Отиди на
Форум "Наука"

Питане относно докторантура


Dokkk

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,имам едно питане относно зачисляване за докторантура,понеже имам спор с няколко човека.Става въпрорс за зачисляване към медицински университет.Прочетох закона,мисля,че беше от 2004г този,който намерих,та в него се споменава,че кандидата трябва да изкара оценка на двата писмени изпита над мн.добър 4.50,след което се допуска до устен.Също пише,че заведението,в което кандидатстваш трябва да бъде акредитирано с мн.добър оценка.Но тук искат да ми втълпят,че имало условие за минимален успех от дипломата мн.добър 4.50,това било условие за допускане до изпит за докторантура.Аз такова нещо търсих и никъде не намерих да фигурира такова условие за зачисляване към някоя катедра.Моля Ви,ако някой е наясно,нека сподели,защото живо ме интересува.Сигурен съм какво прочетох,но да не би това да е някакъв вътрешен закон на университетите или нещо подобно.А и отделно съм виждал докторанти с диплома 3,така че бих искал да ми изясните този казус.Благодаря предварително.

Отделно нали вече няма ВАК,сега всичко ставало на университетско ниво доколкото разбрах,има ли някакви изнесени нови правила ?

Редактирано от Dokkk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравейте,имам едно питане относно зачисляване за докторантура,понеже имам спор с няколко човека.Става въпрорс за зачисляване към медицински университет.Прочетох закона,мисля,че беше от 2004г този,който намерих,та в него се споменава,че кандидата трябва да изкара оценка на двата писмени изпита над мн.добър 4.50,след което се допуска до устен.Също пише,че заведението,в което кандидатстваш трябва да бъде акредитирано с мн.добър оценка.Но тук искат да ми втълпят,че имало условие за минимален успех от дипломата мн.добър 4.50,това било условие за допускане до изпит за докторантура.Аз такова нещо търсих и никъде не намерих да фигурира такова условие за зачисляване към някоя катедра.Моля Ви,ако някой е наясно,нека сподели,защото живо ме интересува.Сигурен съм какво прочетох,но да не би това да е някакъв вътрешен закон на университетите или нещо подобно.А и отделно съм виждал докторанти с диплома 3,така че бих искал да ми изясните този казус.Благодаря предварително.

Отделно нали вече няма ВАК,сега всичко ставало на университетско ниво доколкото разбрах,има ли някакви изнесени нови правила ?

1. За мининума от 4,50 на писмен за допускане до устен изпит е така.

2. За оценка от дипломата минимум 4,50 трябва да си намериш и правилника за дейността на съответния университет, за да видиш дари няма някакви допълнителни условия. А най-добре е да отидеш на крака до "Отдел докторанти" или както там се води и да попиташ секретарката. Но е съмнително изобщо да бъде допуснат някой до кандидат-докторантски изпити, ако успехът от дипломата му е под 5,00. Или дори под 5,50. Това с докторантите с диплома 3,00 ми се струва направо невъзможно. Дори и при опасност мястото да остане незаето поради това, че единственият кандидат има успех 3,00.

ВАК няма, но би трябвало вече да е излязъл или скоро да излезе Закон за приложението на Закона за академичните степени и длъжности. Дотогава реално нещата са замръзнали.

http://www.econ.bg/l...blika_bulgariya

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. За мининума от 4,50 на писмен за допускане до устен изпит е така.

2. За оценка от дипломата минимум 4,50 трябва да си намериш и правилника за дейността на съответния университет, за да видиш дари няма някакви допълнителни условия. А най-добре е да отидеш на крака до "Отдел докторанти" или както там се води и да попиташ секретарката. Но е съмнително изобщо да бъде допуснат някой до кандидат-докторантски изпити, ако успехът от дипломата му е под 5,00. Или дори под 5,50. Това с докторантите с диплома 3,00 ми се струва направо невъзможно. Дори и при опасност мястото да остане незаето поради това, че единственият кандидат има успех 3,00.

ВАК няма, но би трябвало вече да е излязъл или скоро да излезе Закон за приложението на Закона за академичните степени и длъжности. Дотогава реално нещата са замръзнали.

http://www.econ.bg/l...blika_bulgariya

Новия закон може да си го изтеглиш от сайта на Министерството на образованието, науката и технологиите. Освен писмен и устен, има език и по западен език. Това с изпитите е ако искаш да си редовна доктурантура, демек да получаваш стипендия от 450 лв. месечно. Иначе всяко говедо може да си плати и да се зачисли на свободна доктурантура - трябва само да подготви текст от 100 страници върху темата, която иска да разработва и 3 бона ако не се лъжа. Но най-добре е наистина да питаш в отдел докторанти.

ПП. ако наистина има докторанти по медицина с успех от дипломата 3. 00 то това е шокиращо. Още по-шокиращо е че това са медици. Такива не трябва да се пуска и овце да лекуват, какво остава за хора :!!!: :lightbulb:

Редактирано от Ka40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговорите,вярвам има голяма доза истина в тях,затова и попитах тук.Явно стига да имаш желание,може да се зачислиш за докторантура.Ще погледна и най-актуалния закон за допълнителни информации,както и в ректората.Но за докторантурата по медицина с 3.00 го заявявам със сигурност.В случая наистина човека е под всякаква критика,но по принцип и особено при нас,оценката от дипломата далеч не е критерий за знания и умения.Нагледал съм се на доста наши и ваши.Мога много отговорно да заявя,че имам състуденти,вече с диплома за лекари,които по едни или други обстоятелства имат дипломи по 4.20-4.80 и са невероятни бъдещи лекари с огромния познания и превъзхождат 90% от тези с отличните дипломи.Не всичко се свежда до една оценка от диплома.А и мисля в повечето вузове в страна е същата картинка,money plays.Така че освен да стискате палци да попаднете на качествен лекар,друг вариант няма.Малцина са наистина великолепните специалисти,на които можеш да си повериш живота.

Ако все пак някой се сеща за нещо допълнително по въпроса или намери някой материал по темата,ще съм му благодарен,защото не успях да открия съответния закон в сайта на министерството.А и за платената докторантура чувам,че била 3000лв на година,а не за цялото обучение,та накрая не знам кое се оказва вярно и кое не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговорите,вярвам има голяма доза истина в тях,затова и попитах тук.Явно стига да имаш желание,може да се зачислиш за докторантура.Ще погледна и най-актуалния закон за допълнителни информации,както и в ректората.Но за докторантурата по медицина с 3.00 го заявявам със сигурност.В случая наистина човека е под всякаква критика,но по принцип и особено при нас,оценката от дипломата далеч не е критерий за знания и умения.Нагледал съм се на доста наши и ваши.Мога много отговорно да заявя,че имам състуденти,вече с диплома за лекари,които по едни или други обстоятелства имат дипломи по 4.20-4.80 и са невероятни бъдещи лекари с огромния познания и превъзхождат 90% от тези с отличните дипломи.Не всичко се свежда до една оценка от диплома.А и мисля в повечето вузове в страна е същата картинка,money plays.Така че освен да стискате палци да попаднете на качествен лекар,друг вариант няма.Малцина са наистина великолепните специалисти,на които можеш да си повериш живота.

Ако все пак някой се сеща за нещо допълнително по въпроса или намери някой материал по темата,ще съм му благодарен,защото не успях да открия съответния закон в сайта на министерството.А и за платената докторантура чувам,че била 3000лв на година,а не за цялото обучение,та накрая не знам кое се оказва вярно и кое не.

това с оценката от дипломата и способностите са като цените. Сигурен съм че има пълни отличници, от които и дъска за кочина нестава, но неможе да ме убедиш, че някой с оценка 3.00 става за нещо. Същото е с манджата - може да купиш салам за 20 лв. килото и да е пълен боклук, обаче няма чалъм да купиш салам за 2 лв. килото и да е качествен.

А и още нещо - ако тръгнеш да кандидатстваш за държавна поръчка, проучи първо дали има "парашутисти", демек "наши деца".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен,един с диплома 3.00 не знае дори какво прави в съответния вуз,но както ти казах,имам колеги,завършили с 4.50 и с ръка на сърцето мога да кажа,че ще бъдат невероятни лекари,за разлика от многото прехвалени отличници,които има тонове ненужни знания и нулева възможност да ги приложат,просто защото медицината не се учи,а трябва да ти се отдава,разбира се подкрепено с нужните знания.А и не само там,при доста други професии е така.Затова и на запад никой не гледа успех от диплома,а възможностите ти като специалист по съответната дисциплина,и аз напълно одобрявам този модел на работа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...