дарява, а с дарените от него през 2009 година 35 700 лева (!) на храм-паметника "Св. Александър Невски", той се явява и най-големият му дарител. Трудно ми е да коментирам за това по-добре вижте:

http://www.youtube.com/watch?v=XrpluPFjtns

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това наистиа е потресаващо!!!!

Едно какво представлява този човек, второ, какво представлява тази дейност....

Колко символика има в това, тоя старец, покрай който минавам по 5 пъти на ден да е дал най много пари. Че той изглежда като дошъл от Средновековието... :!!!:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е наистина потресаващо. Аз също често го виждам на входа на църкви, и винаги съм си мислел, че е обикновен просяк, дори и през ум не ми е минавало, че дарява парите на църкви и манастири.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дядо Добри от Байлово е доста известен просяк. Известен в средите на религиозно практикуващите, разбира се. За някои той е нещо като светец, духоносен старец, както се казва. Може да мине и за юродив, но не в смисъла на луд или наивен, а на юродстващ, безсребреник, нарочен сиромах. Със сигурност е чист човек. Не задържа пари за себе си, живее радикално скромно и действително изкарва с просията си значителни средства, които дарява на храмове. Той е един от малкото хора в София, които обръщат внимание, че стенописите на "Св. Александър Невски" са в отчайващо състояние. И е почти единственият, който със сигурност прави нещо. Хората са склонни да бъдат щедри към него, защото знаят, че не е поредният измамник или гнусен лъжепросяк. Той обаче не е склонен да се възползва от ничия щедрост. Чували сте за свети Франциск и неговия култ към бедността. В лицето на Добри виждате този култ на практика. Този стар човек е пример за християнин. Радикален, дори фанатичен пример - което показва разликата от фанатизъм до фанатизъм. Това е самото живо православие в най-добрия му вид. Ето това е човек, за когото мога да кажа, че не съм достоен да вържа и ремъка на цървулите му.

Бих препоръчал, независимо дали сте вярващи или не, следващия път, когато го видите, да му дадете нещо - или дребна сума (която той няма да пропие, това е сигурно), или дреха, или нещо за хапване, при все че това той най-вероятно ще откаже - човекът преживява почти изключително на хляб и ябълки, не се шегувам. Във всеки случай благодарността на един старец няма да ви навреди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За дядо Добри много съм чела, но не съм го виждала. Когато минавам през Байлово се сещам за Елин Пелин, за Андрешко и за него.

Интересно, името му в квитанцията не е Добри, а Добре.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи от просия може да се изкарват повече от 3000 лв. на месец!!!!!!!!!!!!!!!! Да се отбележа повече никога да не давам на софийски просяци!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напълно правилно. Освен на този конкретен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дядо Добри от Байлово е доста известен просяк. Известен в средите на религиозно практикуващите, разбира се. За някои той е нещо като светец, духоносен старец, както се казва. Може да мине и за юродив, но не в смисъла на луд или наивен, а на юродстващ, безсребреник, нарочен сиромах. Със сигурност е чист човек. Не задържа пари за себе си, живее радикално скромно и действително изкарва с просията си значителни средства, които дарява на храмове. Той е един от малкото хора в София, които обръщат внимание, че стенописите на "Св. Александър Невски" са в отчайващо състояние. И е почти единственият, който със сигурност прави нещо. Хората са склонни да бъдат щедри към него, защото знаят, че не е поредният измамник или гнусен лъжепросяк. Той обаче не е склонен да се възползва от ничия щедрост. Чували сте за свети Франциск и неговия култ към бедността. В лицето на Добри виждате този култ на практика. Този стар човек е пример за християнин. Радикален, дори фанатичен пример - което показва разликата от фанатизъм до фанатизъм. Това е самото живо православие в най-добрия му вид. Ето това е човек, за когото мога да кажа, че не съм достоен да вържа и ремъка на цървулите му.

Бих препоръчал, независимо дали сте вярващи или не, следващия път, когато го видите, да му дадете нещо - или дребна сума (която той няма да пропие, това е сигурно), или дреха, или нещо за хапване, при все че това той най-вероятно ще откаже - човекът преживява почти изключително на хляб и ябълки, не се шегувам. Във всеки случай благодарността на един старец няма да ви навреди.

Аз ще казвам на туристите които водя неговата история. Въпреки, че са католици, са възрастни и доста набожни, и редовно се разплакват като влязат в нашите църкви. Сигурен съм, ще като им разкажа за него, всеки един ще му даде паричка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А какво става с парите, които този човечец дарява?

До колкото виждам - нищо по предназначение. Поповете които са ги получили са все така охранени, а стенописите на храма - все така в окаяно състояние.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами да се пита настоятелството на катедралата къде са парите и защо не си оправят степонисите.

Трябва да се признае, че обикновени хорица, като този дядо, са сто пъти по-истински християни от озлобените и оядени свещеници, които само крещят и се цупят.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз като убеден атеист, силно се надявам държавно привилегированата секта БПЦ никога да не намери в българското общество такова място, каквото ТЯ смята, че и е отредено, а като любител на стенописите се надявам да вземе малко да се загрижи за тях. Толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доста верен път напипваш, Торн. За мене църквата е институция призвана да подържа традицията и символиката, в т.ч. и материалните и обекти. Вече вярата - това си е лична и свободна работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, институцията е тотално компрометирана, за разлика от вярата и морала, затова спешно е наложително разделение между корумпирана и ояла се ленива институция и истинската вяра на хора като дядото, които не са част от никакви синоди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сещате ли се за един разказ- "Серафим"? Ей го на, героят от плът и кръв. Да го поживи Господ и да извърви достойно земната си пътечка. А там горе , ако наистина се съди по делата, а не по думите, го чака не път, а цяла небесна магистрала към Рая!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е така. Точно затова трябва да разграничаваме институцията от вярата, и да не ги отъждествяваме автоматично, защото първото е само несъвършен опит да се утвърди второто, и като една институция, която е изкуствена и временна, се е компрометирала, и е идолизирала себе си, погрешно отъждествила се в Бога, е редно да я премахнем, и да се насочим към други, по-витални, по-гъвкави и ефективни институции.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Принципно е крайно непродуктивно таково говорене и отношение. И съм много против. Така общо всички попове са оядени. Е доста крайно и невярно изказване. Така да се плюе срещу всички не само, че не води до положителни промени ами и създава крайно отрицателни нагласи спрямо Светата Българска Православна Църква. Да трябва да се изобличават нередностите и трябва да се търси сметка от свещениците за некоректни, незаконни и нецелесъобразни действия. Но конкретно - човека със име, неговите грешки. А не така общо всички са маскари. Съвременната БПЦ има огромен проблем с качеството на кадрите (благодарение на 45 години комунизъм и ДС активност сред църквата) и със заемане на отреденото и място в българското общество. И има много да се свърши за тази цел.

Подобно отношение води единствено както казах до негативни нагласи спрямо институцията, а не срещу виновните.

А за дядо Добри евала! Той не само е пример за християнските добродетели, а и затова, че ако човек желае да направи нещо и вложи цялата си воля и усилия ще успее.

Аз просто споделям впечатлението ми от видимите резултати от цялата работа. Парите получени ли са - получени са, Поповете оядени ли са - оядени са, стенописите реставрирани ли са - не са! А да издирвам конкретни хора и спекулации сред БПЦ се опасявам, че никак не е моя работа. Аз искам просто храмовете да се поддържат, а не да се рушат както е в момента въпреки даренията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз ти казах, че институцията е едно, а вярата е нещо друго. когато критикуваш институцията, това не означава, че претендираш за нова вяра. Трябва да си го набиеш в главата.

Ами примерно нова институция, реформирана църква, е портестантската, много по-гъвкава, ефективна, лека като структура, от православната. Значи в Англия католическа църква има от 7ми до 16 век, това са 900 години. Ето как институцията е временна.

Основно условие нещо да е ефективно, не е да се одолизира и обожествява, замръзнало във времето, а постоянно да се нагажда към новите условия, тенденции, да е гъвкаво и творческо. Църквата е изгубила това качество, затова никоя не я слуша.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз просто споделям впечатлението ми от видимите резултати от цялата работа. Парите получени ли са - получени са, Поповете оядени ли са - оядени са, стенописите реставрирани ли са - не са! А да издирвам конкретни хора и спекулации сред БПЦ се опасявам, че никак не е моя работа. Аз искам просто храмовете да се поддържат, а не да се рушат както е в момента въпреки даренията.

Православните храмове в Търговище са два и са в отлично състояние. Поповете също. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе, все комунизмът ни е виновен. Все оправдания да има.

Все ми идва на акъла новиханският Отец Иван. Факт е, че такива като него са трагично малцинство, на фона на доста деградирало мнозинство. /Не отричам, разбира се, че има и други човечни духовници, които осъзнават истинския смисъл на попрището си/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не е същата църква. Хората в нея са различни. Много се различават от духовните пастири на 19 век. Аз не се сещам за някой църковен деятел от възраждането с часовник за 30 хиляди евро.

Можем да кажем, че през Възраждането и перди това Църквата ни е била достойна, защото в нея е имало повече хора като дядо Добри. Днес такива хора не са част от църквата, не са епископи, игумени, а са просяци. Ето ти съществената разлика.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не уважавам религията като цяло, християнството в частност и БПЦ като конкретен представител. И си е секта - отделена от останалите християнски направления и исторически наложена тук само поради държавна подкрепа.

Колкото до екзархията в Македония - да, има такава роля. Странно е обаче защо забравяш още по-голямата роля на ВМОРО, на цялата българска държавна и обществена пропаганда и най-вече, че просто не може да сравниш условията в една цивилизационно чужда държава като Турция с условията в Сърбия и Гърция, където екзархията бързо е сдала всички позиции. Просто защото до 1912 тя е контролирала образованието, а след това не. Толкова е силата на църквата!

Да не говорим, че не виждам защо за исторически заслуги да се дават сегашни права на тази секта.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...