Отиди на
Форум "Наука"

някой рисува ли икони ?


Recommended Posts

  • Потребител

Цената зависи от това кой е този "някой".

Има кописти с евтини имитации (с евтини материали) за по 30-40 лв, дори екземпляри със ситопечат - по-евтини от салам, но има и признати майстори, чиито парчета се купуват почти само от колекционери и от самия синод дори. Те обаче са скъпички. Имах познат - учител по рисуване в квартално училище тук, който натрупа състояние навремето и продаваше скъпо. Неговите цени не бяха по-ниски от 150 долара и то за най-малките. А иконите му бяха бижу.

Но съм виждал в галерии добри икони на съвсем достъпна цена. Преди 2-3 години купих една за приятел - "Св. Мина" - около 20-сантиметрова беше, за около 90 лева. Ръчна изработка.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Познавам една възпитаничка на пловдивската Художествена гимназия (ХГ). Тя рисува икони. Но в момента е студентка по изобразително изкуство в Италия.

Не зная дали е продавала икони, но помня, че беше направила своя коледна изложба на икони в библиотека "Иван Вазов".

Може да я питам дали продава и знае ли как вървят цените на иконите.

В интернет има обяви за продажба на икони. Някъде мярнах цена 120 лв, другаде - по договаряне.

Зависи какво търсиш (големина на иконата, количество, качество на материалите, сложност на композицията, известност на художника, срок, в който иконата да бъде изработена).

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мога да дам подобно на Историковото предложение. Имах една съседка, която се занимаваше с рисуване на икони и в момента мисля, че учи в националната художествена академия. Ако те желаеш мога, да и издиря телефона и да я питам дали се занимава още с това нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някой рисува ли икони ?

и какви са цените горе долу

Срещу 40 евро рисувам икона по зададена тематика във Византийски канон на източно-православно иконописване, като предлагам срещу още 10 евро опция - избор на лицата на персонажите (стилизирани, от реалният живот).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото един ми предлага на цена от 40 лева размер 30x40 каза ми че са ръчно рисувани , видях и негови икони изглеждаха като рисувани но явно е копист както ти казваш , но мен ме устройва защото аз ще ги препродавам и цената ме устройва тъкаче ако знаете други такива кописти моля да ми кажете .

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото един ми предлага на цена от 40 лева размер 30x40 каза ми че са ръчно рисувани , видях и негови икони изглеждаха като рисувани но явно е копист както ти казваш , но мен ме устройва защото аз ще ги препродавам и цената ме устройва тъкаче ако знаете други такива кописти моля да ми кажете .

Благодаря

Внимавай да не се набуташ. Познавам дузина такива пишман "търговци" като теб, който в последствие се принудиха да продадат непродаваемата стока на едро на безценица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото един ми предлага на цена от 40 лева размер 30x40 каза ми че са ръчно рисувани ........ но мен ме устройва защото аз ще ги препродавам и цената ме устройва тъкаче ако знаете други такива кописти моля да ми кажете .

Благодаря

Сбъркал си форума! Аз бях до тук.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Иконите, рисувани от съвременни художници са 2 вида - преписи (копия) на известни средновековни икони и авторски. И в двата случая има възможност за прилагане на майсторство и талант, така че и двата вида икони могат да имат художествена стойност.

Последният сайт,за направата на който имам принос е галерия на един художник с голям опит в рисуването на икони - Никола Шаманов.

Както той разказва, през седемдесетте години е имало бум в търсенето на православни икони. Светът научава за православните икони благодарение на политиката за популяризиране на българската култура и история. От цял свят започват да идват туристи, привлечени от православното и тракийското изкуство и мнозина от тях купуват икони. По това време Никола Шаманов няколко поредни години ръководи курсове по иконопис във Виена.

Ето за сравнение

авторска икона:

Bogorodiza.jpg

Богородица умиление

и икона-препис:

Holy_Virgin_Compassion.png

Богородица милосърдна с детето - 16 век

от манастира "Свети Стефан" - Метеора

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има едно студио, което се занимава както с реставрация, така и с направа на нови иконостаси, олтарни и домашни икони.

LANDS Art studios: http://artstudios.eu/Home

92411814eb61ebc20d6b1c8606556abf.jpeg db91772942288e9ff1a2d9803a8a5a55.jpeg 4a90eb4a43af9762a05566d37d6c3a0c.jpeg

Това са реставрирани икони:

Св. Георги от Челопеч

Св. Димитър от Клисура

Св.Св.Кирил и Методий от Клисура

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

някой рисува ли икони ?

и какви са цените горе долу

Виж на http://www.art2spice.../ArtLetter.html

Авторката е млада художничка, но с доста голям опит. Там могат да се направят и икони по поръчка.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...