Отиди на
Форум "Наука"

Историческите потайности на София стават видими чрез мобилно приложение


Recommended Posts

  • Администратор

Пет от най- интересните забележителности на стара Сердика разкриват тайните си

на софиянци и гостите на столицата

post-1-0-53092300-1399908807_thumb.jpg

Историческите потайности на София стават видими чрез мобилно приложение, достъпно за потребителите на две от най-масовите операционни системи за смарт телефони ios и android. Притежателите на мобилни устройства вече ще могат да научават в движение повече за някои от най-важните исторически забележителности на столицата на България, благодарение на приложението „Невидимата Сердика“.

Мобилното приложение е абсолютно безплатно и дава възможност на потребителите да научат повече за скритите и най-впечатляващи исторически и архитектурни обекти в София, чието тракийско и римско име е било Сердика. Изображения, видео материали, 3D модели, интересни истории и легенди за подбраните обекти го правят по-различно от стандартните туристически пътеводители. За момента може да бъде намерена информация за 6 ключови обекта. Това са църквата „Св. София“, Църква Ротонда „Св. Георги“, Софийски римски амфитеатър, Ларгото – включително обектите около и под него, Гробницата на архангелите, както и гробниците под жълтите павета.

Приложението е разработено от Студентско общество за компютърно изкуство /СОКИ/ в партньорство с финансовата подкрепа на Фондация „Национална академична библиотечно-информационна система” /НАБИС/ и Фондация „Америка за България“. Основната му цел е да покаже пред жителите и гостите на столицата онези обекти, които разкриват София като един от най-старите градове в Европа и една от най-богатите на исторически реликви столици сред държавите от Европейския съюз. Мобилното приложение позволява на потребителите на мястото на самата забележителност да научат повече за нея и да си представят как тя е изглеждала във своя автентичен вид. За визуализацията, но основно за набавянето на необходимата допълнителна информация за включените исторически места, от основна полза е възможността да се проследят линковете, водещи към националния каталог на академичните библиотеки в страната НАБИС, разработка на едноименната фондация. В системата на каталога могат да бъдат открити книги и различни публикации, посветени на въпросните културно-исторически забележителности.

Като източници за по-голямата част от съдържанието в приложението са използвани стари книги и поместените в тях уникална информация, гравюри, изображения, чертежи и др. Приложението „Невидимата Сердика“ може да е полезно не само за ползвателите на НАБИС каталога и библиофилите, но и за туристи и посетители на София, както и за ученици, студенти и преподаватели с образователни цели.

Приложението е достъпно за сваляне в Google play и App Store, като повече информация може да намерите на сайта invisibleserdica.org.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А защо да са потайности, като някои от тях са експонирани по възможно най-видимия начин - ротондата и "Св. София"? Гробниците под "Света София" са потайност по-скоро заради управленско недоразумение - сложили са безбожно високи такси за разглеждане и снимки. Защото таксата за вход и за снимки излиза по-скъпо от вход в Лувъра, където може да се снима без пари. Пък разликата между това, което може да се види в Лувъра и в гробниците е доста голяма. Да не говорим за популярността - всеки ден хиляди хора споделят свои снимки от Лувъра, а за нашенските прескъпи за посещение обекти - хич. Ама то едно нещо първо трябва да се популяризира, пък после да му се слагат високи такси. Сега заради високите такси няма опция за популяризиране от посетители, а пък заради последвалата от това ниска посещаемост няма пари за да се рекламират тези обекти. Получил се е омагьосан кръг, плод на управленско недоразумение.

Ако ще става дума за потайности, то по-скоро такъв обект е "Света Петка Стара", която е под митрополията, или пък Голямата базилика (втората по големина софийска черква след "Александър Невски", за която има данни, че е съществувала) до Народното събрание, която изобщо не е разкопана и експонирана.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...