Отиди на
Форум "Наука"

Кои византийски летописци посещават България?


Recommended Posts

  • Потребител

Задавам още един въпрос днес. Ще видим какви са резултатите от него...

За цялото съществуване на българо-византийските отношения - било на политическо, било на културно ниво - имаме редица сведения за нашата история от византийски хронисти. Българи също са писали за Византия, но по-малко. Ромеите се считат за по-напреднали, като черпят сведения за творбите си от най-различни източници. Кои обаче византийски хронисти са посещавали България?

Сещам се, на първо място, за Лъв Хиросфакт, който води кореспонденция с цар Симеон в края на IX век. Друг такъв е, може би, Лъв Дякон. Но има ли още?

Кои са известните такива творци?

Редактирано от plamen_starbov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Яка темица, но се приготви за бая дълъг поменик :) Всъщност много византийци са били в България (кога добросъседски, кога на война). От оставилите някакви текстове също ще се намерят доста. Това е нормално. За Лъв Дякон си се сетил сам. Не знам дали Хиросфакт може да мине точно за летописец, но нищо, пак е византиец, свързан с България, от когато са останали текстове.

Сещам се на прима виста за Григорий Антиох, Георги Акрополит и Никифор Григора. Те са хем дипломати, хем летописци и са оставили за нашите земи сведения, които не само са почерпили от по-стари текстове, но са им останали и от лични впечатления, което ги прави доста ценни.

Теофилакт Охридски пък не само е минавал през българските земи, ами направо е живял в тях и ги е администрирал :)

Сто на сто има още много, но в момента не ми идват на ум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами зависи какво влиза в понятието "посещавал"? Той Скилица направо е и управлявал област. А и какво ще рече "нашите земи"? Защото примерно Йоан Кантакузин е водел военни походи примерно срещу Момчил в Родопите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сещам се на прима виста за Григорий Антиох, Георги Акрополит и Никифор Григора. Те са хем дипломати, хем летописци и са оставили за нашите земи сведения, които не само са почерпили от по-стари текстове, но са им останали и от лични впечатления, което ги прави доста ценни.

Глишев, срещал съм данни в книгата на Димитър Ангелов ("Византийската култура"), че Григора посещавал България, в качеството си на пратеник на василевса. Но имам съмнения.

Ами зависи какво влиза в понятието "посещавал"? Той Скилица направо е и управлявал област. А и какво ще рече "нашите земи"? Защото примерно Йоан Кантакузин е водел военни походи примерно срещу Момчил в Родопите.

Галахад, да, прав си. Имам предвид териториите, които най-много сме владели през Средните векове - Мизия, Тракия, Македония (или поне - част от нея) и Добруджа. Под "посещавал", имам предвид човек, който е пребивавал като дипломат или църковен деец.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Византийските мисионери, проповядващи християнството, също са посещавали България и са пребивавали тук. Но те май не са били летописци.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Galahad, вероятно има предвид Георги Скилица, но още по-вероятно просто обърква Йоан Скилица с Георги Скилица. За Йоан - нищо сигурно не ни е известно, а Георги е негов доста далечен потомък или роднина, автор на Житието на Йоан Рилски.

Житието си е биография и съдържа ист. сведения най-вече за нашите земи, което е и целта на темата. Не съм писал, че е Йоан, нито пък някой друг го е твърдял. От това, което разказва в житието не изглежда да е бил редови чиновник в Софийско.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Можем да добавим и Димитър Хоматиан.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...