Отиди на
Форум "Наука"

Наваксване с математиката - най-важните теми (6-12кл?


taurus

Recommended Posts

  • Потребител

Може ли някой с по-голям опит, да ме ориентира към най-краткия маршрут за наваксване с математиката от 7-12клас + част от висшата математика?


Целта е да разбирам физичните закони (както и в химията), а именно математичния смисъл, понеже там смятам да се развивам и в следването си много знания "пропуснах" понеже се налагаше да наизустявам уравнения, закони, извеждания, задачи...
Логиката ми е силна страна, но не и паметта.
Идеята ми засега е магистър във химическия факултет, в специалност близка до физиката (материалознание или друго, но с по-приложен характер, не теоретичен) - искам да посещавам и курсове във Физическия факултет.
Интересни са ми: Електрохимия, термодинамика, молекулна физика, бионика, механика, кристалография, физикохимия

Или нахвърляйте тук темите, пък с учителя ще ги навързваме последователно.
Мисля, че тези ще ми трябват:
- Логаритми, тригонометрични функции, квадратни
уравнения, степени, функции; разлагане на многочлени, умножение и събиране и изваждане на членове, повдигнати на -/+ дробна степен...
След това ще започна с химия и физика (с фундаментите).
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Eто моите 5 стотинки:

http://www.purplemath.com/

http://www.math10.com/bg/

Може да пробваш и Khan academy, ако ти допадат видео-уроци...

Надявам се да съм ти бил полезен.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В математиката няма кратък път, а има много учене на теореми, формули и методи. И разбира се решаване на много задачи. Иначе няма как да стане. Учебниците по математика за 7-12 клас и за висшата математика са напълно достатъчни, но просто трябва да се прочетат бавно, да се осмисли написаното с пределна концентрация, и да се решат съответните задачи. Няма пряк път в този случай, и за да станеш добър математик, така че да разбираш физичните и химични закони, ти трябва опит в математиката, тоест да си решил стотици задачи, и да си образовал мозъка си в тази насока.

μάθημα, матема - знание, изучаване, учене

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако искаш може да започнеш да идваш на лекции по механика във Фзф. Лекции по термодинамика и молекулна физика в момента не се четат. Те са през другия семестър. А другите, които споменаваш са избираеми дисциплини и при тях не знам как стоят нещата.

А, за математиката сега се сетих. Всеки четвъртък от 8 до 12 ч. във Фзф, зала А 301има факултативен курс "Увод във висшата математика". Води го доц. Мърваков. На този курс се припомня всичко по математика от 7-8 до 12 клас и решаваме задачи.

Редактирано от swhawking
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...в следването си много знания "пропуснах" понеже се налагаше да наизустявам уравнения, закони, извеждания, задачи...

С наизустяване не се стига много далеч. В математиката няма почти нищо за наизустяване, всичко е за разбиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако искаш може да започнеш да идваш на лекции по механика във Фзф. Лекции по термодинамика и молекулна физика в момента не се четат. Те са през другия семестър. А другите, които споменаваш са избираеми дисциплини и при тях не знам как стоят нещата.

А, за математиката сега се сетих. Всеки четвъртък от 8 до 12 ч. във Фзф, зала А 301има факултативен курс "Увод във висшата математика". Води го доц. Мърваков. На този курс се припомня всичко по математика от 7-8 до 12 клас и решаваме задачи.

Веднъж даже бях на този курс, но и за него не се чувствах уверен. Знаете ли дали се води по план, теми? Това ще ми е насока.

Не смятам да ставам "добър математик", все пак вече има и програми, за по-сложните пресмятания.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

 

Веднъж даже бях на този курс, но и за него не се чувствах уверен. Знаете ли дали се води по план, теми? Това ще ми е насока.

Не смятам да ставам "добър математик", все пак вече има и програми, за по-сложните пресмятания.

 

Грешка. Никой няма да те кара, нито да очаква да калкулираш наум петцифрени числа. Не става дума за добър математик, но как очакваш да разбираш любимите ти науки (защото и те трябва да се разберат), ако не знаеш понятия като площ, обем, логаритъм, функция, вектор, координатна система, интеграл, диференциал диференциал, не можеш да изчертаеш крива, не знаеш логаритъм, вектор, интегриране, диференциране...

Казват ти че силата на гравитацицията намалява с квадрата на разстоянието, можеш ли да си го преведеш? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако искаш може да започнеш да идваш на лекции по механика във Фзф. Лекции по термодинамика и молекулна физика в момента не се четат. Те са през другия семестър. А другите, които споменаваш са избираеми дисциплини и при тях не знам как стоят нещата.

А, за математиката сега се сетих. Всеки четвъртък от 8 до 12 ч. във Фзф, зала А 301има факултативен курс "Увод във висшата математика". Води го доц. Мърваков. На този курс се припомня всичко по математика от 7-8 до 12 клас и решаваме задачи.

Веднъж даже бях на този курс, но и за него не се чувствах уверен. Знаете ли дали се води по план, теми? Това ще ми е насока.

Не смятам да ставам "добър математик", все пак вече има и програми, за по-сложните пресмятания.

 

Мисля, че не се води по план, но нещата са съвсем елементарни. Няма начин да не разбереш темата. Мърваков през всичките четири часа обяснява само по една тема (аз затова не ходя вече, но ако наистина си толкова зле с математиката този курс ще ти помогне).

 

А по механика също има един уводен курс, който трябва да припомня механиката от гимназията, но Чолаков реши, да повтаряме темите по механика, които сме взели на лекции. Ако искаш да научиш механика ходи на този курс, на редовните лекции е Дончев, а при него е прекалено математизирано и едва ли ще разбереш нещо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...