Отиди на
Форум "Наука"

Ако шофьорите ги наемаха на работа както програмистите


Б.Богданов

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ако шофьорите ги наемаха на работа както програмистите... ето как щеше да изглежда една обява:

Длъжност: шофьор

Изисквания: професионални навици на управление на леко- и тежкотоварни автомобили, тролеи, трамваи, влакове на метрото, трактори, багери, БМП и съвременни леки/тежки танкове, на въоръжение в страните НАТО.

Навици за ралийно и екстремално управление са задължителни. Опит във Формула-1 - препоръчва се.

Кандидатите трябва да притежават сертификати от BMW, General Motors и Bosch, а също и дипломи за участие в големи международни ралита, но не по-стари от 2 години.

Заплащане: 300-500 лева, определя се в зависимост от резултата на интервюто.

Знания и опит в ремонт на бутални и роторни двигатели, автоматични и ръчни трансмисии, системи за запалване, бордови компютри, ABS, GPS и автомобилни аудио системи на водещи световни производители - задължително.

Опит в провеждане на тенекеджийски и бояджийски работи - плюс.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Откакто преди няколко години видях обява, че се търси чистачка с английски език нищо не може да ме изненада вече. В лежерните времена 2005-2008 г. работодателите пускаха хипер завишени изисквания, а накрая вземаха в общи линии който чат-пат става.bigwink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък си мислех, че програмистите много лесно си намират добре платена работа и че въобще компютърните специалисти са доста търсени.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Откакто преди няколко години видях обява, че се търси чистачка с английски език, нищо не може да ме изненада вече.

Търсели си чистач(к)и с английски език, понеже трябвало да работят с почистващи машини абнглийско производство. И на копчетата пише на английски - включи, изключи, пери, суши и така нататък. Идеята била да наемат тези, които успеят да включат тестовата машина още при първия си опит.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък си мислех, че програмистите много лесно си намират добре платена работа и че въобще компютърните специалисти са доста търсени.

Така е! Напълно съм съгласен!

По-скоро идеята на темата бе, че често пъти в обявите за работа има изисквания,, които противоречат на здравия разум.

Например: работодателят изисква от кандидата - висше образование /магистратура/, опит не по-малко от три - пет години в ИТ бранша и да не бъде по-възрастен от двадесет и пет години. Това означава, че поне през не много къс период от времето на обучението си, той/тя трябва да е работил/а/. Обучението в някои компютърни специалности е невъзможно, ако студентът работи през това време. Поне не е законно според правилата на университетите в България.

Казано с една дума -

Няма задочно обучение за някои компютърни специалности, а се изисква образование, опит и съществува възрастово ограничение.:lac:

. . .

Както каза Aspandiat.. Пускат се обяви с адски завишени изисквания, а назначават на работа, който кандидатства за предложената позиция. Кому е необходимо това?:post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както каза Aspandiat.. Пускат се обяви с адски завишени изисквания, а назначават на работа, който кандидатства за предложената позиция. Кому е необходимо това?:post-20645-1121105496:

Аз разбирам логиката на това. Целта е да се ограничи в зародиш кадровият спам. Само дето като цъфне някое "наше момче" или "наше момиче"....tooth.gif

А иначе Богданов е напълво прав. Утре могат да почнат да искат и трудов стаж натрупан между 4 и 8 клас.tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз разбирам логиката на това. Целта е да се ограничи в зародиш кадровият спам. Само дето като цъфне някое "наше момче" или "наше момиче"....tooth.gif

А иначе Богданов е напълво прав. Утре могат да почнат да искат и трудов стаж натрупан между 4 и 8 клас.tooth.gif

Аз също разбирам логиката на подобни обяви, но според мен е безкрайно грешна. При подобен подход, шанса да се появят хора без никаква идея за какво иде реч се увеличава. Останалите просто няма да покриват някое от условията и не биха кандидатствали. :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е пример, че в съвременния свят скромността не е ценно качество, както се опитва да ни убеждава Деденце:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10842&pid=149162&st=0&#entry149162

Скромният ще реши, че не отговаря на изискванията. Нахаканият ще се яви на интервю и като му кажат, че трябва да знае 5 езика, към английския, който е единственият му чужд език ще добави и родния си български и още 3 програмни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Откакто видях на софиийско магазинче за обувки надпис HELP WANTED и като имам предвид темата (поздрав, Богданов! :good: ), немам големо мнение за българските работодатели в статистическата им доминанта.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз разбирам логиката на това. Целта е да се ограничи в зародиш кадровият спам. Само дето като цъфне някое "наше момче" или "наше момиче"....tooth.gif

А иначе Богданов е напълво прав. Утре могат да почнат да искат и трудов стаж натрупан между 4 и 8 клас.tooth.gif

Аз разбирам логиката на това. Целта е да се ограничи в зародиш кадровият спам. Само дето като цъфне някое "наше момче" или "наше момиче"....tooth.gif

А иначе Богданов е напълво прав. Утре могат да почнат да искат и трудов стаж натрупан между 4 и 8 клас.tooth.gif

Знаете ли обаче, че зад това нещо се крие много голям въпрос - този за ефективността на предварително зададените ограничения. Това не може, онова не може, само такива, които... пък накрая излиза, че всъщност може, но не за най-точния и адекватен човек.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В цивилизованите страни наемането на персонал е цяла наука, част от науката за управление на човешките ресурси. В България обаче работодателите гледат на това по-скоро като на изкуство.

В тази дейност се осланят на жизнен опит, въображение, шесто чувство и късмет.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В цивилизованите страни наемането на персонал е цяла наука, част от науката за управление на човешките ресурси. В България обаче работодателите гледат на това по-скоро като на изкуство.

В тази дейност се осланят на жизнен опит, въображение, шесто чувство и късмет.

Така е ...

В България отскоро оперират фирми, като Адеко България например, специализирани в намирането на кадри за работни места с строго дефинирани изисквания. За съжаление това се отнася само или най-често за ИТ бранша. Това до известна степен е лесно обяснимо. ИТ специалистите в България пък и в целия свят работят със сходен софтуер и лесно подлежат на класификация.

Но за купища професии работодателят трябва да разчита на шесто чувство...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами в интерес на истината, то и за шофьорите има завишени изисквания. Втори е въпросът дали се намират кандидати. Но иначе големите изисквания си имат често разумна основа:

1. Когато се касае на нещо държавно или почти държавно и там трябва да се сложи свой човек на лека и добре платена работа (или по-точно на заплата без работа). Тогава се прави т.нар. "силуетен конкурс" - т.е. изискванията са такива, че да се покриват само от конкретен човек. Напр. търсим човек, който да е бил глобален модератор във форум БГ-науса с интереси в теоретичната физика...

2. Става дума за частна фирма и кандидата не покрива много от изискванията. Затова трябва да целува ръка на шефа, че го взима въобще на работа и ще му дава при това цяла минимална заплата (вместо обещаните 310, ако покриваше всички). Тъй да каже - национални особености. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...