Отиди на
Форум "Наука"

Старобългарски (среднобългарски) от 14 век


tantin

Recommended Posts

  • Потребител

Поканвам ви в разчитането на следния средновековен текст:

 

content?id=1p4ZAAAAYAAJ&pg=PA18&img=1&zo

 

content?id=1p4ZAAAAYAAJ&pg=PA19&img=1&zo

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма съмнения че това е текст на български.

Мирчо Войвода, великия господар на Угро-Влахия, херцог на Зад-Планинската страна (вероятно Трансилвания) 

дава този декрет на Стругалския Манастир (намиращ се в село Пулковци )  и освобождаващ го от данъчни повинности.

Издадено в Гюргево през 1399 година, 11 май

 

В края на документа виждаме имената на свидетели и гаранти:

-Радул Бань

-Жупан Драгота

-Станчуль Барбулов

-Радул Станулов

-Логофет Балдуин

-Манчул Вистияр

-Шербан Висярский и намесник

-Гостьнь Чръни

-Жупан Бгълота

- и аз Михайл...

 

Забелязвам че повечето от изброените лица  а  може би и всички те са изписани първо с титлата си и после с името си.

Жупан, логофет  са титлите. за другите думи: манчул , радул, шербан не съм сигурен дали са титли или имената. Помагайте.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търся повече за Радул , дали е титла или е име.. Излиза ми за име:  стихотворение  Радул Богдански войвода и цар Мурад

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Докато ги търся кой какъв е от съдебния състав и свидетелите по сделките ми изкачат един куп интересни думи:

Сочинение коллежского советника Ф. И. Миллера «Известия о российских дворянах» даёт восемь степеней дворянства до времён Петра Великого[1]:

  1. Бояре;
  2. Окольничие;
  3. Думные дворяне;
  4. Стольники;
  5. Стряпчие;
  6. Дворяне;
  7. Жильцы;
  8. Дети боярские.

Това се отнася за Русия.  Обаче в Молдова/ Влашко виждаме следните титли:

-Жупан ( това е нашенския болярин, някъде е пан, има го и като ишпан)

- Столник  - "Пине Столник Винтилъ Пехарник"  (Стольник занимался обслуживанием трапезы государей.)

- Дворник - (Дво́рник — человек, связанный с поддержанием чистоты и порядка во дворе и на улице.)

- Логотет (Логотѐт е византийска административна титла, равняваща се на държавен секретар и употребявана между 6 и 14 век. Логотетът е главният пазител на закона и държавните приходи. На гръцки език логотет означава „онзи, който води сметките, изчислява и разсъждава (логически)“.)

- комись ( не го знам какво е, може да е член на комисията им)

Това е един вид съдийската комисия,  вижда се че като свидетели са били включвани и хората от обслужващия персонал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

content?id=C9xbAAAAcAAJ&pg=PA44&img=1&zo

 

content?id=C9xbAAAAcAAJ&pg=PA45&img=1&zo

 

малко за митниците и историята на митото (На север от Дунава го записват накратко като "вам." )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Докато се ровя из тези документи от ЮриВенелин, срещам това понятие: " Фружинова Далмация " .

 

 

content?id=C9xbAAAAcAAJ&pg=PA52&img=1&zo

Цитирай

.През 1435 г. Фружин е изпратен на дипломатическа мисия в Албания, където по онова време все още управляват потомците на валонския деспот Иван Комнин, сина на деспот Срацимир от рода Срацимировци. Една от причините тази задача да бъде поверена на Фружин е, че преговорите се водят на „славянски“ т.е. на български, който е официалният език в албанската владетелска канцелария[1]. 

Правя едно търсене за Фружин:  което ми показва че българските владетели от онова време са управлявали до Албания  (  Вероятно и Далмация ).

Верно ли е и това последното:  

Цитирай

български, който е официалният език в албанската владетелска канцелария

След това което намираме из Влахия и Молдова не би ме учудило ако и бъдещите "албанци" през 14 век сключват имотни сделки на "официалния"  език за страната си ( както и да се е наричал той ) ..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Верно е!

:)

По - специално за Вльора(валона). 

Същото е както и при власите отвъд Дунав. Официалният език е български, барабар с върхушка та и имената система, но обикновения народ вероятно си използва техния си език, основно вкъщи. 🤔 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...