Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителността наистина ли е грешна?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 50 минути, Стелян said:

не се сеща че може да се измери скоростта на едно тяло, ползвайки формулата на доплер, и за источник със не монохроматично лъчение, всяка честота търпи доплеротместване, съответно с всяка честота може да се направи интерполация на скоростта на движение на тялото. Хайде тръшкай се изкуфялнико

Ами хубаво, избираш си една честота от спектъра, да речем 100 гхц. Как ще разбереш точно тази честота как се е изместила? В непрекъснатичт спектър тя винаги си е на мястото по дефиниция :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

Ами хубаво, избираш си една честота от спектъра, да речем 100 гхц. Как ще разбереш точно тази честота как се е изместила? В непрекъснатичт спектър тя винаги си е на мястото по дефиниция :)

Спектрометрите показват че ивицата отговаряща за определена честота се е разширила. Освен това преобладаващата честото на фоновото лъчение е в микровълновият диапазон, тази преобладаваща честота може да се вземе за база и да се изчисли чрез доплеровият ефект скоростта на тяло Също както радарите на КАТ регистрират скорост на автомобилите по шосето😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Стелян said:

Спектрометрите показват че ивицата отговаряща за определена честота се е разширила.

В спектъра на абсолютно черното тяло няма ивици. Тръгни от там, а не философствай с кухи фрази :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, scaner said:

Ами хубаво, избираш си една честота от спектъра, да речем 100 гхц. Как ще разбереш точно тази честота как се е изместила? В непрекъснатичт спектър тя винаги си е на мястото по дефиниция :)

Интензитетът не се променя от изместването. Така че взимаш пиковата честота за базова и мериш по нея.
Ти как мислиш, че мерят диполната анизотропия?
И защо се спичаш на технически подробности като всичко това можеш да го гугълнеш.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, gmladenov said:

Интензитетът не се променя от изместването. Така че взимаш пиковата честота за базова и мериш по нея.

Чудесно. За да определиш доплерово изместване, трябва да знаеш колко е тази честота в състояние на покой с плазмата - четотата f0 във формулата която предлагаш. Е, колко е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, scaner said:

В спектъра на абсолютно черното тяло няма ивици. Тръгни от там, а не философствай с кухи фрази :D

Няма прекъснати ивици, но иначе има ивици, зелени сини бенбени:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Стелян said:

Няма прекъснати ивици, но иначе има ивици, зелени сини бенбени

Няма смисъл тука да демонстрираш такова невежество. Вече го знаем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Ами гугълни си го. Може да научиш нещо.

На мен не ми трябва, трябва ти на тебе за да приложиш формулата. Мен ме интересува каква скорост получаваш по този доплеров ефект?

Е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Чудесно. За да определиш доплерово изместване, трябва да знаеш колко е тази честота в състояние на покой с плазмата - четотата f0 във формулата която предлагаш. Е, колко е?

По формулата се изчислява бе кухчо, ти математика не разбираш ли:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Стелян said:

Невежеството е твое.

Ама разбира се. Но при това положение ти направо си изпаднал от скалата за невежеството :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Стелян said:

По формулата се изчислява бе кухчо, ти математика не разбираш ли

И резултатът изчислен по тази формула е...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Ама разбира се. Но при това положение ти направо си изпаднал от скалата за невежеството :)

Тъй тъй, едно си баба знае едно си бае.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, scaner said:

И резултатът изчислен по тази формула е...?

Според НАСА, 600 км/ч спрямо реликтовото излъчване.

Ти не питаш, а ни изпитваш. 
И явно не се сещаш че а) все някой ще е сметнал скоростта и б) аз мога да гугълна резултата.

Освен ти трябва да разбереш, че самата цифра не е важна за нашия спор тук.
Нас ни интересува само дали спътниците откриват собственото си движение ... и те наистина могат.

Ти си единственият луд, който съм виждал да твърди, че спътниците са в покой, а тяхното собствено минало
(прото-плазмата на вселената) се движи спрямо тях.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Според НАСА, 600 км/ч спрямо реликтовото излъчване.

Ти не питаш, а ни изпитваш. 
И явно не се сещаш че а) все някой ще е сметнал скоростта и б) аз мога да гугълна резултата.

Остави НАСА, те не смятат по загубената ти формула. И в сметките им няма нищо свързано със "собствено движение" и "скорост спрямо среда". Само ти си дорасъл до подобно бълнуване...

Ти покажи какво се получава с твоята формула, дето ни проглуши ушите:

doppler3.png

Ако не можеш, аз ще ти помогна, ама резултата няма да ти хареса изобщо   :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Ако не можеш, аз ще ти помогна, ама резултата няма да ти хареса изобщо   :) 

Хайде да видим.

Освен това аз съм дал формулата принципно ... само да покажа, че от измерванията на спътниците се извежда скорост.
Дори не съм си правил труда да смятам конкретни цифри.

Диполната анизотропия е Доплеров ефект ... който мериш когато се движиш. Няма шест-пет.
Значи спътниците мерят собственото си движение в космоса.

А както хилядократно повторих и потретих, цялата доктрина на релативизма се базира
на допускането, че движението на едно тяло в космоса е неоткриваемо.

Ти явно не разбираш за какво става дума тук.

Имаме слон в стаята: факти, които оборват не само СТО, а цялата доктрина на релативизма.
Ти пренебрегваш този слон ... и като удавник за сламка си се вкопчил в технически подробности.

Нали ти казах, че трябва да си смениш чипа, колега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 41 минути, gmladenov said:

Хайде да видим.

Освен това аз съм дал формулата принципно ... само да покажа, че от измерванията на спътниците се извежда скорост.
Дори не съм си правил труда да смятам конкретни цифри.

Ами конкретните цифри са важни. Например ако не съвпадат с тези на НАСА, значи цялата идея е боклучава до немай къде, нали?

Цитирай

А както хилядократно повторих и потретих, цялата доктрина на релативизма се базира
на допускането, че движението на едно тяло в космоса е неоткриваемо.

Тези глупости няма нужда да ги повтаряш. разбрахме, че не ти е ясно за какво движение говори и СТО, и Нютон също.


Е,  както и предположих, не можеш дори елементарна формула да приложиш, затова пък приказки на корем . Сега ще покажа в каква кал си затънал.

Ей тука,  към края хората дават как е свързана температурата която сега се наблюдава на лъчението T0 с температурата в момента на излъчване T:
T = T0(1+z)
където T ~ 3000 K, T0 = 2.73 K, получаваме z = 1090
z е червеното отместване, то е свързано със скоростта на движение чрез формулите на Доплер и връзката е
е дадена например ТУК.

c30334b803cfb927650f90f3f866836c50514e53

Грубо казано, z=1000 означава, че температурите при източника и наблюдателя се различават 1000 пъти, съответно енергиите на фотоните, съответно честотите на лъчението се различават 1000 пъти. Това са изходните данни на задачата.

От тази формула, при грубо z = 1000 лесно получаваме скоростта на "собственото движение" на спътниците равна на 99.99999% от скоростта на светлината.

Какво се получава, спътниците летят "през вакуума" с почти скоростта на светлината като "собствена скорост", отдалечавайки се от границата, определена от началната плазма в конкретната посока? Ми щом с такова настървение се твърди от Младенов, трябва да е вярно, не може иначе :)

Но сега да погледнем в обратна посока, към гърба на спътника. От там също идва лъчение със същата температура 2.73 К, излъчено от също толкова гореща плазма, тоест и в тази посока също имаме червено отместване от порядъка на z = 1000. Смятаме скоростта "на собствено движение" на спътниците и получаваме същият резултат, но в обратна посока, противоположна на предишната. И във всяка друга посока ще получим същият резултат.

Това са резултати чрез релативистската формула за доплеров ефект. Ако се ползва класическата формула предложена от Младенов, при отношение на честотите около 1000 както е по-горе резултатът ще е "собствено движение" на спътниците около 1000 пъти скоростта на светлината. Това обаче с нищо не променя идиотската ситуация, в която затъват до шията привържениците на "собствено движение".

Е, не може спътника да се движи едновременно във всички посоки с една и съща скорост, нали? Скоростта е вектор и има само една посока. Що за безсмислено "собствено движение" или "движение във вакуума" е това? Ясно е какво, тотално сбъркана представа :) Ма аз от кога набивам канчетата че е така? Обаче единствено кух звук се чува през цялото време от това набиване...

 

Въпроси:
1) Противоречието на величината на получената скорост с даденото от НАСА по-горе явно опровергава цялата идея за "собствени движение";

2) Коя от двете получени и противоположни по направление и големина скорости е скоростта на "собствено движение" на спътника? Няма отговор на това противоречие, което опровергава самата идея за такова движение;

3) Какво стана със "стационарната" плазма спрямо която по идея трябваше да се движи спътника, след като частите от нея пред и зад спътника се отдалечават всяка с почти скоростта на светлината една от друга спрямо него?

4) След като имаме ситуация на две области от плазма, движещи се в противоположни посоки спрямо спътника, имаме ли изобщо основание да говорим, че само спътникът е в някакво движение? Или  можем с пълно основание да твърдим, че плазмата се движи спрямо спътника, нали? Тоест цялата истерия че не можело да се говори за относително движение отива на кино. Което и трябваше да се докаже.

Е, видяхме, че прехвалената формула за доплеров ефект сама опровергава жалбите за някакво "собствено движение" като напълно несъстоятелни. Ама някой трябва да прочете Нютон със разбиране а не да задръства форумите без никаква мисъл в твърденията. И трябва да се мисли, а не само да се симулира мисленето...

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, scaner said:

Е, не може спътника да се движи едновременно във всички посоки с една и съща скорост, нали?

Това си го исмука от пръстите понеже нищо същественно не каза. Първо спътника се движи в пространството и то може да се изчисли с каква скорост, второ тази формула за релативистки доплер, също може да изчислява скорост на безотносително движение но резултатите и ще са различни от другата поради тъпият релативистки член който е турен изскуственно.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Стелян said:

Първо спътника се движи в пространството и то може да се изчисли с каква скорост, второ тази формула за релативистки доплер,

Ами изчислявай де! Аз нали това направих, с и без релативистски доплер. Ама на, не схващаш елементарни неща.

Покажи какво можело да се изчисли, не се оправдавай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

z е червеното отместване, то е свързано със скоростта на движение чрез формулите на Доплер и връзката е

е дадена например ТУК.

c30334b803cfb927650f90f3f866836c50514e53

 

Не, пич. Това е формулата за релативистичен Доплеров ефект.

Дефакто ти пак обясняваш диполната анизотропия със СТО.
А аз хиляда пъти посочих, че не може да обясняваме движението на спътниците със СТО,
след като СТО смята това движение за неоткриваемо.

Нали това е е проблемът.

Но ти като невменяем пренебрегваш този слон в стаята и продължаваш да напираш
да обясниш движението на спътниците със СТО.

Това също ти го казах: ти си толкова индоктриниран в СТО, че не искаш да признаеш какво става.
А за да имаме смислен спор, ти първо трябва да може да признаеш, че доктрината на релативизма
не е единствената доктрина за движение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Ами изчислявай де! Аз нали това направих, с и без релативистски доплер.

Изчислил си само със релативистичн доплер. Ако изчислиш без, ще получиш друг резултат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Не, пич. Това е формулата за релативистичен Доплеров ефект.

Ами не четеш, какво да те правя?

Специално съм казал, че по твоята формула при дадените данни спътниците трябва да се движат със скорост 1000 пъти скоростта на светлината (сам може да заместиш и да провериш). Но проблема не е в това, а в резултата, че спътникът трябва едновременно да се движи във всички посоки с такава скорост. Това ти резва главичката.

Вместо да се чудиш как да обиждаш, опитай се да се научиш да мислиш. Много по-полезно ще ти бъде и тука, и в живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, gmladenov said:

А за да имаме смислен спор, ти първо трябва да може да признаеш, че доктрината на релативизма
не е единствената доктрина за движение.

Ами да почнем от там, че ти не предлагаш нищо (тая каша с противоречия), а с друга доктрина която да дава проверими и проверени следствия не разполагаме.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...