Отиди на
Форум "Наука"

Кръгла маса на тема "Образованието в България"


Recommended Posts

  • Потребител

Девалвацията на образованието е налице и във Франция. Това не са мои думи - това са думи на една млада колежка докторантка.

Университетите не ги изпускат студентите - от медицина ще отидат да учат биология, ама тя биологията е в съседния факултет на университета (хаха, тоест парите си остават в университета). Има случаи на такива студенти, които са се записали заради помощи (ако са сираци, или са от бедно семейство или еди какво си и имат право на стипендии - но те само се записват и после си взимат пари първата година) - и те не стъпват в университета дори. Има и такива, които са се записали, заради болните амбиции на родителите си и понеже не желаят това да го работят, нарочно не учат и пишат глупости по изпитите. И такива много. Знаете ги французите с болните им амбиции да са нация номер 1 на планетата (смехория, нали? - пръднали и стигнали до Луната).

Аз самият нарушавах дисциплината като ученик, но само по предмети, в които виждах, че даскалът е куку. Имахме една даскалица по химия, беше много тегава... ми бях я докарал до валерианчета преди час при нас : )

Нямам опит с малчугани. Случвало ми се е да работя индивидуално с малки деца и да им обяснявам логаритми, при положение, че са втори клас и тъкмо са взели таблицата за умножение - логаритмите ми бяха необходими, защото им обяснявах психо-физиологичния закон на Вебер - за чуването. И ме разбраха. Другите, с които контактувам, са дипломанти - вече минаха няколко и през мен - много свестни хора ми се падат.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 56
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Аз коментирах бойните изкуства, без да разбера, че са предложение за въвеждане на нов предмет. Но пък си мисля, че като един СИП няма лошо. Нека има и балет и пиано и шах и космонавтика. Истината е, че днес няма къде да практикуваш хоби. Да, има зали, но само в големите градове, заплащането често е непосилно, колкото и малко да изглежда за един софиянец.

За моето висшо образование. Супер учители, големи мозъци. Имах само една черна овца. Тя (т.е. той) почина от чернодробна криза заради препиване. Много научих, 95% от наученото беше далеч от интересите ми и сигурен съм няма как да види приложение след завършването ми. Страшното беше, че когато завърших се убедих в това. Много знания и всичките ненужни. И тук е мястото да попитам, след като си плащам, защо да не поуча бойни изкуства или пиано в университета? И логаритмите и интегралите - напълно ненужни знания. Брат ми е инженер, строи самолети, ползва ли интеграли - да, смята ли ги на ръка - не. Има си машини, даже е престъпно някой да решава с мозъка си. Човешкият фактор е изваден от уравнението за да гарантира безпогрешност. Проверките са безброй, грешките са 0. Човек е неспособен на това. Въвежда данните и след секунда му се изплюва оптималният резултат. Това, което научих в университета не ползвам никъде и няма как да ползвам. Освен ако стана стажант в същия университет и да преподавам на поредните пеперуди долетели от светлината по една или друга причина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека има и балет и пиано и шах и космонавтика. Истината е, че днес няма къде да практикуваш хоби. Да, има зали, но само в големите градове, заплащането често е непосилно, колкото и малко да изглежда за един софиянец

Това също е голям проблем, който надали има решение. Ако ще се въвеждат още дисциплини дори и като СИП, как ще се подсигурят кадри за всяко у-ще?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Физическото състояние на младежта е много лошо, в този смисъл бойните изкуства са много добра идея. Само че, не военно бойно изкуство, където учиш как да чупиш кости, вадиш очи и т.н. , а по скоро за подобряване на физическото състояние и по добро здраве. Още по лошото е, че така нареченото физическо не го имаха въобще за предмет. А не бива.

По добре е младите по рано да завършват образование, в добро физическо състояние, връчваш им гегата и бегом да пасът овце. Защото като стане вишист, той пак няма да работи по специалността, но ще е с претенции и ще е ял парите на държавата за тоя дето клати дърветата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бойните изкуства не насаждат и не възпитават насилие. Напротив. Те възпитават в дух на взаимно уважение, спазване на йерархията, търпение, воля, самоконтрол, чест, упоритост, смелост, защита на живота и на справедливостта, перфекционизъм...

Да, съществуват техники на бъркане в очите, ритници в тестиците, изкълчване и чупене. Но те се преподават на много високо ниво, а не - на начинаещите. А на високите нива самоконтролът е на много високо ниво.

Някой път ще ви драсна тема, посветена на принципите на карате. Много са интересни. Сега ще споделя само два:

- Карате започва и завършва с уважение.

- В карате няма първи удар.

Който не ги спазва, не е истинки каратист, понеже не спазва духа на карате.

По тази логика, хайде да не учим физика, заради възможността да си направим атомна или водородна бомба вкъщи!

С ножа можеш да си отрежеш парче хляб или салам, но можеш и да убиеш човек. С пръчици за хранене можеш да се нахраниш, но също - и да ги използваш като оръжие. Хайде да ги забраним тогава?!

Хайде да не се изказвате неподготвени, ако обичате! Не говорете празни приказки, няма нужда.

Бойно изкуство не се учи по книга или по филм, а - на тренировка, под контрола на сенсея (учителя, преподавателя, треньора).

По-важно на една тренировка е да се направят упражненията за раздвижване и за разтягане, отколкото - бойните техники.

Вземете да изкарате няколко тренировки, преди да се излагате по форумите!

Една тренировка преминава в правене на упражнения за раздвижване и разтягане на тялото, а после се преминава към упражняването на техники без партньор, после техниките се упражняват с партньор или се изпълняват кати. Катите са същността и есенцията на карате. Без кати няма карате. Карате се изучава цял живот. То е Път към съвършенството.

За незапознатите с карате:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Източните бойни изкуства като цяло са компилация между философия и физическа подготовка. Помислете какво означава терминът "философия".. да, съгласна съм, че училището трябва да учи на наука, но това би развило само ума на децата, а човекът е доста по-сложно същество. Бойните изкуства са добри с това, че развиват не само физически, но и нравствено, развиват и изброените от Историк качества, които по съществото си са духовни качества.. развиват и дисциплина, която е необходима както в училище, така и в училището на живота. Радвам се на търпението на Историк да обяснява тези неща на хора, които не желаят да ги разберат и се надявам да го прилага и в училище, където определено има нужда от хора като него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Основното нещо на което учат бойните изкуства е това как да се постигне най-важната победа - тази над самия себе си!

Вземете да изкарате няколко тренировки, преди да се излагате по форумите!

Не може да се очаква кой знае какво разбиране от хора които никога не се стъпвали в тренировъчна зала.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...