Отиди на
Форум "Наука"

търсене на начин за добиване на ел.енергия


Recommended Posts

  • Потребител

Да, за това говорих, но не очаквах, че е толкова старо. :)

Добре, нека да дам един пример от дейсвителността, с уговорката, че цифрите не са точни.

Това повече за Балабанов, Ангеле, но и на тебе може да ти е интересно.

Там дето работя, да кажем, че има комин 500 м дължина, диаметър може би между метър и два. Собствената коминна туга ако се улови максимално ефективно ще дава близо 100 kW. Или по друг начин - вентилатор 1,1 MW прави дебит 260 м3 въдух в секунда. Съоръжението има обаче дебит около 310 m3/s. Разликата идва от коминната тяга. Ако се улови този поток максимално ефективно...

добро утро-мога да си представя,че работиш в минна галерия...но мисля че един мегават мощност е нещо,което си заслужава-щом единствената инвестиция ще е изграждането на генератора-от там нататък-само поддръжката ще струва пари.Само черпиш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Балабанов, моля по-сериозно, сега видях видеото. Нищо от него няма да работи.

Или не, ще работи /някое от колелетата от третата минута нататък имам предвид/ и ще ти кажа как да си го направиш и да му ползваш енергията.

Как да си го направиш? Нужни са известни познания по електроника, магнитна бобинка /соленоид, електромагнит/, електронна схема /състояща се от 1-2 транзистора и няколко пасивни елемента/, друга бобинка или датчик на хол за сензор /има вариант и само една бобина да се ползва за дадтчик и задвижване/ батерия. А, да и компонентите на механичната част - статор /стойката с всичките и части/, ротор /колелото, магнитчета, сачми или било какво, в зависимост на кой двигател си се спрял/. Ако това всичко е трудно, магазини от рода на "Час пик" или "Без паника" мисля продават подобни двигатели. Е, може и да не изглеждат точно така.

Как да му ползваш енергията, като го направиш?

- Единия начин е непосредствено - да ти се върти на бюрото в офиса. Демоде, мацки няма да впечатлиш, а технически грамотните люде ще се сетят как работи, не го препоръчвам. Е, освен ако не носи някаква естетическа наслада;

- Другият възможен начин - изкарваш батерията докато не се е изтощила и я поставяш във фенерче, или друго полезно нещо.

интересува ме възможността да се ползва водният такъв...Аз си го "преработих на теория".Какво ще стане ако има втори съд с вода над първият и принудително е напълнен с вода.В момента на освобождаването и ще текне към долният.За да не засмуква въздух отдолу просто е нужно съоръжението да е с малко по-сложна форма.И не виждам причина да не функционира...?

Сега за астронома със слабост към луната и за другите,които евентуално се дразнят от мен-ако ви е направило впечатление,аз не съм физик.Аз съм обикновен фермер,който си произвежда почти всичко,откоето има нужда сам в малко частно стопанство.ЩЕ!успея да си произведа и електричеството за нуждите ми.За мен единственният въпрос е кой източник да използвам,така че да доближа резултатите възможно мах.до константа,а също и до високо КПД по отношение на разходи получен резултат.Дано някой потаен практик тук не си мисли,че по някакъв начин се опитвам да му отмъкна уникалното изобретение:)Всъщност смятам,че в следната идея,която споделих тук има "хляб".Също и за въздушният комин.Във всеки блок на всеки вход може да се изгради нещо подобно,което най-вероятно ще захранва поне етажното осветление.

Жоро-благодаря ти много за адекватните включвания-особено онова с калкулатора-не мислех,че има такова нещо.Ти направо ми даде храната "гтова и сдъвкана"

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо, пак заповядай, но да ти кажа, че и онова с водата дето самоциркулира няма да работи, в каквито и мащаби да е. Това за да ти спестя време и средства /в които влизат и нерви/ пък ти реши дали да го поравиш, никой не може да ти забрани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ползвай, ветрогенератор, соларна система, и ако успееш да отделиш биогориво от фермата ползвай и него.

Каквато и преработка да правиш перпетомобиле няма да получиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ползвай, ветрогенератор, соларна система, и ако успееш да отделиш биогориво от фермата ползвай и него.

Каквато и преработка да правиш перпетомобиле няма да получиш.

първоначално исках да ползвам вятърната енергия,но в моето съоръжение,което би ми давало постоянен вятър с еднаква скораст...Разбрах,че съм далеч от истината поради мащаба на "комина".В природата ветровете не са постоянни и с еднаква скорост и затова варианта не ме устройва.Фотоволтаичните системи от скоро започнаха да ги предлагат у нас но ми се струва,че са твърде скъпи,а и не зная колко им е животът.Да не говорим за това,че покрай тях е нужна акумулаторна инсталация,която да ми поддържа тока и през нощта.Остава ми вариант за водогенератор.Някой знае ли адрес с чертежи на водна турбина?...а по темата за биогоривата само да не излезе като реклама или антиреклама.-до колкото зная "Вантотрейд" представител на "Ню Холанд"за България изграждат такива инсталации,с колектори за газа за съхраняването му и колонки за зареждане+селскостопански машини с хибридни двигатели,НО!!! цената е от порядъка на един милион!!!...Аз не съм в бизнес бранша,а даун шифтър-бягам от лудницата на града...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Балабанов, Муун Уочър, спрете да публикувате обидни постове!

Модератор физика, ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Балабанов, Мироки е прав. Аз щях да те съветвам същото, но ми се отвори работа и зачзнаах.

Знам, че гледаш да "избягаш" от непостоянният характер на алтернативните енергоизточници, но нещата на които се спираш, както и последният линк включително имат сериозен проблем - основни физични закони им пречат да работят.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

От тук нататък разговорът може да протече в две посоки /никоя от тях не включва размяна на любезности/:

- Да ти обясняваме в подробности по отделно за всяко едно от тези вечни двигателчета защо няма да работи;

- Да ти дам/дадем идеи /за които може вече да си сетил/ какво да ползваш, ако може и грубо кое колко излиза;

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Първо ограничи / осмиосли потреблението за да не ти трябват киловати ел. енергия

Първо - топлинна енергия да ползваш директно - печка на дърва, въглища, паднала маса и др градински отпадъчци. Аз някога съм се топлил с талаш в печка чудо и бях доволен, челъм си има разбира се. Може и газови бутилки, да си зареждаш. Ако искаш слънце - направи/купи отоплитеелен колектор - не са скъпи за работата дето ще ти свършат, много по-евтино можеш да си направишя ако си сръчен и имаш време - но не знам тук ли да ги описваме.

- Фотовилтаици - за към 2000-3000 /панели, акумулатор, контролер инвертор - това е всичко дето ти дава жадуваното постоянство на енергията/ долара трабва да можеш да си осигуриш икономично /LED е лучше/ осветление, ще ти остане ток и за лаптоп, GSM и др.подобни. Може да успееш и хидрофорна система /за водоснабдяване от кладенец/ да захраниш с тях.

- малка вятуърна турбина - 300 W, акумулатор, контролер, инвертор - трябва да дойде 3 пъти по е-фтино. Мога преинципно да ти кажа приблизително как да си го направиш. Има сайтове и аз те съветвам да четеш тях, пък ако имаш време пак изследвай източниците на свободна енергия.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От тук нататък разговорът може да протече в две посоки /никоя от тях не включва размяна на любезности/:

- Да ти обясняваме в подробности по отделно за всяко едно от тези вечни двигателчета защо няма да работи;

- Да ти дам/дадем идеи /за които може вече да си сетил/ какво да ползваш, ако може и грубо кое колко излиза;

здраве да е-мерси за отделеното време и успех на всички ви в начинанията:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

добро утро-мога да си представя,че работиш в минна галерия...но мисля че един мегават мощност е нещо,което си заслужава-щом единствената инвестиция ще е изграждането на генератора-от там нататък-само поддръжката ще струва пари.Само черпиш

Тази поддръжка на такова оргромно съоръжение от желязо и бетон, дето не е направено точно за тази цел, колко мислиш ще струва отнесено към цената на тока? Да не говорим и за генератора?

И не е мегават /това е мощността на мотора на вентилатора/, ще се добият с клизма 80 kW.

Всъщност работя над земята :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

здраве да е-мерси за отделеното време и успех на всички ви в начинанията:)

За нищо, това не ми тежи, особено ако имам време

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо искам да поздравя всички участници във форума.Надявам се въпросът ми да намери отговор при вас.

Идеята се оформи постепенно поради недоволството ми спрямо всичките зависимости,с които ни обвързват управляващите.

А сега конкретно:можете ли да ми помогнете с формула,с която да калкулирам височина и диаметър на "коминно тяло",в което да се постига вятър със скорост 9-12 км.ч.Целта ми е да си направя вятърен ел.генератор и този вариант(стига да е реализируем)ми допада най-много понеже по този начин ще имам възможно най-добър контрол и постоянство на източника задвижващ ел.генератора.Предварително благодаря и се надявам на отговори само конкретно по въпроса ми,а не съвети от типа на фотоволтаични системи-просто са твърде скъпи и не функционират 24ч.в денонощието,а методите за съхраняване на ел.енергия са твърде несъвършенни засега

Виж, за пример.

Спомагателено за проектиране на комини

Нещо подобно сигурно има и на български.

:post-70473-1124971712::post-70473-1124971712::post-70473-1124971712:

ПС. От 6 страница е интересно за изчисляване на разликата от налягане спрямо височина, диаметър и т.н.т.

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж, за пример.

Спомагателено за проектиране на комини

Нещо подобно сигурно има и на български.

:post-70473-1124971712::post-70473-1124971712::post-70473-1124971712:

ПС. От 6 страница е интересно за изчисляване на разликата от налягане спрямо височина, диаметър и т.н.т.

мерси за инфото-вече получих и една отлична формула,но разбрах,че тази идея не може да получи практическо приложение поради мащаба на "комина",който трябва да се изгради

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...