Отиди на
Форум "Наука"

Диабетът


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Да, усеща се желанието на производителите да въвеждат технологии / иделия с прогамирано дълъг живот

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 111
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Това имах предвид под самозалъгването. Що за технологична конференция е тоа без нововъведения!?

Обаче фирмите гледат до последно да издоят пазара. Само дето при последното издояване стават издънки.

Така се появи андроид на гугъл. Нокия искаха да издоят до последно идеята за обикновените телефони и после да направят бум с умните телефони. И пръъъъд - балонът се спука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обицата, която мери кръвна захар,

Програмата, която изчислява какво яде човек...

Чудя се да ви покажа ли глюкомера на санофи, дето е в стила на айфон...голяма смешка.

Не ми се ходи да им се мазня, ще си видите сами в интернет. Големината му е колкото палец, черен, със сребрист ръб. Гъзария.

...

Сензорите за непрекъснат глюкозен контрол струват 50-60 евро и трябва да бъдат сменяни на всеки 5 дни... Общо 300 евро на месец за сензора, на всяка смяна трябва да се калибрира с капка кръв и отделно инсулин...сметнете колко прави всичко...

post-11885-0-06387900-1362215906_thumb.j

post-11885-0-58779700-1362216003_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Научих, че наскоро една от присъстващите фирми на това изложение е купила технология, която е разработена и патентована от един изследователски център...за да не позволят на друг да я използва :-) Ясно е, че те самите няма да я използват. С други думи - купува се технология, за да бъде унищожена :-)

...

Замислям се сериозно дали капитализмът е въобще добро.. Да ви види Фружин какви ги пиша...

Добре де - като изтече патентът - след 10 г - не може ли някой друг да го произведе и...

Първо явно ще го защити този дето го е купил, второ - каква е гаранцията че друг ако го купи..

Главорези!!!

Могат да сруват 50-60 евросента според мен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По един айпад на месец от диабетик искат компаниите.

Парите ще ги плаща здравната каса, то и без това компаниите смятат тези пари за техни...

Сензорът е от платина. Надали може да струва 50 стотинки, но наистина 50-60 евро е доста.

Хората са сметнали целите пари - заплати, реклама, риск, развойна дейност...

Наскоро научих за една станд алон карта, която прави разни работи и я продавпт за 35 хил евро, че самото производство струвало около 250 евро. Останалото е заплати и изследвания. А те не се правят по китайския стандарт.

Реално здравните каси не ги интересува цената на устройствата. Те се интересуват само от едно - какъв е риска. Ако едно устройство премахва риска от хипогликемия, и от другите усложнения - което пести прегледи, операции и болничен престой - дори да струва 50 хил евро на година - за здравните каси е супер. Ще изплатят разработката още на първата година.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да определено.. Имам идея какво се включва в зената, просто го изтърсих като видях за какви пари говорим

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и глюкомера за айпад. Сори за снимката, но телефончето ми е яко демоде.

Самия глюкомер работи отделно от телефона като обикновен глюкомер. А връзването към телефона дава възможност да се събират данните, да се прави статистика, да се добавят различни показатели и всички заедно да бъдат изпращани на лекаря-специалист дистпнционно за непрекъснат мониторинг - или почти непрекъснат.

Като си гледам снимките, ме хваща сраммм...ма пак добре, че не са черно-бели ....

post-11885-0-45875000-1362219518_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има нещо, което не ми харесва в начина, по който фнкционира системата.

...

Вчера един доктор ми вика - ти си българин? Знаеш ли къде е Пещера?

....

Сещате се защо този доктор знае за Пещера...бог знае колко сънародници са се отбили за безплатна терапия...вика ми - вашите цигани всичките с диабет!?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ми страдат хората от тежкия живот. Диабетът се отключва при стрес. :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, я отсвирете диабета...дайте да се съберем да правим диплянки за циганите...събираме се един българин, румънец....и сядаме да пишем...докторите ще си купят....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Докато Романо си гони римския мързел, да напиша още два реда, този път за проблемите на трансплантациите по отношение на диабета.

...

Има две школи - едните взимат цял панкреас, другите взимат само островчетата на Лангерханс. И после имплантират. Трябват 2-3-4 донора за една успешна трансплантация.

Един проблем е, че реципиентът е активизирал своята имунна защита да трепе островчетата - така че дори да ги вкараме, имунната му система ще ги хване и ще им бие шута. Понеже островчетата не са цял орган, не се прави биосъвместим тест. При клинично здрави хора трансплантацията на островчета не води до тяхното бурно отхвърляне. Човек може да си живее спокойно.

Това добре.

Продължавам след малко, че се изморих.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз лаишки въпроси питам ама..

Казваш, че ако не е цял орган, а част, може би тъкан, няма да бъде атакувана от имунната система, така ли?

А аз си мислех...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ако реакцията е автоимунна тя си действа на клетъчно ниво. Демек островчетата са чао.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди да е дошъл момента с чао на островчетата, при трансплантирането им се наблюдава един невероятен недостиг на кислород, който уврежда по-голямата част. Къде се слагат островетата? Може в бъбречната капсула и на още няколко места в тялото. Кислородният недостиг има и положителна роля - промотира васкуларизацията - разрастването на кръвоносните съдове. Обаче това отнема време и островчетата за това необходимо време губят от чувствителността си към глюкозата.

Затова е разработено микроустройство от силикон, което е поресто, колкото да можем да вкараме цели осровчета в него, а в централната му част има сърцевина от силикон и калциев пероксид. Този пероксид е в състояние да захрани островчетата с кислород за две-три седмици, колконо й трябва на кръвта да пристигне.

...

А за да не може имунната система да ги атакува, островчетата се изолират със специални гелове, които ги изключват от полезрението на имунната система и имунокомпетентните клетки не ходят да ги трепят.

Естествено, това не са комерсиално достъпни разработки, това са най-новите неща от сферата на научните изследвания.

Засега трансплантацията на островчета се извършва без никакви тестове... смятайте - просто взимаме островчетата и ги гледаме под микроскоп дали са цели. Без никакви функционални тестове за тяхното здраве :-)

...

Има учени, които в сърцевината поставят освен пероксид и дексаметазон. Въобще, тази технология с импланта от силикон съдържащ островчета може да доведе до интересни резултати - не задължително в медицинското направление и не задължително в диабетологията. Може да изскочи много по-интересен резултат.

И още нещо, от което вече не разирам - ваксина, която да изключи някаква реакция между имунокомпетентните клетки, в резултат на което те да не могат да се активират и да атакуват островчетата на Лангерханс.

Обаче не мога да коментирам подробности, защото съм лаик.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

то се работи и по въпроса с перорален инсулин, така че вбъдеще определено ще има много интересни технологии, но според мен все повече ще се залага на генетични/имунологични манипулации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оралният инсулин за мен е просто инсулин, но даден през устата. Сам по себе си не е чудо на чудесата.

Идеята е да се избегнат инжекциите и пациентите да плащат няколко пъти повече за удобството да не се бодат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

то се работи и по въпроса с перорален инсулин, така че вбъдеще определено ще има много интересни технологии, но според мен все повече ще се залага на генетични/имунологични манипулации.

Имаше разработка преди повече от 20 г - електронно хапче / капсула което да освободи съдържанието си като попадне където трябва /точно за инсулин ставаше дума/ след стомаха вероятно, но да не говора глупости... Извежда / изхожда се по естествен път.

По-късно е направена таблетка /капсула/ с камера и осветление, която донякъде отменя гастроендоскоп

Май ще бъдат заобиколени тези разработки

поправяяйте ме ако говоря глупости, ще съм благодарен за това

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пропуснах да кажа, че това силиконово устройство е имплантирано на плъхове с диабет. И скоро им се нормализирала кръвната захар. След известно време устройството било извадено, клетките били фиксирани и обработени с антиинсулиново антитяло. Клетките били функционално добре, забелязвали се кръвоносни съдове в самото устройство.

На следващия ден плъховете били с висока кръвна захар. Значи диабетът им е бил необратим и наблюдаваната нормогликемия е била в резултат от силиконовия имплант.

Рядко се среща обратимост на индуцирания със стрептозотоцин диабет. Затова се наложила проверката.

Жоре, бях миналата година на една лекция за оралния инсулин, обаче има следния недостиг - не е тамагочи. Няма бутони и няма хоум бутон. Народът е пощурял по телефони и таблети. С инсулиновите помпи отпада задължението на пациентите да бъдат винаги нащрек. Просто ще си имат още едно приложение на телефона, което даже няма да имат задължението да следят, защото ще има ендокринолог, който ще следи техните показания. Това до 5 години ще стане масово.

Оралния инсулин не го виждам масово разпространен след 5 години. Той пак изисква да си нащрек. И не се връзва с идеята за дистанционния мониторинг.

Може да го има, но не и да е масов. Фармацията инвестира парите си много очевидно къде.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...