Отиди на
Форум "Наука"

Неологизмите


Recommended Posts

  • Потребител

Уважаеми съфорумци, отдавна имам идеята за такава тема, чак сега се сетих, че е крайно време да я представя на Вашето внимание.Предлагам в тази тема да съберем всички известни към момента неологизми в българския език, а също да разработваме неологизми за често употребяваните и навлезли напоследък чуждици.

Като пример може да започнем с чуждицата "офтопик" - аз бих предложил неологизма "извънтемие", макар че той също съдържа чуждицата "тема", която е добре да се замени с нещо, като "раздумка,думка" - от дума, думам,тоест говоря - така окончателно получаваме неологизма "внедумка" :biggrin:

Разбира се, тоя пример е една бърза импровизация, която да даде необходимата жега на темата, тепърва ще набираме скорост и изобретателност, надявам се, пък нищо чудно някой от нашите неологизми да успее да измести съответната чуждица, ще сме много горди с тоя факт, нали?

Ще допълня изложението с още един неологизъм са думата шоумен - "представленец" или може би по-скоро "показвач" :biggrin:

Пожелавам на всички приятно прекарване в темата!

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отдавна има речник, посветен на неологизмите.Казва се "Неолог".

http://neolog.bg/

Ако идеята ти е да го дублираме (понеже част от думите в неолога са меко казано не на място), то колко стари да са неологизмите? Отпреди 1996/7 (навлизането на интернет) или след това?

Дискусионен е въпросът за това, колко дълго една дума се счита за нова (неологизъм) и след колко време вече не се възприема по този начин, след колко време става архаизъм и след колко още бива забравена или много рядко използвана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отдавна има речник, посветен на неологизмите.Казва се "Неолог".

http://neolog.bg/

Ако идеята ти е да го дублираме (понеже част от думите в неолога са меко казано не на място), то колко стари да са неологизмите? Отпреди 1996/7 (навлизането на интернет) или след това?

Като за начало може да се ограничим само за 21 век, но не съм сигурен, че от 2001 насам има предложени неологизми, които да заменят някои супер досадни чуждици, появили се с навлизането на интернет комуникацията у нас.

Например за чуждицата "чат" ми се струва, че почти няма шанс да се изкорени от разговорния ни език - аз бих предложил да се замени, примерно, с думата "бъб" (от "бъбрене"), така че за "чатене" получаваме "бъбене" :biggrin:

Удачността на неологизма "бъбене" идва от това, че създава алюзия със "зъбене", което често се наблювада по време на чат, а също така фонетиката на "бъбене" създава усещане за някаква неангажираща занимавка от скука, каквото именно е и чатенето :)

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...