Отиди на
Форум "Наука"
shraikata

някой рисува ли икони ?

Recommended Posts

Цената зависи от това кой е този "някой".

Има кописти с евтини имитации (с евтини материали) за по 30-40 лв, дори екземпляри със ситопечат - по-евтини от салам, но има и признати майстори, чиито парчета се купуват почти само от колекционери и от самия синод дори. Те обаче са скъпички. Имах познат - учител по рисуване в квартално училище тук, който натрупа състояние навремето и продаваше скъпо. Неговите цени не бяха по-ниски от 150 долара и то за най-малките. А иконите му бяха бижу.

Но съм виждал в галерии добри икони на съвсем достъпна цена. Преди 2-3 години купих една за приятел - "Св. Мина" - около 20-сантиметрова беше, за около 90 лева. Ръчна изработка.

.:.

Познавам една възпитаничка на пловдивската Художествена гимназия (ХГ). Тя рисува икони. Но в момента е студентка по изобразително изкуство в Италия.

Не зная дали е продавала икони, но помня, че беше направила своя коледна изложба на икони в библиотека "Иван Вазов".

Може да я питам дали продава и знае ли как вървят цените на иконите.

В интернет има обяви за продажба на икони. Някъде мярнах цена 120 лв, другаде - по договаряне.

Зависи какво търсиш (големина на иконата, количество, качество на материалите, сложност на композицията, известност на художника, срок, в който иконата да бъде изработена).

Редактирано от ISTORIK

Мога да дам подобно на Историковото предложение. Имах една съседка, която се занимаваше с рисуване на икони и в момента мисля, че учи в националната художествена академия. Ако те желаеш мога, да и издиря телефона и да я питам дали се занимава още с това нещо.

някой рисува ли икони ?

и какви са цените горе долу

Срещу 40 евро рисувам икона по зададена тематика във Византийски канон на източно-православно иконописване, като предлагам срещу още 10 евро опция - избор на лицата на персонажите (стилизирани, от реалният живот).

Защото един ми предлага на цена от 40 лева размер 30x40 каза ми че са ръчно рисувани , видях и негови икони изглеждаха като рисувани но явно е копист както ти казваш , но мен ме устройва защото аз ще ги препродавам и цената ме устройва тъкаче ако знаете други такива кописти моля да ми кажете .

Благодаря

Защото един ми предлага на цена от 40 лева размер 30x40 каза ми че са ръчно рисувани , видях и негови икони изглеждаха като рисувани но явно е копист както ти казваш , но мен ме устройва защото аз ще ги препродавам и цената ме устройва тъкаче ако знаете други такива кописти моля да ми кажете .

Благодаря

Внимавай да не се набуташ. Познавам дузина такива пишман "търговци" като теб, който в последствие се принудиха да продадат непродаваемата стока на едро на безценица.

Защото един ми предлага на цена от 40 лева размер 30x40 каза ми че са ръчно рисувани ........ но мен ме устройва защото аз ще ги препродавам и цената ме устройва тъкаче ако знаете други такива кописти моля да ми кажете .

Благодаря

Сбъркал си форума! Аз бях до тук.

.:.

Иконите, рисувани от съвременни художници са 2 вида - преписи (копия) на известни средновековни икони и авторски. И в двата случая има възможност за прилагане на майсторство и талант, така че и двата вида икони могат да имат художествена стойност.

Последният сайт,за направата на който имам принос е галерия на един художник с голям опит в рисуването на икони - Никола Шаманов.

Както той разказва, през седемдесетте години е имало бум в търсенето на православни икони. Светът научава за православните икони благодарение на политиката за популяризиране на българската култура и история. От цял свят започват да идват туристи, привлечени от православното и тракийското изкуство и мнозина от тях купуват икони. По това време Никола Шаманов няколко поредни години ръководи курсове по иконопис във Виена.

Ето за сравнение

авторска икона:

Bogorodiza.jpg

Богородица умиление

и икона-препис:

Holy_Virgin_Compassion.png

Богородица милосърдна с детето - 16 век

от манастира "Свети Стефан" - Метеора

Има едно студио, което се занимава както с реставрация, така и с направа на нови иконостаси, олтарни и домашни икони.

LANDS Art studios: http://artstudios.eu/Home

92411814eb61ebc20d6b1c8606556abf.jpeg db91772942288e9ff1a2d9803a8a5a55.jpeg 4a90eb4a43af9762a05566d37d6c3a0c.jpeg

Това са реставрирани икони:

Св. Георги от Челопеч

Св. Димитър от Клисура

Св.Св.Кирил и Методий от Клисура

Редактирано от Sync

някой рисува ли икони ?

и какви са цените горе долу

Виж на http://www.art2spice.../ArtLetter.html

Авторката е млада художничка, но с доста голям опит. Там могат да се направят и икони по поръчка.