Отиди на
Форум "Наука"

Отношението Левски към Русия


Walter

Recommended Posts

  • Потребител

Аз не съм професионален историк и може би за това си спомням как в средното училище ни преподаваха думите на Левски "От Русия, от Дядо Иван ще дойде свободата!". Думи записани уж в тефтерчето му. С огромно учудване открих, че в излязлото наскоро издание такъв текст липсва. И си дадох сметка, че всъщност не ми е известна никаква фактология по въпроса. Какво ли е мислил Левски все пак за Русия и ролята й в борбата за свобода на България. Дали уж записаните в тефтерчето му думи на са нещо като поздравителната телеграма на Ботев до ..... Парижката Комуна?

Редактирано от Walter
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм професионален историк и може би за това си спомням как в средното училище ни преподаваха думите на Левски "От Русия, от Дядо Иван ще дойде свободата!". Думи записани уж в тефтерчето му. С огромно учудване открих, че в излязлото наскоро издание такъв текст липсва. И си дадох сметка, че всъщност не ми е известна никаква фактология по въпроса. Какво ли е мислил Левски все пак за Русия и ролята й в борбата за свобода на България. Дали уж записаните в тефтерчето му думи на са нещо като поздравителната телеграма на Ботев до ..... Парижката Комуна?

„Тозъ, който ни освободи, той ще ни пороби.“

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еньо ме изпревари.

Захари Стоянов в биографията на Левски разказва следния случай:

„А ти какъв ще да станеш, бай Василе, когато се освободим? - попитал го един път Божил Георгиев в присъствието на други трима апостоли: Ангел Кънчев, Димитър Общия и Сава Младенов.

- Когато се освободи България, за мен не остава вече работа помежду ви - отговорил той. - Тогава аз ще да ти отида в Русия и да съставлявам комитети, защото там, макар и да няма чалми, но народът е притиснат от нас повече.”

По тия думи излиза, че Левски е мислел да стане след освобождението нещо като Че Гевара.

Иначе, Филип Тотю предлага на Левски да направят подписка и да поискат помощ от руския император. Левски, обаче, му отговаря, че борбата трябва да се води за република, а императорът гонел републиканците в Русия, та не се надявал на неговата помощ. Отношението на Левски към Русия е било точно така: който ни освободи, той ще ни зароби.

Единствените, които са се нядявали тогава на Русия са били „старите” от Добродетелната дружина, начело с Христо Георгиев. „Младите”, обаче, са го мразели, Левски даже се е готвил да го убива, а вижда се, че той се е оказал пророк.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нормално е, че който те освободи, той ще те вкара в своята сфера на влияние. Досега не съм видял изключения от правилото. Обаче Царска Русия не успя да постигне напълно плана си да направи България свой сателит. Напротив - България водеше самостоятелна политика още 20 години след Освобождението и в двете войни участваше на страната на противниците на Русия /и на сменилия я СССР/. Така че всякакви спекулации за 'поробване' са неуместни.

Дет се вика - на харизан кон зъбите не се гледат. Ако не бяха братушките, още щяхме да носим чалми. Е, поне нямаше да го има Доган и ДПС. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По тия думи излиза, че Левски е мислел да стане след освобождението нещо като Че Гевара.

Е не сравнявайте Апостола с Че. Последния не само, че не е "почвал" да "освобождава" Аржентина, но и никога не е мислил, че там може да се се случи подобно нещо, както в Куба. А тръгва да "изнася" революция само защото го гонят от Куба.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...