Отиди на
Форум "Наука"

България отвътре - 40-те години на 20-ти век


Recommended Posts

Just now, nik1 said:

Как го нацели 2 процента, ха-ха-ха.-ха-ха-ха-ха. Давай дерзай, 

 

https://ime.bg/bg/articles/mityt-za-onova-vreme/ - институтът за пазарна икономика оборва всичките ви лъжи за онзи период от деградацията на монархията. Явно шизофренията не прощава на русофобите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 172
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 19 часа, Донатело Версаче said:

Няма база за сравнение. Доходите на голяма част българите наистина са били по - високи от тези след 1944 год. но инфлацията в царството е била много голяма и реално погледнато с голяма заплата не е било възможно да си купиш повече хранителни продукти, от колкото през комунизма. 

 

https://ime.bg/bg/articles/mityt-za-onova-vreme/ - един добър анализ на икономическият институт за пазарна икономика в България разобличаването на митовете за "възхода" на царство България, преди ВСВ. :)

ИПИ,тоест,се позовава на комунистическата "статистика",която е лъжа. Невъзможно е през 1972г. средната заплата в България да е била 130лв! Невъзможно! Както е лъжа на управляващите комунисти днес,че средната заплата била 1600лв.

И моля ви се ИПИ дава за пример консумацията на свинско месо в Царска България! Само че свинско месо тогава са яли два-три процента от българите - само най-бедните и пропадналите,(спомнете си филма "Господин за един ден",в който прошлякът Пурко,(Тодор Колев),чуваше свинкя. 🙂 Някъде около 70% от българите тогава са консумирали агнешко. Дори само този факт показва,че стандартът в Царска България е бил по-висок в сравнение с комунизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, Донатело Версаче said:

https://ime.bg/bg/articles/mityt-za-onova-vreme/ - институтът за пазарна икономика оборва всичките ви лъжи за онзи период от деградацията на монархията. Явно шизофренията не прощава на русофобите. :)

Във евро или долари ти плащат :)

Е, ти  сега отново правиш сламени човечета, защото  никога и никъде не съм  писал за някакво "чудо" през онова време, напротив, пиша това

"В 30-те години има и градска средна класа, но  растежът на икономиката започва едва в 1935 година за да се вдигне нивото на 1938-ма":)

Освен това  - пуснал цяла  тема за икономическото развитие и БВП на България през годините..
Ако ти е интересно разбира се - чети и пиши там.

Опссс, предполагам че договорът  ти е за друго :) 

 

ПС

И значи според теб в 30-те няма градска средна класа, а в градовете  има по няколко модерни  обществени сгради? :)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, Донатело Версаче said:

 

Институтът за пазарна икономика оборва всичките ви лъжи за това, че през периода на комунизма се живяло по добре от днес. Явно шизофренията не прощава на русоробите и съветофилите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, Втори след княза said:

Бих прочел нещо от независим източник.По същия начин институтът по комунизма би оборвал лъжите на пазарната икономика.

Искате някой да ви даде знания по въпроса от "подходящи" за вас източници, за които  вие всъщност не знаете още точно кои са? 

Ако не знаете вие, аз как да знам :)

От "Института за непазарна икономика" ли?:)

 

Преди 45 минути, Втори след княза said:

Пристрастните мнения е редно да се игнорират.

Ако следите дискусията, това беше "огледален отговор".

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Втори след княза said:

Добре беше да има такива, но уви. Данните се филтрират според интересите и борсата реагира чувствително, докопа ли се до истина.

Имам тема "БВП на България - преглед на периода 1870-2016 г.", с монография на професор от БАН,
В темата е възможно да съм цитирал и  официалните данни за БВП на ООН (цитирал съм ги в много теми).Ако имате интерес включете се

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители
On 13.04.2020 г. at 10:32, Б. Киров said:

Като говорим за духа на 40-те, лично за мен най-впечатляващо е класата на българските индустриалци и предприемачи, която е била унищожена след 1945. Тези хора в мнозинството си са били селф-мейд успели личности, нищо общо с днешните "бизнесмени" и "назначени милионери". Типичен представител, Аврам Чальовски, за когото съм писал вече във форума:

Освен с предприемачество, Аврам Чальовски се занимава и с благотворителност. Подпомага стотици български училища и църкви, спонсорира образованието на голям брой български момчета и момичета у нас и в чужбина.

Точно! 

Друг типичен преставител е Димитър Кудоуглу (не знам дали има за него тема във форума , не си спомням) - крупен търговец и предприемач, известен с благотворителнатра си дейност

Не знам защо е пропусната болницата, която построява 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Димитър_Кудоглу

С лични средства през 1908 – 1909 г. приспособява собствена сграда в родното си село за амбулатория и аптека. Подарява бащината си къща за училище. През лятото на 1913 г., по време на Междусъюзническата война, родното му село е изгорено от гръцката армия и турските башибозуци от околните села. Цялото население е прогонено и се спасява с бягство през планината към долината на река Арда в старите предели на България. Съселяните на Кудоглу се заселват в района на Пловдив. Разбирайки за тази трагедия, той изпраща помощи, за да им подпомогне. Оттук започва и неговата благотворителна дейност в България.[2]

През 1913 и 1914 г. той оказва помощ на стойност около 1 000 000 лева на бежанци, инвалиди, сиропиталища, болници и благотворителни дружества. След включването на България в Първата световна война през 1915 г. прави дарения на

  • дружествата на „Червен кръст“ в Пловдив, София и Ксанти,
  • дружество „Самарянка“ в Пловдив,
  • различните фондове на царското семейство,
  • на българските пленници чрез благотворителни организации в Швейцария.

Той става най-големият дарител на създадения в Пловдив „Върховен комитет на благотворителността“ с повече от 195 000 лева. С неговите средства са открити 11 безплатни трапезарии, в които ежедневно се раздава топла храна на над 1000 деца на фронтоваци. По това време Димитър Кудоглу за първи път споделя идеята си да създаде в Пловдив болница за безплатно лечение на всички нуждаещи се. Закупува и място, но до практическа реализация не се достига. През 1917 г. организира безплатни трапезарии в Кавала, Ксанти и София със 100 000 лева.[2] Изразходваните от него средства по това време надхвърлят 3 милиона лева.[1]

Даренията на Димитър Кудоглу продължават и след войната[2]

250px-Dispensary_Kudoglu%2C_Plovdiv%2C_B
 
Дом на благотворителността и на народното здраве „Димитър Петров Кудоглу“
  • през 1920 г. внася в Българската академия на науките 100 000 лева за фонд на негово име, приходите от който са предназначени за издаване на литературни трудове,
  • през 1921 г. прави дарения за фонд „Иван Вазов“ – 130 000 лева,
  • за фонд „Цанко Церковски – 100 000 лева,
  • за Министерство на просветата – 50 000 лева,
  • за фонд „Автономия на университета“ – 10 000 лева.
  • за поета Ц. Бакалов – 100 000 лв.[1]

От 1919 до 1926 г. сумата използвана от Димитър Кудоглу за благотворителност достига 2 500 000 лева.

С писмо от 29 септември 1921 г. министърът на просвещението Стоян Омарчевски благодари за родолюбивата дейност на дарителя и го уведомява, че е награден от цар Борис ІІІ с орден „За гражданска заслуга“ ІІ степен.[2]

Семейството на Димитър Кудоглу няма деца, а в края на декември 1923 г. умира съпругата след лечение в Сан Ремо, Италия. Няколко месеца след това Димитър Кудоглу се връща към идеята си за създаване в Пловдив на здравно заведение, в което „да намират на вечни времена изцерение и облекчение страдащите хора от най-опасните и заразни болести“. В края на 1926 г. Димитър Кудоглу закупува за 5 милиона лева сградата на хотел „Цар Симеон“, финансира с още 3,5 милиона лева нейното преустройство и оборудване с най-съвременна медицинска апаратура, дарява и двата си тютюневи склада в Пловдив на ул. „Иван Вазов“, с приходите от които да се издържа Дома. Всичко това Димитър Кудоглу дарява на българския народ, узаконено с приемането от Народното събрание на специален закон за фондация.[2] На 8 октомври 1927 г. в центъра на града (на мястото на днешната Централна поща) е открит учреденият от него Дом за благотворителност и народно здраве.[1]

През 1927 г. Кудоглу е обявен за почетен гражданин на Пловдив.[1] Домът на благотворителността и народното здраве става най-известното здравно заведение в Пловдив. Стотици хиляди болни от Пловдив и Южна България намират тук съвет и лечение. Историците са изчислили, че до 1944 г. дарението Димитър Кудоглу за Дома надхвърля 39 милиона лева.[2]

------------------------------------------------------

Не знам защо е пропусната болницата, която построява и дарява на Пловдив (самата сграда на "Домът на народното здраве", на снимката по-горе, е унищожена от комустическата власт при построяване на новата поща- унищожена е целенасочено, защото сградата е могла да се запази!)

 

https://bntnews.bg/news/za-vazkresenieto-na-dobroto-kak-zatvorenata-belodrobna-bolnica-v-plovdiv-stana-vtori-dom-za-bezhanci-1192691news.html


 

Link to comment
Share on other sites

On 14.05.2022 г. at 8:47, deaf said:

ИПИ,тоест,се позовава на комунистическата "статистика",която е лъжа. Невъзможно е през 1972г. средната заплата в България да е била 130лв! Невъзможно! Както е лъжа на управляващите комунисти днес,че средната заплата била 1600лв.

И моля ви се ИПИ дава за пример консумацията на свинско месо в Царска България! Само че свинско месо тогава са яли два-три процента от българите - само най-бедните и пропадналите,(спомнете си филма "Господин за един ден",в който прошлякът Пурко,(Тодор Колев),чуваше свинкя. 🙂 Някъде около 70% от българите тогава са консумирали агнешко. Дори само този факт показва,че стандартът в Царска България е бил по-висок в сравнение с комунизма.

Ти на какви наркотици си ?! Стандарта на живот в царството бил по-висок в сравнение с комунизма !? АХАХАХАХАХАХААХАХ!
Ти имаш ли хабер, за каква мизерия става на въпрос !? България е селска държава. Близо 80% от населението си живее на село, дори градовете си имат чисто и просто селскостопански облик, следователно, да се говори за някаква мощна икономика по времето на царството е толкова нелепо, че няма на къде. Почти половината от населението е абсолютно неграмотно. Изобщо няма да споделям, дядо ми, който е живял в този период, кви неща ми е говорил, за каква чудовищна мизерия и т.н. Я ми кажи, в коя развита държава с някакъв що годе стандарт на живот ще има епидемии от болести, свързани с липсата на елементарна хигиена !? Препоръчвам ви "Статистически годишник на царство България", страната ни е на дъното по абсолютно всички показатели, квото се сетиш. Имаше и една книга на Румен Даскалов, който е направил доста обширно изследване на този период.

Само някои факти ще нахвърля от въпросния годишник за 1942-ра...

76,6% от населението живее на село. В индустрията, търговията и съобщенията е заето 11% от населението. По този показател сме на последно място с Албания.
75% от населението се препитава със селско стопанство. Към 1935-та цялата обработваема земя е 43,1 милиона ДКА и е разделена на 885 000 стопанства с 11,8 парцела. До 40 ДКА притежават 52,4% от хората, над 200 ДКА - 1,5%.
До 1935-та в страната ни има 1523 трактора, 3457 вършачки, 226 000 дикани, 727 000 плугове. Това "дикани" не знам какво е, а в интерес на истината съм живял при бабинка на село по време на летните ваканции. Голям пропуск за мен. По брой на трактори, вършачки и т.н. сме силно изостанали от развитите държави, долу-горе на едно равнище с Турция, Румъния и Албания. Другите Балкански страни са пред нас... Най-плодоносната година е 1939-а, но дори и тогава земеделието ни е доста изостанало сред развитите държави (2-3 пъти). (Това по повода на дитирамбите на СДС-арите, че земеделието на монархията хранило цяла Европа).
Дървеното рало е основно средство за обработка на земята, но близо 38% от селяните изобщо не го притежават. 32% от селяните разполагат с железни плугове, 4% - с ръчни мелачки за царевица, 1,1% със сеялки за коне, 1,2% - с конски жетварки и забележете 25% от селяните изобщо нямат никакъв добитък, а 12% разполагат само с едно животно.
8,2% е заето в индустрията или мините. Отново изоставаме доста от останалите държави на Запад. За Балканите няма справка.
У нас има 3356 индустриални заведения, регистрираните лица са 114 000.
До 1942-ра са водоснабдени 1100 селища от всички 4783. Или иначе казано едва 22% от територията.
До 1942-ра е електрифицирана едва 13% от територията. По потребление на електричество сме на последно място с Албания и Турция.
Износа е насочен основно към Германия, но митовете за "богатото" селско стопанство е крайно невярна, защото ако мислено разделим износа, спрямо населението на Германия, следователно храним германците с по 10 грама дневно.
През 1938-ма има 4872 автомобила и около 2000 мотоциклета. Средно се падат по 1282 души на автомобил, а в развитите страни са между 18 и 32. Асфалтовия път е 12 километра. За Балканите няма данни.
Въздушен транспорт - йок !
България не фигурира като морска плавателна търговска държава до 1944-та.
До 1942-ра сме с най-слабо развитите телефонни системи в Европа. Регистрираните служебни и лични телефонни постове са 29 000, или по 1 пост на 216 души. За Балканите няма данни, в развитите държави били над 20 пъти повече.
Средно се падат по 2684 жителя на един радиоапарат. В Дания са по 205 жителя, в Швеция - 195, във Великобритания - 193 и т.н. За Балканите пак няма данни.
До 1942-ра в страната ни има 225 лечебни и профилактични заведения с 11 800 легла. Лекарите са 3127, зъболекарите - 1206. Акушерките и мед сестрите са общо 1380. Родилни домове има само в градовете. Широко разпространени са маларията, туберкулозата и пневмонията. Има висока обща и детска смъртност, поради условия на ниска санитарно-хигиенна култура.
20% от мъжете са неграмотни, а от жените са 43% (винаги съм смятал, че сме по-умни от жените). Пише, че за Балканите е нещо нормално, но не и сред развитите страни като Швеция и Финландия, където неграмотността е по 1-2%. Има над 1,09 милиона ученици и... 31 300 преподаватели. Полувисшите заведения са 5 с 803 студенти и... 75 преподавателя. Висшите заведения са 6 с 11 100 студенти и... 409 преподавателя.
През 1939-а Българската църква няма екзарх, управлява се от Синод. Има 3227 църкви и параклиси. 2790 духовни лица.
Над 80% от жилищата нямат течаща вода и електричество. 95% нямат вградена тоалетна и баня в жилищата.
Дълговете на държавата за 1940-та са 10,2 милиарда лева вътрешен дълг и 12,6 милиарда лева външен дълг. Външния дълг е равен на два пъти стойността на годишния износ.
През 1939-та разменния курс на българския лев спрямо чуждата валута:
1 щатски долар - 84,40 лв
1 английска лира - 381,80 лв
100 германски марки - 3 300,00 лв
100 швейцарски франка - 1 908,10 лв
Средната продължителност на живота е 52 години. В развитите страни е 66 години. За Балканите няма данни.

 

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

И да зяпаш, и да не зяпаш, това е положението. Масово се ядяло агнешко, следователно имало по-висок стандарт на живот. Уникална логика... Да не говорим, че е крайно невярно твърдение, ама както и да е. Да са живи и здрави Христо Христов и Антон Тодоров...
Сега се сещам, че Стефан Софиянски беше човека, дето твърдеше, че монархията хранила цяла Европа... Глупака му с глупак !

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

On 14.05.2022 г. at 9:48, nik1 said:

Институтът за пазарна икономика оборва всичките ви лъжи за това, че през периода на комунизма се живяло по добре от днес. Явно шизофренията не прощава на русоробите и съветофилите. :)

И тук срещаме мощна логическа мисъл. Някакъв институт ще казва на хората, кога са живеели по-добре !?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, Кимон Георгиев said:

И тук срещаме мощна логическа мисъл. Някакъв институт ще казва на хората, кога са живеели по-добре !?

Вашата мисъл, изглежда среща "стена"..

От същия източник на данни, по които съдим че  хората в 1940 са живели по зле отколото   в 1978-ма, съдим и за това че хората в 1978 живеят по-зле от  днес в 2020-та.

Даните се наричат БПВ по паритет на покупателната спобоност (в международни долари за избрана година)

Например:
1943: БВП  по паритет на покупателната спобоност в международни долари 1990 - 2 хиляди
1978: БВП  по паритет на покупателната спобоност в международни долари 1990 - 5,2 хиляди
2020:  БВП по паритет на покупателната спобоност в международни долари 1990 - 11 хиляди

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, nik1 said:

Вашата мисъл, изглежда среща "стена"..

От същия източник на данни, по които съдим че  хората в 1940 са живели по зле отколото   в 1978-ма, съдим и за това че хората в 1978 живеят по-зле от  днес в 2020-та.

Даните се наричат БПВ по паритет на покупателната спобоност (в международни долари за избрана година)

Например:
1943: БВП  по паритет на покупателната спобоност в международни долари 1990 - 2 хиляди
1978: БВП  по паритет на покупателната спобоност в международни долари 1990 - 5,2 хиляди
2020:  БВП по паритет на покупателната спобоност в международни долари 1990 - 11 хиляди

Тъй ли ? Не беше ли именно ти човека, който твърдеше, че стандарта на живот през монархията бил по-висок, отколкото през социализма, на базата на безумните аргументи, понеже се ядяло масово агнешко (което е толкова невярно твърдение, че няма накъде). Сега обаче обръщаш палачинката, за да може, да се изкара така, че по време на демокрацията се живяло по-добре, отколкото през соца !? Сега, последно кое е вярно ?
На всичкото отгоре моята статистика няма нищо, ама нищо общо с вашата. Тия икономически статистики ги наричам стъкмистики. Използваха същия прийом и за да докажат, че през социализма сме били 30-ти по БВП на глава от населението. Така, че тия стъкмистики си ги дръж за себе си.
Аз съм на 30 години, имам си семейство, изкарвам и доста добри пари. Баща ми е бизнесмен, може да се каже, че е сред най-богатите в града ми. По никакъв начин не може да се каже, че съм обременен от демокрацията, ама както обичам да казвам, виждам доста по-далеко от козирката на шапката си. Иди и излез на вън, да видиш как пенсионерите ровят по кофите за боклук, един учен от БАН взима по-малко и от една проста сервитьорка и т.н. и т.н. Да не говорим, че след като дойдоха "хамериканците" (Кирчо и Кокорчо) счупиха абсолютно всички антирекорди и за огромно съжаление ще върнат Тиквата на власт, което ще бъде още по-пагубно за страната ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

Не беше ли именно ти човека, който твърдеше, че стандарта на живот през монархията бил по-висок, отколкото през социализма

Глупости, я се вземи в ръце и чети малко повече моля.. 
 

https://www.nsi.bg/biblioteka/2018/04/23/the-gross-domestic-product-of-bulgaria-1870-1945/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
On 26.07.2022 г. at 12:20, Кимон Георгиев said:

76,6% от населението живее на село. В индустрията, търговията и съобщенията е заето 11% от населението. По този показател сме на последно място с Албания.
75% от населението се препитава със селско стопанство. Към 1935-та цялата обработваема земя е 43,1 милиона ДКА и е разделена на 885 000 стопанства с 11,8 парцела. До 40 ДКА притежават 52,4% от хората, над 200 ДКА - 1,5%.
До 1935-та в страната ни има 1523 трактора, 3457 вършачки, 226 000 дикани, 727 000 плугове. Това "дикани" не знам какво е, а в интерес на истината съм живял при бабинка на село по време на летните ваканции. Голям пропуск за мен. По брой на трактори, вършачки и т.н. сме силно изостанали от развитите държави, долу-горе на едно равнище с Турция, Румъния и Албания. Другите Балкански страни са пред нас... Най-плодоносната година е 1939-а, но дори и тогава земеделието ни е доста изостанало сред развитите държави (2-3 пъти). (Това по повода на дитирамбите на СДС-арите, че земеделието на монархията хранило цяла Европа).
Дървеното рало е основно средство за обработка на земята, но близо 38% от селяните изобщо не го притежават. 32% от селяните разполагат с железни плугове, 4% - с ръчни мелачки за царевица, 1,1% със сеялки за коне, 1,2% - с конски жетварки и забележете 25% от селяните изобщо нямат никакъв добитък, а 12% разполагат само с едно животно.

Интересно, че през 1942 г. в България вече е имало трактори и вършачки, но две години по-рано държавата, пропагандирайки постиженията на българското селско стопанство, издава марки, показващи немеханизирани основни селскостопански дейности.

През март 1937 г. новосъздадения Комитет за български пощенски марки и карти решава „да се издаде серия от пощенски марки от всички стойности със сюжети от областта на народното стопанство, за облепване на кореспонденцията за вътрешността и чужбина и да служат за пропаганда на нашето земеделие и износ.” Във филателната преса се уточнява: „да се направи пропаганда, особено в чужбина, на плодовете на богатата и щедра българска земя, на трудолюбието на нейния стопанин – селянина”.

На марките трябвало да  бъдат показани традиционните за българския износ зърнени храни, тютюн, розово масло, плодове, продукти на животновъдството. Поредицата нямало да се ограничи само с първите марки, заявяват от комитета. Тя трябвало да има продължение, като „се изнесат на показ всички постижения и плодове на българското полевъдство и животновъдство”.

Първата поредица „Стопанска пропаганда“, включваща сюжети със селскостопански продукти, които съставляват основната част на българския износ за чужбина, са пуснати в употреба през 1938 г. 

Втората поредица „Стопанска пропаганда“ се появява в 1940 г. Тя има за задача да пропагандира трудолюбието на българския селянин, който произвежда въпросните стоки.

1490623667_1940.thumb.png.0f13490ddab57ea50793527f25f7f0ad.png

Вижда се какво е било равнището на българското селско стопанство през 1940 г.: : вършитба с коне и оран с волове.

На последната марка с говедата е представено нещо по-модерно: животновъдна ферма. На заден план е сградата, а в центъра на композицията е чорбаджията. Художникът е отделил тази фигура от останалите селяни аргати, като е подчертал социалният ѝ статут с лисичата яка на палтото.

Посочената поредица е издадена за задоволяване на интересите на филателистите. Сред редовните марки за 1940-1944 г. също има марка "оран с волове".

1812043738_1940.jpg.a76e75b5d02550ccc1ff081a13239e5e.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5.01.2022 г. at 1:18, Frujin Assen said:

Малко снимки от моя роден град направени през 1937 от немски фотограф и оцветени днес с фотошоп.

242218734_10226538401863318_5672801557913717471_n.jpg

Тази е от 1941, германски офицери и медицински сестри на кафе в центъра, по време на пътя за гръцката граница.

149397743_3808033192568595_8223090666996204947_n.jpg

На раздумка...

259017831_4637731172932122_3016535159130110723_n.jpg

Тази снимка не е от немския фотограф. Колари на главната улица- 30 те години.

255764289_4608266105878629_5174381693704309199_n.jpg

Централната улица снимана от прозореца на хотела.

256793771_4618307518207821_6598510858029277593_n.jpg

Централната улица на градът, каруца с розов цвят пътуваща за розоварната.

262720294_4676899332348639_6615961728046653117_n.jpg

Мъж отива да предава розов цвят.

262846413_4676899229015316_5275139026406455793_n.jpg

Явно на немеца му е направило голямо впечатление розовия бизнес- отново на път за розоварната.

267740336_4727072300664675_8856229004847958877_n.jpg

Чаршията- сърцето на градът.

269813692_4755360651169173_5554638332124292296_n.jpg

Това е снимано практически веднага след излизането от гарата.

245491011_10226697622563736_1615667105636632770_n.jpg

Една от известните в градът гостилници.

246029358_10226696722541236_1894991375575023680_n.jpg

Не пак, а отново превозване на розов цвят, но този път от възрастен мъж.

246127636_10226696724541286_82942799368340999_n.jpg

Една от къщите.

246135001_10226696720621188_4451803432912177489_n.jpg

Любопитни хлапета под надзора на баба са отишли да видят чуждия човек... (немския фотограф).

246157343_10226696724861294_6199410973900806149_n.jpg

Дворът на къща.

245990263_10226696723021248_8395979687128694683_n.jpg

Време е за почивка!

 

Каква България загубихме! То да ти е драго да гледаш! Ех, друго си е като бяхме десета икономика в Европа!

Link to comment
Share on other sites

Скоро след като се обърна кебапчето успях да много книги, включително Статистически годишници на царството, които обхващаха целия период до края на ВСВ. Факт е, че България, заедно с другите балкански държави, е на последните места в Европа. Тя е по-назад даже от Югославия и Гърция, но заради относителното равенство тук не е имало много бедни за разлика от съседите.

Важно е друго. Когато след освобождението Екзарх Стефан посещава Прага пише  в дневника си: "Дано България след 50 години стане такава" , След 50 години е обсъждания период и България все още е много далече от Чехословакия, но е много по-добре от това, което Прага е била през 1880 г. Истината, колкото и да не се иска на някой да я признаят е, че България се изравни с Чехословакия и Източна Германия по времето на соца, период през който България постигна най-значимите успехи в своята история и който след време ще се нарича "Златния век" на България. За съжаление, комунистите в България бяха сменени от сволач много по-лоша и некадърна от тях и ние отново изостанахме много от Чехия и Германия и вече дори не се сравняваме с тях, а с нашата си постоянна черга - гърци, югославска цигания, румъни, турци и албанци.

Link to comment
Share on other sites

Преди 22 часа, Петър_Пейчев said:

Скоро след като се обърна кебапчето успях да много книги, включително Статистически годишници на царството, които обхващаха целия период до края на ВСВ. Факт е, че България, заедно с другите балкански държави, е на последните места в Европа. Тя е по-назад даже от Югославия и Гърция, но заради относителното равенство тук не е имало много бедни за разлика от съседите.

Важно е друго. Когато след освобождението Екзарх Стефан посещава Прага пише  в дневника си: "Дано България след 50 години стане такава" , След 50 години е обсъждания период и България все още е много далече от Чехословакия, но е много по-добре от това, което Прага е била през 1880 г. Истината, колкото и да не се иска на някой да я признаят е, че България се изравни с Чехословакия и Източна Германия по времето на соца, период през който България постигна най-значимите успехи в своята история и който след време ще се нарича "Златния век" на България. За съжаление, комунистите в България бяха сменени от сволач много по-лоша и некадърна от тях и ние отново изостанахме много от Чехия и Германия и вече дори не се сравняваме с тях, а с нашата си постоянна черга - гърци, югославска цигания, румъни, турци и албанци.

Нивото в тоя форум е плачевно. Има един, пише се Булгароид. Та, тоя титан на мисълта съвсем съзнателно тръгна, да спори с мен, че по време на царството, страната ни била на шесто място по стандарт на живот. Кво да ти кажа...

Link to comment
Share on other sites

Преди 22 часа, Петър_Пейчев said:

Скоро след като се обърна кебапчето успях да много книги, включително Статистически годишници на царството, които обхващаха целия период до края на ВСВ. Факт е, че България, заедно с другите балкански държави, е на последните места в Европа. Тя е по-назад даже от Югославия и Гърция, но заради относителното равенство тук не е имало много бедни за разлика от съседите.

Важно е друго. Когато след освобождението Екзарх Стефан посещава Прага пише  в дневника си: "Дано България след 50 години стане такава" , След 50 години е обсъждания период и България все още е много далече от Чехословакия, но е много по-добре от това, което Прага е била през 1880 г. Истината, колкото и да не се иска на някой да я признаят е, че България се изравни с Чехословакия и Източна Германия по времето на соца, период през който България постигна най-значимите успехи в своята история и който след време ще се нарича "Златния век" на България. За съжаление, комунистите в България бяха сменени от сволач много по-лоша и некадърна от тях и ние отново изостанахме много от Чехия и Германия и вече дори не се сравняваме с тях, а с нашата си постоянна черга - гърци, югославска цигания, румъни, турци и албанци.

 

България никога не се е изравнявала с ГДР и Чехословакия, просто не е вярно.На колко години си? Баща ми е бил в <командировка> и в ГДР и в Чехословакия, на обучение, специализация, живя там по половин година и в двете! Отделно е бил няколко пъти в Унгария. Аз съшо бях в Чехословакия и Унгария точно преди промените, като юноша на състезания. Истината е , че за времето си и като цяло НРБ беше сериозно ниво развиваща се държава,за размери и население и като цяло много по стойностна, смислена, с потенциал и бъдеще от сегашната РБ за сегащното си време.

Link to comment
Share on other sites

Преди 41 минути, Кимон Георгиев said:

Нивото в тоя форум е плачевно. Има един, пише се Булгароид. Та, тоя титан на мисълта съвсем съзнателно тръгна, да спори с мен, че по време на царството, страната ни била на шесто място по стандарт на живот. Кво да ти кажа...

На мен пък ми казаха, че била на 10 място.

Link to comment
Share on other sites

Преди 17 минути, laplandeca said:

България никога не се е изравнявала с ГДР и Чехословакия,

Махни направеното от Австрия и Стара Германия и пак ще си поговорим. В Берлин имаше блокове с общи тоалетни на етажа, а като се обърна кебапчето започнаха на правят едни присадки към блоковете в които слагаха асансьори. В Прага един комплекс от басейни, състезателни и като градски плаж с минерална вода, та един вика: Ей, и Спартак да беше такъв, ама Спартак го правихме ние, а големия минерален басейн там с една скала в средата е от Австрийците, иначе всичко останало беше на ниво Диана-бат, само дето имаше ресторанти.

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, Петър_Пейчев said:

Махни направеното от Австрия и Стара Германия и пак ще си поговорим. В Берлин имаше блокове с общи тоалетни на етажа, а като се обърна кебапчето започнаха на правят едни присадки към блоковете в които слагаха асансьори. В Прага един комплекс от басейни, състезателни и като градски плаж с минерална вода, та един вика: Ей, и Спартак да беше такъв, ама Спартак го правихме ние, а големия минерален басейн там с една скала в средата е от Австрийците, иначе всичко останало беше на ниво Диана-бат, само дето имаше ресторанти.

Изобщо не си прав, няма да споря.

До 44г. е факт , че при по голямата част от обработваемата земя са се ползвали, волове и пр. животинска тяга за обработка. Хората са нямали достъп до трактори. Друго, да те излекуват , до колкото е било възможно, от болест е струвало цяло състояние, да учи детето ти в <гимназия> е струвало много, да иде в университет- цяло състояние.Корупция, всепроникваща по места, по-зле и от сегашния резерват България!,повсеместни убийства на неудобните, проблемните от местните тогавашни <патрони>.............. напълно за тогавашното време <картофено царство>

Link to comment
Share on other sites

Показателни за плачевното състояние на монархията са някои неоспорими факти.
Първият е, че за разлика от другите бивши социалистически републики, у нас няма никаква кой знае, колко сериозна съпротива срещу налагането на социалистическият режим. Естествено има разни бунтове срещу колективизацията, но нищо кой знае колко сериозно. Примерно в Гърция нещата ескалират до гражданска война, която ще коства на южната ни съседка над 50 000 жертви. В Украйна много добре знаем числеността на ОУН.
Тук имаме едни "горяни", които в огромната си част са николапетковисти или иначе казано репресирани поддръжници на бившият лидер на БЗНС, който е обесен през 1947-ма. По-важното е когато се появяват горяните ? Около корейската война, понеже САЩ се надяват, тя да прерасне в Трета световна, което за огромна радост не се случва. Интересно, как Росен Плевнелиев нарича платена банда, която влиза през южната ни гърция, занимаваща се с подривна дейност "национални герой"...
Вторият е резултата от референдума през 1946-та. Ясно е, че процентите са манипулирани, но абсолютно всички документи, писма, дневници и т.н. говорят, че народа не желае повече монархията. Може референдума да не е спечелен с 95%, но е спечелен с 55-60% при всички случаи. Не случайно буржоазният журналист Есто Везенков, един от говорителите на "Радио София" нарича ставащото у нас, непосредствено след 9-ти септември като "социална инфекция", "вакханалия", нещо буквално е запалило масите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...