Отиди на
Форум "Наука"

Българите; "Софтуер на ума"


Recommended Posts

  • Потребител

Комплексът за малоценност, който научно се нарича себезаличаване или просто скромност, не е отрицателна, а може би най-позитивната черта у българина.

Защото само човек, който е с ниско самочувствие и е скромен, е податлив на учение и еволюция.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 58
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Отрицателна черта за мен основна е комплекса за малоценност. Той е причина за доста изродявания у българина.

Комплексът за малоценост е обратната страна на "монетата" (ни), на която са "изсечени" и ниско самочувствие, самокритичност, и скромност.

Всиките черти корелират с високата степен на измерението "себезаличаване" при българите.

Българската култура е с висока степен на "себезаличаване" .За мен това е най-положителана ни особеност на културата ни, защото с нея са свързани и ученолюбието, гъвкавостта и приспособимостта на българите, и способностите ни да взаистваме най-доброто от чуждите култури и чуждите модели, идеи и конценции.(източноазиатските култири имат подобно измерение!)

Или в обобщение: за добро или лошо (аз мисля че доброто е много много повече от лошото), нашето общество и култура нямат /не притежават/ такива вътрешни съпротивителни и консервативни сили и механизми, с/чрез които обществото и културтата могат да се справят, и да противодействат на въздействията на "цунамитата" които ни връхлитат отвън.

..На другия полюс са арабеските, в които културата е със особеност "себеизтъкване" , и е "монументалистична".. Тези хора са световни "шампиони" по консерватизъм и неприемане на чуджи влияния..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...... ние спазваме почти стриктно "правилата" на нашата култура

........

Излиза, че "правилата" на културата са противоположни на формалните, писани правила на държавата. Как да се оправя човек? И кои да спазва? Ако не спазваш формалните, ще те глобят. Ако пък ги спазваш си смотаняк.

В Русия от кой тип култура е? Защото руснаците са доста по-дисциплинирани от нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, в държави, в които народните културни правила противоречат на формалните, които често са привнесени отвън, се спазват народните, не чуждите, което е логично. Те имат своята културна логика.

Но чуждите правила обаче се спазват само ако има опасност от санкция или наказание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българите. "Софтуер на ума"

Темата е мотивирана от изречението, с което авторът започва темата си "Приписано обществено положение" http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6724&view=findpost&p=55999;

Бихте ли описали характерните (според вас) положителни и отрицателни качества на българите?

...Бих рискувал да се обзаложа че почти никой, освен може би някой от живещите на запад българи и пищещи във форума , /и изключвам автора на темата "Приписано обшествено положение"/ няма да посочи най-важната /или една от най-важните/ черта на българите

---

Използвам "ефемистичната" за българите, метафора "Софтуер на ума", вместо "култура", защото смятам (съм убеден) че думата култура и най-вече връзката и с науката "културология", внасят дискомфорт поради неяснотата си (за тях), в тревожните българи..

"Софтуер на ума/мисленето" името на една книга с автори Geert H. Hofstede, Gert Jan Hofstede (и Михаил Минков)

(кликнете за връзка с книгата)

най-важната черта на българите и балканците е липсата на вътрешна причинност ...

тя не е отрицателна или положителна, а просто е такава ...

българите също така страдат от 'късогледство' и нетърпеливост - лиспва им умението и желанието да работят 20-30г. за постигането на дадена цел ... нещо, което е присъщо по рождение на китайците например ...

отново това не е положително или отрицателно или пък характерно само за българите ...

другото характерно качество на БГтата е че са овце и прекланят глава пред по-силните, но за сметка на това после се пенявят и изливат целия си яд на чшака в къщи или с приятели и колеги ...

аз съм живял дълго време в 4 различни държави, т.ч. смятатм, че мнението ми е доста обективно ...

работя и дружа с доста румънци и съм близък с много гърци, като цяло те не се различават много от българите ... румънците от западна румъния са много по-малко хаотични от всички други части на страната, като най-хаотични и прости като цяло са тези от молдова ... гърците много приличат на българите, но имат качество, което БГтата не притежават - дори и да не скачат сами - скачат на тълпи когато недосволвстват и в чужбина се държат един за друг ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Излиза, че "правилата" на културата са противоположни на формалните, писани правила на държавата. Как да се оправя човек? И кои да спазва? Ако не спазваш формалните, ще те глобят. Ако пък ги спазваш си смотаняк.

В Русия от кой тип култура е? Защото руснаците са доста по-дисциплинирани от нас.

спазваш неформалните и правиш evasive движения да не попаднеш на мушката на формалните ...

така се живее в южна европа и южна америка ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Излиза, че "правилата" на културата са противоположни на формалните, писани правила на държавата. Как да се оправя човек? И кои да спазва? Ако не спазваш формалните, ще те глобят. Ако пък ги спазваш си смотаняк.

В Русия от кой тип култура е? Защото руснаците са доста по-дисциплинирани от нас.

"Правилото" за "чуждите" правила, което действа от османлъка насам, или от преди това, или по-скоро "отговорът" в нашата култура, на формалните правила, когато са чужди, смятам следва да е: "спазвайте формалните правила (за да не пострадате)"

вариант е, или развитие, на исконното Правете какво си "знаете", стига да не пострадате

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

виж постинга горе дали нямаш предвид спазвайте неформалните правила ...

мога да разкажа за доста съсипани животи на хора, които не ги спазват ...

аз лично съм бил уволняван в БГ преди много време за това, че съм се опитал да си върша работата като хората и по правилата ...

не че това ми е съсипало живота де ... даже изкарах парички, щото ги осъдих ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

най-важната черта на българите и балканците е липсата на вътрешна причинност ...

тя не е отрицателна или положителна, а просто е такава ...

българите също така страдат от 'късогледство' и нетърпеливост - лиспва им умението и желанието да работят 20-30г. за постигането на дадена цел ... нещо, което е присъщо по рождение на китайците например ...

отново това не е положително или отрицателно или пък характерно само за българите ...

другото характерно качество на БГтата е че са овце и прекланят глава пред по-силните, но за сметка на това после се пенявят и изливат целия си яд на чшака в къщи или с приятели и колеги ...

аз съм живял дълго време в 4 различни държави, т.ч. смятатм, че мнението ми е доста обективно ...

работя и дружа с доста румънци и съм близък с много гърци, като цяло те не се различават много от българите ... румънците от западна румъния са много по-малко хаотични от всички други части на страната, като най-хаотични и прости като цяло са тези от молдова ... гърците много приличат на българите, но имат качество, което БГтата не притежават - дори и да не скачат сами - скачат на тълпи когато недосволвстват и в чужбина се държат един за друг ...

невски, наблюденията ти са верни не само защото са обективни, защото са плод на личен опит. това е официалната позиция на науката по въпроса. Това не е само емпирична истина. А научна истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Българската ситуация спазването на формалните правила, дори и да ги харесваш, е сложна работа.

Р.Ралин като че е знаел културологичната теза за другите правила на родовите култури:

"Без да са стремителни и дръзки,

тез въпроси мира ми не дават

Как се хранят, дишат, размножават

хората, които нямат връзки?"

:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

виж постинга горе дали нямаш предвид спазвайте неформалните правила ...

мога да разкажа за доста съсипани животи на хора, които не ги спазват ...

аз лично съм бил уволняван в БГ преди много време за това, че съм се опитал да си върша работата като хората и по правилата ...

не че това ми е съсипало живота де ... даже изкарах парички, щото ги осъдих ...

Абсолютно прав си, човек лесно може може да си изпати, ако прилага и се придържа към западни правила и "правила"/порядки..

Имах предвид нещо по-общо: в културата ни е прието да се прави какво се смята че е редно, стига и така че правещия го да не пострада. В случая, хипотетичната алтернатива беше глоба, значи трябваше да се избира между "глоба" и "спазване на формални писани правила".

В тази връзка: нищо лично, както разбирам ти си нарушил правило на нашата култура "като правим нещо (каквото правим), да внимаваме да не постарадаме"..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно прав си, човек лесно може може да си изпати, ако прилага и се придържа към западни правила и "правила"/порядки..

Имах предвид нещо по-общо: в културата ни е прието да се прави какво се смята че е редно, стига и така че правещия го да не пострада. В случая, хипотетичната алтернатива беше глоба, значи трябваше да се избира между "глоба" и "спазване на формални писани правила".

В тази връзка: нищо лично, както разбирам ти си нарушил правило на нашата култура "като правим нещо (каквото правим), да внимаваме да не постарадаме"..

личният ми опит е че в БГ е по-лесно да не спазваш писаните отколкото неписаните правила ...

има си вратички и начини ...

с неписаните ... или ще бъдеш остракиран или наказан от някой висшестоящ ...

аз съм си научил уроците и съм се махнал, щото не вирея добре в така среда ...

едно е да си правиш врътки с КАТ, съвсем друго е да не спазваш писаните правила когато става дума за живота на хората ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

личният ми опит е че в БГ е по-лесно да не спазваш писаните отколкото неписаните правила ...

има си вратички и начини ...

с неписаните ... или ще бъдеш остракиран или наказан от някой висшестоящ ...

аз съм си научил уроците и съм се махнал, щото не вирея добре в така среда ...

едно е да си правиш врътки с КАТ, съвсем друго е да не спазваш писаните правила когато става дума за живота на хората ...

Моя личен житейски опит и всекидневни ми наблюдения "казват" абсолютно същото..

Аз съм се "родил" българин (искам да кажа - възпитан съм като такъв, такава ми е културата) и вероятно ще си умра такъв..(или поне така си мисля сега де)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Културологията отчита ли , че културите се променят с времето?

На мен ми се струва, че неписаните правила се променят и то не винаги по посока на писаните, а според други фактори.

Всъщност, писаните закони не са непременно по-добрите. Ако ние, българите, дето сме почти в Европа усещаме противоречието между законите и правилата на местната култура и на привнесената, каква ли каша е за разни по-отдалечени народи, тръгнали по пътя на цивилизацията чрез копиране на западните норми?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

културите са много по-статични от политиката или технологиите ...

южна италия все още прилича повече на гърция отколкото на северна италия, въпреки че гръците за последно са контролирали региона преди векове ...

нито католическата църква, нито италианската държава, нито вековете, нито демокрацията, нито технологиите са успяли да направят нещо по върпоса ...

подобни разлика има и между индустриалните градове в северна испания където населението се държи по-скоро като французите и англичаните и даже вънщно прилича на тях ... и малките градчета из пустинната югозападна испания където вековете не са изкоренили мавърското влияние и разликите между коренното население ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Промените в културата се отчитат с научни методи..

"добро" и "лошо" е относително ..Според културата, и според това за къде сме се "запътили"..

Ако искаме да забогатетем, и искаме малко повече щастие в живота ни в бъдеще (щастието не корелира с богатството, корелира преди всичко с добрите отношения между хората) , то трябва да приемем в голяма степен, западните ценности и правила..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.......

Много интересна тема, ако можеш да отделиш петнадесет лева, ти препоръчвам от все сърце да си купиш книгата на Михаил Минков , която съм цитирал ("Европейци сме ние , ама не съвсем"- България на културната карта)

.............

Да си спонним и анрешко, героят които "прецакваше" и "клатеше" държавата с данъците си (нещо което е подсъдно, и е смятано за аморално от повечето хора от равновластните западни култури!)

Тая книга бих я взела, да , ако е пряко свързана с управление на човешките ресурси. Сега, като имам време ще поразгледам "Култури и организации", та да се запозная с теорията на Хофстеде отблизо.

На мен Андрешко ми е симпатичен. По скоро символ на това, че правилата трябва да съответстват и на културата и възможностите на управляваните, а не само на интересите на управляващите, за да бъде ефикасно взаимодействието помежду им.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отчита. Културоложкият модел на Хофстеде отчита факторите, които пределят културата и я изменят.

А как ги отчита? И конкретно за Минков - така ли е и при него?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

културите са много по-статични от политиката или технологиите ...

Само някои техни аспекти, само някои!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

най-важната черта на българите и балканците е липсата на вътрешна причинност ...

тя не е отрицателна или положителна, а просто е такава ...

българите също така страдат от 'късогледство' и нетърпеливост - лиспва им умението и желанието да работят 20-30г. за постигането на дадена цел ... нещо, което е присъщо по рождение на китайците например ...

отново това не е положително или отрицателно или пък характерно само за българите ...

другото характерно качество на БГтата е че са овце и прекланят глава пред по-силните, но за сметка на това после се пенявят и изливат целия си яд на чшака в къщи или с приятели и колеги ...

аз съм живял дълго време в 4 различни държави, т.ч. смятатм, че мнението ми е доста обективно ...

работя и дружа с доста румънци и съм близък с много гърци, като цяло те не се различават много от българите ... румънците от западна румъния са много по-малко хаотични от всички други части на страната, като най-хаотични и прости като цяло са тези от молдова ... гърците много приличат на българите, но имат качество, което БГтата не притежават - дори и да не скачат сами - скачат на тълпи когато недосволвстват и в чужбина се държат един за друг ...

Благодаря, оценявам че се включваш в темата..

За мен лично, доста неприятна в човешки аспект, и негативна (според мен) в общ аспект, българска черта е Uncertainty Avoidance;

(визирам българите на балканите, не българите в САЩ, Британия, Холандия, Китай, с които имам някаква "приказка" или ги познавам - визирам и теб)

Хората, българите (тези с Uncertainty Avoidance), според мен не могат да правят добри синтези /или изобщо/ (на ставащото, на станалото, за бъдешето и т.к), поради причина че анализите им (и погледът върху) фактологията са изкривена, и невярни..*

Едно от опредленията за Uncertainty Avoidance е че се приемат възможните обяснения за действителни (и това е така -поради стремежът за да се избягва от несигурността)

Всъщност, същата нагласа и феномен са забелязани при изследванията на българчетата в училище (имам ги някъде на линк или файл, не ми се търсят сега) :

Българчетата "трупат" и "нахвърлят" "аргументи" и "обяснения" при изпити, без оглед на коректността им (повече - с оглед на броя им), за разлика от циганчетата (които са с нисък Uncertainty Avoidance)..

*образно казано: това са нагласите и приеманията на "шопа" от приказката - "такова животно нема"..За мен лично - това е нещо отрицателно в общ аспект, с оглед какво смятам аз лично за "добре" за българите (според това накъде смятам че трябва да се насочим, вървим и развиваме, и при другите ни черти и особености)..

Има може би малка светлина в тунела: тази черта изглежда не е толкова консервативна (или поне в днешното време, има фактори които я спомагат за проманата на Uncertainty Avoidance).. В последните години е отбелзана тенденция на слабо намаление Uncertainty Avoidance при българит..(никога няма да достигнем до ниския Uncertainty Avoidance на китайциите, но все пак..)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
визирам българите на балканите, не българите в САЩ, Британия, Холандия, Китай, с които имам някаква "приказка" или ги познавам - визирам и теб

За тези българи ще цитирам една много хубава пословица "Кога станахте цигани, че ви почерняха задниците".

Това са българи като всички други, но просто са успели на запад, и поради тази причина смятат западната култура за по добра.

Проблема ви с Андрешко се заключава с една също много добра пословица "Сития на гладния не вярва". На мен ми е интересно, колко време трябва да живеете бедно, за да разберете, че при андрешковците ситуацията е толкова лоша, че ако играе по правилата ще умре от глад или най малко ще мизерства жестоко. Тук ще употребя още една поговорка "На глад инат няма", но явно вие не сте били никога наистина бедни и гладни, та не схващате.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За тези българи ще цитирам една много хубава пословица "Кога станахте цигани, че ви почерняха задниците".

Това са българи като всички други, но просто са успели на запад, и поради тази причина смятат западната култура за по добра.

Проблема ви с Андрешко се заключава с една също много добра пословица "Сития на гладния не вярва". На мен ми е интересно, колко време трябва да живеете бедно, за да разберете, че при андрешковците ситуацията е толкова лоша, че ако играе по правилата ще умре от глад или най малко ще мизерства жестоко. Тук ще употребя още една поговорка "На глад инат няма", но явно вие не сте били никога наистина бедни и гладни, та не схващате.

За тези българи ще цитирам една много хубава пословица "Кога станахте цигани, че ви почерняха задниците".

Това са българи като всички други, но просто са успели на запад, и поради тази причина смятат западната култура за по добра.

Пич, за някои българи има друга поговорка "ни предава, ни приема" - за тях пиша по-горе. Това дето си написал няма никава връзка" с това за което пиша по-горе. Защо: защото не пиша, не дискутирам по никакъв начин това "как тези българи се чувстват самите" и не пропонирам че те се "чувстват добре"; пиша за това как аз ги виждам отстрани

Друг е въпросът че поне 85 процента от всички тези българи, които са в чужбина си остават "българи" до края на живота си, и освен това (защото си остават българи) "ги тегли" към България, ама ти това явно няма и откъде да го знаеш...

Проблема ви с Андрешко се заключава с една също много добра пословица "Сития на гладния не вярва". На мен ми е интересно, колко време трябва да живеете бедно, за да разберете, че при андрешковците ситуацията е толкова лоша, че ако играе по правилата ще умре от глад или най малко ще мизерства жестоко. Тук ще употребя още една поговорка "На глад инат няма", но явно вие не сте били никога наистина бедни и гладни, та не схващате.

Това също няма никаква връзка с написаното по-горе и с дискусията..

Освен това: това, което се опитваш да внушаваш (че бедността е причината за корупцията) е бошлаф/боза, мит, който е отдавана е преоценен в сериозната наука..

Държавата и системата се "цака" и в най-богатите страни ..В свръхбогата Белгия местните ще те научат как да изполваш едно еднократно жп билетче - два пъти ; във Франция масово се преписва на изпити;.. В свръхбогатите арабски/петролни страни от залива корупцията е голяма..

Скандинавците, от друга страна са доста бедни и гладни през първата половина на 20 век (всъщност те са бедни и гладни, през почти цялата си история!, за разлика от балканците, които почти винаги са имали залък в устата си,) , но там, при скандинавците, в скандинавските страни, никой "не е чувал" за корупция - нито преди 300 години (има писани източници, и писана история), нито преди 70-90 години, нито днес..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Положителни качества на българите:

- родолюбиви, дружелюбни, трудолюбиви, търпеливи, толерантни, умни, изобретателни, приспособими,

Отрцателни качества на българите:

- мързеливи, неграмотни, невъзпитани, завистливи, далавераджии

Ник, кажи какво става с това изследване, как се развива, завърши ли, какви са резултатите?

Ако искаш да направим една анкета тук?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...