Отиди на
Форум "Наука"

Въртене на кучета / еакг забранен обичай/


Recommended Posts

  • Потребител

... така, че ще задам и този: как тогава го анализира и стигна до заключението, че е простащина?

В случай че Лилавка не ти отговори - Аз не съм простак/простачка /според мене си де, а и кой ли ще се има за такъв/ , следователно всичко което ми харесва не е просташко, а всичко което не ми харесва и не ми отърва е просташко ;)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 187
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Потребители

Лилавке, пак се връщаме отначалото, кучетата са си техни - домашни, ловджийски. Кажи "евала" и да затварят темата :tooth:

Ами хубаво, законът е категоричен - глоба :bigwink:

Какво и е на традицията? Наричаш тричането "простащина", а разбираш ли го? Знаеш ли какви вярвания стоят за обичая? Изобщо беше ли чувала за този обичай, преди да го гледаш по телевизията? Подозирам, че отговорът на тези въпроси е отрицателен, така, че ще задам и този: как тогава го анализира и стигна до заключението, че е простащина?

Какво толкова има за разбиране? Знам какви вярвания стоят зад "обичая". Знам също, че днес все още има хора, които вярват в лечебната сила на този обичай. Просълзих се направо от умиление.

Всички знаем какво са традициите и значението им. Останалото е някаква емоционална носталгия по отминали времена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ужас

:lac: :lac: :lac:

То ако тричането е ужас, какво ще кажеш за родеото? Връзват горкото говедце с ласо, па и му скачат отгоре да ги вози. Стрес, стрес. Побеляват им рогите.

Или пък безсмисленото избиване на делфини в Дания. Ето това вече е ужас.

А в 'триченето' няма нищо ужасно или варварско. Това е древен обичай. А това че 'кучкозащитниците' пак се разпискаха, а полуграмотните журналисти набързо надраскаха 'бесене на куче' и направиха от мухата слон, си е в реда на нещата, когато трябва да се поотклони вниманието ни от поредния политически скандал в нашата мила родина. Та чак клатикурци от запад се заредиха да ни поучават какви 'варвари' сме били.:)))

Ето какво представлява обичаят:

Кукеровден

Празнува се в събота преди Месни Заговезни. Обичаят е свързан с вярата, че осигурява плодородие и изобилие. Всички моменти в него са част от магическите му функции, олицетворяващи оплождането на природата и раждането й за нов живот. Освен оплождащи функции, отделните обредни действия по време на празника Кукеровден имат за цел да прогонят злите сили, лошите духове и всичко негативно, събрано през зимата. Кукерският обичай води началото си от древната Тракийска култура и е съхранил всички магически ритуали насочени към измолване на плодородието. Редица антични автори ги описват още в края на 1 хил. Пр. Хр. като Дионисиеви вакханали.

Обичаят се състои от три основни обредни действия: първото е „тричене на кучета”; второто е кукеровите игри: дружината на кукера облечена в бели овчи кожи преминава през селото и танцува буйно подобно на тракийския Бог Дионисий и неговата свита от панове; третото действие се нарича Пали кош. Всеки един от тези ритуали има точно определена цел. Триченето премахва заболяването бяс по животните, изгорялата слама от кошовете трябва да помогне на кокошките да снасят повече яйца, а маскираната дружина трябва да прогони лошото, злите духове както от хората, така и от самото село.

http://www.burgasmuseums.bg/rituals.php?l=0&p=4&pg=1&s=2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, доколкото съм запознат, не го обявяват за древна традиция. За това го обявяват медиите. И те (медиите и поканените от тях "спеиалисти") спорят за времето кога се е зародило (и дали е традиция, а и какво е традиция, от 5 века, от 4 или само от 2 ;)). Не претендират, че е българска, а че е тяхна! А Бриджит Бардо ли ще определи какво е традиция, какво е БГ традиция?

На хората и през ум не им минава, че подлежат на наказателна отговорност, не е за това думата. По закон е така, но законите не се спазват по много по...хммм остри и важни въпроси, но тук това не е о-ното.

Никой никога не е обявявал триченето за БГ традиция (освен някои и то от медиите)! Ще дам пример с нестинарството. И то не е (според повечето специалисти) БГ, ама се практикува и събира доста "зрители", готови да платят. Триченето няма това за цел. Доколкото съм слушал хората. Те просто желаят кучетата им да са живи и здрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато едно общество започва да го е грижа повече за кучетата, отколкото за хората, майка му жална на това общество.

В целия западен свят е така, а ние подражаваме на най-уродливите му прояви. Та предлагам да не сме лицемерни към определен вид, а да отдадем почит и на хлебарките. Никакво варварско размазване с чепик. Само хуманна дезинсекция с темефос. :smokeing:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може, радвам се че съм успял ;). По-горе последния римлянин обясни, че се прави за опазване от бяс Бях забравил за това. Ако не знаеш, когато животно се разболее от бяс то се страхува "бясно" именно от водата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Триченето няма това за цел. Доколкото съм слушал хората. Те просто желаят кучетата им да са живи и здрави.

Хората вярват, че чрез 'тричене' кучето им няма да се разболее от бяс. Така че това си е един вид превенция /оставям настрана въпроса колко е ефективна/. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може, радвам се че съм успял ;). По-горе последния римлянин обясни, че се прави за опазване от бяс Бях забравил за това. Ако не знаеш, когато животно се разболее от бяс то се страхува "бясно" именно от водата.

Е и? :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво толкова има за разбиране? Знам какви вярвания стоят зад "обичая". Знам също, че днес все още има хора, които вярват в лечебната сила на този обичай. Просълзих се направо от умиление.

Всички знаем какво са традициите и значението им. Останалото е някаква емоционална носталгия по отминали времена.

Не става въпрос за умиление и носталгия, а за това че си позволяваме да съдим за неща, от които си нямаме и понятие. Относно това, че сме знаели, грешиш. Ние не знаем, какво точно е тази традиция, незнаем от къде идва, нито знаем за какво се прави. Единственото, което знаем е че не е християнска, поради което е възможно, да е езическа или с други думи, остатък от древна култура. Поради това, ние нямаме право да я осъждаме.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хората вярват, че чрез 'тричене' кучето им няма да се разболее от бяс. Така че това си е един вид превенция /оставям настрана въпроса колко е ефективна/. :smokeing:

Именно, имах предвид, че не го правят за пари, а именно с превантивни (според тях) цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Именно, имах предвид, че не го правят за пари, а именно с превантивни (според тях) цели.

И какво от това? Откога ръкопляскаме на незнанието?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно, имах предвид, че не го правят за пари, а именно с превантивни (според тях) цели.

с което считам неуместната полемика за 'ужасното' тричене за изчерпана. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То ако тричането е ужас, какво ще кажеш за родеото? Връзват горкото говедце с ласо, па и му скачат отгоре да ги вози. Стрес, стрес. Побеляват им рогите.

Или пък безсмисленото избиване на делфини в Дания. Ето това вече е ужас.

А в 'триченето' няма нищо ужасно или варварско. Това е древен обичай. А това че 'кучкозащитниците' пак се разпискаха, а полуграмотните журналисти набързо надраскаха 'бесене на куче' и направиха от мухата слон, си е в реда на нещата, когато трябва да се поотклони вниманието ни от поредния политически скандал в нашата мила родина. Та чак клатикурци от запад се заредиха да ни поучават какви 'варвари' сме били.:)))

Ето какво представлява обичаят:

Кукеровден

Празнува се в събота преди Месни Заговезни. Обичаят е свързан с вярата, че осигурява плодородие и изобилие. Всички моменти в него са част от магическите му функции, олицетворяващи оплождането на природата и раждането й за нов живот. Освен оплождащи функции, отделните обредни действия по време на празника Кукеровден имат за цел да прогонят злите сили, лошите духове и всичко негативно, събрано през зимата. Кукерският обичай води началото си от древната Тракийска култура и е съхранил всички магически ритуали насочени към измолване на плодородието. Редица антични автори ги описват още в края на 1 хил. Пр. Хр. като Дионисиеви вакханали.

Обичаят се състои от три основни обредни действия: първото е „тричене на кучета"; второто е кукеровите игри: дружината на кукера облечена в бели овчи кожи преминава през селото и танцува буйно подобно на тракийския Бог Дионисий и неговата свита от панове; третото действие се нарича Пали кош. Всеки един от тези ритуали има точно определена цел. Триченето премахва заболяването бяс по животните, изгорялата слама от кошовете трябва да помогне на кокошките да снасят повече яйца, а маскираната дружина трябва да прогони лошото, злите духове както от хората, така и от самото село.

http://www.burgasmus...=0&p=4&pg=1&s=2

trincerare- старинна италианскар латинска(?) дума. Означава усукване, завъртване на въже....

така, че може да е древничък обичай....

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

trincerare- старинна италианскар латинска(?) дума. Означава усукване, завъртване на въже....

така, че може да е древничък обичай....

Протестирам! Яденето на въшки е още по-древен обичай. Тогава дори е нямало думи :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво от това? Откога ръкопляскаме на незнанието?

Не ръкопляскаме ;). Опитваме се да приемем, че има и друго мнение. Признаваме, че хората могат да си тачат, почитат и спазват традициите. Без да убиват (както при коридата, Гергьовден, Коледа, Коч Байрям, да не пишем за делфините). Без да печелят (както при коридата и цирка). Без да си правят кефа (както при лова и риболова).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не ръкопляскаме ;). Опитваме се да приемем, че има и друго мнение. Признаваме, че хората могат да си тачат, почитат и спазват традициите. Без да убиват (както при коридата, Гергьовден, Коледа, Коч Байрям, да не пишем за делфините). Без да печелят (както при коридата и цирка). Без да си правят кефа (както при лова и риболова).

В свободна страна живеем, всеки може да си тачи, каквито традиции намери за добре, стига да не нарушава законите и конституцията. Свободата на словото пък дава право на мен да изразя възмущението си:)

Но в еволюцията и развитието на едно общество понякога се налага дадени традиционни практики да бъдат изоставени. Това е прогрес. Има много примери за това в учебниците - обичаи, които нашите предци са практикували, но ние днес намираме за унизителни, неморални или незаконни и съответно ги срещаме само в книгите... Е, аз намирам тричането на кучета за унизително и недостойно, но който иска нека се самоопределя национално чрез тази "традиция". За да избегне критика обаче, ще са му нужни аргументи, не цупене:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Протестирам! Яденето на въшки е още по-древен обичай. Тогава дори е нямало думи :happy:

Нямаш представа какъв кеф е. Като се опънеш на някоя в полата от харема си и тя от главата до петите те курка косъм по косъм. Даже си подрямва човек.....

Тошко Африкански

post-5590-054485700 1300376036_thumb.jpg

post-5590-061152800 1300376169_thumb.jpg

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И слава Богу за това ;). Аз не тача тази традиция, защото ми е доста чужда. Ама не мога да не приема, че хората имат право да я тачат и прилагат. Закона е нарушен, както и директната заповед на кмета (е то ако се спазваше закона нямаше да има нужда от тази заповед). Но както се казва, има презумция за невинност, докато не е осъден, не е нарушител (не съм много добре в та материя де :()

Да нужно е, и сме ги изоставили, но тази не сме! Или поне някои от нас.

Нека се опрем на еволюцията, а не на революцията :). Особено на измислената такава революия и то с участие на хора дет хал хабер си нямат.

Радвам се, че намираш тоз обичай ;). Как не е важно, но мнение имаш. Моа осси ;). Да се вкарва повече "националност" в този обичай обаче не е нужно. Унизителност, достойнство и морал не са правни категории между другото. Какво те унижава в случая? Нали не ги тричиш ти? Ааа като българка се смяташ унизена? ОТ КАКВО? От "простаците" в селото ли? Предполагам знаеш, че борбата с петли (до СМЪРТ) е национален спорт във Франция. С кучета в Англия и Шотландия. Традиция, какво да я правиш :(.

Ако визираш мен аз не се цупя, опитвам се да разбера другото мислене, не толкоз да наложа моето, но може да не съм разбрал де.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак повтарям Триченето е ОБИЧАЙ, който с нищо не нарушава законите на България. Кмета е издал някаква заповед - окей. Той не е последна инстанция. Нито е стожер на обществения морал. Все едно утре вегетата да излезнат със становище, че коленето на прасе по Коледа в 'възмутително', 'неморално', 'варварско' и 'унизително' за 'цивилизованото' ни общество и трябва да бъде сведено до политкоректна повест, която някой ден да кара фотосинтезиращите ни потомци да се срамуват от месоядните си предци. :laugh: И съответно кметът на Злокучене /да речем/ да издаде заповед да не се колят прасета по Коледа.

Така че не бива да се допуска дадено псевдомилозливо малцинство да се опитва да си налага 'морала' над мнозинството. Разбира се всеки има право на протест по закон, колкото и нелеп да е той. Но дотам. Всяко чудо за три дни. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Унизителност, достойнство и морал не са правни категории между другото. Какво те унижава в случая? Нали не ги тричиш ти? Ааа като българка се смяташ унизена? ОТ КАКВО? От "простаците" в селото ли?

Хм, липсата на каквото и да е достойнство в национален мащаб в момента е повече от очевидна. Та само това ни липсваше.

Между другото тези борби между кучета и петли във Франция и Англия, за които говориш, не са ли отдавна забранени там? :bigwink: Но както и да е. Този стремеж да се равняваме с недостатъците и у другите, та белким оправдаем своите, е отблъскващ.

Тъжно, печално е, че толкова бурна защита получава така примитивна и жалка традиция. О, всъщност било обичай, извинете. Също като педофилията у циганите - тяхна културна особеност, неподлежаща на наказателна отговорност и изкореняване:(

След крайните защитници на правата на животните, противници на ГМО и екотерористи явно се задава нова мода - това да се самоопределяш като "паган", на всяка цена...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

печалното в случая е, че българското общество отново се остави да му се подиграят, отклонявайки с глупости вниманието му от задълбочаващата се икономическа криза.

Още по-печално е, че някои малцинства нарушават явно законите на държавата без да носят никакви последствия, докато група редовни данъкоплатци, изпълняващи обичаите на дедите си и не пречещи на никого, бяха набедени едва ли не за врагове на народа от полуграмотни 'природозащитници'.

И най-тъжното е, че тези хора нито парадират с това, нито пък спадат към т. нар. 'неопаганисти', които са в кюпа с кучкозащитниците, вегетата, хомеопатите и пр. сган, защото кукерските игри поначало се явяват стар обичай от предхристиянско време.

Та нека оставим хората да си тачат традициите както им харесва. Нека не нарушаваме правото им на самоопределяне, само защото на нас ни се иска да се покажем колко сме 'състрадателни' или 'хуманни' към кученцата, които просто са открили центробежната сила /подобно на всеизвестната Лайка/.

Иначе лъсва двойният аршин, който така добре ползват западняците спрямо нас, когато им изнася. И е три пъти по-обидно, че ние вместо да се разграничим от лицемерието им, ги имитираме много успешно в това отношение. Dixi! :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото тези борби между кучета и петли във Франция и Англия, за които говориш, не са ли отдавна забранени там?

Добър ден.

The provisions of the present article are not applicable to bullfights where an uninterrupted local tradition can be

shown. Nor do they apply to cockfights in localities where an uninterrupted tradition can be established.

Из чл. 521-1 на френския наказателен кодекс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво значи достойнство? Аз съм си българин и въобще не ми пука, достойно ли е това! Ами щото е факт! Жена ми е българка, дъщеря ми тоже (въпреки русизма). И двете фамилии с малко румънска кръв в мен (и баща ми де) се определяме като българи ;).

Забранени са разбира се, ама на кой му пука? Това не е световно тото (като мачовете), не става въпрос и за пари толкоз, а за тръпката и ТРАДИЦИЯТА. Аз не съм казал, че са недостатъци! Не съм живял там (във Франция малко), не зная защо го правят, но зная, че е ТРАДИЦИЯ. Съдя не по филми, а по хора дето и сега живеят и поддържаме контакти (но не мога да го документирам де, но ако трябва ще се опитам).

Не е бурна и има малка но съществена разлика между педофилията (не знаех, че я има при циганите) освен ако приемаш за педофилия, това, че се женят млади (ама какъв процент?). Но и това си е традиция и никакъв закон не мож' да я изкорени, нали?

Какво имаш предвид под 'паган'?

А и за примитивна и жалка ще питам: "гробарските" традиции в православна България какви са? Не ми отговори и за кръщането. Триченето било примитивно и жалко? А кръщането? То да не би да е възвишено и хуманно? Да потопиш горкото бебе в котела? Без да му предоставиш избор някъкъв? Т.е. да го изчакаш, и да му обясниш и тогаз ТО да вземе решение. Това да не е по- хммм хуманно от тричнето? Хем става въпрос за децата ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да потопиш горкото бебе в котела? Без да му предоставиш избор някъкъв? Т.е. да го изчакаш, и да му обясниш и тогаз ТО да вземе решение. Това да не е по- хммм хуманно от тричнето? Хем става въпрос за децата ни.

Тричене на деца от БПЦ! :laugh: Трябва да пусна клюката във вестник 'Шок'. И без това сега обществото е настръхнало срещу поповете, задето плюят по народните любимци /Дънов и Ванга/, та ще стане скандал.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...