Отиди на
Форум "Наука"

Литературните постижения на Джон Ъпдайк


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Разделена тема от тема: Първата международна среща на писателите в София

. . .

Поздравления за темата, г-н Гербов!

Готина тема.

Наистина е такава!

. . .

* * *

Интересно е, че от чуждите именаа две-три са на наистина прилични писатели.

Има популярни имена.

Като например. . . например .. хм..хм. - ужасяващият ме Джон Ъпдай. Само аз ли не харесвам романите тоз писател?

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има популярни имена.

Като например. . . например .. хм..хм. - ужасяващият ме Джон Ъпдай. Само аз ли не харесвам романите тоз писател?

Ъпдайк? Какво не ти харесва, че чак те увасява.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ъпдайк? Какво не ти харесва, че чак те увасява.

Струва ми се, че поредицата на Ъпдайк за Заека е прекалено комерсиална за вкуса ми, а и най -големият и недостатък е, че цялата поредица е ужасно скучна.

. . .

Ъпдайк /лека му пръст/ е написал и един/два приятни за четене романи.

Един от тях е Бразилия - сравнително малко познат на читателите роман.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ъпдайк и аз не го...разбирам, сигурно затово не го харесвам. А класиката "Бразилия" си е по Оруел КГ ;).

Всъщност приятелю Богданов, чак с'я разбрах защо не го разбирам (харесвам)! Наистина е скучен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По който е направен онзи филм ли?

онзи филм е велик, следователно не е по Ъпдайк. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз четох малко от него... интересно, но толкова. Не знам какво му харесват, но не съм посегнал и към втора книга след това. "Кентавърът" май се казваше.

Ми модерна литература. То след него какви неща се изпонаписаха, в опит литературата да се унищожи.... :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На мен са ми хвалили "Заеко, бягай", но не съм го чел.

Във всеки случай "Вещиците от Истуик" е много забавна книга и още по-хубав филм. Явно и Ъпдайк е написал все нещо кадърно ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-2642-078460600 1333186405_thumb.jpg

Пускането на „Заеко, бягай” на Джон Ъпдайк навремето беше голяма сензация. Тогава имаше 3-4 големи книжарници в центъра на София, на които разкарваха книги всеки ден между 10-12 часà на обяд. Имаше хора, които знаеха кога ще бъде пуснато нещо интересно и се нареждаха предварително на опашка, която бързо нарастваше, защото миналите от там, като разберяха какво ще пускат, също се нареждаха.

Знам, че на книжарницата, която беше срещу Руската черква на бул. „Руски” (днес „Царя”), караха по 50 броя от касовите заглавия. Такива на времето бяха „Тримата мускетари”, „Кралица Марго”, „Декамерон”, криминалетата от библиотека „Лъч”. Част от количеството новопристигнали книги продавачките заделяха за себе си. Имало е моменти, когато, докато съм на опашката, чувах: „Книгите свършиха!” Аз ако преценях, че опашката вече е станала голяма и няма шанс да се вредя за книга, бързах да обиколя другите книжарници. Една и съща кола-пикап в един и същи ден разкарваше книгите от склада по тези книжарници. Много често я сварвах, докато разтоварваха книгите.

Не си спомням да съм изпуснал нещо любопитно. Купих си и „Заеко, бягай”. Дни след това клиентите питаха книжарките: „Имате ли „Бягай зайче”. Така се разпространяваше заглавието на книгата между тия, които не успяха да си я купят. Името на автора май никой не знаеше или не можеше да го запомни.

Предполагам, че интересът към „Заека” беше най-вече заради еротичните сцени, които се описваха в произведението. Наплива за „Декамерон” беше също породен от такива причини. У нас цензурата към еротиката тогава беше неумолима. Спомням си, че сръбският филм „Циганката” беше забранен за непълнолетни. Когато успях все пак да го гледам, установих, че забраната е била наложена, защото на едно място във филма главната героиня циганката Кощана маха елечето си и остава по кенарена риза, под която прозират гърдите й.

Лично на мен съдържанието на „Заеко, бягай” не ми направи някакво впечатление. Все пак се разказваше за действителност и проблеми, които бяха далеч от това, което вълнуваше тогава хората в България - или мен поне.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...