Отиди на
Форум "Наука"

Бръсначът на Окам в нашия фолклор


Recommended Posts

  • Потребител

Бръсначът на Окам: Не умножавайте същностите без необходимост. Предпочитайте простите обяснения. ..

Как е представен този принцип в нашият фолклор?

Ще изчакам 24 часа предложения и тогава ще приведа своето, освен ако вече е дадено.

Редактирано от Христо Тамарин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мяза наш Пижо. Глеа кат наш Пижо. Пцуе как наш Пижо... я мислим, дека тоа е наш Пижо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не търси под вола теле ... хахаха ...

А бе не е баш така. "Не търси под вола теле" ни призовава по-скоро да се основаваме на опита си, на практиката, на здравия си разум на възрастни хора.

Ако тази поговорка искаме да я свържем с бръсначът на Окам, то тя по-скоро казва, че във случаят, за който тя се отнася, си я има необходимостта същността да се умножи (да се удвои). Същността говедо трябва да се диференцира на мъжко и женско говедо. Под кравата можем теле да търсим, ама под вола - не. Това следва от нашия опит, от практиката.

Обаче, вече без връзка с тази поговорка, ако сега се сетим, че вол е скопено мъжко говедо и решим да умножим същността мъжко говедо по признакът скопено ли е то или не, то вече ще нарушим принципът на Окам: няма необходимост от диференциация по такъв признак. Думата вол еднакво може да се замести с бик. Употребена е думата вол, понеже някога във всяка къща е имало средно по два вола, дето живеели в един обор с кравите, а в цялото село е имало само един бик и никой не пускал теле при него.

Е, сега се сещам за друга (anti-spam) поговорка: "Мара подробната". Тя е по-близо до принципът на Окам, ама тя изобщо не загатва, че все пак се търси обяснение на нещо. Тази поговорка призовава да се съобразяваме с интересите на събеседникът. При писмената комуникация в Интернет не е особено нужна, понеже мене например никой не ме заставя да чета хорските глупости.

До довечера, уважаеми съфорумници.

Редактирано от Христо Тамарин
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Българска поговорка:

Прекален светец и Богу не е драг.

Японска поговорка:

Ако стрелата прелита над главата ти, не се навеждай!

Из словата на Конфуций:

Знание без мисъл е загубен труд, а мисъл без знание - опасност.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази тема не за категория Етнография.
Моля някой модератор да я премести в някой подходящ раздел, например в разделът Общи. Ще почакам.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Офф-топик:

Българска поговорка:

Прекален светец и Богу не е драг.

Из словата на Конфуций:

Знание без мисъл е загубен труд, а мисъл без знание - опасност.

Отлични мисли, Историк :) Конфуциевата ми беше непозната, а е адски добра. Ето това е здрав и благоразумно консервативен дух.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Темата е преместена в раздел Общи.

Глоб. модератор Б.Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма две мнения. Мислите, които предлагам, са чудесни. Затова и ги предлагам.

Но не съм сигурен дали правилно съм разбрал същността и параметрите на зададеното условие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бръсначът на Окам: Не умножавайте същностите без необходимост. Предпочитайте простите обяснения. ..

Как е представен този принцип в нашият фолклор?

Ще изчакам 24 часа предложения и тогава ще приведа своето, освен ако вече е дадено.

От принципите на Шопа - силен принцип на Окам:

Оти да се косим, като че ми мине! :biggrin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От принципите на Шопа - силен принцип на Окам:

Оти да се косим, като че ми мине! :biggrin:

...

Бръсначът на Окам в "пиянския" фолклор:

"Ако не се подпирам на пода, когато лежа, значи не съм пил"

"Щом съм си легнал без обувките, значи съм бил трезвен"

:laugh::punk:

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бръсначът на Окам в "пиянския" фолклор:

"Ако не се подпирам на пода, когато лежа, значи не съм пил"

"Щом съм си легнал без обувките, значи съм бил трезвен"

:laugh::punk:

Това е формална логика.

Принципът е да се търси простота, къде са спазени принципите на "Бръсначът на Окам"?

....

По-скоро си мисля, че принципът е изпълнен при втората част на израза - "Моем да копам, моем и да не копам" Простотата се изразява в липсата на действие, което удовлетворява Бръсначът на Окам.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Моем да копам, моем и да не копам.

Законо е врата у поле - моем да минем, ма моем и да НЕ минем през нея.

На купона цар и господар съм, на закона ............ :046: ........... съм!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Законо е врата у поле - моем да минем, ма моем и да НЕ минем през нея.

На купона цар и господар съм, на закона ............ :046: ........... съм!

Именно!

. . .

Трябва да се търси простота! :biggrin: И по-простият вариант се приема за валиден. Това е "Бръсначът на Окам" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бръсначът на Окам: Не умножавайте същностите без необходимост. Предпочитайте простите обяснения. ..

Как е представен този принцип в нашият фолклор?

Благодаря на отзовалите се съфорумници и за интересните предложения. Явно във фолклорът на всичките народи има мъдри мисли.

Поговорката, която имах пред вид, има като предусловие това, че се търси истината за нещо, търси се обяснение. Тя напомня на събеседника, че съгласно с принципът на Окам, гащите са замърсени през най-близко разположеният до тях анален отвор.

Кой ми .. :046: .. в гащите?

Сетих се за това във връзка със страстите при обсъждането на нашият произход и нашият език. Кой ни напраеи славани, ние сме арийци! Как може гръцкият (или пък турският) език да ни е въздействал толкова силно? Друг език трябва да е бил!

Тази поговорка трябва да се напомни и на всичките онези, дето подозират някаква международна конспирация срещу България и българите: а бе кой ни .. :046: .. в гащите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Язък! Не познахме...

А защо не дадеш повече разяснения за "бръснача на Окам"?

Кой е Окам, какви принципи се крият зад израза... Каква паста за бръснене ползва Окам и така нататък...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на отзовалите се съфорумници и за интересните предложения. Явно във фолклорът на всичките народи има мъдри мисли.

Поговорката, която имах пред вид, има като предусловие това, че се търси истината за нещо, търси се обяснение. Тя напомня на събеседника, че съгласно с принципът на Окам, гащите са замърсени през най-близко разположеният до тях анален отвор.

Кой ми .. :046: .. в гащите?

Сетих се за това във връзка със страстите при обсъждането на нашият произход и нашият език. Кой ни напраеи славани, ние сме арийци! Как може гръцкият (или пък турският) език да ни е въздействал толкова силно? Друг език трябва да е бил!

Тази поговорка трябва да се напомни и на всичките онези, дето подозират някаква международна конспирация срещу България и българите: а бе кой ни .. :046: .. в гащите?

Ти ли реши че тази фразеология е поговорка ?

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-скоро е фразеологизъм, фразеологичен израз.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря на отзовалите се съфорумници и за интересните предложения. Явно във фолклорът на всичките народи има мъдри мисли.

Поговорката, която имах пред вид, има като предусловие това, че се търси истината за нещо, търси се обяснение. Тя напомня на събеседника, че съгласно с принципът на Окам, гащите са замърсени през най-близко разположеният до тях анален отвор.

Кой ми .. :046: .. в гащите?

Сетих се за това във връзка със страстите при обсъждането на нашият произход и нашият език. Кой ни напраеи славани, ние сме арийци! Как може гръцкият (или пък турският) език да ни е въздействал толкова силно? Друг език трябва да е бил!

Тази поговорка трябва да се напомни и на всичките онези, дето подозират някаква международна конспирация срещу България и българите: а бе кой ни .. :046: .. в гащите?

Въпросът "Кой ми .. :046: .. в гащите?" не може да бъде свързан с Бръсначът на Окъм.

Възможните хипотези за разрешаване на този казус може удовлетворяват принципите на Бръсначът на Окъм, но въпросът не би могъл да съдържа неговите принципите.

Ако използуваме примера "Кой ми .. :046: .. в гащите?"

Отговорите са: 1. аз; 2. друг; 3. аз + друг; 4. други; 5. аз + други; 6. никой;

Бръсначът на Окъм е спазен при приемане на хипотеза № 1 или № 6, защото те са най-лесно изпълними. :)

Но това не означава, че те са верни!

Поздрави Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

'Е те такова животно нема' - най-простото обяснение на аномалия в животинския свят. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алберт Айнщайн е сцепил бръснача на Окам с това:

"Нещата трябва да са възможно най-опростени, но не и прости."
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...