Отиди на
Форум "Наука"

Климатичните области / климатичните класификации за България; Данни


Recommended Posts

  • Потребители

Според скромното ми виждане, в популярната и научна литература се е получила немалка каша  и бъркотия. При Използват се:

1. класифицацията на Кьопен:https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjBiO64krfOAhUK1iwKHdU3Bx4QFghXMAc&url=http%3A%2F%2Fkoeppen-geiger.vu-wien.ac.at%2Fpdf%2Fkottek_et_al_2006_A4.pdf&usg=AFQjCNGn8ugtDzXGSVD3x9lW_LgVWLlkpA

 

2. Класификацията на Алисов https://bg.wikipedia.org/wiki/Климатична_класификация_на_Алисов

3. Собствени разработки от типа:

 

hC1x4LS.png

 

за които разработки не са всеобщо и ясно обявени критериите 

Имам предвид т.н. континентално-средиземноморска климатична  област, http://www.referati.org/klimat-na-bylgariq-5-/99126/ref/p6

От  едни български автори тя се смята за част от умерения пояс  ,http://www.adam-europe.eu/prj/11393/prj/Климатична характеристика и прогноза.pdf

Цитирай

Един от показателите, който определя спадането на разглежданата област към континентално- средиземноморската климатична област на умерения пояс е именно температурата.

 

От други български автори пък се смята за разновидност на средиземноморската  област (субтропичният пояс)

http://www.geoznanie.com/2015/09/blog-post.html

 
Цитирай

 

4.2. Континентално-средиземноморска климатична област

Континентално-средиземноморската   климатична   област  е  част  от средиземноморската климатична област в Европа, обхващаща южните части на Балканския полуостров. Тя заема много по-малка площ от територията на страната, сравнена с умерено-континенталната. Обхваща най-южните части на страната покрай южната ни граница - долината на р. Струма (на юг от Кресненския пролом), долината на Места (на юг от Момина клисура), Източните Родопи, Сакар, Дервентските възвишения и Странджа. Формира се под влияние на по-южното си географско положение,  на въздушните маси от Средиземно и Егейско море, спецификата на релефа и особено простирането на едрите му форми. 


 

Също така, испанската школа я смята за разновидност на средиземноморткста (субтропична) климатична зона.

https://es.wikipedia.org/wiki/Clima_mediterráneo_continentalizado

 

ПС

При споровете във форумите  се залага на  растителността като маркер за принадлежност на областта към даден климатичен пояс (зона) , но растителността е предимно условен  указател за принадлежност. Защо е така?

1. Разпространението и зависи от географските особености на областта (например - в субтропично Сочи няма как да се намери естествено обитаващи филирея или странжданска зеленика, защото Сочи е ограничено чрез море до естествените находища на тази растителност (ннамиращи се на Кавказ и Балканите да кажем)

2. За разпространението на субтропичната  растителност е важно каква е нейната резистентност спрямо екстремните спадания  на температурата (абсолтните минимуми) http://www.plantmaps.com/interactive-bulgaria-plant-hardiness-zone-map-celsius.php ,Например  субстропичният (средиземноморски) климат на   Истанбул  или Приморско не толерират  голяма част от типчините субтропични разстения, защото на тези две места се наблюдават усреднени  абсолютни минимуми от -5 (-6) до -7(8) градуса.

Или, по-просто казано: един по- силен "полъх"  на сибирския антициклон, дори и един път в рамките на десет години прави невъзможно съществуването на голяма част от субтропичните растения на тези места. Които растения иначе могат да се аклиматизират във Великобритания (на някои места във Великобритания се достига до 9б / 10а хардинес) , където температурите през зимата никога не падат толкова ниско, колкото могат да паднат в Приморско или Истанбул,  ако сибирякът  "удари" (Черно Море не е преграда пред сибирските анциклони, но например планините в Крим са такава за Сочи)

------------

Това е засега

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Алисов също приема съществуването на т.н. континентален субтропичен климат, за който са възможни големи застудявания

Забележка: в областта на Средиземноморието субтропичният климат се нарича "средиземноморски"

Цитирай

Субтропични пояси

Разположени са на север и на юг от тропичните пояси. Характерна за тях е сезонната смяна на тропични въздушни маси, и маси от умерените географски ширини. Това е причина летният сезон да е горещ и сух, а зимният – дъждовен. Субтропичният климат е изразен най-добре в региона около Средиземно море и там е известен като средиземноморски климат. Климатът се формира под влияние на два вида въздушни маси, които се сменят по сезони.Среща се в Европа, като заема южните части на континента. Субтропика е един от разнообразните пояси, които се формират от няколко сезона.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
  • Потребители

Да, по-долу са данните за климата в всеки регион и град в България, според класификацията на Кьопен.

Данните според мен са интересни , с оглед на това какво са ни учили през миналия век ( т.е. интересно за мен  е с какви изсмукани теории и алабализми за климата в България са промивали главичките на нещастните ученици, когато не е имало Интернет, и свободен достъп до научните познания на Запада)

http://en.climate-data.org/country/141/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, nik1 said:

Да, по-долу са данните за климата в всеки регион и град в България, според класификацията на Кьопен.

Данните според мен са интересни , с оглед на това какво са ни учили през миналия век ( т.е. интересно за мен  е с какви изсмукани теории и алабализми за климата в България са промивали главичките на нещастните ученици, когато не е имало Интернет, и свободен достъп до научните познания на Запада)

http://en.climate-data.org/country/141/

 

Защото съм учила география през миналия век, а беше най-любимият ми предмет, линкът не ми казва нещо, което да хвърля в коша  знанията ми от средното (и последващото) образование и от допълнителните неща, които съм чела (защото ми беше интересно) някога. Но пък научих къде е Ламбух, а това признава си - е, не го знаех! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"При споровете във форумите  се залага на  растителността като маркер за принадлежност на областта към даден климатичен пояс (зона) , но растителността е предимно условен  указател за принадлежност. Защо е така?"

и последващото написано обяснение - правилно, така е. Един полъх определено променя нещата.

много приятна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лятото ще изгорите, зимата ще замръзнете....

Тук май стана от умерено по топло същинско медитерано. Есен и пролет фактически няма. А и зимите станаха топли. Едва 1-2 дена има значителен студ, но повечето е на +5 - +10 градуса....

Лятото мина с 30-35 градуса топло и бързи вихрени дъждове. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да поясня нещо: т.н hardiness зони (зони на мразоустойчивост) са базирани на усреднената стойност на екстремните минимуми на температурата за предишния 30- годишен период. Тази усреднена стойност трябва да влиза в интервала на температурата,  посочена за дадената hardiness зона.

http://planthardiness.ars.usda.gov/phzmweb/about.aspx

Илюстрирам:

Истанбул, или поне част от него (защото той е град с микроклимати и микрозони) е в hardiness зона 9а, (както и Приморско, България)  http://www.plantmaps.com/interactive-turkey-plant-hardiness-zone-map-celsius.php , което означава че усреднената стойност на екстремални минимуми на температурите (по години) в Инстанбул по години за последните 30 години, е в границите 

−6.7 °C (20 °F) −3.9 °C (25 °F)

 

За 2012 година най-ниската измерена температура в Истанбул може да е била  - 8 градуса, а през 2015 температурата да е падала най-ниско до  плюс 1 градус целзии - това всъщност няма значение; За базова се приема/взима усредената за 30 годишен период стойност на най-ниската температура, достигана във всяка една от тези 30 години, Тази стойност определя към каква hardiness зона принадлежи региона или мястото.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, Skubi said:

Лятото ще изгорите, зимата ще замръзнете....

Тук май стана от умерено по топло същинско медитерано. Есен и пролет фактически няма. А и зимите станаха топли. Едва 1-2 дена има значителен студ, но повечето е на +5 - +10 градуса....

Лятото мина с 30-35 градуса топло и бързи вихрени дъждове. 

 

В 2050-та , 2060-та вероятно ще се пише по учебниците за наличие на области със средиземноморски климат в Южна Унгария, но все още имате континенталния климат :animatedwink:

 

 

800px-Hungary_map_of_K%C3%B6ppen_climate

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 20 часа, *abi* said:

Защото съм учила география през миналия век, а беше най-любимият ми предмет, линкът не ми казва нещо, което да хвърля в коша  знанията ми от средното (и последващото) образование и от допълнителните неща, които съм чела (защото ми беше интересно) някога. Но пък научих къде е Ламбух, а това признава си - е, не го знаех! :)

Аз си го знаех, защото съм от този край :)

Преходно средиземноморски мисля, че се води там.

Ще следя темата с интерес, засега нямам какво да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребители

Жоро, ЧНГ, как е в Csа-то на Ламбухско днес времето (Csa- Hot-summer Mediterranean climate) :)

Ебати и Cfа-то днес в Пловдив... (Cfa- Humid subtropical climate) .

Иначе Cfa-то си е горе долу добре, освен през лятото, когато не се живее (предпочитам Csa-то на Ахтопол/Синеморец пред лятото! :)), ама сибирякът (сибирският антоциклон) често ни разказва игрите през зимата във Филибето.. Днес пак..

Освен това сме инверсна зона,

ПС

Палмите обикновено ги покриваме през зимата. Някъде в града не ги покриват, там където има "температурни" острови, обаче ако температурите паднат до -20 много от палмите стават капут;

За палмите

Чета че БГ-"селектираните" трахикарпусчета, произведени в развъдника в Асеноград (те са с дебели стъбла и кора, които ги  пазят в БГ-студа), са се аклиматизирали и са издържали -24-те градуса през 2012 -световен рекорд за вида. (kall имаше тема за BG-рекордите)

Тези са местната порода с дебелите стъбла

тези са от развъдника до КЦМ

nursery11(1).jpg

 

Тази е в Асеноград (в града), Той е по-високо от Пловдив, и ги няма тези инверсии, затова палмичките са щастливи

bul23.jpg

 

Тези са в Пловдив:

https://s19.postimg.org/9mw6uupgz/100_1779.jpg

 

 

А тези с пергиши, Мамин Ваньо беше решил да прави града ни като Монте Карло, и ги нацвъка до историчските забележителности, та туристите мислят че по времето на Рим или Османлъка е имало палми във Филибето :)

http://i1.dir-i.net/CMS/2013/03/01/5e_q8yq80.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, nik1 said:

Жоро, ЧНГ, как е в Csа-то на Ламбухско днес времето (Csa- Hot-summer Mediterranean climate) :)

Ебати и Cfа-то днес в Пловдив... (Cfa- Humid subtropical climate) .

Иначе Cfa-то си е горе долу добре, освен през лятото, когато не се живее (предпочитам Csa-то на Ахтопол/Синеморец пред лятото! :)), ама сибирякът (сибирският антоциклон) често ни разказва игрите през зимата във Филибето.. Днес пак..

Освен това сме инверсна зона,

ПС

Палмите обикновено ги покриваме през зимата. Някъде в града не ги покриват, там където има "температурни" острови, обаче ако температурите паднат до -20 много от палмите стават капут;

За палмите

Чета че БГ-"селектираните" трахикарпусчета, произведени в развъдника в Асеноград (те са с дебели стъбла и кора, които ги  пазят в БГ-студа), са се аклиматизирали и са издържали -24-те градуса през 2012 -световен рекорд за вида. (kall имаше тема за BG-рекордите)

Тези са местната порода с дебелите стъбла

тези са от развъдника до КЦМ

nursery11(1).jpg

 

Тази е в Асеноград (в града), Той е по-високо от Пловдив, и ги няма тези инверсии, затова палмичките са щастливи

bul23.jpg

 

Тези са в Пловдив:

https://s19.postimg.org/9mw6uupgz/100_1779.jpg

 

 

А тези с пергиши, Мамин Ваньо беше решил да прави града ни като Монте Карло, и ги нацвъка до историчските забележителности, та туристите мислят че по времето на Рим или Османлъка е имало палми във Филибето :)

http://i1.dir-i.net/CMS/2013/03/01/5e_q8yq80.jpg

 

 

Не зная, Ник :) . Беше малко некоректно от моя страна да не кажа, че от десет години съм се установил в София, а от поне 6 г. си ходя в Крумовград два пъти в годината за общо 5 дни (денонощия), а последнитя две - за по малко.

Иначе въпреки идиотското управление, аз се радвам, че Пловдив живва - Осрам строят завод за дросели (вероятно и електронни баласти), халетата са почти готови, кипи труд... 

Ама лятото центърът ви не е за мъже..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще ми се някой път да пообиколя Ивайловгрдско и местата дето служих като еничар... Няма да е скоро

Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, Joro-01 said:

Ще ми се някой път да пообиколя Ивайловгрдско и местата дето служих като еничар... Няма да е скоро

Хах, не си изпуснал. И ти ли там служи. Бях там , от 120 кила мускули предимно за 2 месеца станах 95 кила , пак мускули, но стопени. Глад и <медузи> в най дивите години на прехода:)

Почти винаги когато съм на балканите ходя в района. Запада, имат вино за мъже:), запоите продължаваха с дни:):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Joro-01 said:

Не зная, Ник :) . Беше малко некоректно от моя страна да не кажа, че от десет години съм се установил в София, а от поне 6 г. си ходя в Крумовград два пъти в годината за общо 5 дни (денонощия), а последнитя две - за по малко.

Иначе въпреки идиотското управление, аз се радвам, че Пловдив живва - Осрам строят завод за дросели (вероятно и електронни баласти), халетата са почти готови, кипи труд... 

Ама лятото центърът ви не е за мъже..

:)

Въпросът беше обща закачка за времето през зимата в нашите "субтропици" и "средиземноморие", иначе съм останал с впечатлението, че живееш някъде на другия край на България (в "голямото село" вероятно).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 часа, laplandetza said:

Хах, не си изпуснал. И ти ли там служи. Бях там , от 120 кила мускули предимно за 2 месеца станах 95 кила , пак мускули, но стопени. Глад и <медузи> в най дивите години на прехода:)

Почти винаги когато съм на балканите ходя в района. Запада, имат вино за мъже:), запоите продължаваха с дни:):)

Не щеш ли...

Знам, ходих някога малко след службата.. Скоро си гледах мястот на заставата по нета - офф роуд или някой друг подобен форум / блог...

Но храна имаше бол за граничарите (в началото на прехода), след първата година изчезна безалкохолното от обедното меню, но мръвка и млечни продукти имаше.

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Joro-01 said:

Не щеш ли...

Знам, ходих някога малко след службата.. Скоро си гледах мястот на заставата по нета - офф роуд или някой друг подобен форум / блог...

Но храна имаше бол за граничарите (в началото на прехода), след първата година изчезна безалкохолното от обедното меню, но мръвка и млечни продукти имаше.

Имаше крадене:), първите канали разработваха тогава, някои само след 3 години станаха доволно богати.След 2 рия месец бях на турската граница, като завършил , медицинско лице и като преводач , малко английскикато  мангал и турски разбира се.:)

Ние сме си собствена климатична зона в тези райони, ако имаше какво да ни пази от черноморието.........,  ехее..........:)

Редактирано от laplandetza
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, nik1 said:

:)

Въпросът беше обща закачка за времето през зимата в нашите "субтропици" и "средиземноморие", иначе съм останал с впечатлението, че живееш някъде на другия край на България (в "голямото село" вероятно).

ЧНГ забравих да ти кажа :) Чатех от телефон (неудобно за мене) и някак игнорирах снимките, както и текста между тях.

Имам идея - Площадлите където има палми да се покрият с "геодезични" (странен термин) куполи, а ако са навсякъде из града - целия град да се покрие;2444063-Geodesic-dome-construction-Stock

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 37 минути, laplandetza said:

Имаше крадене:), първите канали разработваха тогава, някои само след 3 години станаха доволно богати.След 2 рия месец бях на турската граница, като завършил , медицинско лице и като преводач , малко английскикато  мангал и турски разбира се.:)

Ние сме си собствена климатична зона в тези райони, ако имаше какво да ни пази от черноморието.........,  ехее..........:)

Е аз не се усетих тогава..

Папкане и трениране имаше яко , но стигнах до 95 кг само мускули. Но най-голямата далавера ни бяха 10 мандаринки и малка бутилка мастика (Метакса може да беше) от гръцки ловджии.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, Joro-01 said:

ЧНГ забравих да ти кажа :) Чатех от телефон (неудобно за мене) и някак игнорирах снимките, както и текста между тях.

Имам идея - Площадлите където има палми да се покрият с "геодезични" (странен термин) куполи, а ако са навсякъде из града - целия град да се покрие;2444063-Geodesic-dome-construction-Stock

Или пък трябва да се заменят чуждите сортове палми с нашенски трахикарпуси - след като станат на 4-5 години издържат до -20 без проблеми и без покриване,  Могат да издържат до -14 - -15 и в най-ранна (детска) възраст:

http://dctropics.blogspot.bg/2014/04/bulgarian-wins.html

Иначе ето какво представяляват въпросния вид Trachycarpus fortunei

https://en.wikipedia.org/wiki/Trachycarpus_fortunei

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е дай сега типично по нашенски да почнем от по-сложното.. :)

Това нещо има потенциала да приюти най-големия мол на баканите с много палми и някой басейн вътре.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...