Отиди на
Форум "Наука"

Грях ли е убийството във видео игра?


ds.789

Recommended Posts

  • Потребител

Интересува ме дали е грях убийството в компютърна игра от рода на CS, call of duty и тем подобни (има много примери). Според мен убийството в игра е много различно от такова в реалния живот, но все пак в Десетте Божии Заповеди е записано Не убивай! Затова се чудя.

Бих се радвал да споделите и вашето мнение.

Редактирано от ds.789
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересува ме дали е грях убийството в компютърна игра от рода на CS, call of duty и тем подобни (има много примери). Според мен убийството в игра е много различно от такова в реалния живот, но все пак в Десетте Божии Заповеди е записано Не убивай! Затова се чудя.

Бих се радвал да споделите и вашето мнение.

Заповедта 'не убивай' се отнася за реалния, а не за виртуалния свят /все пак когато са писали Библията компютрите още не били измислени/. Така че си цъкай на спокойствие. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе те и когато римските закони са били измислени, още не е имало компютри, ама ето че сега се наложи да се вкарат специални закони за компютърните престъпления, така че би трябвало и в Библията да боцнат още един съвременен едит засягащ компютърните игри и греховете в тях. Виж Глишев в такъв случай ше го баннат от БГ православната църква като разберат по колко хиляди души избива на ден на Medieval Total War :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти с твоите армагедонни прояви във World of Tanks не ми се прави на виртуален светец само. Глишев е требил цивилизации в Медиивъла с името Божие на уста и с благи помисли. Виж аз определено гоня стандартите на Цезар - що милиони варвари съм затрил в RTW. Но ще се помоля на Юпитер и той ще ми прости. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не пожелавай!

Охотно приеманата мисъл за убийство е семето на убийството!

Няма значение колко на колко байта възлизат убитите от теб - ами с каква мисъл ги поразяваш!

Дали се спокоен и си казваш - "Такаа, още един по-малко по пътя до целта."

Или се напрягаш и напираш - "Сега ще те очистя аз тебе! Бот гаден, ще ти закова касчицата!"

...

Гнева, нестихващия гняв е зародиша на убийството...

Гневиш ли се по време на игра - зарежи това дразнение - и се научи да се владееш, да отмерваш биенето на сърцето си, и да вдишваш и издишваш увереност!

Защото гнева е разпалване поради неувереност, с цел покриването й. Само че гради ли се къща върху пясък?...

Само когато имаш недостижима от поражение върховна цел и благо - тогава можеш да печелиш и губиш без да се люлееш като махало в тресения от разривни чувства!

...

Камикадзето например, по мярката на телоугодника - губи всичко, освен поразената вражеска цел!

Ала по неговата мярка - печели всичко - и рая, и поразената цел, и славата, и преклонението, и страха у врага - освен собствения си живот - което е никаква загуба пред тези постижения!

Ако пък щете пример от ежедневния живот - уравновесения играч и разривния играч са като пияча с кротко пиянство, и пияча с буйно пиянство - е, кому е по-добре, и при кой е по-приятно?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На Уърлд ъф танкс аз унищожавам само машини ;) официално преди взривяването на танка по радиото се чува команда за напускане на машината, е случва се от време на време някой снаряд попаднал в предната част на корпуса да убие водача, ама това си е кофти стечение на обстоятелствата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На Уърлд ъф танкс аз унищожавам само машини ;) официално преди взривяването на танка по радиото се чува команда за напускане на машината, е случва се от време на време някой снаряд попаднал в предната част на корпуса да убие водача, ама това си е кофти стечение на обстоятелствата :)

Не се оправдавай, Лорде, котлето в Ада вече ври за теб /а и за мен май/.

Аз па колко нерви съм охабил в безбройни битки в с варварите. Що поражения съм търпял, що на ривендж съм се наслаждавал. С хиляди ги клах, градове опустошавах, империи унищожавах.

Така че Smart - и у виртуала изпитваш не по-малко истински чувства, даже те ти помагат да се разтовариш от негативната енергия.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че само св. Айзък, покровител на изкуствения интелект, може да отговори на тоя въпрос. Той се нарежда по фундаменталност до оня дали псиборгите сънуват електроовце. По логиката на туй питане в темицата сигур е грях е и да се четат надъхващи исторически романчета с батални сцени в тях. Но, за щастие, заповедта "не убивай" всъщност не е безусловна.

Според мен самите компютърни игри са грях - защото са губене на време и може би могат да минат за някакъв вид нечестив хазарт. Да не говорим, че религията изобщо е недоверчива към всяка форма на игра. Отделно от това - в някои исторически стратегии играчът може да започне примерно кръстоносен поход или да построи катедрала. Според мен това е нечестива гавра със свещената кауза за освобождаване на Светите земи. В устава на рицарите-тамплиери е била забранена дори обикновената игра на шах (а това си е един вид 3D военна стратегия, нали така). Мога да си представя какви ли пустоматерни сквернословия биха избълвали Юг дьо Пен и св. Бернар от Клерво срещу Heroes of Might and Magic или Rome: Total War. Работата на истинския християнин е да коли, ъъъ, исках да кажа да превъзпитава реални сарацини, а не виртуални. Единственото оправдание на компютърните игри е, че подготвят младите за суровия дълг на вярата. Така че - напред, ура, Deus vult, съ нами Бог и дайте да направим една мрежа на Medieval II: Total War, за да громим орки, харадци и селджукиди happy.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На тази Медиевал Тотал Уар изобщо не можах да се науча да водя битките. Все ме пребиваха :) Виж на цивилизацията по-се справям. Но любими си остават две: блитзкриег и контрата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще се смееш, ама зверски ми се е доиграл Panzer General от 1990 biggrin.gif

Инак Медивълчето си е голяма работа. Толко съм я въртял, че даже съм я и сънувал. Не знам грях ли е, но ето кой може да каже:

post-6216-006667200 1320056476_thumb.jpg

Да не говорим, че религията не е онова, което беше:

Ще има ли извънземни в Рая?

Изненадващи разкрития: в WikiLeaks изтича преписка на Вселенската патриаршия със Светия Синод на Рускатаправославна Църква

Понятията „Църква” и „извънземни” обикновено не се срещатв едно и също изречение. Понякога се случва религиозен автор да заклеймипредположенията, че съществува извънземен живот като противоречащи на верскитедогми. Друг път умел сатирик, прикрит зад псевдоним, близък до името наизвестен фантаст публикува хумористичен текст за кръстоносен поход в Космоса.Епохата на тези спорадични прояви и спекулациите, че Църквата не се интересуваот Космоса свършиха внезапно, след като в WikiLeaksизненадващо бяха публикувани текстовете на няколко патриаршески послания,преминали по недостатъчно засекретени канали между Истанбул и Москва. Изглежда,че православната Църква в световен мащаб съвсем не е инертна и безразлична къмкосмическото бъдеще на човешкия вид. Предлагаме част от тези текстове в преводот английски, гръцки и руски на български език без допълнителен коментар.

Послание

от Негово Светейшество Г-н Г-н +Кирил, патриарх Московски и Всерусийски

до Негово Светейшество Г-н Г-н +Вартоломей, архиепископ на Константинопол иВселенски патриарх

Възлюбени в Христа благиотче, брате и съслужителю,

молитвено винаги сме с Ваше Светейшество и с поверената Ви света Църква –майка на нашата. Бързаме да Ви известим за неща от твърде голямо значение засветата ни вяра и да потърсим наставления и благословение, защото наистинастава дума за въпроси с навярно съдбовна важност.

На Ваше Светейшество еизвестно, че в съответствие със закона и правителствените разпоредби христолюбивото воинство на Руската федерациявече разполага с услугите на военни свещеници и че държавното ръководство приемного отговорно нуждите на военнослужещите от нравствено възпитание и изразяванена верската им принадлежност, поради което целият Свети Синод и целият клирна руската православна Църква молитвено се възрадва. В резултат отношенията наМосковската патриаршия с въоръжените сили на РФ станаха изключително тесни и бесъздаден Комитет за сътрудничество между ВС на РФ и Светия Синод на МП.Новосформираният КСВСРФССМП осигурява военнополеви параклиси „Св. Андрей 35”,преносими олтари тип „Светокатюшински” и компетентни военно-богословски кадриза духовните нужди на христолюбивото воинство.

DSC00714.JPG

При така създалите сетесни връзки между държавното ръководство, въоръжените сили и Светия Синодкомпетентността на църковните служители бива търсена и във въпроси от голямаважност, засягащи външнополитически ангажименти на нашата страна. Настоящотопослание изпращаме до Ваше Светейшество с молба за догматически вярно иканонически защитимо становище по актуалния въпрос за евентуалното съществуванена извънземен разум от несвръхестествен характер или т. нар. на популярен език„извънземни”. Налага се да потърсим такова становище от Ваше Светейшество, следкато пред Комитета за сътрудничество с въоръжените сили бе поставен ребромвъпросът дали Църквата би предоставила бордови свещеници за кораби за далечноплаване в безвъздушно пространство. Доколкото Ваше Светейшество носи титула наВселенски патриарх, който тълкуваме като разпростиращ се и над външнитепространства, не се съмняваме в сигурната православност на становището Ви,което очакваме със синовна и братска почит.

Молитвено винаги с Ваше Светейшество:

Кирил +

Послание

от Негово Светейшество Г-н Г-н +Вартоломей, архиепископ на Константинопол и Вселенски патриарх

до Негово Светейшество Г-н Г-н +Кирил, патриарх Московски и Всерусийски

Възлюбени в Христа брате и съслужителю,

за да отговорим подобаващо на Посланието на Ваше Светейшество, свикахме извънредно заседание на постоянното присъствие на Светия Синод на поверената ни Църква и заедно стигнахме до следните канонически и догматически защитими тези.

Т. нар. "извънземни" или съществуват, или не. Ако не съществуват, значи Земята е засега единственият обитаван свят и цялата Вселена е предназначена за човека, както е и според Писанието. Евентуални обитатели на други планети биха могли да станат само бъдещи колонисти от Земята, които, разбира се, ще имат нужда от пастирска грижа от страна на светата православна Църква. Ако е угодно Богу човечеството да стъпи на други планети, тогава ще трябва да се вземат и съответните канонически решения относно йерархията на новоосноваващите се поместните инопланетни Църкви, посоката за молитва и посоката на строеж на храмовите абсиди и поставяне на олтара. Във всички случаи КСВСРФССМП следва да се погрижи, щото млади, физически годни православни свещеници да преминават съответното обучение и да се включат в екипажите на корабите за космическо плаване на Въоръжените сили на РФ, както и на всеки подобен кораб да се включи на въоръжение бордови иконостас, запаси от подходящо опакована за съхранение в условия на безтегловност светена вода, миро и причастен хляб.

Ако пък има извънземни, значи те или имат души, или нямат.

Ако нямат души и/или твърдят, че не схващат концепцията за духа като безсмъртна, безтелесна и разумна субстанция, значи на практика са лъжливи демони и следва да бъдат безмилостно преследвани и - доколкото е възможно - унищожавани.

Ако имат души, значи е възможно да са на практика човешки същества и вероятно дори потомци на всеобщия праотец Адам и наши братя по разум. Следователно на всяка цена трябва да бъдат покръствани и причастяванини към Спасението от надлежно обучени за контакт с извънземен разум свещенослужители-астронавти.

Възможно е също така при наличието на души т. нар. "извънземни" да бъдат било телесни, било безтелесни.

Ако са безтелесни, отказват да повторят Господнята молитва и не признават догмата за Св. Троица, значи са демони и не трябва да се позволява контакт между тях и човешки същества. На всеки земен космически кораб следва да има фелдкурат-екзорсист, който да ги прогонва, съчетавайки модерна технология с Киприанова молитва.

Ако са безтелесни и са православни, значи може би са ангели (но това е малко вероятно, а може и да лъжат - трябва да бъдат изпитвани чрез изпит по теология, в който е възможно да проявят ерес и отново да се наложи намесата на фелдкурата-екзорсист).

Ако пък имат тела, значи са хора, Божии чеда, наши братя по разум и следва да бъдат покръствани. В случай на различен брой крайници от нашия Всеправославният Събор на патриарсите може би ще разреши в новопостроени храмове далеч от Земята по съображения за яснота на вярата да се използват разпятия с нетрадиционна форма. Или в катехизиса за извънземни трябва да се отбележи, че нечовешкият им брой крайници се дължи на прекалено дългото им отделяне от истинската вяра. При всички случаи, ако има извънземни с пълноценна душа и тяло, те произхождат от Земята. Несъгласните с това учение екземпляри следва да бъдат разглеждани като безбожници, езичници или еретици - спорет степента си на упорство.

Ако извънземните имат тела и признават, че имат души, трябва да се установи как протича размножаването при тях и как е свързано с културата им, за да се установи коя група индивиди отговаря на нашето понятие за мъжки пол, за да могат да бъдат ръкополагани свещеници от нечовешки вид.

Ако хранителните им навици са различни от нашите, проблемът със светото Причастие става особено деликатен, но в краен случай може да им се дава кръщение и Причастие по примера на раннохристиянската Църква - едва на смъртния одър, така че евентуалните вредни последици от хляба и виното върху чуждия организъм да нямат практическо значение. Пък и винаги е възможно по силата на религиозното чудо Причастието да не им навреди - въпрос на сила на вярата. Всеки мъжки извънземен, оцелял от Причастие автоматично става годен за ръкоположение като свещеник.

Молитвено винаги с Ваше Светейшество:

+Вартоломей

Материалите са взети отURL-адрес: http://www.wikileaks.info/wikileaks-orthodoxchurch-aliens.htmlна 21 май 2011, в 21:35 ч.българско време. Преводачът не гарантира, че към момента на обнародване напредложените тук извадки страницата с оригиналите все още ще бъде достъпна.Материалът освен всичко друго показва, че руската космическа програма сипоставя изключително сериозни цели и не би било учудващо, ако виртуалното окона Големия брат не позволи дълготраен достъп до толкова значими текстове.Засега можем само да гадаем дали Ватиканът, Англиканската Църква, Американскатаепископална Църква и други водещи религиозни институции също разработватстратегии за включване в овладяването на звездите. Напред, човечество! СБожията воля – към звездите!

Подбрал и превел от английски, руски и гръцки:

многогрешен раб БожиМануил

Извинявам се, ама в тая тема има място главно за кодоши.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А аз съм фен на играта Titan quest.

post-471-061434900 1320073510_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не забравяме тази велика стратегия за ВВ2 в реално време:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще се смееш, ама зверски ми се е доиграл Panzer General от 1990 biggrin.gif

PG-to за мен си остава една от най-добрите походови стратегии правени някога. Аз и до ден днешен си я цъкам от време на време през DosBox-a.

За любителите на "средновековни игри" мога да препоръчам Mount & Blade и по-специално "Warband" есктеншъна. Много приятна опен-енд RPG.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aко може отговаряйтте по темата,

ще ми се да чуя още мнения.

За мен не може да се нарече грях, защото технически нищо не си "убил". Просто като реакция на твоя клик с мишката (джойстик, клавиатура) видеоиграта ти показва някаква картинка...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не се оправдавай, Лорде, котлето в Ада вече ври за теб /а и за мен май/.

* * *

Е, ще се срещнем в котела.. на форумна среща.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

PG-to за мен си остава една от най-добрите походови стратегии правени някога. Аз и до ден днешен си я цъкам от време на време през DosBox-a.

За любителите на "средновековни игри" мога да препоръчам Mount & Blade и по-специално "Warband" есктеншъна. Много приятна опен-енд RPG.

За походови - гласувам за Цивилизацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност, "труповете" на избитите от теб "хора" или "чудовища" са купчинки от пиксели на компютърния екран.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Освен че е казано не убивай, има и още нещо:

Аз пък ви казвам, че всеки, който поглежда на жена с пожелание, вече е прелюбодействувал с нея в сърцето си. (Мат, 7:28).

Ще рече, че е грях не само извършеното, но и пожеланото убийство.

Що се отнася до компютърните игри, то наистина компютрите са нещо ново. Но що се отнася до игрите - те определено са си много отдавна. Но когато играеш с някого не само не го убиваш, но и не желаеш да бъде убит, най-малкото защото после просто няма да има с кой да си играеш.

Втори е въпросът колко време човек трябва да отделя за игри и дали да не го използва за нещо по-полезно.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за отговорите, попринцип съм религиозен и затова се чудех дали е правилно. В един друг форум един(който е атеист) ми писа, че е грях и много поддържаше това. Иначе според мнозинството от хора, които са ми отговаряли досега, не е грях. И според мен донякъде е така, но не съм напълно убеден.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мерси за отговорите, попринцип съм религиозен и затова се чудех дали е правилно. В един друг форум един(който е атеист) ми писа, че е грях и много поддържаше това. Иначе според мнозинството от хора, които са ми отговаряли досега, не е грях. И според мен донякъде е така, но не съм напълно убеден.

Преди години, излезе инфо по вестниците, че монасите в Рилския манастир яко цъкат кървави шутъри на писитата подарени им да си водят счетоводството.

Не се споменаваше, че някой се чувства грешен от тези си забавления. Така че май не е грях....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да ми обяснява атеист какво е грях, е все едно американски баптист да ми обяснява еволюционната теория, в която не вярва. Я си цъкай и не се занимавай с форумни простотии. Ама и не прекалявай с цъкането. Там даскалото, мацките, работа нещо - това са важните неща. Цъкането убива време и ако прекаляваш, става не просто грях, ами направо е вредно. Това от опит го казвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, и аз мисля така. То попринцип и ще играя за това де- да общувам повече с приятели/ки, защото заедно ще играем CS. Иначе имам интереси и към науката, даже затова се регистрирах тук :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...