Отиди на
Форум "Наука"

Годината на битката при т.нар. Онгъл


Recommended Posts

  • Потребител

По-нататък от изказването е видно, че Константин има предвид да настане мир между противоборстващите църковни партии, а не както излиза от този изваден от контекста цитат - между българи и ромеи.

Защото аз поисках още отначало да дойда на събора и да помоля да стане мир, така щото да се извърши нещо, което да обедини двете страни, та нито едните, нито другите да се измъчват, сиреч нито тия, които изповядват една воля, нито тия, които изповядват две воли.

Той използва актуалните събития свързани с България, за да илюстрира докъде води враждата в църквата (оттегляне на божието благоволение и оттам пък следват бедите) и да придаде тежест на мнението си за помирение между църковните партии, но към датата на изказването идеята му вече е неосъществима (едната страна е осъдена) и затова той иска да наложи преразглеждане на въпроса с обяснението, че искал още от началото да дойде на събора.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 128
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

" Преблагочестивият Константин каза: „Казвам се Константин.

Презвитер съм на светата божия църква, която се намира в Апамея, в

провинция Втора Сирия. Ръкоположен съм от Аврамий, епископ на

Аретуса. Дойдох при вашия свети събор, за да ви поуча, че ако бях

изслушан, нямаше да претърпим онова, което претърпяхме тази година,

сиреч каквото претърпяхме във войната с България. Защото аз поисках още

отначало да дойда на събора и да помоля да стане мир, "

От думите на Константин излиза, че събитието/ поход или мир/ би могло да бъде предотвратено в началото на събора. Как, ако решаващата битка вече се е случила ?

Първо, както правилно е отбелязал боилад, смисълът на изказването на Апамейски е в търсенето на помирение между моно- и дуо-телити, като вместването на "претърпяното във войната с България" (пак не изясняваме ЗАЩО "БЪЛГАРИЯ"!) е с неясен смисъл и съдържание - какво са претърпяли и до какво е довело това? Съответно полето за спекулации е безбрежно... От изказването единственият сигурен извод е, че към 09.08.681г. лошото нещо, претърпяно от ИРИ, вече е факт! Остава въпроса какво точно са претърпели във войната с нас - унизителен мир + данък, загуба на територии (кои, след като Мизия и Скития не са техни от 100 години?), загуба на поданици и т.н. ...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори и данъка е достатъчен.


Преблагочестивият Константин каза: „Казвам се Константин.
Презвитер съм на светата божия църква, която се намира в Апамея, в
провинция Втора Сирия. Ръкоположен съм от Аврамий, епископ на
Аретуса. Дойдох при вашия свети събор, за да ви поуча, че ако бях
изслушан, нямаше да претърпим онова, което претърпяхме тази година,
сиреч каквото претърпяхме във войната с България. Защото аз поисках още
отначало да дойда на събора и да помоля да стане мир, така щото да се извърши нещо, което да обедини двете страни, та нито едните, нито другите да се измъчват, сиреч нито тия, които изповядват една воля, нито тия, които изповядват две воли.


И целият пасаж на едно да е, пак не противоречи да е имало възможност битката в началото да бъде прекратена или, ако не самата битка, то поне завладяването на градовете. Сиреч, по време на това изказване всичко е факт. А когато е искал да говори още не е било. Или битката или последващите завладявания още не са били факт. Т.е. унизителния мир и данък, не са били факт когато е искал да говори.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-нататък от изказването е видно, че Константин има предвид да настане мир между противоборстващите църковни партии, а не както излиза от този изваден от контекста цитат - между българи и ромеи.

Той използва актуалните събития свързани с България, за да илюстрира докъде води враждата в църквата (оттегляне на божието благоволение и оттам пък следват бедите) и да придаде тежест на мнението си за помирение между църковните партии, но към датата на изказването идеята му вече е неосъществима (едната страна е осъдена) и затова той иска да наложи преразглеждане на въпроса с обяснението, че искал още от началото да дойде на събора.

Първо, както правилно е отбелязал боилад, смисълът на изказването на Апамейски е в търсенето на помирение между моно- и дуо-телити, като вместването на "претърпяното във войната с България" (пак не изясняваме ЗАЩО "БЪЛГАРИЯ"!) е с неясен смисъл и съдържание - какво са претърпяли и до какво е довело това? Съответно полето за спекулации е безбрежно... От изказването единственият сигурен извод е, че към 09.08.681г. лошото нещо, претърпяно от ИРИ, вече е факт! Остава въпроса какво точно са претърпели във войната с нас - унизителен мир + данък, загуба на територии (кои, след като Мизия и Скития не са техни от 100 години?), загуба на поданици и т.н. ...?

Разбирам какви са религиозните борби, но е въпрос дали това което говори Константин е метафора или има нещо друго предвид. Ако предположим, че основния сблъсък вече се е състоял, как ще се предотврати мирът сключен с българите? Освен с нов поход. Понякога идеологическите борби влияят и на съюзните отношения на Империята. Моята идея е, че седемте рода са се двууумили дали да са лоялни на империята или не.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...