Отиди на
Форум "Наука"

3D принтиране


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

изглежда гут. За какво точно ще се ползва торсът, ако не е тайна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да го потопя в един специален силикон, ако те интересува ще пиша какъв точно е. Та от този силикон смятам да направя калъп в който да изливам течности, които после се втвърдяват. Могат да се правят различни неща, като сувенири да речем. За сега просто експериментирам.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

едни мои познати зъботехници в Добрич изработват статуетки, но те ползват восъчни модели, после с гравитационно леене стават уникални реплики на исторически артефакти. Това за нуждите на реенактмънта, разбира се, не за нелегални цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да се разровя в тези способи на леене, хич не съм запознат с тях. Принципно съм се научил на компютъра да създавам разни форми и незнам дали ще мога да го правя със същия успех с други инструменти, като глина примерно. Този 3д принт обаче, ми се струва много груб и се чудя дали има възможност за по-качествено "разпечатване" или трябва да увелича размера.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Трябва да се разровя в тези способи на леене, хич не съм запознат с тях. Принципно съм се научил на компютъра да създавам разни форми и незнам дали ще мога да го правя със същия успех с други инструменти, като глина примерно. Този 3д принт обаче, ми се струва много груб и се чудя дали има възможност за по-качествено "разпечатване" или трябва да увелича размера.

Ма ти ли ги правиш? Торсът пимерно? Браво!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Груб е да. Но такива са тези дето работят с екструдирана нишка /пластмаса/.

Синтероващите (с лазер) са по-добри, полимеризирщите (пак лазер но в резин) може би още по добри, а най-добри као резолюция са тези дето ползват DLP и вана с фотополимер. Скъпо излиза, иначе фотополимерът може да е твърд


Ма ти ли ги правиш? Торсът пимерно? Браво!

Моля. Казвам квото виждам.

Коя е програмата - виртуална глина ли?


Полимерът за отивки който се ползва за ченета (стоматолог взема отпечатък) предполагам се казва "Алфазил солид" или нешо такова ако това е марка. Втвърдява с катализатор (пак пластичен), има вид на дъвка


Компресорната турбинка която дадох по назад е моя,( използва се някакъв син ЕКОполимер от царевица) но нямам време да и изпиля мустаците. Иначе може да се ползва за компресор или центробежна помпа (е не е балансирана де) и точно този метод мисля да използвам. Мног често разни потопяеми помпи се повреждат заради турбинките.

Имам и изпринтирано зъбно колелце изглеждащо доста по-добре, ще го пусна и него.


Мислех точно зъботехнически похвати да позвам ако искам да изпечатам нещо метално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Програмата е Zbrush. Това което възнамерявам да ползвам за калъп е силиконова паста "Силаст". 36 лева или там някъде струваше с доставката - 1 килограм. Още не съм я пробвал обаче, понеже ще се опитам да го позагладя това нещо. Човекът от фирмата обясни нещо подобно (може би същия екополимер) за пластмасата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направо невероятно... В ухото на игла и с повече детайл от моя гигантски принт :)

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да. Ще могат в донякъде да си задоволяват потребностите


Между другото точно за екструдиращият 3D принтер (какъвто е на МКС) не е нещо особено да работи в безтегловност. Което не може да се каже за другите видове. За останалите видове ще трябва да се измисли начин на фиксиране на консуматива - електростатично, с магнит, центробежно...


Но все пак е крачка напред. Там е най-доброто място за симулиране /изследване по точно/ на извънземна колония

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

точно и аз това се чудех как в условията на безтегловност ще върви процесът по принтене.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е точно с този метод няма за чудене. Само дето грубичко изглежда и работи с термопластични полимери, сигурно си видял турбинката ми по-назад.


И един опит - изпратих (свален) stl файл (в университет) за 3D принтиране, ще трябва да ходя да го взема. Знам, ще кажете, че малко не се е получило, но аз виждам възможности. Следващият ще го изчертая аз.

Екстудиращите 3D принтери имат малък кусур - по трудна е направата на сводове и висящи плоскости. Като се съобразят тези неща обаче, няма проблем.

Не съм пояснил, че този кусур се оправя с намаляване на скоростта на движени на главата /екструдера/, става чрез корекции в кода (текстов файл в който трябва да бъде превърнато векторното изображение) така или иначе обаче хиризонтална нишка се опъва до 50% от работната дължина - Това за протокола

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За това колелце споменах някъде назад, но малко не ми сеполучиха снимките. Мащаб няма, но най е близо 2 см диаметъра

post-7686-0-48822700-1416424791_thumb.jp

post-7686-0-09787000-1416424848_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

:elf: В десятката, :good: част е от такъв опит / проект. С малката подробност, че не аз. Колелцето ми бе дадено допълнително като ходих да си взема комресорната турбинка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:elf: В десятката, :good: част е от такъв опит / проект. С малката подробност, че не аз. Колелцето ми бе дадено допълнително като ходих да си взема комресорната турбинка.

Ако ти трябва помощ за модифицирането или правенето на някой чарк на 3д, "свиркай". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

разходка с първия 3D принтиран автомобил:

https://www.youtube.com/watch?v=aMQJkkchTi4

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • 2 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...