Отиди на
Форум "Наука"

Безумията на брюкселските бюрократи


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Мисля, че такава тема е назряла за този форум. В нея предлагам да се събират и коментират информации и факти за действията на корумпираната, неграмотна, мързелива,, немарлива и малоумна чиновническа пасмина от Брюксел.

Започвам с това:

Комисар Рединг спечели първата битка за квотите за жени на ръководни постове

Европейската комисия предложи днес законодателство, чиято цел е до 2020 г. жени да заемат 40% от висшите ръководни постове в най-големите европейски предприятия, предаде пресслужбата на институцията.

С това предложение еврокомисарят по правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг спечели дълга и оспорвана битка по въпроса с равенството между половете в управлението на компаниите. Тя отбеляза победата, като в профила си в Twitter написа на всички 23 официални езика на Европейския съюз, че текстът е минал.

По данни на Брюксел в момента управителните съвети са доминирани от един пол – 85% от членовете на управителни съвети без изпълнителни правомощия и 91.1% от тези с изпълнителни правомощия са мъже, докато жените представляват съответно 15% и 8,9%.

Въпреки бурния обществен дебат и някои доброволни инициативи, предприети на национално и европейско равнище, през последните години положението не се е променило значително – от 2003 г. насам е отчетено допълнително средно увеличение на броя на жените в управителните съвети от само 0.6 процентни пункта годишно.

Директивата

С предложената директива се поставя целта 40% от директорите без изпълнителни правомощия в предприятия, чиито акции се търгуват на фондовите борси, да бъдат от по-слабо представения пол.

При еднакви квалификации предимство ще се дава на по-слабо представения пол. Тази цел важи за дружествата, допуснати до борсова търговия, докато за публичните предприятия, върху които публичните органи упражняват доминиращо влияние, този срок ще е с две години по-кратък – до 2018 г.

Очаква се предложението да се прилага за около 5000 предприятия в ЕС, допуснати до борсова търговия. Тази цел не важи за малките и средните предприятия (с по-малко от 250 души персонал и годишен оборот в света под 50 млн. евро) или за дружествата, чиито акции не се търгуват на фондовите борси.

Дружествата ще са длъжни да докладват ежегодно за постигнатия напредък.При представянето на директивата Рединг уточни, че се очаква националните правителства да приемат формите на наказания за онези дружества, които не спазват тези нови изисквания. Тя настоява санкциите да бъдат сурови, включвайки например финансови глоби.

Съпротивата

Още в самото начало, когато директивата беше само инициатива, тя събра поддръжници, но и много противници. Преди месеца девет държави членки, сред които и България, се обявиха срещу предложението и настояха "популяризирането на жените" за ръководни постове да става на национално ниво.

Представянето на самото предложение беше отложено от Еврокомисията миналия месец, като световните агенции писаха, че Рединг е срещнала опозиция дори сред колежките си – пет от деветте жени в еврокомисията, като Нели Крус, са обявили, че са против задължителните квоти.

Веднага след като директивата беше представена, от германското правителство обявиха, че не са съгласни със задължителните квоти и има достатъчно страни от ЕС, с които ще могат да блокират приемането ѝ в този вид.

В същото време голяма част от евродепутатите подкрепят идеята, а 11 държави членки вече са въвели правни инструменти за насърчаване на равенството между половете в управителните съвети.

http://www.dnevnik.b..._za_kvotite_za/

Солидаризирам се изцяло с постове 4 и 5 от форума на "Дневник", като от себе си бих добавил, че понеже от години работя с жени, имам ясна представа за възможностите им да заемат успешно ръководни позиции. От тях 80% не стават и не трябва да биват допускани по-нависоко от средно управленско ниво в най-добрия случай. След като до 2020 г. Рединг настоява 40% от висшите мениджъри да са жени, има 2 варианта - или компаниите да се напълнят с накадърни женици, дето иначе стават само да пържат кюфтета, или компаниите да изнесат бизнеса си в страни извън ЕС, където подобна идиотия на се толерира. В резултат на което маоистът Барозу още повече ще започне да хленчи, че няма кинти в евробюджета. Ами няма да има, след като такива като него и като Рединг знайни и незнайни брюкселски дебили са оставени да унищоважат бизнеси и държави.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 122
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

това си е много стара тенденция и в скандинавието си има вече действащи такива закони ...

проблемът е, че се налагат централизирани правила на частния капитал от една институция, която използва под предтекст равенството между половете ...

аз работя в мегакомпания и имаме много жени на ръководни постове до най-високите нива, повечето от тези, с които съм имал контакт са амбициозни кучки, които не ги вълнува нито семейството, нито колегите, нито приятелите, нито кариерата ...

има си естествени пречки на по-високите, по-натоварените и по-отговорните постове да има по-малко жени (в Англия те са около и под 20%) ... способните кариеристки обаче успяват да се издигнат стига мениджмънтът да усеща, че това му е изгодно ...

имах наскоро една регионална мениджърка за 2г., която просто ни разказа играта, тя обаче имаше пълната подкрепа от лондон, и даже я повишиха ... въпреки, че един куп квалифициран и способен народ напусна ... но това са подробности ...

всички такива закони се прокарват от северозападна европа, в централна, южна и източна европа хората явно са много по-прагматични и стъпили здраво на земята ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
или компаниите да се напълнят с накадърни женици, дето иначе стават само да пържат кюфтета

само да добавя отново личния си опит ...

тия дето си гледат семейството и пържат кюфтета изобщо не са толкова лоши началници, старите моми и кучките са много по-опасни и често използват брутални управленски тактики, с които постигат краткосрочен ефект ... но в дългосрочен план не постигат нищо, за което разбира се смятат, че са виновни външните обстоятелства, а не противодействието и адаптацията на персонала ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

само да добавя отново личния си опит ...

тия дето си гледат семейството и пържат кюфтета изобщо не са толкова лоши началници, старите моми и кучките са много по-опасни и често използват брутални управленски тактики, с които постигат краткосрочен ефект ... но в дългосрочен план не постигат нищо, за което разбира се смятат, че са виновни външните обстоятелства, а не противодействието и адаптацията на персонала ...

Съгласен!

Кюфтета ги използвах като илюстрация за жени, на които не им е мястото на ръководни длъжности. Иначе баш сред тия с кюфтата има куп читави и печени мадами.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това си е много стара тенденция и в скандинавието си има вече действащи такива закони ...

проблемът е, че се налагат централизирани правила на частния капитал от една институция, която използва под предтекст равенството между половете ...

Аз понеже съм малко параноик, почвам да си мисля вече, че подобни кучки като Рединг (за справка - разведена) външни на Европа сили умишлено ги тикат нагоре и им позволяват да вършат неща, които да досъсипят европейската конкуретноспособност. Китай със сигурно не е силата, която да тика Рединг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стискайте палци да не вземат да предложат и приемат 40% от "постъпващите пациенти " в родилните домове да са мъже :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стискайте палци да не вземат да предложат и приемат 40% от "постъпващите пациенти " в родилните домове да са мъже :tooth:

Хахаха. В Турция може и да имат някакви успехи в това направление. Което ме кара да разбирам защо Ердоган все повече се дърпа от прелестите на Рединговия рай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз понеже съм малко параноик, почвам да си мисля вече, че подобни кучки като Рединг (за справка - разведена) външни на Европа сили умишлено ги тикат нагоре и им позволяват да вършат неща, които да досъсипят европейската конкуретноспособност. Китай със сигурно не е силата, която да тика Рединг.

нищо умишлено няма зарежи конспирациите

няма как китайците да тикат кучки нагоре по бюрократичната кариера в европа

на един конгрес още през далечната 2000г. в англия една се разкарваше напред-назад и убеждаваше колегите как трябва да се направи нещо и не можело само 20% от висшия персонал в съответната област да е от женски пол ... на всички от БГ това им изглеждаше смешно, щото в съответната област жените в БГ преобладават ...

това са стари и вътрешни тенденции ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

нищо умишлено няма зарежи конспирациите

няма как китайците да тикат кучки нагоре по бюрократичната кариера в европа

на един конгрес още през далечната 2000г. в англия една се разкарваше напред-назад и убеждаваше колегите как трябва да се направи нещо и не можело само 20% от висшия персонал в съответната област да е от женски пол ... на всички от БГ това им изглеждаше смешно, щото в съответната област жените в БГ преобладават ...

това са стари и вътрешни тенденции ...

Тия тенденции трябва някой да ги подклажда системно, защото противоречат на здравия разум и ако щеш и на природните закони по-качественото да си пробива път, а не да се лансира по-некачественото. Цялата либерастка пропаганда днес може да се сведе именно до лансиране на по-некачественото за сметка на по-качественото, както и на залагане на хората и стоките за широптреба вместо на висококачествените.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сещам се за съдебната система у нас, където жените са май доста повече от мъжете, така по най външни лаически наблюдения. Сигурно ще бъда обвинен в сексизъм, но имам чувството, че липсата на съпруг, деца и най вече секс се отразява силно негативно на жените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тия тенденции трябва някой да ги подклажда системно, защото противоречат на здравия разум и ако щеш и на природните закони по-качественото да си пробива път, а не да се лансира по-некачественото. Цялата либерастка пропаганда днес може да се сведе именно до лансиране на по-некачественото за сметка на по-качественото, както и на залагане на хората и стоките за широптреба вместо на висококачествените.

никой не ги подлажда просто те си намират почва ...

тия дето се смятат за по-онеправдани поради една или друга причина са повече и политически са по-активни от успешните хора, които вършат работата в една държава ...

наистина успешните и продуктивни хора, които вършат 80% от работата в една държава са само 20% от населението (или по-малко) ...

не може да имаш демокрация с равни избирателни права и да нямаш такива тенденции ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не може да имаш демокрация с равни избирателни права и да нямаш такива тенденции ...

Ето затова смятам, че трябва да се възстанови избирателният ценз, както е било в добрите стари демокрации като Викторианска Англия или републиканския Рим. А не днес пред урната гласът на бизнесмен, дал работа на десетки и стотици хора, да тежи толкова, колкото на циганин с трети клас и каращ на социални помощи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето затова смятам, че трябва да се възстанови избирателният ценз, както е било в добрите стари демокрации като Викторианска Англия или републиканския Рим. А не днес пред урната гласът на бизнесмен, дал работа на десетки и стотици хора, да тежи толкова, колкото на циганин с трети клас и каращ на социални помощи.

ми ти хубаво така смяташ и аз така смятам, ма няма как да стане ...

поне по демократичен път не може да се случи ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ми ти хубаво така смяташ и аз така смятам, ма няма как да стане ...

поне по демократичен път не може да се случи ...

Според мен е въпрос на време. Светът върви с ускорени темпове към новоелитарна епоха. Само че господарите няма да са старите поземлени аристократи и феодали, на които служат крепостните и изобщо простолюдието, а новите плутократи и банкери, които ще гледат на останалите 99 от световното население само като на работна ръка и на потребители. На новите господари, овладяли медиите, средствата за манипулирането на съзнанията и репресивния апарат, вече няма да им трябва пародията и паравана на всеобщото право на гласуване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен е въпрос на време. Светът върви с ускорени темпове към новоелитарна епоха. Само че господарите няма да са старите поземлени аристократи и феодали, на които служат крепостните и изобщо простолюдието, а новите плутократи и банкери, които ще гледат на останалите 99 от световното население само като на работна ръка и на потребители. На новите господари, овладяли медиите, средствата за манипулирането на съзнанията и репресивния апарат, вече няма да им трябва пародията и паравана на всеобщото право на гласуване.

а защо да я махат, това не е начина, по който те процедират ...

напротив поддържането на парлама, докато се управляват мозъчно промити зомбита винаги е бил предпочиатния вараинт ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а защо да я махат, това не е начина, по който те процедират ...

напротив поддържането на парлама, докато се управляват мозъчно промити зомбита винаги е бил предпочиатния вараинт ...

Тоест с теб имаме само различия относно формата на контрол. Ще поживеем значи и ще видим. Според мен до 15 години нещата ще се изяснят окончателно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоест с теб имаме само различия относно формата на контрол. Ще поживеем значи и ще видим. Според мен до 15 години нещата ще се изяснят окончателно.

човекът е натрупал достатъчно опит в управлението за да знае, че ако оставиш овцете да си мислят че имат някаква свобода и има дадеш илюзията за това те се не се съпротивляват при стригането ... дори смятат, че то е част от нормалния им живот ...

не виждам причина това да се промени ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абсолютно сте прави и двамата! То всичко се променя и нищо не е вечно в нашият, да ползвам клишето, "забързан свят", но засега сме точно в средата на гореописаните тенденции.

Баба ви Меги Тачър беше забележителна по отношение на тия фенимизми и пр. и пр. Водеше нагоре държавата с желязна ръка и си пържеше кюфтенцата на Денис в къщи с престилка и без да й мигне окото!

Нима на такива жени са нужни квоти!?!

А за това дали някой не подтиква такива като Аштън (тя па що е баронеса, нали е социалиста??!!) - вижте й миналото и после пак кажете, че няма нищо..

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно сте прави и двамата! То всичко се променя и нищо не е вечно в нашият, да ползвам клишето, "забързан свят", но засега сме точно в средата на гореописаните тенденции.

Баба ви Меги Тачър беше забележителна по отношение на тия фенимизми и пр. и пр. Водеше нагоре държавата с желязна ръка и си пържеше кюфтенцата на Денис в къщи с престилка и без да й мигне окото!

Нима на такива жени са нужни квоти!?!

А за това дали някой не подтиква такива като Аштън (тя па що е баронеса, нали е социалиста??!!) - вижте й миналото и после пак кажете, че няма нищо..

имам някои затруднения да ти следя мисълта

първо не мога да разбера какво общо има аштън с това

второ нормално е да е баронеса щом е избрана за life peer

трето тя не е социалистка, а е от Лейбъра, социалистическа партия в УК не знам дали има, но тя във властта не участва ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе изобщо не разбрах защо жените не могат да бъдат на висши ръководни постове, ама както и да е?

("познавам ги и не стават" нещо хич не върви при мен)

По неинтелигентни от мъжете ли са?

Може и така да е, не знам, ама трябва да се докаже, всичко се доказва на тоя свят

(Ами аз лично , когато чета "мъжките" постове, и тези на дамския състав във форума, само при тези, които са писани от мъже, се сещам за мотото на Невски)

По мързеливи от мъжете ли са?

(момичетата на които съм шеф, са толкова прилежни и скромни, че аз се комплексирам)

По големи кучки от мъжете ли са?

(Аз познавам доста кучки - мъже ръководители, с които и най-закоравелите кучки жени избягват да работят и контактуват, ама както и да е)

Някакви доказателства? (освен щото аз ги познавам и не стават)

Да не е пак просто шовинизъм цялата дандания ;)? демек нещо като никоя жена не може да бъде по-голяма "работа" и кучка от мен, защото е жена и ролята и е да слуша мъжете (и мен)

Дайте да не правим кръчмарски истории , има си други форуми за това, н'ъл тъй?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нищо им няма на жените и нямам нищо против това да са ми шефки ...

понякога не съм случвал на шефки, но същото може да се каже и за някои шефове ...

проблемът за мен е в административното определяне на квоти ...

позитивното e, че крайната имплементация ще е най-вероятно свободната и в ръцете на страните членки ...

http://www.guardian.co.uk/business/2012/nov/14/eu-gender-quotas-upto-member-states

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нищо май му няма на решението на брюксел, той май ще се окаже препоръчително в крайна сметка, а имплементацияа му ще бъде оставена на страните членки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Издигането в йерархиите трябва ("трябва", с цел за самите организации) да следва универсланите правила:

-Постепенно издигане чрез/при придовиване на знания, опит, и обучение на лидерски/управленски качества

(тук ще направя отметката- никой все още не ме е убедил че жените не подлежат на такова обучение, напротив, общоприето се смята че жените са по емпатични от мъжете; аз познавам жени на ръководни позиции, които имат най-доброто качество- баланс)

-Издигане на лидерите (неформалните такива), на хората с такъв талант и качества..

И:

Всеки парашутизъм - бил той "Квотен по скандинавско-брюкселски" ( "Всеки Може да Бъде Шеф" - което е нормалното мислене, "софтуер на ума", при равновластните култури)

или "Ганчовски по софийски" ("Ти Си Мой Човек , от Моите Хора", или "на Тати Момичето", "Любимаката/Фаворитката на Някого от Шефовете") -

вкарва грешки/неопределеност в системата.

(Всяка Грешка в Бизнеса се Наказва Много Яко)

И в тази връзка ще цитирам специалано за типичния БГ-патриот ("патриот" е човек които обича родината си, и в този смисъл 99,999 процента от пишещите тук сме патриоти, защото всички ни е грижа какво става в/с България, и искаме тя да стане по-добро място), които смята че културата му е топ, за да види колко деструктивна може да бъде (деструктивна за бизнеса и икономиката, и общото забогатяване на БГ) неговатата "велика" култура:

Фирмата е много точен пример за развит капитализъм от буржоазен тип.Малка групичка от собственици и приближени го раздават като местни феодали, през които минават към 90% от капиталите на фирмата.Останалите се разпределят между работници и инжинери на принципа - "колкото по малко, толкова по добре".Тенденцията е към назначаване на цигани и жители на близките села, само и само да се дават възможно най ниски заплати.Характерно е постоянно текучество на назначени и напускащи работници.Назначават се предимно млади хора, дори и ученици с единствената цел да им се дават по ниски заплати, докато са на срочен договор (шест месеца) и по принцип.Повечето напускат преди да направят шест месеца.Към инжинерите отношението е в зависимост от местоживеенето.Заплатите на жителите на София са в пъти по високи от тези на местните (иначе никой не би дошъл да им работи за смешните пари, които получават вторите), които се предполага, че просто няма къде да работят иначе.За местните инжинери и работниците важи правилото, че свободното им време принадлежи на фирмата.Длъжни са да работят по всяко време, когато ги извикат.Работи се по график, извънредно, в нарушение на кодекса на труда.Извънредният труд не се заплаща, вредният труд също (дори не се споменава за него).Отношението от ръководството към персонала е в стил - "можете да си ходите по всяко време, имаме купчини с молби за работа".Изключително неуважение, инициативността и способностите не се ценят, издигането във фирмата е на роднински и/или приятелски принцип (показателен е фактът, че голяма част от ръководството, дори един от началници производство, са със средно образование и нерядко подчинени са им хора със висше).Цари атмосфера на постоянно сплашване и заплахи.

Фирмата просперира благодарение на безработицата в региона и нископлатеният труд, както за работници, така и за повечето от инжинерният състав.За това и изпитват трудности при намирането на квалифициран персонал, поради високите си изисквания и неблагодарното си отношение, не само по отношение на заплащането.ПОказателен е също фактът, че се опитват да привличат квалифициран персонал с обещания за възможностите, които се откриват на съответното лице от придобитият опит и характеристика.Естествено след като напусне Epiq и си намери друга работа :).Може да почнете работа там ако сте без друга възможност или с много време за губене.

Има много кадърни хора там сред инженерите (все още). Ръководството е много зле. На всички е ясно, че високите позиции се дават на "наши" хора. Аз съм нямал претенции да се развивам в тая посока, но хора които са имали са им подрязвали крилата. Ако случайно сред родата няма подходящ вземат отвън. И тоя вънщния върши работата и на другите. И е наказван за грешките на другите. Във фирмата са особено горди със "социалните придобивки". Едната от тях са ваучер от 30лв за за храна (за 3 месеца). Другата "невероятна" придобивка е служебния транспорт - видиш ли, не пътувате на ваши разноски по 90 мин на ден в едната посока до Ботевград, а ние ви возим БЕЗПЛАТНО. No more comments ...

Това е най-отвратителната фирма, в коят съм работил. Всичко в нея се базира на шуробаджанащината. Заплатите, които хората без връзки или хората, които не са жени и не духат, с извинение, нямат никаква съпоставка с работата, която се изисква от служителите. В това отношение, фирмата може да се раздели на две. Всички знаят за коя друга част става дума. Има достатъчно коментари в един друг сайт и аз ще се въздържа от изказа си.

за да обобщя ще кажа, че оценявам цялостно фирмата с -5.

Не може "шефовете" да имат такива претенции с толкова малко покритие.

На никой не препоръчвам да се обвързва с договор към тази кочина!

До тук с хубавото - новото ръководство тотално съсипа фирмата. Не може от ситуация да няма капацитет за поръчки да се стигне до ситуация да уволняваме хора ЗА ПО-МАЛКО ОТ ГОДИНА!!! Кризата няма нищо общо, това е само параван. Всички големи клиенти си отидоха, остана само ФВ, но не се знае до кога. Уж идват някви нови проекти, но никой не ги е виждал.

Компанията е най-голямата в БГ в съответния бранш. (високотехнологичен).Доколкото знам, за последните 5 години е загубила 50-60 процента от клинетите си (контрагентите си).

Наскоро компанията беше купена от братята от Югоизточна Азия.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...