Отиди на
Форум "Наука"

Блу Ориджин извърши възвращаем космически полет


Recommended Posts

  • Администратор

blue-origin-landing-28-nov-2015.JPG

На този кадър се вижда фалическата ракета "Ню Шепард" броени минути преди кацането след успешния космически полет! Credit : Blue Origin

След пенсионирането на космическата совалка на НАСА, в САЩ частни космически корпорации не просто се опитват да възстановят американските пилотирани полети, а се опитват да изпълнят една отколешна космическа мечта - ракетите да са възвращаеми и след полетите си да се презареждат с гориво и използват отново. Това драстично ще смъкне цената на космическите мисии.

На 23-ти ноември корпорация Блу Ориджин, която е основана от основателя на Амазон - Джеф Безос, благополучно изстреля в безпилотен режим капсулата "Ню Шепард" на тестов полет, по суборбитална траектория. Капсулата достигна до височина 100.5 километра - по всички международни правила тя е преминала линията, която обозначава края на земната атмосфера и началото на космическото пространство! Но след полета ракетата-носител със странна форма успя да се върне обратно на Земята и да кацне успешно - нещо, за което се бори и една друга корпорация - СпейсЕкс на Елон Мъск.

"Способността да изпълняваме вертикално кацане с напълно възвращаема степен от ракета е наистина голяма работа", съобщи Джеф Безос във вторник, ден след успешния полет. "Това е Светия граал - да постигнем пълна възвращаемост".

Елон Мъск поздрави Джеф Безос за успешния полет, но подчерта, че полетът на "Ню Шепард" е бил суборбитален, а не орбитален.

"Почитта към първата възвращаема ракета е към ракетоплана на НАСА X-15, а пръв сред комерсиалните превозвачи е Бърт Рутан със СпейсШипУан", допълни Елон Мъск.

Цялата статия: http://nauka.bg/a/%D0%B1%D0%BB%D1%83-%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%B6%D0%B8%D0%BD-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%B5%D0%BC-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...