Отиди на
Форум "Наука"

Някои бележки върху "Българите и етатизма"


nik1

Recommended Posts

  • Потребител

Продължаваш със заядането..

Ясно ти е че нито Митака, .......санкционират (защото си от тяхната партия),

Прупуснах обаче да пиша, че много се дразня, когато ме 'обвиняват'(а така ли е? Обвиняваш ли ме, т.е. твърдиш ли го сериозно?) в протекционизъм, особено, когато нямам никакво право на това (а аз няма никъде и никоя тема и раздел). Даже обвиненията, че 'преследвам и се заяждам с някого' не ме дразнят толкоз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прупуснах обаче да пиша, че много се дразня, когато ме 'обвиняват'(а така ли е? Обвиняваш ли ме, т.е. твърдиш ли го сериозно?) в протекционизъм, особено, когато нямам никакво право на това (а аз няма никъде и никоя тема и раздел). Даже обвиненията, че 'преследвам и се заяждам с някого' не ме дразнят толкоз.

Ако нямаш права да модерираш в тази тема, и в темата която споменавам, съм длъжен да ти се извиня..

Не знам за какви права за толериране говориш (мисля че наистина не разбираш, или просто се правиш на неразбрал) .. Факт за мен е, че се толерират спам, флудене и заяждане в теми, и при представяне на тези, на които (тези), хората които трябва да не допускат заждането и спама в дискусиите, са опоненти..

Толерират се спама, флуденето и заяждането, като не се санционират.. Знаеш какво значи думата "толеранс"..Горните постове на Стюпид илюстрират какво е това тролене, заяждане..

/Можеш ли да си сложиш ръката на сърцето и да кажеш, че последният пост на Стюпид не е изцяло (забелязвам изцяло) заяждане, и флудене? Няма да ме разочароваш, какво и да кажеш, или не кажеш, но има вероятност да се случи обратното../

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да не пропускаме и субективния фактор . Според мен всички правителства, може би с изключение на едно-две бяха абсолютно не само некомпетентни, но и незаинтересовани да проведат нужните реформи за страната.

Донякъде правителството на Костов, постигна частично резултати и ползи в икономически международен и вътрешен план, които на бързо бяха загубени от последващите коалиционни правителства, чиято цел беше единствено разпределяне на бюджетните излишъци на гърба на мизерстващия народ.

това не е субективен фактор, а обективен. Правителството е пряка функция на народа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги ми е било интересно как се правят тези изследвания!? Каква е извадката, като брой? Социален статус, населено място (столица, голям град, град село и т.н.). И защо аджеба никой от моя кръг не е участвал (поне не казва) в подобни проучвания. Всъщност се досещам. Ами два пъти се опитаха за нещо си да ме 'интервюират' по телефона. Ама аз нямах време за губене и ги пратих ...абе някъде си (ама учтиво). Има и друго, в моя кръг от приятели и близки познати няма следа от никаква носталгия. Тъй като съм контактна личност аз обаче питам и в БГ, абе където и да съм. 'Носталгия' обаче не е точна дума, т.е. точна е, но не за обобщението, което правят тези анкети, а само за дадени конкретни неща, които са били, а сега не са или така се смята (пример илюзията за ниската престъпност). Даже сега в Чешко с хазайна сме ако не приятели, то поне вече добри познати (63-ти набор). Та и той така. Демокрацията не е това което очаквахме. Е точно в това е разковничето на тези анкети! Очакванията са били за нещо друго, а то не се е случило и няма как да се случи поне толкоз бързо. Е аз реагирах малко остро "викам е какво пане Ворличек искате отново да сте соулдрух (другар, ама в чешко това се използваше само на партийни събрания)" - е реагира като ужилен ;). Соулдрух и това минало са забренена зона.

Да разбирам, че моите лични впечатления, а въобще личните на когото и да било не са док-во, но само такива имам. Така че ще продължа. Ще направя и тук една анкетка (да задобрея с езика). Работя с доста млади хора и доста от тях са поляци и словаци, та ще е интересно какво ще кажат младите хора, защото те няма начин да кажаът "тогава БЕШЕ по-добре"! Та затова ми е интересно как се правят тез анкети. Това над 70%, значи, че са анкетирани и млади хора, а от това няма никакъв смисъл, щото не са компетентни по въпроса.

Митак, сам разбираш, че при представителни извадки и анкетни проучвания това с хора от моя кръг просто не важи.

А за чехите и поляците, нали точно това каза Ник - там носталгията е най-малка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

сезирай който си искаш...

какво ще "отнеса" не е твоя работа... ( с товоето флудене, безбройни безмислени теми манифестиращи предразсъдъци и предубеждения за непълноцеността и нецивилизоваността на местната аборигенска популация (маскирани под псевдонаучния квазиконструкт "софтуер на ума"), и това с отношение към форумците (от същата популация), мотивирано от неподплатено с нищо самочувствие, не ми е направило впечатление да са ти "отнесли" нещо... )

темата е смешна и абсурдна; мотивирана е единствено от предразсъдъците на един представител на "китайския народ" по отношение на българите;

забележително е, че дори проучванията показващи нагласи в нея противоречат на тезата на "китайците" (примера с Унгария)

апропо, личното е много интересна категория, твоето лично (китайско) не е мое лично, но очевидно моето (българско) лично подобно на твоето (китайско) също е чувствително...

ако ми пуснеш тема - Един поглед отвън върху българите, "китайската " гледна точка, не мога да имам нищо против

един китаец ни вижда различно, не съм съгласен с всичко, но той е китаец, не му е работа всичко да му харесва (пък и аз си имам мнения за китайците, и те не ми харесват съвсем...)

но когато един китаец, се прави на "учен", и уж обективно ми пробутва оценките и предразсъдъците си като "научни", е хубаво да му кажа, че това се дължи определено повече на "китайското му", отколкото на опитващото да изглежда "научно"

някакви уточняваще въпроси, ако още не си разбрал...

не разбирам за каква псевдонаучност хговориш, но имам чувството, че не си разбрал какво е основното в постовете на ник. Първо, няма никакво аборигенстване и негативизъм в нашата култура, има опит да се обяснят негативни неща чрез културни особености;

ти смяташ ли, че е хубаво да се хвърлят боклуци през терасата, или да се газят хора на пешеходна пътека. Аз не смятам. това аборигентско ли е? не е, щото аборигените даже и папуасите не правят така. Обаче има причини това да е така. Културни причини. Ако имаш интерес можем и да ги споменем.

второ, неодобрението към комунизма е най-високо в унгария, чехия, полша. Ето ти две фундаментални точки, по които имаш неразбиране.

и трето. това не са предрасъдъци, не са измислени от мени или от ник, а от определени автори, които се занимават с тази проблематика.

сега, основното в цялата тема е идеята, че ние българите от една страна имаме много силно развита външна причинност, и не вярваме, че с полагане на лични усилия ще се постигне успех. А от друга страна очакваме държавата да прави всичко вместо нас. И сега имаме такова правителство, което прави точно това - за всеки личен случай се сезира министър-председателят, и затова има такъв голям рейтинг. по времето на социализма беше същото - тогава държавата понеже беше тоталитарна отговаряше за абсолютно същото, ами затова и социализмът има висок рейтинг. а паралелите между сегашният първи и тогавашния първи няма нужда да ги правя. и двамата са в синхрон с българската култура. за разлика от юпитата, дето са мразени до дъното на мозъка, щото поне визуално и вербално не са баттошковци и батбойковци, а мязат на западняци, ама това е само външно, щото по манталитет са си типични българи, опоскаха всичко.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, сам разбираш, че при представителни извадки и анкетни проучвания това с хора от моя кръг просто не важи.

А за чехите и поляците, нали точно това каза Ник - там носталгията е най-малка.

Да и сам го споменах. Въпроса е - доколко представителна е точно тази извадка? Щото, ако приемат за представителна и мненията на 18-30год. никак не е представителна. Та те може и да са живяли, но не са работили тогаз. А това не е упоменато никъде. А, нормално е при попадане на такава таргет група (не съвсем таргет де), да се направи редуциране на резултата. Не е направено. Това не е висша математика. И аз мога да го направя за половин час (ако нямам работа в момента и ако не ме мързи)

Не е, приятелю, не е! Първо чехи, поляци и словаци са коренно различни (поне от моите наблюдения и за малко). В малкия кръг в който се движа, нагласата си е точно такава (да му *****, на демокрацията, преди си беше по-добре, амааа, само на някои работи от преди!). Абе за 46-години не се научих да псувам на български, сега перфектно псовам и на чешки и на словашки (на полски за сега не се справям ;().

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

не разбирам за каква псевдонаучност хговориш, но имам чувството, че не си разбрал какво е основното в постовете на ник. Първо, няма никакво аборигенстване и негативизъм в нашата култура, има опит да се обяснят негативни неща чрез културни особености;

ти смяташ ли, че е хубаво да се хвърлят боклуци през терасата, или да се газят хора на пешеходна пътека. Аз не смятам. това аборигентско ли е? не е, щото аборигените даже и папуасите не правят така. Обаче има причини това да е така. Културни причини. Ако имаш интерес можем и да ги споменем.

второ, неодобрението към комунизма е най-високо в унгария, чехия, полша. Ето ти две фундаментални точки, по които имаш неразбиране.

и трето. това не са предрасъдъци, не са измислени от мени или от ник, а от определени автори, които се занимават с тази проблематика.

сега, основното в цялата тема е идеята, че ние българите от една страна имаме много силно развита външна причинност, и не вярваме, че с полагане на лични усилия ще се постигне успех. А от друга страна очакваме държавата да прави всичко вместо нас. И сега имаме такова правителство, което прави точно това - за всеки личен случай се сезира министър-председателят, и затова има такъв голям рейтинг. по времето на социализма беше същото - тогава държавата понеже беше тоталитарна отговаряше за абсолютно същото, ами затова и социализмът има висок рейтинг. а паралелите между сегашният първи и тогавашния първи няма нужда да ги правя. и двамата са в синхрон с българската култура. за разлика от юпитата, дето са мразени до дъното на мозъка, щото поне визуално и вербално не са баттошковци и батбойковци, а мязат на западняци, ама това е само външно, щото по манталитет са си типични българи, опоскаха всичко.

Благодаря ти!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да и сам го споменах. Въпроса е - доколко представителна е точно тази извадка? Щото, ако приемат за представителна и мненията на 18-30год. никак не е представителна. Та те може и да са живяли, но не са работили тогаз. А това не е упоменато никъде. А, нормално е при попадане на такава таргет група (не съвсем таргет де), да се направи редуциране на резултата. Не е направено. Това не е висша математика. И аз мога да го направя за половин час (ако нямам работа в момента и ако не ме мързи)

Не е, приятелю, не е! Първо чехи, поляци и словаци са коренно различни (поне от моите наблюдения и за малко). В малкия кръг в който се движа, нагласата си е точно такава (да му *****, на демокрацията, преди си беше по-добре, амааа, само на някои работи от преди!). Абе за 46-години не се научих да псувам на български, сега перфектно псовам и на чешки и на словашки (на полски за сега не се справям ;().

Не разбирам?

Мненията на 18-30 годишните се вземат впредвид във всички анкетирани страни..

Не е важен резултатът сам по себе си, а в сравнителното /междукултултурно/ изследване..

Първо чехи, поляци и словаци са коренно различни

Носталгията към социализма при чехи, поляци, и словаци е по-малка от тази на българите..

Носталгията корелира с със степента на подкрепа на демокрацията и пазарнта икономика, и със субективната оценка за това кога икономическото положение е било по-добро..

http://www.bloomberg.com/news/2011-06-29/eastern-europe-support-for-democracy-slips-in-crisis-poll-shows.html

http://books.google.bg/books?id=HbvOxvWc5ZIC&pg=PA107&lpg=PA107&dq=Pew+Research+Center+support+to+democratic+in+Bulgaria&source=bl&ots=hIyPHtCuKi&sig=R5av2Kn5_MZXvGR1rIzUgrO6Pig&hl=bg&sa=X&ei=_-6XT_dKzNGyBqLz7PEB&ved=0CFMQ6AEwBQ#v=onepage&q=Pew%20Research%20Center%20support%20to%20democratic%20in%20Bulgaria&f=false

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще обясня тогаз! Те не са меродавни! С'я разбра ли? Сега сме 2012-та промените ' нахлуха' през 89-та. Тогава сегашните 30 годишни са били 7 годишни. А 18 годишните не са били...хмммм планувани. Коректно ли е да се взимат изподнадпредвид ;)? Да ясно е че можеш да отговориш - ДА, коректно е! Ама ако може и го докажи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да и сам го споменах. Въпроса е - доколко представителна е точно тази извадка? Щото, ако приемат за представителна и мненията на 18-30год. никак не е представителна. Та те може и да са живяли, но не са работили тогаз. А това не е упоменато никъде. А, нормално е при попадане на такава таргет група (не съвсем таргет де), да се направи редуциране на резултата. Не е направено. Това не е висша математика. И аз мога да го направя за половин час (ако нямам работа в момента и ако не ме мързи)

Не е, приятелю, не е! Първо чехи, поляци и словаци са коренно различни (поне от моите наблюдения и за малко). В малкия кръг в който се движа, нагласата си е точно такава (да му *****, на демокрацията, преди си беше по-добре, амааа, само на някои работи от преди!). Абе за 46-години не се научих да псувам на български, сега перфектно псовам и на чешки и на словашки (на полски за сега не се справям ;().

В социологията има научни методи, които определят какво е представителна извадка. логично е ако питаме за миналото да не влизат млади хора, родени след 1980.

Не. Според анкетните проучвания, в Чехия, Унгария и Полша одобрението на социализма е много по-ниско отколкото у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще обясня тогаз! Те не са меродавни! С'я разбра ли? Сега сме 2012-та промените ' нахлуха' през 89-та. Тогава сегашните 30 годишни са били 7 годишни. А 18 годишните не са били...хмммм планувани. Коректно ли е да се взимат изподнадпредвид ;)? Да ясно е че можеш да отговориш - ДА, коректно е! Ама ако може и го докажи!

всъщност е обратното. анкетно проучване, проведено в момента, може да се повлияте от моментни фактори, да е под афект, и да не е меродавно. Затова се взимат осреднени стойности на проучвания на поне 5-10 години назад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще обясня тогаз! Те не са меродавни! С'я разбра ли? Сега сме 2012-та промените ' нахлуха' през 89-та. Тогава сегашните 30 годишни са били 7 годишни. А 18 годишните не са били...хмммм планувани. Коректно ли е да се взимат изподнадпредвид ;)? Да ясно е че можеш да отговориш - ДА, коректно е! Ама ако може и го докажи!

Не знам дали е коректно, трябва да чета в подробностите и да мисля (да анализрам и синтезирам), а в момента нямам време../И не съм сигурен че в изследването на Световната Банка е включена тази въразствова група/

Ако не се влючват младите, то процентите на недоволните и носталгичните ще станат по-високи, но в сравнителен аспект тенденцията ще се запази.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ахаа, за моментните съм съгласен, но как точно става за младите хора? От 5-10 години и как стават тези 'от 18 до 30' години?

Ако може малко за методиката да ме насочите де. Че съм се нагледал на 'научни методи' в химията например бол. Но да махнем точните науки, там си е доста по-лесно! В областа на изследването на общественото мнение, на което се крепят много...хмм (няма да го сложа в кавички ;)), методиката е много важнма! Нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм сигурен че млади хора са били питани за комунизма. По-скоро не. Ако са били, това е идиотия, и смъква изкуствено резултатите. което ще рече, че одобрението за соца е повече от посоченото.

Но млади хора се питат за други сходни неща. например одобрявате ли демокрацията и сегашното положение на икономиката, доволни ли сте от живота си, очаквате ли държавата да прави еди какво си за вас, обвинявате ли правителството за....и тн. и все неща, които издават нагласи, за които говори Ник.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За разлика от Митака аз имам права в този подфорум. Кажете сега ще бъдете ли добри и възпитани момчета, или да пускам катанеца на темата своевременно, за да не си разваляте отношенията и настроението в навечерието на почивните дни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ахаа, за моментните съм съгласен, но как точно става за младите хора? От 5-10 години и как стават тези 'от 18 до 30' години?

Ако може малко за методиката да ме насочите де. Че съм се нагледал на 'научни методи' в химията например бол. Но да махнем точните науки, там си е доста по-лесно! В областа на изследването на общественото мнение, на което се крепят много...хмм (няма да го сложа в кавички ;)), методиката е много важнма! Нали?

Материята е тежка, но ако имаш желание и време сам да се занимаваш, заповядай методиката на цитираното изследване на Световната банка и ЕБВР

http://www.ebrd.com/downloads/research/economics/litsrepo.pdf

http://www.ebrd.com/downloads/research/economics/litsques.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не разбирам за каква псевдонаучност хговориш, но имам чувството, че не си разбрал какво е основното в постовете на ник. Първо, няма никакво аборигенстване и негативизъм в нашата култура, има опит да се обяснят негативни неща чрез културни особености;

ти смяташ ли, че е хубаво да се хвърлят боклуци през терасата, или да се газят хора на пешеходна пътека. Аз не смятам. това аборигентско ли е? не е, щото аборигените даже и папуасите не правят така. Обаче има причини това да е така. Културни причини. Ако имаш интерес можем и да ги споменем.

второ, неодобрението към комунизма е най-високо в унгария, чехия, полша. Ето ти две фундаментални точки, по които имаш неразбиране.

и трето. това не са предрасъдъци, не са измислени от мени или от ник, а от определени автори, които се занимават с тази проблематика.

сега, основното в цялата тема е идеята, че ние българите от една страна имаме много силно развита външна причинност, и не вярваме, че с полагане на лични усилия ще се постигне успех. А от друга страна очакваме държавата да прави всичко вместо нас. И сега имаме такова правителство, което прави точно това - за всеки личен случай се сезира министър-председателят, и затова има такъв голям рейтинг. по времето на социализма беше същото - тогава държавата понеже беше тоталитарна отговаряше за абсолютно същото, ами затова и социализмът има висок рейтинг. а паралелите между сегашният първи и тогавашния първи няма нужда да ги правя. и двамата са в синхрон с българската култура. за разлика от юпитата, дето са мразени до дъното на мозъка, щото поне визуално и вербално не са баттошковци и батбойковци, а мязат на западняци, ама това е само външно, щото по манталитет са си типични българи, опоскаха всичко.

целият "софтуер на ума" е псевдонаучен квазиконструкт; той не може да бъде фалшифициран... http://www.nauka.bg/a/фалсифицируемост

мога да определя и въведа произволно кои да е 5 опозиции например - светло-тъмно, високо-ниско, ляво-дясно, меко-твърдо, тихо-шумно и ще постигна същите "откривателства", обяснения и доказателства защо нещата са такива, каквита са, каквито прави и Хофстеде; разбира се ти в ролята на Минков ще можеш да "откриеш" още няолко допълващи "опозиции", които ще ни обяснят защо нещатата са такива, каквита са, още по-добре...

цялата ти "научност" се състои в това

Първо - имаме "твърдения" "българите изхвърлят боклука си през терасите" "българите мачкат хора на пешеходни пътеки" това е така защото има "културни причини"; доколко тези твърдения са представителни не се обсъжда, те са някакви дадености, взети по "очевидност" на написалия ги;

това ако той е "българин" ни казва, "аз си изхвърлям боклука през терасата", "аз мачкам хора на пешеходна пътека", аз пък като българин не правя така, и го казвам...

ако е "китаец" е добре да ми каже ние в китай не си хвърляме боклуците през прозореца, ние не мачкаме хора на пешеходни пътеки... което би ме радвало, но ме съмнява като "абсолютно" обобщение...

второ - фундаменталната точка беше отношението на българина към държавата и миналото, и приписаното му в началото като "естествено" връщане към "атавистичния и автентичен тоталитарен (византийски по произход) политически и икономически модел", което може да бъде окачествено единствено като глупости на търкалета....

моля да се върнеш към пост№8 от тази тема, там виждаме

http://www.pewglobal.org/files/legacy/267-09.gif

http://pewresearch.org/assets/publications/1554-3.gif

забележи че са пуснати от автора на темата, и забележи, че той сам не забелязва противоречието на "фактите" с тезата си, в случая Унгария... (толкоз за науката)

Трето - дума да няма, че съществуват автори, които са "измислили" тази "проблематика"... въпросът е начина по-който я строят и изследват, доколко е наука; аз също си мисля много неща за още повече неща, ама не съм казал, че е наука, а само че имам мнение...

моето мнение не е, че "българите си хвърлят боклуците през балконите" и не е че "българите газят пешеходци на пешеходни пътеки", и като нямам такова мнение нямам нужда да си обяснявам защо не правят това... забележи, ако си чел Попър и "Логика на научното изследване", че аз със простото си мнение съм по-близо да науката и нейните критерии за научност, отколкото ти и горните автори с техните обобщения...

що се отнася до останалото дето си хванал да обясняваш, а и изобщо цялото ти участие в тази тема, и като цяло приноса ти във форума, бих го определил като посредствен пропагандистко-популяризатрски-журналистики-опит-в-контекста-на-един-псевдонаучен-квазиконструкт

със здраве...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Първо - имаме "твърдения" "българите изхвърлят боклука си през терасите" "българите мачкат хора на пешеходни пътеки" това е така защото има "културни причини"; доколко тези твърдения са представителни не се обсъжда, те са някакви дадености, взети по "очевидност" на написалия ги;

Не. Описаните явления се наблюдават с по-голяма честота в България, отколкото примерно в холандия. А това се базира на статистика. Не е нужно те да са представителни, нито масови. Е, някои са.

Принципът, който описваш, макар да има своите основания, няма общо с нещата, за които говорим. Защото ти не може да обвиниш един мъж, че е хомосексуален, ако нямаш доказателства за това. Аз обаче казвам, че в България има хора, които хвърлят боклук през терасата, защото съм го виждал. По същия начин по който съм виждал как за 20 минути от 100 коли на Евлоги Георгиев 35 спират на пешеходна пътека, а 65 не спират, като при същия експеримент в Амстердам спират 98. И по същия начин по който е явно на всички, че в София масово се паркира на тротоара, а в Берлин не.

Преди да се правят критики е важно да се запознаеш с трудовете на Хофстеде. Там много изчерпателно е описано кои явления с каква честота се наблюдават, къде, и кои измерения описват.

второ - фундаменталната точка беше отношението на българина към държавата и миналото, и приписаното му в началото като "естествено" връщане към "атавистичния и автентичен тоталитарен (византийски по произход) политически и икономически модел", което може да бъде окачествено единствено като глупости на търкалета....

няма никакво естествено връщане. Има въпроси и отговори, отношение и нагласи.

за Връзките между Византия и комунизма, съм писал обстойно в http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12128

тема, която няколко модератори пожелаха да публикуват в списанието.

Трето. Между описаните явления е установена строга висока корелация, което показва, че не са случайни.

Четвърто. Аз лично съм правил подобни междукултурни изследвания по метода на Хофстеде, който се изучава в Човешки ресурси на катедра Туризъм. това ми беше и дипломната работа, която защитих с пълно 6.

За Унгария. точно днес тя е в много тежка икономическа и политическа криза. Имаме моментни фактори които изкривяват резултата. Затова се дават осреднени стойности за поне 10 години.

що се отнася до останалото дето си хванал да обясняваш, а и изобщо цялото ти участие в тази тема, и като цяло приноса ти във форума, бих го определил като посредствен пропагандистко-популяризатрски-журналистики-опит-в-контекста-на-един-псевдонаучен-квазиконструкт

:clap3:

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
забележи че са пуснати от автора на темата, и забележи, че той сам не забелязва противоречието на "фактите" с тезата си, в случая Унгария... (толкоз за науката)

Не виждам никаво противоречие с тезата ми, (която пък изощо не моя), която е че тези явления имат културен произход..Явленията се обясняват задоволително или напълно като проява на конктретните културните особености (конктретаната култура) в тези източноевропейските народи - вътрешната причиност, себеподтискане, себезаличаване/гъвквост..

Въпреки че унгарците също са субективно недоволни от сегашното си състояние (субективното чувство за щастие корелира с една от изброените културни особености), то процентът на одобряващите социализма при тях е по-нисък, отколкото при нас русите и украинците..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://www.tarki.hu/en/research/european_social_report/albert_david_eng_2009.pdf

Opinions regarding individual versus

government responsibility in general, and in

certain specific areas

(...)

Figure 2.1: General responsibility

– government versus individual

Source: World Values Survey

(WVS), wave 5 (2005–08).

Notes:

The exact items were: “The government should take more responsibility to ensure that everyone is provided for” (rate of those who strongly agreed marked 1 on the scale).

“People should take more

responsibility to provide for

themselves” (rate of those who

strongly agreed marked 10 on the

same scale

В представената фигура/извадка, в България е най-висок процентът на напълно съгласните с твърдението The government should take more responsibility to ensure that everyone is provided for

При българите е най-голяма разликата между избралите "силна правителствена отговорност" и тези, които са избрали "силна индивидуална отговорност"

ПС

Казано на български език - в България има най-силни общи про-етатични нагласи/ценности/култура, спрямо другите представени страни..

Това е същото, за което говорим Алвасарейро и аз: че българите сме от най-склонните да чакаме държавата, "бат'бойко", "бат'тошо", "добрия цар" да ни осигури, оправи, реши проблемите..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...