Отиди на
Форум "Наука"

Диабетът


Recommended Posts

  • Мнения 111
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Инженерни науки

Айде, направили са неинвазивно измерване на кръвната захар. Гривна на ръката, като часовник. Не боли.

Как става, имам предвид какъв е сензорът - хещо дето се пак контактува с кръвта, или може оптика - червен диод и фотодиод като за сатурация май беше.. ?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Електромагнитен. Закача се ухото като обица.

Евни шведи показват софтуер, който е двустранен - за докторите и за пациентите - но поставя задачи за пациентите - примерно да направят еди колко си крачки и други, просто за да разберат, че това,което са в момента е резултат от тяхно грешно действие или пък бездействие...

Има електроди, разни миниатюрни инсулинови помпи, изкуствени панкреаси, какво ли не.

Глюкомер за айфон, който е супер малък и супер готин - издържан в стила на айфон.

Системи за непрекъснат глюкозен контрол - микроелектрод от платина, който се вкарва в интерстициума и от външната страна на тялото се прикрепва за микрокапсула, която е сензорът. Електродът може да остане до седмица, след това трябва да се махне и пациентът да се бодне на ново място. А този микросензор предава информацията на смартфон, който е програмиран и алармира при падане или покачване на кръвната захар.

Част от глюкомерите смятат дозата на инсулина. Попълваш си въпросник - машинката те пита хиляди работи - и накрая лъсват цифричките.

А Ерик Ренар работи по изкуствения панкреас - клинично - с пациент със супер нестабилен диабет, коцто прекарал цяла седмица на воля без да си мери нищо - сензор отчита, телефонът смята, помпа вкарва инсулин.

А този сензор, който е като часовник и се закача на китката мери импеданса на кожата. Установили са, че съпротивлението зависи от концентрацията на глюкоза.

Проводимостта на кожата я мерят при две честоти - ниска и висока. Проводимостта при ниската честота е пропорционална на специфичния обем на на извънклетъчната течност, а високочестотната - на външно и вътреклетъчната течна фаза - написали са liquid, което се чудя как да го преведа. Значи с тези две честоти те виждат какво е положението вътре и вън и са открили взаимовръзка с концентрацията на кръвната захар.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ооо, супер.. Не да е накичен човек с такива, за технологиите говоя.

Микроелектрохимични сензори, микрофлуидни системия процесоря софтуер...

Велико

Ще станат коборги от нас :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Луда работа са тези технологии...сега чух словосъчетанието smart tattoo което не ми е ясно за какво става дума.

Сензор на глюкоза. Но какъв?

...

А този, дето иска да продава обици, които да мерят кръвна захар, има голям проблем - няма консуматив...коя е тая фирма, дето ще си зареже бизнеса с консумативи, ще прецака другарчетата и ше продава нещо, което няма нужда от нищо, освен от калибриране от време на време!?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

"Хемиоптичен" :) - май е багрило дето мени цвета си при наличие и/или превижение на концентрацията на някоя съставка в кръвта...

Чувал съм, не помня обаче за кръвна захар ли беше

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иййй, няа тайни за тебе!!! Това ще е. То може и друго а е, ама и така звучи добре.

Днес хванах, че научните конференции са идеален повод за посещение от страни, за които има визов режим.

Регистрирате се и отивате по ваши задачи. Така например от Нигерия има толкова записани за участие, колкото от Германия, пък нещо не виждам наоколо черни събратя!? И те хитреят, ейййй!!! И те искат топличко през имата :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

А, чул или чел съм го и то вероятно преразказано от по-неуки от мене, не от сериозно издание

Интересни неща могат да се научат за хората по конференциите. :)

Особено, че и другите са като нас.

Аз така посетих Канада, но ми беше съвестно да не ходя понеже беше интересно, а и за 3 дни конференция ние останахме близо 10;

Няма да ме огрее повторно по този начин за там...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво интересно наблюдение ми сподели един господин?

Преди двайсет години дори пациентът да си е измерил сам кръвното, докторът не му е вярвал. Кво би казал - Ааа, брат ми, дай да го видим кръвното - и то - хоп - излезе с 15 мм живак по-високо :-) заради бялата престилка :-)

Днес ни викат - момчета, измервайте се сами и качвайте в облака, ние ви държим под око... :-)

У ещате ли разликата?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

имтака де, това е т. нар. синдром на бялата престилка. Т. е. при вида на лекаря пациентът вдига леко кръвното си налягане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде, има и имплантируема инсулинова помпа. Метална, полска, поставя се подкожно. Съдържа концентриран рекомбинантен инсулин, цинков хлорид, фенол и антиагрегиращ агент - достатъчно за 6 седмица.

Ейййй, това го имало от години!? Уф, много съм изостанал...

Ако ме пипате за имунологични някакви ефекти - зависи от пациентите. При някои ще има, при други няма да има.

Въпросът е да не се прилага при хора, които ще реагират на инсулин. Да нямат антиинсулинови антитела.

Момчета, председателят на научната сесия е българин : )

Нямаше нужда да говори дълго, за да го разконспирирам.

Обаче работи в САЩ.

Аз съм .... клюкарката!!!

Надявам се тия новини да са от поне частичен интерес за някои от вас.

Леле. Диабетик скача с парашут и следят как се влияе кръвната захар при свободното падане!?

Тия си нямат работа...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Създадена е медицинска версия на Андроид за оперирането на смартфони и таблети за медицински цели.

Идеята е да работи стабилно и да не вземе да ви звънне телефона, когато се занимава с нещо важно важно и да стане беля.

Тука еди инженер се тръшка, че това е тотална глупост. Че много по-добре би било да се създаде специализирано устройство, което да си върши работата идеално, вместо да се ползват кекави телефони. Пра е. Обаче хората искат да може да и цъкат на телефона. Това е. Няма конспирация. Самите хора в случая си създават предпоставки за проблеми.

...

Remote monitoring system - пациентите са малки иконки на екрана на айпад и докторът гледа дали всичко е наред. Докладва г-н Ковачев от САЩ - ще му се обадя след сесията.

Технологията е осигурена от Dexcom -G4. Хипогликемията е намаляла в пъти в резултат от дистанционния мониторинг.

...

Клиничните данни за изкуствения панкреас са доста прилични. Засега фирмите не се хвърлят много интензивно, защото липсват достатъчно клинични данни за качествата на системата - нали трябва да бъде лицензирана за ползване - и от друга страна се чудят колко процента от пациентите биха желали да ползват системата - макар че като си на зоооор, ще си закачиш тамагочито и ще си пееш...

...

Пациентите с изкуствения панкреас живяли 100 дни с панкреаса изкуствен - като нямали ограничения за хранене, алкохол ако желаят и физическа активност. За нормалните диабетици това е мечта, ако ще и телефонна...телефон все ни свъъързвааа, телефон ни делииии...

...

Тука идва един Моше - изкуствен панкреас у дома. Работи на базал болус подход - индивидуално адаптиран към всеки пациент. И представлява самообучаваща се система. Е, тоя избива рибата с това самообучение и индивидуалния подход.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей ги едни от хорицата. Виждате една карта, която обработва сигнала, постъпващ от мултиелектродна платформа, има един видеопрожектор миниатюрен, който показва анализ на активността на бетаклетките в реално време и онлайн, има едно устройство, което възпроизвежда сигнал в реално време, щото няма клетки,-все пак е демонстрация.

post-11885-0-54700100-1362129422_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Само с уговорката че това не ти коства труд..

Иначе, да - ще ми се, но не ме взимай присърце, за нещо по-важно някой ден може ...

Трудът трябва да се уважава!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приложение за смартфон - снимаш си чинията с храната и той смята обем, съставки, калории, въглехидрати...

Останалите снимки са на неща от предишните постове.

Още снимки

post-11885-0-94276100-1362133184_thumb.j

post-11885-0-42218800-1362133273_thumb.j

post-11885-0-88424600-1362133416_thumb.j

post-11885-0-55724300-1362133468_thumb.j

post-11885-0-80990800-1362133884_thumb.j

post-11885-0-38962100-1362134030_thumb.j

post-11885-0-29905600-1362134067_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някой ден, след доста поколения, сигурно ще се смята за нормално да се накичим с тръбички, екранчета и бутончета за да сме здрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Горе виждате система за полуавтоматично регулиране на кръвната захар - боцвате се, капка кръв, показанията се интерпретират от смартфон и инсулиновата помпа инжектира. Или пък при възрасти хора с диабет тип 2, които са на инсулин - само помпа като половин мида на размер, която е помпа и инжектира инсулин по предварително зададен алгоритъм.

Или непрекъснат мониторинг на глюкоза в продължение на седмица.

Извинете за лошите снимки.

Сириус, имам предположение по този въпрос.

Според мен ще има 'нова' и 'стара' Земя.

Едновременно на земята.

Пациентите с тръбичките и столетниците, които работят до последния си земен миг.

Макдоналдс и човекосъобразно хранене.

Всичко на една планета, в един свят, който обаче е един само за тези, които не са в никой от двете реалности.

Едните ще си задават очевидния материалистичен въпрос КАК?, а другите ще си задават скрития въпрос ЗАЩО?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би тази тема не е съвсем подходяща за подобен род съждения, но понеже си говорих с едни французи относно патентите и какво става с тях, да споделя. Това е въпрос за цялата наука, глобален.

Ясно е, че тигрите на пазара се пазят много от грешки да не ги измести някой от пазара. Затова при появата на нова технология, тигрите със сигурност няма да обърнат внимание.

Днес аз не видях нищо ново - всичко се крепи на принципи, открити преди повече от 40 години. Наличието на айфон в системата не е въведение само по себе си.

Единственото ново нещо на тази среща е биосензора на французите, при който клетките генерират сигнал, отговарящ за нуждата от инсулин - интегриран сигнал, не просто концентрацията на глюкоза, понеже мастните киселини, хормони, аминокиселини и други биологично акивни вещества моделират отговора на бета-клетките и последващата инсулинова секреция.

Научих, че наскоро една от присъстващите фирми на това изложение е купила технология, която е разработена и патентована от един изследователски център...за да не позволят на друг да я използва :-) Ясно е, че те самите няма да я използват. С други думи - купува се технология, за да бъде унищожена :-)

...

Тигрите биха обърнали внимание на нова технология само ако би им дала надмощие над останалите играчи на пазара. И само ако повечето работа е свърщена - за да може патентната защита да е към своя край - така те купуват патент за стотинки, той изтича, а те си правят в това време но патент, който си е техен :-)

...

Големите компании гледат и преценяват колко години имат до появата на новата технология. И докато техенологията не е готова за пазара, нищо страшно няма. Затова те могат дълго да гледат и ''не се интересуват'', макар и да схващат много добре какво става около тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Другарите с електромагнитния сензор, който мери глюкоза чрез допир ... какво биха направили? Големите фирми не биха им объ нали внимание. Няма консуматив. Колко трябва да струва, ако няма косуматив и не се чупи всяка година?

Какъв спад в продажбите биха очаквали фирмите, ако се появи това чудо на пазара?

Това, което ги успокоява фирмите, е, че никоя няма да иска да прецака другарчето с технология, която е ползва консуматив :-)

Освен ако самото устройство не е копсуматив на свой ред :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...