Отиди на
Форум "Наука"

въпрос за "хляба" (насъщен)


Recommended Posts

  • Потребител

Аз свързвам баницата с българско, боза, айран и секс. Прави се май, заради (бивши) полови или (бъдещи) трапезни заслуги. Или вива ла баниц.ца!

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Перкунас,

аз съм българка и знам много добре какво е баница - разбира се че е тестено произведение,

с кори, навити като Гедaerм (ако тази дума ви улеснява в представата) или кръгове.

Факт е, че баница не е била какво да е тестено произведение, а празнично.

Прословута е баницата с късмети на коледа/нова година, при която връзката с раждането/възраждането

на слънце, живот, хора, а от там и с утробата на жена-богиня, господарка, държателка е очевидна.

може би сръбското гибаница да е понемчено - във връзка с nemsk. абстракта Гебaek(Gebäck).

не знам доколко палачина е "вносна" манджа, тъй като нямаме регистрирани стари балкански (напр. тракийски)наименования за различните вкусотии, правени в стари времена по тези територии. думата е регистрирана със значение "хляб" в палаи/пафлагонски, т.е. при малоа3ийските траки и може би става дума точно за плосък хляб (Фладен).

поздрави

Бихте ли ме просветили тогава дали траките са яли и понички, след като са яли палачинки?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...