Отиди на
Форум "Наука"

Нещо повече за унгарското Sárköz?


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

Някой може ли да каже нещо повече за унгарското Sárköz?

Какво значи и какъв е произходът на думата/израза; кога се появява за първи път?

В кои (какви) имена /лични, фамилии, топоними, и др./ се изполва думата (маджарски, румънски)?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой може ли да каже нещо повече за унгарското Sárköz?

Какво значи и какъв е произходът на думата/израза; кога се появява за първи път?

В кои (какви) имена /лични, фамилии, топоними, и др./ се изполва думата (маджарски, румънски)?

Sár- кал

köz- между

Името се споменава за първи път в 1270 година. При един дарителен документ на V. Ищван.

:117: :117: :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е та някой си кръщава децата "Междукалчо" или подобни???

Да не би случайно да съвпадат тези две части с други думи??

Бабите навремето като се караха на дядовците че пият, ги наричаха "сарахош!" демек гуляйджия. Дали няма общо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е та някой си кръщава децата "Междукалчо" или подобни???

Да не би случайно да съвпадат тези две части с други думи??

Бабите навремето като се караха на дядовците че пият, ги наричаха "сарахош!" демек гуляйджия. Дали няма общо?

Фамилните имена ческто произхождат от професии или местности откъдето произхождат....

Сарахош---ако изоставиш "х" сарош -означава дрислю, одрискан. Което лесно се получава след прекалено пийване или ако си на годинки и не са ти сложили пелената...Vén szaros. Дърти дрислю е "учтивото" название на старците.

Гуляйджия пък ---гуляй трябва да ти е позната след като си учил малко руски....

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря, но не ми стана ясно т'ва:

Името се споменава за първи път в 1270 година. При един дарителен документ на V. Ищван.

Името като какво се споменава за първи път?

Споменава се като име на човек, или име на местност?

(Sarkoz country в Южна Трансдунавия? Sarkoz region?, или какво..)

Освен това, има и един град с име Sarkoz, в Румъния: румънското му име е Ливада.

--

"Sar" и "koz" унгарски думи ли са произход?

"koz" ми звучи като "кьоше" (персийско-турско)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря, но не ми стана ясно т'ва:

Името като какво се споменава за първи път?

Споменава се като име на човек, или име на местност?

(Sarkoz country в Южна Трансдунавия? Sarkoz region?, или какво..)

Освен това, има и един град с име Sarkoz, в Румъния: румънското му име е Ливада.

--

"Sar" и "koz" унгарски думи ли са произход?

"koz" ми звучи като "кьоше" (персийско-турско)

Șarchiuz, Wiesenhaid

по-рано Sárkuz (1270), Saarkewz (1490),

от Suciu Coriolan: „Dicționar istoric al localităților din Transilvania” – Bukarest, 1960,

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"koz" ми звучи като "кьоше" (персийско-турско)

Нямат етимологична връзка.

унг. köz < ПУ *kitV (Старостин)

тур. köşe < перс. guše گوشه < авест. gaoša "ухо" < ПИЕ *ghous- "to sound; hear" (Pokorny No.687)

Още в Авеста думата gaoša "ухо" е добила и значение "ъгъл", ама да ме утепаш - не знам защо :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямат етимологична връзка.

унг. köz < ПУ *kitV (Старостин)

тур. köşe < перс. guše گوشه < авест. gaoša "ухо" < ПИЕ *ghous- "to sound; hear" (Pokorny No.687)

Още в Авеста думата gaoša "ухо" е добила и значение "ъгъл", ама да ме утепаш - не знам защо :post-20645-1121105496:

گوش /гуш/ "ухо" = срперс gwš "ухо" = авест. gaoša "ухо", осетински хъус/гъос "ухо" и.т.н. общоиранска.

گوشه "ъгъл" = срперс gwšk /гошак/ "ъгъл" (MacKenzie. Concise Pahlavi Dictionary: 37) е производна (?) на горната основа. В новоперсийски са изпаднали всички краесловни к-та от окончанието -ak, което обаче е запазено в согдийски, осетински, памирските езици, арменски (в заемки от средноперсийски и партски) и.т.н. Това е един от основните критерии да се определи дали съответната форма е заета от новоперсийски или не в съответните езици. Така се разбира много лесно, че "огромният ирански пласт" в български е всъщност зает от новоперсийски през турски.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Полезен критерий, мерси.

Семантичната връзка "ухо" > "ъгъл" се очертава доста интересна. Четиринадесетата божествена земя Варена е описана като varenem cathru-gaoshem "четириухата/четириъгълната Варена" (Avesta, Drvasp Yasht 13 и др). Това може да се тълкува като град с четири кули, с четири порти, съответно с четири ъгъла, което е най-честата интерпретация.

Съществува обаче и една подозрителна връзка с Ригведа, където срещаме caturanika varuno "четириликият Варуна" (Rig Veda V.48.5). Има становище, че Варуна и Варена са в някаква връзка, но на мен лично не ми стигат познанията, за да я разбера. Както и да е, може би Варунските уши са Варенските ъгли и оттам, та чак до българското кьоше :laugh:

Varuna in Zoroastrianism

Някои автори издигат този мотив даже и на праиндоевропейско ниво, включвайки келтската kaer pedryfan "Fortress of Four-Peaks" на крал Артур (Preiddeu Annwfn 24), но на мен това ми се вижда прекалено.

Извинявам се на nik1 за злия офтопик, но ми се стори любопитно :117:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...