Отиди на
Форум "Наука"

Фанатизъм


Recommended Posts

  • Потребител

Както няма вяра, религия, която да не е патила от секти, които да изопачават учението и, превръщайки го във вредно за хората, така няма и вяра/религия, която да е успяла да се опази от другия голям проблем - фанатизмът.

Интересува ме вашето мнение относно това какви са причините, водещи до появата на фанатизма, според вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Синоними на фанатизъм: крайност, екзалтация, екзалтираност, разпаленост, привързаност, ревност, страст, упорство, амбиция, пристрастие, фанатична защита, сектантство

Фанатизма е една крайност, която се използва най вече в краен случей. Но фанатика не се оповава на Бог, а по скоро на дявола. Всички религии в оригинал(а не отклонения, секти и т.н.) са за проповядване на мир и разбирателство. А фанатизма е точно обратното.

За мен не само фанатизма, а и всички прояви на крайно действие са проява на слабост. Човек е прекалено слаб за да се бори продължително с ума и започва с тялото. Затова и сега има толкова фанатици. Днешния човек гледа лесния път дори и той да води към смърта. Те вече са отдадени на идеята и биха си дали живота за нея. Което мен ме радва, но са се захванали с грешния начин по грешния път, с грешната идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фанатизма е следствие от промиването на мозъци или самозаблудата. Може да бъде породен и от обрати в живота свързани с болка страдание и смърт. Мисля, че темата е по-скоро за "Философия" до толкова, до колкото се разглеждат причините за появата на фанатизма, а не неговата анатомия.

В много държави (дори и такива като Германия, Франция, Великобритания) има крайни общества, които проповядват фанатизъм. Примерно в гореспоменатите три държави има големи гета както следва: в Германия турски и арабски; във Франция севрноафрикански - предимно тунизийски, маркоански и алжирски; във Великобритания пакистански. Особено тежко е положението във Франция и Германия. За пример мога да дам Берлин - градът с най-голямо турско население след Истанбул. В Турция фанатизма се преследва особено жестоко и извън кюрдските райони неможе да се развива много. Нали даже фереджетата са забранени още от Кемал Ататюрк? В Германия обаче няма такива ограничения, понеже немците се комплексират като стане дума за ограничаване на някои човешки свободи. Ако немците забранят фереджетата това най-вероятно би се приело като фашизъм останал от хитлерово време. За това в Европа много от мюсюлманите намират добра почва за задълбаване. В много мюсюлмански квартали се живее като в Афганистан преди 2001 година. Едно дете, което расте в такава атмосфера и постоянно му бива насъждаван фанатизъм в главата най-вероятно би израстнало като фанатик.

При втория вариант нещата са малко по-различни. Там човек започва да чете религиозни книги и ги тълкува погрешно. Изгражда си вътрешен свят и започва да си втълпява разни неща и да вярва в неправи неща. Тук проблема е ограничено общуване и липса на хора, които да се противопоставят на това вгълбаване в себеси и да отворят очите на въпросния индивид.

Относно третия случай знам от личен опит как напълно нерелигиозен човек след загуба на член от семейството се фанатизира. Или след това което става в Близкия Изток много хора започват да симпатизират на крайните военни фракции и дори стават част от тях.

В днешно време най-много фанатици има сред мюсюлманите и това се дължи предимно на липсата на образование и технологии. В модерните арабски държави има много малко фанатици, но в по-бедните се наблюдава това образуване на затворени общности и лека полека фанатиците промиват мозъци и се множат. На фанатизма трябва да се отговори с образование, а не с оръжие. Оръжието докарва още повече фанатици от третия случай, който дадох.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Синоними на фанатизъм: крайност, екзалтация, екзалтираност, разпаленост, привързаност, ревност, страст, упорство, амбиция, пристрастие, фанатична защита, сектантство

Фанатизма е една крайност, която се използва най вече в краен случей. Но фанатика не се оповава на Бог, а по скоро на дявола. Всички религии в оригинал(а не отклонения, секти и т.н.) са за проповядване на мир и разбирателство. А фанатизма е точно обратното.

За мен не само фанатизма, а и всички прояви на крайно действие са проява на слабост. Човек е прекалено слаб за да се бори продължително с ума и започва с тялото. Затова и сега има толкова фанатици. Днешния човек гледа лесния път дори и той да води към смърта. Те вече са отдадени на идеята и биха си дали живота за нея. Което мен ме радва, но са се захванали с грешния начин по грешния път, с грешната идея.

Доста интересно мнение.

А понякога разни групировки и последователите им са обвинени във фанатизъм... Според теб кое е формирало фанатизма в този случай.

--------------------------------------------------

До 'Spirit':

А каква според теб е разликата между причините за появата на фанатизма и анатомията му. За мен двете са неразривно свързани. Анатомията на фанатизма се обяснява от причините, които са довели до появата.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
А понякога разни групировки и последователите им са обвинени във фанатизъм... Според теб кое е формирало фанатизма в този случай.

Причината е абсолютно същата, както и при обикновения фанатик. Слабост! Защо ги обявяват за фанатици? Самите групировки мислят, че когато убиват цивилни жени, мъже и деца ще привлекат повече погледи и наистина точно така става, но това е най лесния и брутален начин. Защо се получава така? Защото привържениците на самите идеи които проповядва групировката са престъпници, които са с нисък коефициент на интелигентност и единственото което умеят е да живеят в бункери, да стрелят с няколко вида оръжие, да си произвеждат експлозив и да убиват хора. Което е най простия начин за воюване. Винаги има друг път и алтернатива за превличате на погледи и показване на сила и мощ. Но този начин не се толерира, защото е по бавен по труден и иска повече човешки ресурс. И пак може да се стигне до глобален проблем, като химическо оръжие и др. Затова и лесно се справят с отделни групировки, но винаги се създават нови и ще продължават да се създават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
До 'Spirit':

А каква според теб е разликата между причините за появата на фанатизма и анатомията му. За мен двете са неразривно свързани. Анатомията на фанатизма се обяснява от причините, които са довели до появата.

Под "анатомия на фанатизма" имам предвид поведението на фанатиците.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Както няма вяра, религия, която да не е патила от секти, които да изопачават учението и, превръщайки го във вредно за хората, така няма и вяра/религия, която да е успяла да се опази от другия голям проблем - фанатизмът.

Интересува ме вашето мнение относно това какви са причините, водещи до появата на фанатизма, според вас.

Душевна неграмотност,глобална неграмотност,липса на потентност(във всичките и форми),сляпо подчинение на авторитети(поради наличието на вече споменатата душевна неграмотност),алчност,страх,завист и още куп неща..но мисля,че неграмотноста и невъзможноста да се разберат нещата са водещото.

С две думи:фанатика е ''кон с капаци''.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами това с фанатиците е въпрос на гледна точка. Ако американец отиде в Близкия изток да трепе и да го трепят, той е рейнджър и патриот от САЩ. Ако обаче арабин от Близкия изток отиде да прави същото в САЩ, ной определено е терорист и фанатик. А той човека просто иска американеца да се си прибере у дома и се надява, че другите американци като видят да гърмят бомби под прозорците им ще преосмислят миротворческия си подход.

С фанатизма нещата не са така еднопосочни. Фанатизирани духовници да речем са елиминирали друговерците - напр. прочутия отец Торкемада. Но пък след това няма религиозно напрежение, както сега е в Косово.

С промяната на гледната точка, един фанатик може да бъде наречен и с доста по-хвалебствени епитети.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

винаги ще има фанатици, от всякакъв род, религия и порядък.

Хубаво няма, важното е по-малко лошото да надделява.

В реалността избора винаги е между лoшо и по-малко лошо.

Доброто е една цел, която гоним, но винаги е там на хоризонта, почти я стигаш и тя пак се губи, някъде все там..

Посетете: www.esencia1.info

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

От върховенството на абсолютната свобода, следва че:

Фанатизма е склонност към налагане на своята истина на другите, чрез рационални аргументи или насилие.

За да не е фанатичен, спора за истината следва да се разрешава по един от следните методи.

1. Компромиси.

2. Жребий.

3. Избори.

4. Свободен (манипулативен) спор.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...