Отиди на
Форум "Наука"

Съхранение при - 20 градуса!?


Emil z Lonneberg

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

На балкона, на двора, в избата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При -20 градуса не става в хладилник, за балкона, двора и избата пък съвсем. Във фризер пак не. Хммм някакъв 'темпериран' фризер. На по-малко може ли? Течен азот?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я дайте акъл, какво ще да е това:

"Store at - 20 centigrades, but DO NOT STORE IN FROST FREE FREEZER!"

Къде да го съхранявам това чудо?

Търси някой полет към Чукотка или Антарктида

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

В обикновен евтин фризер или евтин хладилник..

Съхранявайте при -20° C, но не съхранявайте при незаскрежаващ /саморазмравяващ/ хладилник.

Под "frost free" сие има предвид тази технология дето не заскрежава. Ужким е по-добре, но къде тогава е проблемът?

езаскрежаването се постига с разни хитрости като вентилатор /да прави течение и да няма коденз/ и подггряване на някакво време /на най-много обледяваните повърхности, примерно серпентината на изпарителя/. Предполагам, че подгряващият цикъл е проблем.

Какво съхраняваш, клетки от Хълк ли?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

По нормалния начин, предполагав. Тези цикли се включват после, и явно не държат постоянна температура. Просто е някаква по-капризна субстанция, вероятно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво значи нормалния? Обикновенния хладилник достига и поддържа до +5 целзия (наликато сложиш вода, тя не замръзва). Фризера минусуви, но не чак -20, поне не обикновенния.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Камера дори на стар хладилник държи минусови температури. Нали заскрежва? При сегашните хладилници има отделна фризерна камера. Иначе да - около 10 °C са

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не открих и не ми се търси много, но си спомням че мраз-ът, който имахме в детството ми държи в камерата /изпарителят е това/ в интервала от -18 до -22°C В спецификациите...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Камера на хладилник, не е хладилник, но да не издребняваме. Ако максимума е -20 целзия, как ще си сигурен, че камерата или фризера достигат и поддържат такава т-ра? Освен при сегашните да сложиш термометър и да въртиш степените. Ама на сегашните (новите, съвременните), защо са им ниски такива ниски т-ри, когато това води до огромен разход на енергия?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Камера на хладилник, не е хладилник, но да не издребняваме. Ако максимума е -20 целзия, как ще си сигурен, че камерата или фризера достигат и поддържат такава т-ра? Освен при сегашните да сложиш термометър и да въртиш степените. Ама на сегашните (новите, съвременните), защо са им ниски такива ниски т-ри, когато това води до огромен разход на енергия?

Колко да е в камерата ако тя е висока 10 см и тръбите /в които се изпарява фреонът са пресовани в стнените от всички страни.. За Мраза говоря, а в една куча марка Беко да не беше 2005 замразих антифриз.. Изглежда като парафин..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво съхраняваш, клетки от Хълк ли?

При такава температура обикновено трябва да се съхраняват замразени плодове и зеленчуци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И на мен са ми говорили за замразяване на концентрат антифриз 'издържащ' до -60, не че не вярвам де, но това говори повече за качеството на антифриза. Просто да пъхне един термометър в камерата или там каквото има и да види колко поддържа и на каква степен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

А, този антифриз не беше чак за толкоз, но не помня, какво съм правил, помня само, че за мене беше задоволителен резултат...

Лелеее, сега гледам в търсачката, че точно си прилича на антифриз за -60, а аз всъщност бях доволен, че е като мазнина и не увеличава обема.. Не би спукало двигателя, дори и да замръзне.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле, какъв дискурс!

Ми те всичките ни фризери показват температурата, която поддържат. Нагласили сме ги на -20 градуса.

Обаче сега виждаме, че едно от веществата, които съхраняваме, не е за тях, защото с големи букви в листовката му пише - никакъв НО ФРОСТ!

А ние нямаме обикновен фризер.

Всъщност имаме един хладилник, който прави скреж, но той поддържа -80 градуса и надали става за това, което искаме да съхраняваме.

Дори не мога да ви кажа какво е това вещество, защото е тайна на производителя. Ние само го ползваме. Един вид тъканно лепило.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И на мен са ми говорили за замразяване на концентрат антифриз 'издържащ' до -60, не че не вярвам де, но това говори повече за качеството на антифриза. Просто да пъхне един термометър в камерата или там каквото има и да види колко поддържа и на каква степен.

Лесен и ефективен начин, и не скъп при това. И ако се достига температурата /не знам дали е проблеп при градус два по-висока/, просто става. Обикновено хладилниците със фрст фрии или саморазмразяващите са по-скъпи. Освен и че разходват повече енергия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то това е идеята, дори да замръзне да не спука радиатора. Ама що до -60 ;) после (не че са възможни тук таквиз -ри) какво. Абе струва си да се провери в лаборатория ;). Какво става с антифриза (ама какъв антифриз е тогаз ;)) когато се мине границата на 'издръжливостта' му :).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Сериозно ли нямате фризер като за месарски магазин?

А опция за изключване на но фроста няма ли?

Термометрите електронни ли са и ако да - веднага ли реагират /показват/ изменението на температурата? Ако да, и никой не е видял да мърдат може и да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е то това е идеята, дори да замръзне да не спука радиатора. Ама що до -60 ;) после (не че са възможни тук таквиз -ри) какво. Абе струва си да се провери в лаборатория ;). Какво става с антифриза (ама какъв антифриз е тогаз ;)) когато се мине границата на 'издръжливостта' му :).

:) Арно де, аз за това се безпокоях, че може да е разреден с вода. Иначе, според мен не пречи че е замръзнал и не би трябвало да причини проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле, какъв дискурс!

Ми те всичките ни фризери показват температурата, която поддържат. Нагласили сме ги на -20 градуса.

Обаче сега виждаме, че едно от веществата, които съхраняваме, не е за тях, защото с големи букви в листовката му пише - никакъв НО ФРОСТ!

А ние нямаме обикновен фризер.

Всъщност имаме един хладилник, който прави скреж, но той поддържа -80 градуса и надали става за това, което искаме да съхраняваме.

Дори не мога да ви кажа какво е това вещество, защото е тайна на производителя. Ние само го ползваме. Един вид тъканно лепило.

Еее, те са някакви лабораторни ;), а аз не съм влизал скоро в лаборатория. Ти за но фроста май питаша, а ние се впуснахме в лафче? Е ако не пречи толкова ниската т-ра, що не. Ми питайте производителя може ли на -80.

Няма нужда да ни казваш, дори да не беше тайна. Но пък интересно е, защо трябва да е но фрост? Почвам да цикля, ама са ми малко знанийцата :(. Като багаж де, да не си помислиш за в-вото ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми нямаме обикновен мразилник. Само но фрост без функция за изключване на но фроста. Температурата я виждаме на дисплей. Дали мърда - нямам представа - по принцип като отида сутрин, винаги досега са показвали -20 градуса точно.

Термометрите са явно вградени в хладилниците, нямам представа къде да ги търся.

Лепилото ни се прецака, там е работата и сега тръгнахме да гледаме защо.

Имахме половин опаковка разпределена в малки дози от по 40 микролитра и имаме цяла опаковка в стъклено шише.

Обаче са съхранявани дълго време в мразилник но фрост и може да са се повредили.

Ми просто сме назад с парите... но проблемът ни е, че ако купим ново лепило, къде да го сложим.

Не видя ти се и лепилото, безценно!?

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Според мен защото един от начините за постигане на но фрост е с периодично подгряване. За да се изключи подобновлияние на температурата. Течението няма за какво да пречи, освен че изсушава, защото веществото ви следвало да се държи затворено. без течение при подобни температури е сухо

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Има голям шанс термометъра макар и електронен да е инертен и да не отчете кратки повишения на температурата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Засега имаме два варианта:

1. Пиша любовно писмо на фирмата-производител на лепилото да ги питам за съхранение в хладилник при -80 градуса.

2. Да проверя Либхер какво казват за хладилниците си и може ли да се изключи функцията но фрост на някой от хладилниците, дори и техник да дойде и да го направи.

Май това е?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...