Отиди на
Форум "Наука"

Въртене на кучета / еакг забранен обичай/


Recommended Posts

  • Потребители

Не мисля, че в миналото е имало насилствено вкарване в църкви :)

То е като да те оставят без право на избор. Пред алтернативата да те обявят за еретик или безбожник и да гушнеш букета кой не би влязал в църква... доброволно :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 187
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Глобален Модератор

След 150 поста за един ден в тази тема, определено проф. Добрев ще почне да раздава наляво и надясно прякора "Кучкарски". laugh.giftooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глишев, кучкарино шпаньолски, видиш ли кво стана, като заключи на хората "Иранската теория за произхода на българите". Диспути, прения, гювечи насам и натам.....laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те нещата наподобяват луна парк, само дето кучето не го таксуват.

Това, което причиняват на нас (нямам предвид войни и лекарствени убийства), а тези за забава, въртележки и салото морталес и др. И добавка дискотеки с убийствена музика и наркотици. ( за които дори плащаме)

Същото правят в цирка и по-опасно като че. Ще каже някой, но те доброволно са отишли.

Ами и кучето доброволно си седи при стопанина. Ако не му харесва след първия път и беж да го няма.

А видимо забавата за хората е сходна , едните се радват на въртящо куче ( и то с презумция, че ще се спасят от бяс) , а другите се радват на въртяща се гимнастичка в цирка (само, че с презумцията че ще се лишат от някой лев).

В случая обаче съм безпристрастен и не мога да заема нито едната стана.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То е като да те оставят без право на избор. Пред алтернативата да те обявят за еретик или безбожник и да гушнеш букета кой не би влязал в църква... доброволно :bigwink:

Но кому в едно прединдустриално и преднаучно общество е нужно да не влиза в църкви?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Но кому в едно прединдустриално и преднаучно общество е нужно да не влиза в църкви?? :)

Е как, на неубедения в правотата на съответната религия;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но кому в едно прединдустриално и преднаучно общество е нужно да не влиза в църкви?? :)

"да влиза в църкви" сякаш по-се връзва, но като продължение на твоята мисъл :)

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Схватка между привърженици и противници на триченето :tooth:

Е то сватба без бой сватба ли е?

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи, вижте ся, работата е проста. Нормалният човек вярва само на баба си и дядо си.

Оттам нататък камъни се хвърлят само по куче, което ти налита, кучета не се хвърлят в барите, прасето се коли на Коледа, на литургия се ходи по желание, но пък нищо не пречи да се слуша Бортнянски по Тубата, не се говори непочтително за немците, японците, испанците и Левски, не се оставят манджи по гробовете, не се гласува за Гоцето, БСП, ГЕРБ, АТАКА и ДПС, не се слуша чалга, не се разправят автохтонизми, не се вярва на затоплисти и толерасти, но и не се мятат камъни по врабчета.

Изобщо, поддържането на нормален буржоазен бит е висша ценност и изкуство. Българщината следва да се изявява с пеене на "Шуми Марица" под сурдинка в собствения хол на 22 септември, но българщинКата, заключаваща се в ураджийство, бабаитлък и простотии е изрично забранена. Носенето на бомбе не е задължително, но помага.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Амин, Глишев!!!!

това е то "Катехизис болгарското патриота" :)

Всъщност който иска, може и на площада на 22-ри септември и по телевизията дори е препоръчително. Що под сурдинка :)

И там, това... абе неприятното, но необходимото... гласуването де. Малка корекция - не само "не се гласува.." но и "гласува се срещу... " и т.н.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе аз съм клал животно и ако трябва, пак ще заколя, но не обичам да го правя. Едно е сигурно - няма да седна да връткам псето над главата си, нито пък животното, дето се каня да го ям. То си има елементарни неща, дето не са и за обясняване.

Тричането е глупост, това е.

По-горе някой го сравни с ходенето на църква, което също не е много разумно изказване, да не кажа друго. В църква поне имаш шанса да чуеш нещо от Бортнянски или Чайковски, докато връткайки помиярче над главата си единствено доказваш, че си ръб и чалгаджия.

Но що ли се учудвам - България е страната, където хората крадат кокошки, режат краката на чуждо домашно куче, пускат опасно куче по някого, бесят котки, надуват жаби със сламка, бият нещастните си дръгливи магарета вместо да ги почистят малко, млатят се едни други със секири пред казана за ракия, говорят гадости за жените си, не възпитават децата си, реват: "Да живеееей Бааалгааарииаааа!!!" по Нова година, псуват всичко, не са солидарни при протест, лъжат и се оставят да бъдат лъгани и прочие. Няма да крия, че изпитвам чувство на огромно презрение към мнозинството си съграждани.

Ооо не, тук си ме засегна. България това, България онова? А как е във Францата? Или в Испанцата, или Италианцата? Може би Юнион Джак ще реши въпроса или Чичо Сам? А может дядя Сталин да се..хммм изходи?

Несериозно е това!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

КГ, приимат ся забильешкитье.

Не знам за теб, Митак, но първо съм пообиколил Испания и Италия, та имам представа за простотията там и тази тук (нашата е по-голяма) и второ - не отговарям за тях, ако си имат проблеми. Важното е "България - това, България - онова" да го няма, а не дали и жабарите са тъпи като нашите тупани (между другото, нашите са по-тъпи).

Но да припомним основната тема. Малоумно е да се върти куче и да се мята в гьолчето.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оф, минавало е за хуманно, когато познанията им са били на ниво каменна ера. Днес дори те знаят, че полза от това няма :lac:

Хммм, а от какво полза има? И как да се разбере? От песнопенията в църквата ли, или от лекарстват в местната дрогерия? Ако са лекарств де?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, приимат ся забильешкитье.

Не знам за теб, Митак, но първо съм пообиколил Испания и Италия, та имам представа за простотията там и тази тук (нашата е по-голяма) и второ - не отговарям за тях, ако си имат проблеми. Важното е "България - това, България - онова" да го няма, а не дали и жабарите са тъпи като нашите тупани (между другото, нашите са по-тъпи).

Но да припомним основната тема. Малоумно е да се върти куче и да се мята в гьолчето.

Да знам! А как определяш, че нашата "простотия" е по-голяма не зная? И ще е интересно да науча? За Испания не зная, за Франция зная нещичко. Както за талианците ;). Абее скоро се запознах с шпанишите, миииии те доста неща не знаеха ( нищо, че по едно време само за футбол си говорехме, а щото те така искаха). Аз съм контактен човек ;). Не споменавах Стоичков и ме мислеха за франсе. И въпреки това?

Припомни си пак основната теза. Как ще се чустваш, ако си полувин тонен бик и ти отрежат двете уши (а ако тоз дето ги реже е и добър и опашката)? Пред 50 к зрители? Ако не си се преддствилил добре, нищо нема да ти режат, отивааш в кланицата. АА сега сравни с триченето. Малоумно ли? я с'я виж к'во правиш, всеки ден и дали не е малоумно? Ако пишеш, че всичко си е в реда на нещата, аз се оттеглям!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямам предвид "знание" и "незнание", а съвсем друга простотия. Поведенческа.

По-назад обясних защо коридата не може да се сравнява с триченето и не смятам повече да се занимавам с това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Митак, знаеш ли в какво се сътои разликата? В това, че всеки от онеци "мачовци", тричащи кученца, би напълнил гащите от страх при вида на излизащия на арената бик. Защото там са нужни качества, достойни за уважение, а традицията, която ги олицетворява - достойна за съхранение. Ще ме прощаваш, ама тричането олицетворява единствено дивата селящина на шепа рогачи, които имат кураж единствено пред кученцата и жените си, при това след поне кило ракия...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да вземем да разваляме ли седенката :hmmm:

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво и е на традицията? Наричаш тричането "простащина", а разбираш ли го? Знаеш ли какви вярвания стоят за обичая? Изобщо беше ли чувала за този обичай, преди да го гледаш по телевизията? Подозирам, че отговорът на тези въпроси е отрицателен, така, че ще задам и този: как тогава го анализира и стигна до заключението, че е простащина?

Аз ще повторя един от въпросите на В. Павлов. Какво всъщност знаем за обичая? В България има много забравени обичайни практики, чийто произход се губи назад във времето. Много от тези практики са се запазили само в определени райони на страната. Поради това те са непонятни за много хора. Вместо да се критикува този обичай, той трябва да се проучи. Аз се сещам за един такъв забравен обичай от Еленският край, който сигурно на мнозина нищо няма да говори. Ето и снимки.

post-591-076077800 1300454611_thumb.png

post-591-098357400 1300454619_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз ще повторя един от въпросите на В. Павлов. Какво всъщност знаем за обичая? В България има много забравени обичайни практики, чийто произход се губи назад във времето. Много от тези практики са се запазили само в определени райони на страната. Поради това те са непонятни за много хора. Вместо да се критикува този обичай, той трябва да се проучи. Аз се сещам за един такъв забравен обичай от Еленският край, който сигурно на мнозина нищо няма да говори. Ето и снимки.

Има си специалисти за целта. Нека проучват, това им е работата. Което пък не пречи да го критикуваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има си специалисти за целта. Нека проучват, това им е работата. Което пък не пречи да го критикуваме.

Именно, по добре (градивна) критика, отколкото нищо. Което не пречи да критикуваме, наложени ни норми, и на мислене! Всъщност даже, не наложени ни!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...