Отиди на
Форум "Наука"

Хлябът като начин на комуникация


Recommended Posts

  • Администратор

Замисляли ли сте се коя е най-универсалната храна...

http://www.bread-art-house.org/ - Хлебна Къща "Св. Христофор"

http://bnt.bg/bg/productions/120/edition/11243/malki_istorii_ae_20_dekemvri_2010_istorijata_na_nadejda_saveva_ot_gabrovo

http://www.pravmladeji.org/node/759

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пшеницата е едно от първите зърнено-житни растения, които са били култивирани от хората. Способността за самоопрашване допълнително е улеснила селекционирането на редица сортове в определени региони на света. Археологическите находки сочат, че първоначално пшеницата е отглеждана в областта на Плодородния полумесец и около делтата на река Нил. Това включва югоизточните части на Турция, Сирия, Левант, Израел и Египет. Сравнително нови изследвания сочат, че първоначалното култивиране е станало в малка област в югоизточна Турция , като за одомашняването на еднозърнестия лимец (T. monococcum) се сочи областта около Невалъ чори, разположен на 64 km от Гьобекли тепе в Турция . Тъй като съществуват доказатества за употербата на ечемик от хората, датирани от 23 хилядолетие пр.н.е., съществуват хипотези, че и пшеницата е била използвана за храна преди куливирането си . Целият процес на нейното производство от засаждането до прибирането са залегнали в обредните действия на древните и не толкова древните общества. Затова отглеждането на пшеницата и приготвянето на хляба заемат важно място в живота на земеделските народи. Българите не правят изключение. В българската обредна традиция има различни видове хляб. Те се приготвят спрямо празника.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...