Отиди на
Форум "Наука"

Кога ще ги стигнем румънците?


Recommended Posts

  • Потребители

Аз онемавам от това което чета. Говорим, говорим и отново се показва мутренско-партизанския манталитет на българина: Няма значение какво пише в Конституцията, аз ще го направя както ми е удобно на мен или както мисля че правилно

Въпрос на конституционно и законово решение е въпросът  дали живеещите в чужбина ще имат право да гласуват, Фружине.

 

За това коя партия каква е, се гледат програмите на партиите, принците и целите които са заложили, Фружине. Та, ДОСТ е проевропейска и реформаторска партия..
(Трябва ли да обяснявам буква по буква какво пише долу и кое какво какво значи)

 

Цитирай

 

Принципи, цели и механизми за постигане на целите

Чл. 4. (1) ПП ДОСТ се ръководи от следните принципи:

1. свобода, отговорност и толерантност в рамките на демократично гражданско общество;

2. върховенство на закона в демократична правова държава;

3. независимост, разделение и взаимен контрол на властите;

4. равенство на всички граждани на единна и неделима България ведно с лицата, принадлежащи към етническите и религиозните малцинства;

5. диалог и сътрудничество за осигуряване на стабилност и сигурност в евроатлантическата зона.

(2) Основните цели на ПП ДОСТ са следните:

1. безусловно установяване и реабилитиране на чувството за национално и гражданско достойнство;

2. утвърждаване и ускоряване на евроатлантическото развитие на България;

3. реабилитация и укрепване на българския парламентаризъм и институциите на парламентарната република;

4. свикване на ново Велико Народно събрание, което да отпуши енергията на реформаторските сили в българското общество;

5. осъществяване на дълбоки промени в Конституцията като правен еквивалент и юридически изразител на новите обществени и институционални отношения;

6. реализиране на решителни и всеобхватни реформи в съдебната власт като условие за ефективно противодействие на престъпност, корупция, задкулисие и олигархия;

7. гарантиране на свободата на словото в България и независимостта на българските медии от олигархични обръчи;

8. противопоставяне и предотвратяване на задкулисни и олигархични зависимости на специалния инструментариум на държавата – регулаторни органи, специални служби, съд, прокуратура, изпълнителна и законодателна власт, в защита на правата на гражданите и публичния интерес;

9. установяване на реални, антимонополни пазарни отношения и конкуренция чрез равнопоставеност на стопанските субекти за постигане на устойчив икономически растеж, повишаване на доходите и заетостта на гражданите;

10. подобряване на бизнес климата за привличане на чуждестранни инвестиции, както и за задържане на българските инвеститори;

11. прозрачно управление с пряк и непрекъснат граждански контрол върху властта;

12. постигане на баланс между държавна грижа за научните изследвания и създаване на условия за частни инвестиции в науката (възникване на корпоративна наука);

13. издигане в обществена ценност и развитие на демократична държавна политика за гарантиране на универсалните човешки права, в това число и на лицата, принадлежащи към малцинствата, чрез ефективна интеграция при съхранена идентичност;

14. политика на равноправно социално включване на първо място чрез ресурсите на образованието;

15. развитие и утвърждаване на България като модерна демокрация чрез съхраняване и закрила на етнорелигиозните, езиковите, т.е. културните различия като богатство на българската нация. Етнорелигиозните различия не са риск за националната сигурност на България, а са ресурс за нейното развитие;

16. реално и функционално участие на България в НАТО и ЕС и отпадане на необходимостта от прилагане на Механизма за сътрудничество и проверка, наложен при присъединяването на България към ЕС.

(3) Основните механизми за постигане на целите на ПП ДОСТ включват:

1. участие в законодателната и изпълнителната власт на регионално, национално и европейско ниво;

2. формулиране на ефективни управленски политики и решения в условия на обществен и политически диалог;

3. участие и сътрудничество с международни организации, чиито приоритети са осъществяване и развитие в глобален аспект на принципите на демокрацията, либерализма, солидарността и укрепване на евроатлантическото сътрудничество

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Дора, коя юрисдикция? Ако в България вдигнат данъците, или намалят заплатите него интересува ли го? Не разбира се. Например, в България се води спор с колко да вдигнат минималната работна заплата. За човек живеещ в Англия това го засяга толкова, колкото мен ме засяга минималната работна заплата в Зимбабве. В България взели политическо решение да строят магистрали. Е и? Той ще пътува по тях, колкото аз ще пътувам по магистралите в Кения- най много 1-2 месеца в годината докато сме в отпуск.

Какво страда един човек живеещ в Англия от корупцията в България? Толкова колко аз страдам от корупцията в Бангладеш- чувам от приятели, че там е лошо. Доколко го засяга вдигането на цената на тока в България? Толкова колкото мен ме засяга цената на газта в Боливия- чул съм по телевизията.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 минути, nik1 said:

Аз онемавам от това което чета. Говорим, говорим и отново се показва мутренско-партизанския манталитет на българина: Няма значение какво пише в Конституцията, аз ще го направя както ми е удобно на мен или както мисля че правилно

Въпрос на конституционно и законово решение е въпросът  дали живеещите в чужбина ще имат право да гласуват, Фружине.

 

За това коя партия каква е, се гледат програмите на партиите, принците и целите които са заложили, Фружине. Та, ДОСТ е проевропейска и реформаторска партия..
(Трябва ли да обяснявам буква по буква какво пише долу и кое какво какво значи)

 

 

Както казваше дядо ми "Това което го пише по книгите не расте по нивите". Я ми разясни, как тези проевропейски сладки приказки кореспондират със споровете между Ердоган и Европа? Те се "псуват" на фашист и диктатор, ти обясняваш, че били проевропейци- а сега де!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Frujin Assen said:

 

Дора, коя юрисдикция?

 

Всяка юрисдикция. Българската държава е в правото си да взима и прилага законодателни решения, важащи за гражданите си във всички области, в които прецени. Това, за което говорим в момента, е изключително ясна илюстрация. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И каква партия според теб е ДОСТ? Какви са целите и програмата и? Хайде да видим какво расте на "нивата",

Да не се окаже че пак няма нищо в тая "нива",..Да не би да казвашче ако ДОСТ влезне в управлението, ще поиска  договор за приятелство с Ердоган, или какво?

Каквато и да е ролята на Ердоган, влизайки в управлението ДОСТ няма друг ход освен да си остане еманципирана от него, така както е заложено в програмата и.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, Last roman said:

С изключение на тея, дето не знаят да четат и пишат на български. Между другото ЦИК тоя път доста умело финтира турския вот. :)

 

Турския вот общо се запазва на около 11 процента (през 2014 е 11,2 и през 2017 е също толкова), и няма промяна в него (плюс-минус половин процент не прилича на финтиране), освен тази, че сега е разпределен между ДПС и ДОСТ.

10-20 000 човека гласували в по-малко в Турция на тези избори , не променят общата картина,

/Изобщо е балканска дивотия да е мисли че със заобикаляне на Конституцията и намиране на вратички може да премахне турското етническо присъствие в българската политика, да не говорим че няма как българските турците да бъдат лишени от граждански права/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 55 минути, dora said:

Всяка юрисдикция. Българската държава е в правото си да взима и прилага законодателни решения, важащи за гражданите си във всички области, в които прецени. Това, за което говорим в момента, е изключително ясна илюстрация. 

Каква точно юрисдикция има България над българите в Англия? Те данъци не плащат, в обществения живот не участват.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 55 минути, nik1 said:

И каква партия според теб е ДОСТ? Какви са целите и програмата и? Хайде да видим какво расте на "нивата",

Да не се окаже че пак няма нищо в тая "нива",..Да не би да казвашче ако ДОСТ влезне в управлението, ще поиска  договор за приятелство с Ердоган, или какво?

Каквато и да е ролята на Ердоган, влизайки в управлението ДОСТ няма друг ход освен да си остане еманципирана от него, така както е заложено в програмата и.

Ще поиска турски втори държавен език, автономия на смесените райони, отцепване на половин България и присаединяването и към Турция. Това разбира се в програмата не го пише.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Frujin Assen said:
Преди 1 час, dora said:

Всяка юрисдикция. Българската държава е в правото си да взима и прилага законодателни решения, важащи за гражданите си във всички области, в които прецени. Това, за което говорим в момента, е изключително ясна илюстрация. 

Каква точно юрисдикция има България над българите в Англия? Те данъци не плащат, в обществения живот не участват.

Вече ви отговорих - всяка юрисдикция. Българската държава може да промени по свое усмотрение произволен закон, включително конституцията, чието приложение важи върху всички български граждани. Понеже споменавате данъци, може да отмени разпоредбите за избягване на двойното данъчно облагане, например. Както и абсолютно всяка разпоредба и закон изобщо. Българската държава може да задължи гражданите си с всичко, което реши. Произволът е еднакъв за всички, и колкото по-неграмотна и безотговорна става политическата класа, толкова по-вероятен е той.

Това от юридическа, но и от практическа гледна точка. Българските закони важат за всеки български гражданин.

Друг е въпросът, че ако се продължава с тази политическа линия, и най-патриотично настроените българи в чужбина ще се откажат и от гражданството си, и от държавата. С което България ще загуби диаспората си в чужбина. И шансът за това е реален, включително защото не може на докторанта по невронауки в  MIT, примерно, или на професора по славянски езици в този или онзи европейски или американски университет  да му се казва: "не ми се мотайте в краката". И то от, извинете, някой, който далеч няма нито неговия ценз, нито неговото образование - да го формулирам учтиво. Да не говорим, че такова нещо не може да се казва на никого.

Това го пиша не за да политизирам, а защото е важно да се отбележи в научен форум. Където много от участниците, според мен, имат достатъчно роднини, колеги, приятели и познати, обучаващи се и работещи в научни институти и университети в чужбина. И за тези хора говорим, колкото и това да се пренебрегва и замита под килима, с вътрешнополитически, да не кажа партизански*, цели...

---

*

partisanship
ˈpɑːtɪz(ə)nʃɪp/
noun
 
  1. prejudice in favour of a particular cause; bias.
    "an act of blatant political partisanship"
    synonyms: bias, prejudice, one-sidedness, discrimination, favouritism, favour, unfair preference, partiality, sectarianism, factionalism; More
Редактирано от dora
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Дора, българската държава с нищо не може да наложи своите решения над българите в Англия. Например, ако се приеме закон за задължително гласуване. Да кажем наказанието за негласуваене е глоба или затвор. Как точно българската полиция ще арестува и прати в затвора човек живеещ в Англия? Правителството може да промени и закона за движение по пътищата, но това какво го засяга българин живеещ в Англия, та той не шофира в България.

Колкото до "успелите и умните" българи в чужбина, те са единици. Огромната маса са напълно посредствени наемни работници, каквито прочее са били и в България.

Редактирано от Frujin Assen
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 56 минути, Frujin Assen said:

Ще поиска турски втори държавен език, автономия на смесените райони, отцепване на половин България и присаединяването и към Турция.

С 4 процента участие в управлението?

 

Цитирай

Това разбира се в програмата не го пише.

А тогава, някоя врачка ли ти го каза това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Frujin Assen said:

Дора, българската държава с нищо не може да наложи своите решения над българите в Англия.

Как ги мислиш тези щуротии?

Цитирай

Как точно българската полиция ще арестува и прати в затвора човек живеещ в Англия?

Като издаде заповед за арест, и го потърси чрез Интерпол

 

Цитирай

Правителството може да промени и закона за движение по пътищата, но това какво го засяга българин живеещ в Англия, та той не шофира в България.

Законът ще го засяга когато се прибере в България - като български гражданин той има право да се завръща в България.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, dora said:

Друг е въпросът, че ако се продължава с тази политическа линия, и най-патриотично настроените българи в чужбина ще се откажат и от гражданството си, и от държавата. С което България ще загуби диаспората си в чужбина.

Това е основният въпрос според мен..(Искаме ли да запазим диаспората си) Ясно е че ако тази линия продължи, ще си загубим диаспората съвсем.

Цитирай

Произволът е еднакъв за всички, и колкото по-неграмотна и безотговорна става политическата класа, толкова по-вероятен е той.

Звучи цинично - но политическата класа е такава, защото народът тук е станал /останал преобладаващо такъв..

Това ми беше и тезата от предишните постинги. Такива чудеса не видяхме в най-тежките и решаващите години по време и след падане на режима: Нямаше популисти, нямаше пишман националисти , искащи да изолират и да намалят диаспората си. Имаше желание за промяна - в хората, а и съответно  в политиците които излъчиха, въпреки че никой не знаеше какво точно е демокрацията, как да я постигнем, и още по-малко как да постигнем благата кото дава на западнотъо общество.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Бе то и аз имам право да се завръщам в Англия, при това без да съм английски гражданин, и докато шофирам там за мен важат английските закони. Нали това е смисъла на Европа- свободно придвижване на хора- тоест аз мога да обикалям цяла Европа спокойно. Обаче ако се занимавам с бизнес в Англия аз ще го правя по английските, не по българските закони, и всичко свързано с този бизнес (данъци, заплати и прочее) ще има общо с Англия и по никакъв начин няма да засяга България. Право на всеки е да живее където поиска, но моля да не предявява после претенции за ставащото у нас- не е морално.

Това е все едно да живея с майка ми и баща ми, но да реша да ида живея отделно, а после да им държа сметка защо примерно са си купили телевизор, а не печка. Това е неморално, доколкото аз живея отделно, ползвам си моите уреди които те не ползват, а те ползват своите, а не моите. Оттам насетне аз с какво морално право ще им държа сметка за какво да си харчат своите пари. Надявам се разбираш примера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, nik1 said:

(Искаме ли да запазим диаспората си)

Явно не.

И то заради малцина политици  (вж. темата за диктата на малцинството/най-нетолерантните побеждават) и въпреки желанието на широкото българско общество - родителите, приятелите, роднините на тези в чужбина, а те не са никак малко.

И това е катастрофално национално късогледство. Защото ако утре тази или онази партия може да изчезне или да се появи нова - понякога дори в рамките на година-две, то загубата на диаспората  ще бъде необратима. И това касае и следващите поколения.

Вкл. защото точно тази част от патриотично настроената интелигенция в чужбина създава и поддържа българските училища в чужбина и учи децата си на български език.

Редактирано от dora
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Frujin Assen said:

Бе то и аз имам право да се завръщам в Англия, при това без да съм английски гражданин, и докато шофирам там за мен важат английските закони. Нали това е смисъла на Европа- свободно придвижване на хора- тоест аз мога да обикалям цяла Европа спокойно.

Това ще е вярно само докато Англия е член на ЕС.. Българите живеят и в страни не-членове на ЕС.

 

Цитирай

Обаче ако се занимавам с бизнес в Англия аз ще го правя по английските, не по българските закони, и всичко свързано с този бизнес (данъци, заплати и прочее) ще има общо с Англия и по никакъв начин няма да засяга България.

Айде бе, ти се правиш на луд сега май..:) Чувал ли си нещо за двойното данъчно облагане и за спогодбите за неговото избягване?

https://www.germania.bg/sofia/balgarija-germanija-danachno-oblagane.html

 

Цитирай

Това е все едно да живея с майка ми и баща ми, но да реша да ида живея отделно, а после да им държа сметка защо примерно са си купили телевизор, а не печка. Това е неморално, доколкото аз живея отделно, ползвам си моите уреди които те не ползват, а те ползват своите, а не моите. Оттам насетне аз с какво морално право ще им държа сметка за какво да си харчат своите пари. Надявам се разбираш примера.

Разбирам за кой ли път, че математиката ти е слаба , или не можеш да мислиш принципно. (макар че примерът е доста илюстративен)..В същия пример - не е нормалното след като се отделиш от бащината къща и си пълнолетен, майка и баща ти да решават вместо теб как да организираш живота си..(надявам се  разбираш)

Тогава, какво е решението? Всички като членове на едно голямо семейство взимате общи решения (имате право да участвате във взимането на общи решения), които касаят всички ви.

Нищо ново не измислям, просто ти давам решението в принципен вид, и което решение светът е приел. (ако ти искаш да правиш революции- прав ти път, само недей задръствай темата и дискусията с това, моля те)
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:
Цитирай

Произволът е еднакъв за всички, и колкото по-неграмотна и безотговорна става политическата класа, толкова по-вероятен е той.

Звучи цинично - но политическата класа е такава, защото народът тук е станал /останал преобладаващо такъв..

Това ми беше и тезата от предишните постинги. Такива чудеса не видяхме в най-тежките и решаващите години по време и след падане на режима: Нямаше популисти, нямаше пишман националисти , искащи да изолират и да намалят диаспората си. Имаше желание за промяна - в хората, а и съответно  в политиците които излъчиха, въпреки че никой не знаеше какво точно е демокрацията, как да я постигнем, и още по-малко как да постигнем благата кото дава на западнотъо общество.

Точно затова развоят, който виждаме днес, е съвсем закономерен.

Единственото ми не възражение, а доуточнение е, че всъщност хората не искаха  - и продължават да не искат промяна, а благата на западното общество от само себе си, без реформи на нищо. Затова и тя толкова се проточи, а и всъщност никога не се реализира истински.

Парадоксално е, че и до ден днешен не се казва, че не нещо друго, а точно това нежелание за промяна и резултатите от него в крайна сметка доведоха до това близо милион българи да напуснат държавата. За да може поне в рамките на живота си да поживят малко в "нормалната" държава, каквато заради това нежелание тяхната собствена не стана.

Нещата са печално свързани.

Редактирано от dora
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според наши изборни експерти гласовете от Турция добавят едва един, двама или трима депутати на ДПС. Всички останали българи зад граница, които гласуват, не могат да вкарат и един депутат от която и да е партия. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво се вижда: така наречените патриоти се занимаваха и занимават със съвсем безсмислени неща. Това нетолерантно, необразовано (това че някои има диплома не го прави образован и ерудиран), безотговорно и кресливо малцинство не роди нищо полезно и правилно:

-съдът банира от раз и разби задължителното гласуване, за което те заеха от своето и на другите парламентарно време и усилия за да го постигнат

http://inews.bg/Задължителното-гласуване-отпадна-окончателно_l.a_i.548597.html

-промените в изборния закон през 2016 бяха ненужни или по скоро заложиха обратен ефект на предварително заявеният (да се намали делът на вота от Турция). Фактите ясно показват между избирателната активност и броя на секциите в Турция няма връзка или дори увеличаването на секциите в РТ при предишните избори (според Кодекса "Манолова") доведе.... до спадане на активността с в Р Турция 5 процента, И пак според този кодекс (Манолова), заради увеличените секции и улесненото гласуване, през 2014 година за първи път вотът на българските избиратели извън Турция, надвиши този на избирателите от Турция.

https://tropcho.wordpress.com/2016/05/11/всичко-което-искахте-да-знаете-за-избо/

https://tropcho.wordpress.com/2016/05/11/кратка-история-на-изборите-зад-границ/

- да остана им един актив, борбата с бурките .Доколко забраната е "тяхно" и единствено тяхно" дело е спорно: Обществото ни беше узряло,имаше локални забрани в училищаа и учреждения (спомням си случая отпреди 9 години с едно момиченц- от Смолян, което не беше допуснато до класната стая,защото имаше забрадка, а не бурка),  а и в Белгия и Франция вече имаше такива забрани..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, ISTORIK said:

Според наши изборни експерти гласовете от Турция добавят едва един, двама или трима депутати на ДПС. Всички останали българи зад граница, които гласуват, не могат да вкарат и един депутат от която и да е партия. 

++!

Накратко, това се получи заради намаленият брой секции в чужбина, и заради изискването за подадени предварително 100 заявления. (Вижте по-горния ми постинг, и статиите към него)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, имаше референдум- народа реши гласуването да е задължително. Референдума беше по идея на Слави Трифонов, който не е свързан с никакви патриоти.

Какво скъсване с диаспората? Българите в чужбина са от 1 до 2 милиона души, от тях гласуват 85 000. Това прави от 5 до 10% активност. Как може да отблъснеш някого, който сам не иска да взема отношение към ставащото в България?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

пак се почнаха идиотизмите и политическите коментари - катинар и тук. На ник му налагам до Коледа преглед на мненията, заради 'цялостно творчество'. То се е видяло, че трол нрава си не мени. Така че мярката, макар и закъсняла, все пак е нещо.

 

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...