Отиди на
Форум "Наука"

Боеспособността на българската армия 1944-1989


Recommended Posts

  • Потребител

Вместо да пробуждат "командоса" у всеки българин, натискът върху личността беше прекален, понякога.

А не смяташ ли, че "пробуждането" на "командоса" е свързан обезателно основно със натиск върху личността на обучавания и в американската, и във френската и в израелската армия и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Естествено. Но не винаги такъв, какъвто имаше някога. Не мисля, че ако имаше малко повече отпуски, някой щеше да пострада от това. Имахме хора, които 14 месеца не бяха си ходили изобщо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

По тия въпроси нямам личен опит, но ми направи впечатление като четох книгата "Звездните рейнджъри" на Хайнлайн. Автора значи е военен и си пише доста добре. На места допуска груби грешки. Например на едно място войниците от 23 век ползват грамофон (автора е служил в началото на 20 век). За отношението към войниците е много интересно написано. Значи, там чанч практически не се описва, но се описва как ги гърбят от упражнения. Войниците са убедени че сержанта е някакъв садист и затова главния герой когато подслушва разговор остава учуден че ръководството даже щади войниците, и съвсем не се старае да ги гони от армията, а да ги държи на границата на физическите възможности, но без да ги прекрачва.

Най голямата разлика между социалистическата и професионалната армия, доколкото съм слушал е че там не се допускат унижения над войниците. За социалистическата армия май е нещо нормално да мачка войниците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По тия въпроси нямам личен опит, но ми направи впечатление като четох книгата "Звездните рейнджъри" на Хайнлайн. Автора значи е военен и си пише доста добре. На места допуска груби грешки. Например на едно място войниците от 23 век ползват грамофон (автора е служил в началото на 20 век). За отношението към войниците е много интересно написано. Значи, там чанч практически не се описва, но се описва как ги гърбят от упражнения. Войниците са убедени че сержанта е някакъв садист и затова главния герой когато подслушва разговор остава учуден че ръководството даже щади войниците, и съвсем не се старае да ги гони от армията, а да ги държи на границата на физическите възможности, но без да ги прекрачва.

Най голямата разлика между социалистическата и професионалната армия, доколкото съм слушал е че там не се допускат унижения над войниците. За социалистическата армия май е нещо нормално да мачка войниците.

Не само социалистическата/комунистическа армия е символ на систематично унижение на човешкото достойнство, но и целия порочен обществено-политически тоталитарен модел е такъв!Унищожиха всички изконни български ценности болшевиките, затова днес сме в такова състояние и ще загинем като нация.

Комунизмът е ЗЛО!Най-страшно зло!

Недоумявам как може да има млади хора, които са с леви политически убеждения.Това са болни хора!

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А не смяташ ли, че "пробуждането" на "командоса" е свързан обезателно основно със натиск върху личността на обучавания и в американската, и във френската и в израелската армия и т.н.

Еньо, чета ти тука мненията и определено си ми странен.

Ти нещо по-така чел ли си за ЦАХАЛ(това е Армия за отбрана на израел).....Аз имам съсед на леля ми и мой приятерл от детинство, който мина през тази армия(нямаше как, за да получи гражданство) реши да живее в оная ненормална държава(не че нашата е по-нормална де, дори напротив).

БНА, а още по-малко БА, по никакъв начин не може да се сравнява със системата на подготовка,у въоръжеността и мотивацията на ЦАХАЛ дори и в най-добрите си години.

Скъсват ги от учения и бойни стрелби(ама такива истински ).Беше се шашнал човека, когато го видях последно, но един такъв свеж и заякнал(,а преди беше се отпуснал като мърда).....Само бяха простили на жена му, защото имат дете...Всъщност причината да избързат със създаването на деца беше тая, че съпругата му - 25 годишна(тогава), ако не е майка подлежеше на военна служба и тя....

Командос знаеш ли как се пробужда-във всяка армия става след минаване на общовойскова подготовка и подбор кой, за какво става.Това е базовият минимум но подготовка......

С изключение на КГ 125, Фружин Асен, Елемаг(, за което ги поздравявам), останалите си чешате само езиците и конкретно ти Еньо....

По-горе те репликирах за стила ти на изказ, цитирам

,,момичетата плачеха по младши лейтенантите, на изпращане".......Ти там ли беше бе Еньо??????????Не ми отговори на този въпрос, който ти зададох преди????

Щото ми се струва, че няма как.......да си бил......Бил си бебе.

Ако си ми подчинен(не в армията, а да съм ти шеф) знаеш ли, на какъв натиск мога да те подложа???Ама няма да станеш ,,командос" дори кабинетен такъв.

Командос не се става само с тормозене(има го и това, но това е само мерудията на цялостната подготовка).....

Физическа, тактическа, стрелкова подготовка...е това е.СРБ(специализиран ръкопашен бой) също.

Нищо лично!Не се сърди.Но по темата за армията не се изказвай с такава категоричност!

Поздрави!

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

kfir1.bmp

Еньо, чета ти тука мненията и определено си ми странен.

Ти нещо по-така чел ли си за ЦАХАЛ(това е Армия за отбрана на израел).....Аз имам съсед на леля ми и мой приятерл от детинство, който мина през тази армия(нямаше как, за да получи гражданство) реши да живее в оная ненормална държава(не че нашата е по-нормална де, дори напротив).

БНА, а още по-малко БА, по никакъв начин не може да се сравнява със системата на подготовка,у въоръжеността и мотивацията на ЦАХАЛ дори и в най-добрите си години.

Скъсват ги от учения и бойни стрелби(ама такива истински ).Беше се шашнал човека, когато го видях последно, но един такъв свеж и заякнал(,а преди беше се отпуснал като мърда).....Само бяха простили на жена му, защото имат дете...Всъщност причината да избързат със създаването на деца беше тая, че съпругата му - 25 годишна(тогава), ако не е майка подлежеше на военна служба и тя....

Командос знаеш ли как се пробужда-във всяка армия става след минаване на общовойскова подготовка и подбор кой, за какво става.Това е базовият минимум но подготовка......

С изключение на КГ 125, Фружин Асен, Елемаг(, за което ги поздравявам), останалите си чешате само езиците и конкретно ти Еньо....

По-горе те репликирах за стила ти на изказ, цитирам

,,момичетата плачеха по младши лейтенантите, на изпращане".......Ти там ли беше бе Еньо??????????Не ми отговори на този въпрос, който ти зададох преди????

Щото ми се струва, че няма как.......да си бил......Бил си бебе.

Ако си ми подчинен(не в армията, а да съм ти шеф) знаеш ли, на какъв натиск мога да те подложа???Ама няма да станеш ,,командос" дори кабинетен такъв.

Командос не се става само с тормозене(има го и това, но това е само мерудията на цялостната подготовка).....

Физическа, тактическа, стрелкова подготовка...е това е.СРБ(специализиран ръкопашен бой) също.

Нищо лично!Не се сърди.Но по темата за армията не се изказвай с такава категоричност!

Поздрави!

Здрасти!

За ЦАХАЛ (Tzva HaHagana LeYisra'el) не само с тренировка ги скъсват ами и с патриотически лекции.

Фиж по-долу. Това е в почивното време на едни които дават служба при стената. Седнали на сянка слушат лекции от един цивилен по случай на обявата за независимост в 1948 година. А от магнетофона+мегафон им пускат записи на речтите на Бен Гурион от онова време.....

Иначе офицерите ги водят на клетва в Масада.

kfir1.bmpkfir2.bmpkfir3.bmpkfir4.bmppost-5590-053554600 1296199663_thumb.jpg:punk: :punk: :punk:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже ме домързява ще си спестя дългите цитати.

Споменава се, че през октомври 1973 МиГ-17 воювал успешно в израело арабските войни защото бил малък и маневрен и затруднявал воденето на огън по него. След това се разказва че през 1976 списанието Air International го признало за добър щурмовик. Следва цитата. "Трудно е обаче през този период да се признаят неговите възможности като удърен самолет за европейския театър на военните действия. За бойни действия в Азия и Африка МиГ-17 е много подходящ, но дори и там времето взема своето. Това убедително се потвърждава в Афганистан. След априлската революция през 1978 Афганистан наследява от предишния режим 86 броя МиГ-17/17Ф. През първите години на конфликта така ефективно се представят, че дори се поставя въпрос за допълнителни доставки от СССР, но по това време там няма нужното количество. С разрастване на военните действия възсторгът по отношение на МиГ-17 изчезва. До целта той е способен да достави само 500 кг бомби, което съответства на възможностите на Ил-2, но за разлика от този летящ танк е почти беззащитен срещу зенитния огън. А огневата мощ на муджахидините с всяка година нараства и става особено опасна с появата на ПЗРК. Това налага да се снабдят самолетите и вертолетите с активна и пасивна защита. При МиГ-17 подобен подход се оказва невъзможен, тъй като доработките заплашват да изядат почти цялото му полезно натоварване което и без това съвсем не е високо за горещите и високопланински терени. Останалата в арсенала на самолета бордова артилерия става почти безполезна-в средата на 80 те авиацията в Афганистан действа от големи височини. По този начин възможностите на МиГ-17 даже за противопартизанска война са вече почти изчерпани".

Взето от Клуб Криле, МиГ-17 част 2 Самолетът войник Автор инжинер Емил Димитров.

Аз ще допълня че у нас му поставят още един пилон и така МиГ-17 вече може да носи не 2х 250 кг бомби, а 4 такива. Резултата е претоварване на самолета и влошена маневреност. Самолета е с остарели прицелни способности и няма възможност да бомбардира от големи височини, ако слезе ниско, така претоварен натовските тежки картечници и зенитни оръдия ще го разфасоват на ура. За ПЗРК да не говорим.

В Афганистан има восико планини. Там дори Су-25 се е налогало да минава през тях вместо да ги прехвърля. Много правилно спомена на Арабо-Израелските войни. Дори и доста по-модерната от турската армия израелска и е трудно да воюва с МиГ-17. При това в равниния терен самолета се вижда от далече. На Балканите, с техните планини самолета ще го видиш в последния момент и то за кратко. Противопартизанска война изобщо не се води с реактивна авиация. Ива си витлова авиация за целта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като основен фактор, снижаващ боеспособността на БНА бих споменал прекалено дългия срок на редовната военна служба - мисля, че ако беше една, или дори половин година, тогава, макар и много по-малобройна, би имала по-добър потенциал. Тези дълги две години водеха до всеобщо израждане - а за по-смотаните като мен, то си беше направо две години лишаване от свобода.

Не съм в състояние да давам оценки относно материалната обезпеченост на армията ни, но мисля че това отива на заден план, тъй като в контекста на времето трябва да я разглеждаме като част от обединените въоръжени сили на Варшавския договор.

В съвременнта война се изпозват оръжия които не можеш да освоиш за кратко време. То и за две години се научават само най-необходимите знания как да си служиш с ЗРВ, артилерия и балстични ракети,танкове, ПТУР, радари и друго съвременно въоръжение. Калашника е на последно място. Него го дават основно на най-слабо обучените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най голямата разлика между социалистическата и професионалната армия, доколкото съм слушал е че там не се допускат унижения над войниците. За социалистическата армия май е нещо нормално да мачка войниците.

Това е една голяма глупост! Никой не е имал за цел да си мачка войниците! Нало точно на тях се разчита в учение и в бой. Служил съм две години и съм видял доста и изръщения и още повече грижа за войската. А и сержанта в нашата армия няма същата роля както в западната.

В професионалната армия има също толкова извръщение колкото и в наборната. Извръщения има и в училищата и въобще навсякъде като има групи от хора представляващи своеобразно общество.

В момента например се води следствие в Германия за системни извръщения на ветроходния кораб "Горх Фок" където при това се смята че се обучава елита на германския флот.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Елемаг, твърдиш смешни неща, МиГ-17 бил по добър от Ф-4 и А-7, ако това наистина беше така (а то не е) не само ние щяхме да държим подобни самолети на въоражение. Защото в Гърция и Турция си имат сейбър и супер сейбър. Това за Афганистан направо ме уби. Интересно какви витлови самолети използват руснаците там през 80 те. Или това не се води противопартизанска война, а регулярна. Колкото до това, че на балканите района е планински, и поради това се лети ниско, та няма време да се прицелят враговете... Афганистан пак е планинска страна, руснаците използват същата техника като нас, ама незнайно защо не се завират да летят на ниска височина, а напротив летят нависоко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В съвременнта война се изпозват оръжия които не можеш да освоиш за кратко време. То и за две години се научават само най-необходимите знания как да си служиш с ЗРВ, артилерия и балстични ракети,танкове, ПТУР, радари и друго съвременно въоръжение. Калашника е на последно място. Него го дават основно на най-слабо обучените.
Ама нали затова са свръхсрочнослужещите - при една война, освен хора, които да си служат с тези модерни оръжия, има огромна нужда от маси хора, които да вършат функции, за които не е необходимо да имаш умения за работа с модерни оръжия - точно затова пък са срочнослужещите. За да спечелиш една война, изобщо не е достатъчно да пробиеш отбраната на противника, да го обкръжиш и унищожиш - трудното започва след това - и примери такива в историята има безброй - включително и в настоящето. В този - по-труден период - когато войниците не "воюват" в буквалния смисъл на думата, а налагат своята воля на окупираната територия, на преден план изпъкват чисто човешките качества, а не уменията от работа с най-най-новата техника.

Аз съвсем чистосърдечно мога да кажа, че ако към момента на влизането ми в казармата бях готов наистина да се жертвам за България, то към момента на уволнението ми от моя патриотизъм не бе останал и следа - напротив - в случай на евентуални военни действия бих бил първият дезертьор (а за днешния ден да не говорим - пръста си не бих мръднал "за защита на отечеството").

Само като любопитен факт - понеже споменаваш калашниците - аз с такова чудо съм стрелял само на военното в десети клас - иначе ние бяхме с карабини и едни автомати Судаев, дето вътре бяха хванали едни ръждясали паяжини и никой не знаеше как се разглобяват и сглобяват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е една голяма глупост! Никой не е имал за цел да си мачка войниците! Нало точно на тях се разчита в учение и в бой. Служил съм две години и съм видял доста и изръщения и още повече грижа за войската. А и сержанта в нашата армия няма същата роля както в западната.

В професионалната армия има също толкова извръщение колкото и в наборната. Извръщения има и в училищата и въобще навсякъде като има групи от хора представляващи своеобразно общество.

В момента например се води следствие в Германия за системни извръщения на ветроходния кораб "Горх Фок" където при това се смята че се обучава елита на германския флот.

Не е така, що се отнася до социалистическата армия. В пеиода от някъде края на 60-тте до началото на 80-тте години нещата там бяха придобили някои изкривявания, които никак не й се отразиха добре.

Вместо обучение - лопати, вместо патриотична мотивация - тормоз. Хайде да не разказвам истории, че ще звучат нелицеприятно...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

[quote name='angelmr'

Хайде стига с политически простотии, нагледахме се по телевизиите с тази промивка на мозъци. Аз пък мога да ти докажа че дясната политика в глобален план е античовешка и престъпна. Ще ме обявиш ли за болен човек заради тези ми виждания? Или може би западната половина на европа, която често си избира леви политици да ги управляват?

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е само това, БНА си имаше и дух. Ако има критика, той е към някои негативни елементи, а като цяло и като институция БНА си беше добре изградена. Просто трябваше да се либерализира малко, да се засили истинската патриотична символика и да се занимава само с военни работи, а не с лопати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама нали затова са свръхсрочнослужещите - при една война, освен хора, които да си служат с тези модерни оръжия, има огромна нужда от маси хора, които да вършат функции, за които не е необходимо да имаш умения за работа с модерни оръжия - точно затова пък са срочнослужещите. За да спечелиш една война, изобщо не е достатъчно да пробиеш отбраната на противника, да го обкръжиш и унищожиш - трудното започва след това - и примери такива в историята има безброй - включително и в настоящето. В този - по-труден период - когато войниците не "воюват" в буквалния смисъл на думата, а налагат своята воля на окупираната територия, на преден план изпъкват чисто човешките качества, а не уменията от работа с най-най-новата техника.

Аз съвсем чистосърдечно мога да кажа, че ако към момента на влизането ми в казармата бях готов наистина да се жертвам за България, то към момента на уволнението ми от моя патриотизъм не бе останал и следа - напротив - в случай на евентуални военни действия бих бил първият дезертьор (а за днешния ден да не говорим - пръста си не бих мръднал "за защита на отечеството").

Само като любопитен факт - понеже споменаваш калашниците - аз с такова чудо съм стрелял само на военното в десети клас - иначе ние бяхме с карабини и едни автомати Судаев, дето вътре бяха хванали едни ръждясали паяжини и никой не знаеше как се разглобяват и сглобяват.

Свръхсрочнислужещите не могат да заменят наборнита армия навсякъде. Затова и в БНА (и не само в ния) наборниците изучаваха техниката наред с кадровите.И за каква окупирана територия става дума!?! Ние не се готвехме за окупатори а да защитем земята си. Предвиждаше се агресора да бъде унищожен а не окупиран. Ако се налага някаква временна окупация след разгрома му то за това си има жандармерия. Редовните части не се занимават с това. Но това ще е за кратко време - налагат му се репарации унищожава се това което ще се унищожи и се изтегля армията.Ако земята ще се присъединява то враждебното населения се изселва.

А патриотизна е въпрос на вътрешна мотивация- при никога не стоял въпроса дали да защитава или не родината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Елемаг, твърдиш смешни неща, МиГ-17 бил по добър от Ф-4 и А-7, ако това наистина беше така (а то не е) не само ние щяхме да държим подобни самолети на въоражение. Защото в Гърция и Турция си имат сейбър и супер сейбър. Това за Афганистан направо ме уби. Интересно какви витлови самолети използват руснаците там през 80 те. Или това не се води противопартизанска война, а регулярна. Колкото до това, че на балканите района е планински, и поради това се лети ниско, та няма време да се прицелят враговете... Афганистан пак е планинска страна, руснаците използват същата техника като нас, ама незнайно защо не се завират да летят на ниска височина, а напротив летят нависоко.

МиГ-17 и в моменат е на въоръжание а ти бъркаш изтребителите с бомбадировачите. Ф-4 и А-7 са бомбадировачи в отговор на тях ние имахме Су-22 и МиГ-23БН. А те нямаха щтурмовици. Ф-100, най-близкия аналог на МиГ-17 стоя на въоръжение до средата на 90-те години в южните ни съседки. В Афганистан всички щурмови задачи се изпълняват точно на ниска височина! И точно това отчетоха като грешка- че нямат евтини витлови самолети и използваха вместо тях Ми-24. Не напразно всички противопартизански машини вече са витлови.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свръхсрочнислужещите не могат да заменят наборнита армия навсякъде. Затова и в БНА (и не само в ния) наборниците изучаваха техниката наред с кадровите.И за каква окупирана територия става дума!?! Ние не се готвехме за окупатори а да защитем земята си. Предвиждаше се агресора да бъде унищожен а не окупиран. Ако се налага някаква временна окупация след разгрома му то за това си има жандармерия. Редовните части не се занимават с това. Но това ще е за кратко време - налагат му се репарации унищожава се това което ще се унищожи и се изтегля армията.Ако земята ще се присъединява то враждебното населения се изселва.

А патриотизна е въпрос на вътрешна мотивация- при никога не стоял въпроса дали да защитава или не родината.

Kakvo imaha na krakata vojnicite?

Botusi ili bakani?

Ste ti sztane jaszno za kade e bila podgotvena armijata ni da sze szrazsava....

V ungarija ungarcite sz bakani bjaha a rusznacite sz botusi obuti...

;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Skubi, примерът с униформите го остави - при окупационните части на СА в братските страни те бяха в съответствие с тези на Московския гарнизон - напр. - когато в Московския гарнизон минаваха на летни униформи - това ставаше и в Унгария, ГДР, Полша и ЧССР, макар че там отдавна температурите може да са били по двайсе-трийсе градуса.

Елемаг, в случай на война и дума не е ставало за отбранителни действия (освен евентулно в първите няколко часа, когато трябва да издържим на първия удар, докато ни дойде на помощ непобедимата Червена армия) - напротив - ние трябваше да освободим (окупираме) братска Турция, да отнемем властта там от ръцете на капиталистите и да я дадем в ръцете на работническата класа. При това ни рисуваха разни зловещи сценарии, като това, как ще нанесем ядрен удар, с който ще елиминираме основните сили на противника, а ние трябва да сме подготвени да преминаваме през "изчистените" при този ядрен удар територии - нещо, което на теория може и да се изсмуче от пръстите, но на практика аз изобщо не можех да си представя как ще стане (нито пък - как българската природа ще остане незасегната от ядрен удар в съседна страна). Всъщност, преди Възродителния процес, се полагаха специални усилия за създаване на турскоговоряща интелигенция у нас точно от тази гледна точка - да има кой да оглави структури в новосъздадената Турска народна република (или каквото там друго име й измислят от АОНСУ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Skubi, примерът с униформите го остави - при окупационните части на СА в братските страни те бяха в съответствие с тези на Московския гарнизон - напр. - когато в Московския гарнизон минаваха на летни униформи - това ставаше и в Унгария, ГДР, Полша и ЧССР, макар че там отдавна температурите може да са били по двайсе-трийсе градуса.

Елемаг, в случай на война и дума не е ставало за отбранителни действия (освен евентулно в първите няколко часа, когато трябва да издържим на първия удар, докато ни дойде на помощ непобедимата Червена армия) - напротив - ние трябваше да освободим (окупираме) братска Турция, да отнемем властта там от ръцете на капиталистите и да я дадем в ръцете на работническата класа. При това ни рисуваха разни зловещи сценарии, като това, как ще нанесем ядрен удар, с който ще елиминираме основните сили на противника, а ние трябва да сме подготвени да преминаваме през "изчистените" при този ядрен удар територии - нещо, което на теория може и да се изсмуче от пръстите, но на практика аз изобщо не можех да си представя как ще стане (нито пък - как българската природа ще остане незасегната от ядрен удар в съседна страна). Всъщност, преди Възродителния процес, се полагаха специални усилия за създаване на турскоговоряща интелигенция у нас точно от тази гледна точка - да има кой да оглави структури в новосъздадената Турска народна република (или каквото там друго име й измислят от АОНСУ).

Така е. Но с ботуши пехотата не може да катери балкан. Само с бакани. А Унгария е плоска като тепсия...

Така, че унгарската армия наверно е имала задача да нанесе предотварителен удар някаде в планинеста област, докато тилът и биван осигоряван от братската съветска на тяхната територия....Съюза имаше една много важна доктрина. Следващата война да се води извън границите, територията на съюза....

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Елемаг, в случай на война и дума не е ставало за отбранителни действия (освен евентулно в първите няколко часа, когато трябва да издържим на първия удар, докато ни дойде на помощ непобедимата Червена армия) - напротив - ние трябваше да освободим (окупираме) братска Турция, да отнемем властта там от ръцете на капиталистите и да я дадем в ръцете на работническата класа. При това ни рисуваха разни зловещи сценарии, като това, как ще нанесем ядрен удар, с който ще елиминираме основните сили на противника, а ние трябва да сме подготвени да преминаваме през "изчистените" при този ядрен удар територии - нещо, което на теория може и да се изсмуче от пръстите, но на практика аз изобщо не можех да си представя как ще стане (нито пък - как българската природа ще остане незасегната от ядрен удар в съседна страна). Всъщност, преди Възродителния процес, се полагаха специални усилия за създаване на турскоговоряща интелигенция у нас точно от тази гледна точка - да има кой да оглави структури в новосъздадената Турска народна република (или каквото там друго име й измислят от АОНСУ).

"Освобождаване" се предвиждаше само при световна война. Отделно имаше сценарий за локален конфликт при който трябваша да разгромим нахлуващия противник и чрез контранастъпление да унищожим армията му. И в двата случая БНА беше напълно способна да осъществите дадените сценарии.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е. Но с ботуши пехотата не може да катери балкан. Само с бакани. А Унгария е плоска като тепсия...

Така, че унгарската армия наверно е имала задача да нанесе предотварителен удар някаде в планинеста област, докато тилът и биван осигоряван от братската съветска на тяхната територия....Съюза имаше една много важна доктрина. Следващата война да се води извън границите, територията на съюза....

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Ми в Австрия вероятно. Няма да напада Карпатите, я.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама нали затова са свръхсрочнослужещите - при една война, освен хора, които да си служат с тези модерни оръжия, има огромна нужда от маси хора, които да вършат функции, за които не е необходимо да имаш умения за работа с модерни оръжия - точно затова пък са срочнослужещите. За да спечелиш една война, изобщо не е достатъчно да пробиеш отбраната на противника, да го обкръжиш и унищожиш - трудното започва след това - и примери такива в историята има безброй - включително и в настоящето. В този - по-труден период - когато войниците не "воюват" в буквалния смисъл на думата, а налагат своята воля на окупираната територия, на преден план изпъкват чисто човешките качества, а не уменията от работа с най-най-новата техника.

Аз съвсем чистосърдечно мога да кажа, че ако към момента на влизането ми в казармата бях готов наистина да се жертвам за България, то към момента на уволнението ми от моя патриотизъм не бе останал и следа - напротив - в случай на евентуални военни действия бих бил първият дезертьор (а за днешния ден да не говорим - пръста си не бих мръднал "за защита на отечеството").

Само като любопитен факт - понеже споменаваш калашниците - аз с такова чудо съм стрелял само на военното в десети клас - иначе ние бяхме с карабини и едни автомати Судаев, дето вътре бяха хванали едни ръждясали паяжини и никой не знаеше как се разглобяват и сглобяват.

Да не би да си служил в трудови или транспортни войски????

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Няма нищо срамно че някой е служил в трудови войски. Там цигъните получаваха образование и професия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма нищо срамно че някой е служил в трудови войски. Там цигъните получаваха образование и професия.

Не казвам, че е срамно.Просто попитах, защото Куртенков каза, че има изстреляни не повече от 20 патрона 7,62х39.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...