Отиди на
Форум "Наука"

Фън инженеринг


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Харно де.. На една от постановките, дето са ми попадали, пирамидата се прави от CD...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

On 13/02/2016 at 22:29, Joro-01 said:

И да добавя нещо от мене. Това го спретнах преди малко. Първата снимка показва постановката, а втората Пелтие елемента, който ползвам. Нищо особено, като предходните показани постановки от нета.

Накратко, термоелектрическият генератор се състои от:

  1. 1. Свещ (от тези дето са 100 за 4 лв);
  2. 2. Керамичен ароматизатор за свещ;
  3. 3. Пелтие елемент;
  4. 4. Охлаждащ радиатор;

Показаният на снимката мултицет служи за да покаже, че генераторът работи, иначе миже и без него.

Малко по-подробно - Най скъпото за мен е Пелтие елементът (има го на втората снимка) - 8 лв. Аромаизаторът е подарък, и не знам колко струва. При мен е обърнат, защото отгоре е легенче и радиаторът не контактува добре с пелтие елемента.Лесно можете да си нещо подобно направите от кенче.   Aко не ви се купува напитка в кенче, аз всеки уикенд изхвърлям по няколко ;). Радиаторът е от някакъв процесор, не съм го купувал. Предполагам, че десетина лв струва, и той може да бъде лесно направен. Шансът обаче да не направите нещо както трябва е голям.

Мултицети като този са между 5 и 10 лв. Това е. 

Да ама не. По-утилитсрно настроените ще попитат защо съм свърал измерователе уред, а не диодна лампа примерно. Който пък е малко в час пък ще попита какво показва уреда.

Слабото място е, че напрежеието е ниско - 0,32 V, въпреки, че иначе дава голям ток. В началото е 0,39 V, но докато се помотвах нещото мина от преходен в установен режим на работа. Радиаторрът загря с други  думи.

Трябва да е поне 5 V. Бял светлодиод иска 3.5 V за да свети, USB зарядното за смарфона - 5 V. И какво се прави сега?

Има два варианта:

  • купуваме 12 пелтие елемента и ги свързваме последователно. В моя случай е 96 лв ;), яявно не става;
  • По китайските сайтове има DC/DC (постоянен ток/постоянен ток) преобразуватели (мъничка платка, почти чип) за долар и половина, които могат да вдигнат напрежението ot 0.3 V до към 5 V. Може и у нас да се оредлагат. Може да се наложи закупувнето на още един два пелтие елемента, за да се осигури входното напрежение за преобразувателя.

 

.20160213_212310.thumb.jpg.ec4676493db6c220160213_212432.thumb.jpg.38371153b63f48

 

 А това го постнах преди време във "Физика", "Термоелектричество, термоелектрически ефекти и свойства на маталите и полупроводниците". В нета е пълно с клипове и упътвания как да си направим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно към едно - техника + виц:    http://www.novinar.bg/news/tokcheta_NTMwMzs0Ng==.html

"Токчета

20160303_0028.jpg

Ако ще излизате с нови високи токчета за първи път, вземете със себе си и празна бутилка вино. По-добре да мислят, че не умеете да пиете, отколкото, че не умеете да ходите на токчета.
Усмихни се, България! Убийствени токчета докараха проблеми на пътничка, която се появи на международното летище Балтимор-Вашингтон с обувки, имитиращи огнестрелно оръжие. Токчетата с формата на пистолет и високите платформи, опасани с имитация на куршуми, стреснали летищните служители. Високите токчета придават финес, но винаги трябва да се съобразяваме с условията, в които ще ги използваме:
Двадесетгодишен младеж се доверява на баща си:
- Днес някакъв мъж се залепи за мен много нахално в парка.
- Е и? - пита бащата. - Прасна ли го по мутрата?
- Не.
- Тогава поне си избягал?
- Как бих могъл да избягам на високи токчета?"

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 часа, Doris said:

 

Може да пробваш да си заредиш джиесема. :)

А пък аз видях да продават кола, зареждаща се с вода.....

ето такава:

df2.jpg:)

 

Трябват ъпгрейди, някои (опции) от които не си заслужават, но ще видим. За начало може да подобря ефективността, като заменя топлоемкия ароматизатор с лека метална констукция (стойка) или доори кенче. Така ще вдигна температурната разлика, съответно и напрежението. Ако тези дни не стане не знам кога. Иначе и сега трябва да може да върти хомополарен мотор като твоята валентинка, но от друг тип. А и редки магнити нямам под ръка. При добри резултати такова ще ми е охлаждането на радиатора.

Това с колата е яко. Доколкто схващам колата се движи с галваничен елемент. Клетка със солена вода и медни и цинкови (пластини) електроди вътре. По-точно с няколко такива клетки. Такъв часовник, офис аксесояр съм виждал.

Продава се и играчка дето си се движи с горивна клетка и водород.

horizon_main.jpg

horizon_2.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

SaltWaterEngineCar-Sec.jpgИзползва се магнезиево-въздушна батерия от три слоя - метал, салфетка, напоена с разтвор и порест въглерод. Този вид батерии се оказва много перспективен. http://www.mobipower.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=241

За пелтие елемента и аз гледах снощи едно много добро клипче, но сега не го намирам. За допълнително охлаждане бяха сложили радиатора в една вана, пълна с лед. Успяха да докарат към 5 v . и след това включиха джиесема да се зарежда, но през част от устройство за аварийно зареждане. Като го открия, ще ти го покажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аха, няма подвеждане значи, така ги водят. Определено е по-интересно, но онова, което предположих е по-достъпно, ако тръгнеш да си правиш / подменяш / поддържаш. 

Иначе трябва да знаеш как да си направиш метал-въздушен елемент, може би и трянва да настържеш металните корпуси на по-високия клас мобилни устройства и черна техника ;)  Переспективни са да. Обсъждахме някъде тука (аз, Анел и Фантомче и други май) електромобил с такива - две години вкарваш само вода. Стигнахме до извода, че ще е рентабилен и сега.

За пелтие - мерси, ако го намериш постни го. Иначе аз гледам да са осигурени нещата - примерно тези плочки имат около 200°С (пак трябва да видя) температурна разлика и макс. температура според дейташийтовете. Ако искам да кара по-дълго - трябва да съм малко под макса (не ме бърка реално) но не и да го превишавам. Иначе и със свещ ще се подрее толко, може да се направи мини спиртна (бунзенова) лампа (горелка) или дори да ползвам малката си горелка. 5V ми се виждат много директно от 1 пелтие.

Така че лед е малко недопустимо за мене, а частта от устройството за зареждане е повишител (и) стабилизатор на напрежение. Платката дето писах, че ми трябва. А другия вариант е як, но скъп - 10-15 пелтиета последователно.

Редактирано от Joro-01
Правописни грешки
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето:

 

 

 

На първото клипче се вижда устройството , на второто как зарежда джиесем.

Дребните автономни източници на ел енергия могат да бъдат много забавни и интересни, но също като се замисли човек в тия смутни времена не е зле да има разни хитроумни джаджи под ръка.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Много благодаря!

Не съм попадал на тези. Ще взема да си спретна джаджата.

Да, оказва се че трябват и дори не само за къмпингуване. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще ме амбицираш да взема да го направя. Без това отпреди малко случайно се оказах с една кутийка топлопрводяща силиконова паста... Между чиповете и радиаторите се слага,,,

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде, давай, да видим какво ще излезе :)

Количката , която се движи с водород също е интригуваща

http://science.howstuffworks.com/environmental/green-tech/sustainable/horizon-h-racer.htm

но не съм виждала такива по нашите магазини. Навярно е и по-скъпа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мерси за окуражаването ;)

То стана.Като вид и като ефективност, само дето още подорения трябват. Снимки обаче утре, че моите легнаха и рискувам да ги събудя.

Успях да добутам 1.32 V, но това е преходен режим. Иначе пада до 1.1 V - като загрее радиатора и разликата падне. Обаче и това не е установен режим и ако изчакам достатъчно разликата може да падне още. Хубавото е, че напрежение от 0.7 V вече може да се подаде на платката за която говорихме, лошото е, че с такава платка няма как да се сдобия за празничните дни.  Ще му правя охлаждане, но мое би няма да се занимавам с хомополарен мотор, ще взема някъв от уокмен (има и по-подходящи). Мога и радиатора да сменя с по-голям, но контактната площ предполага активно охлаждане. Утре ще кача снимки, Нямам нищо дето ще тръгне на това напрежение. Нито лампа с нагреваема жичка, нито червен светодиод (сини и бели само), така че пак мултицета ще свържа.

За колата - 118,99 $ от Амазон.http://www.amazon.com/Horizon-H-Racer-Hydrogen-Fuel-Cell/dp/B001JH3Y4C 

Естествено, че няма да я видиш по магазините ни.

 

А сега ще изгледам с кеф клиповете, които бе така добра да постнеш. Не мжах, че се наложи да изчезна...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 10 часа, Joro-01 said:

Мерси за окуражаването ;)

То стана.Като вид и като ефективност, само дето още подорения трябват. Снимки обаче утре, че моите легнаха и рискувам да ги събудя.

Успях да добутам 1.32 V, но това е преходен режим. Иначе пада до 1.1 V - като загрее радиатора и разликата падне. Обаче и това не е установен режим и ако изчакам достатъчно разликата може да падне още. Хубавото е, че напрежение от 0.7 V вече може да се подаде на платката за която говорихме, лошото е, че с такава платка няма как да се сдобия за празничните дни.  Ще му правя охлаждане, но мое би няма да се занимавам с хомополарен мотор, ще взема някъв от уокмен (има и по-подходящи). Мога и радиатора да сменя с по-голям, но контактната площ предполага активно охлаждане. Утре ще кача снимки, Нямам нищо дето ще тръгне на това напрежение. Нито лампа с нагреваема жичка, нито червен светодиод (сини и бели само), така че пак мултицета ще свържа.

За колата - 118,99 $ от Амазон.http://www.amazon.com/Horizon-H-Racer-Hydrogen-Fuel-Cell/dp/B001JH3Y4C 

Естествено, че няма да я видиш по магазините ни.

 Този път добутах само 1.1 V студен и 

 

А сега ще изгледам с кеф клиповете, които бе така добра да постнеш. Не мжах, че се наложи да изчезна...

 

Този път добутах 1 V при студен радиатор. И загря докато наместя постановката. Свещтта си е издълбала парафина и гори слабо.

1TEG.jpg

2TEG.jpg

3TEG.jpg

4TEG.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дорис, ако имаш препоръки и съвети, давай.

Молбата ми е и към всеки, който се интересува и вижда какво още може.

Вероятно ще скокна до едно магазинче близо до женския пазар (и до мен сравнително) да си взема електромоторче.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Супер! Установката работи. Предполагам, и сам можеш да се насочиш към подобренията, които да увеличат резултата. Но, все пак и аз да кажа като наблюдател - най-лесното и ефективно- да се подобри изолацията между двете страни - горещата и студената, както е направил човекът от клипчето. Пелтие елементът е в отвор  на  изолираща плоскост, хубаво би било да е от негорим материал.

Как е успял да монтира радиатора във ваничката - мисля, че там също има отвор за контактната повърхност на радиатора. И уплътнение, може и лепило, за да не изтече водата. Водното охлаждане явно дава голям принос за резултата.

Ако ти се намира нещо по-добро от свещ, например спиртна лампа също може да ти е от полза.

Преди 11 часа, Joro-01 said:

......

За колата - 118,99 $ от Амазон.http://www.amazon.com/Horizon-H-Racer-Hydrogen-Fuel-Cell/dp/B001JH3Y4C 

Естествено, че няма да я видиш по магазините ни.

 

 За същите пари човек може да си купи дрон и да се забавлява много повече. Ние обсъждаме да си вземем един.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, Doris said:

Супер! Установката работи. Предполагам, и сам можеш да се насочиш към подобренията, които да увеличат резултата. Но, все пак и аз да кажа като наблюдател - най-лесното и ефективно- да се подобри изолацията между двете страни - горещата и студената, както е направил човекът от клипчето. Пелтие елементът е в отвор  на  изолираща плоскост, хубаво би било да е от негорим материал.

Как е успял да монтира радиатора във ваничката - мисля, че там също има отвор за контактната повърхност на радиатора. И уплътнение, може и лепило, за да не изтече водата. Водното охлаждане явно дава голям принос за резултата.

Ако ти се намира нещо по-добро от свещ, например спиртна лампа също може да ти е от полза.

 За същите пари човек може да си купи дрон и да се забавлява много повече. Ние обсъждаме да си вземем един.

Благодаря ти!

Само инфо - при мене поставката изглежда така (прикачената снимка). Четири пластини (останаха ми от едно тенекиено рафтче :) ) образуват  рамка с отвор точно колкото пелтие плочката. Двата тела (от изправени кламери) дето се виждат, са затова - да крепят. Гарантирам ти, че между студената и горещата част няма термомост. 

Спиртна лампа - съгласен. Не ми се правеше, но очевидно няма да ми се размине, особено след сутрешните резултати. Ще видя за дребни метални или стъклени капчки / съдчета.

Водно охлаждане - съгласен, (но не с лед), за съжаления няма кенчета и дезодоранти с плоско дъно, които мога да мушна в радиатора или направо да го заменя. Сутринта напрежението играеше дори от движенията ми, а како ще е ако сложа и вентилатор?! Ще скрия пламъка може би. Ако го направя ще е за да излюстрирам че работи.

 

 

 5TEG.thumb.jpg.00b2b70496ef4d6652d69f21e

 

За колата - да, така е. Горивните клетки не са евини, за да го добутат относително читаво си искат цената. Това не е играчка за деца, а по-скоро за татковците им. Още в каталог на Конрад от 2000 г видях перка дето се върти с горивна клетка - кит за вузрасни предполагам.  Дрон не е лоша идея. Ако няма да го поръчваш.от нета, можеш да ги видиш на ул. Св Св Кирил и Методий или Цар Симеон (не помня точно коя) в участъка между Левсли и Раковска. Не помня как се казваха, имат и сервиз наблизо.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за информацията за дроновете.

Масичката, дето си сглобил е хубава, но металът провежда доста топлина. освен това и въздухът, чрез конвекцията. За това мисля, че една изолация би подобрила доста положението. Поне на теория :)

Радиаторът е важен, не може без него. Гледах и някои клипчета с радиатор с вградено водно охлаждане. Ваничката от горните видеа е обикновен пластмасов съд от тия, които се използват за храна. Изолацията мисля, че е шперплат, покрит с фолио от едната страна. Забележи, че и откъм горещата страна също е монтиран радиатор.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо, дано е полезна ;) Виж какво се предлага, как зглежда, пък ако ти се стори че цените са надути по български, И-бей няма да избяга. Не знам обаче дали работят в събота :(  

А кво ше кажеш за дрон с алуминиево въздушен елемент, а?

За изолацията - сигурно си права, но засега се заггрява много малко повече от радиатора при някоя минута работа - можеш да си държиш без проблем пръста. Ако сложа спиртна лампа ще е друго и тогава ще трябва изолация, както и долен радиатор ;).  Изолацията не е проблем. Стават и материали като клингерит (имах някъде гарнитура от Фиат), текслтолит и гетинакс. С фолио.

За водното охлаждане си абсолютно права. Мерси за забележката за долния радиатор.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Последно от мен и повече няма да занимавам многоуважаемата читателска аудитория. Изглежда смешно, но е най-ефективното до момента. Или поне като изключим, че кутията е за курабийки, а не за течности и тече отвсякъде. Следващото ще е импровизирана спиртна лампа, но май ще го пусна вече при добър резултат.

Може би няма да е грешка да сменя и кутияпа с тенджера :)

 

 

TEG6.jpg

TEG7.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата от сорта "Направи си сам" са най-забавното според мен на инженерството. Има голяма разлика между това да гледаш на картинка и да направиш реално.

On 5.03.2016 г. at 14:25, Joro-01 said:

......

А кво ше кажеш за дрон с алуминиево въздушен елемент, а?

.......

На тези метало-въздушни батерии така, както ги гледам най-сложното нещо е катода. Той трябва хем да е проводящ, хем да е електронеутрален, хем да пропуска въздух. В комплекта с количката, за който писах катодът е метална мрежа, покрита с въглерод.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 26 минути, Doris said:

Нещата от сорта "Направи си сам" са най-забавното според мен на инженерството. Има голяма разлика между това да гледаш на картинка и да направиш реално.

На тези метало-въздушни батерии така, както ги гледам най-сложното нещо е катода. Той трябва хем да е проводящ, хем да е електронеутрален, хем да пропуска въздух. В комплекта с количката, за който писах катодът е метална мрежа, покрита с въглерод.

Да, определено! Лошото е, че вече времето ми за такива забавления е силно ограничено. ;)

Аз мислех че порьозен е почти достатъчно. И с нужната електроотрицателност.

Може би ще стане ако се опуши някаква метална мрежичка. Поблемът идва когато се окаже че мрежичката трябва да е от нещо различно от желязо и неръждавейка.

А за дрон.. Батериите там трябва да имат силен "импулсен" разряд или нещо подобно. Да може за кратко време да отдаде голяма мощност. Може да се окаже, че вече има батерии направени специално за дронове. Така че една дишашща батерия там трябва да посрещне още изисквания.

Вчера и миналия ден видах 4 дрона между другото. Хората се радват не времето. :) В парка зад НДК - южен парк ли е там, не знам и в Южния също. Стори ми се, че са доста устойчиви на лек вятър (вчера си подухваше), не очаквах.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки
On 07/03/2016 at 12:58, Joro-01 said:

А, мерси. Ще даваме тогава :)

Както казах...

Лесно беше. Бачка със счупен вентилатор.

20160320_220143_1.jpg

20160320_220345.jpg

20160320_220401.jpg

20160320_220218.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...