Отиди на
Форум "Наука"

Книгата "Война и мир"


Recommended Posts

  • Администратор

Чели ли сте книгата "Война и мир"?

Ето защо трябва да я прочетете:

 

До колкото си спомням това е любимата книга на @Thorn

Аз лично не мисля, че скоро ще стигна до нея, но ми е в листата на книгите, които трябва да прочета преди да умра :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

2-3 пъти съм се завтирвалр но някакси руската классика не ме ......Мннннооооооггггггггоооооо пппппппррррррроооооттттттъъъъъкккккккааааанннннноооооо, хееееееееееей.....Ще покажа за какво мисля.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

Аз лично не мисля, че скоро ще стигна до нея, но ми е в листата на книгите, които трябва да прочета преди да умра

Ще трябва 3 пъти да се преродиш и чак тогава да умреш удовлетворен, завършвайки делото на трите си живота  :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

Чели ли сте книгата "Война и мир"?

Ето защо трябва да я прочетете:

 

До колкото си спомням това е любимата книга на @Thorn

Аз лично не мисля, че скоро ще стигна до нея, но ми е в листата на книгите, които трябва да прочета преди да умра :)

Това видео не е най-доброто представяне на романа, нещо като обяснение за американска блондинка, но става.

Романът е четири тома общо 1500-1600 страници, значи 4 романа по 350-400 страници от които поне 200 са на френски, преведени под линия, не знам как е в новото издание.

Прочети го когато имаш свободно време да направиш това наведнъж, иначе ще пишеш коментари като Скуби. Наистина си струва, можеш да си промениш много разбирания за живота, след като го прочетеш, ако разбира се издържиш докрай, американците го правят в адаптирана версия от 200 страници, но там няма нищо. Искам да кажа, че сюжетът е нищо, разбирането на героите му е всичко, трябва да ги усетиш.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Р. Теодосиев said:

Чели ли сте книгата "Война и мир"?

Ето защо трябва да я прочетете:

Талантливият Толстой е успял да разкаже историята на войната без да измени нито един факт и - учудващо! - въпреки това без да я възхвалява! Ето само един цитат от "Война и мир":

 

"...На двадесет и четвърти юни силите на Западна Европа преминаха границите на Русия и почна войната,т.е. стана събитие противно на човешкият разум и човешката природа. Милиони хора извършваха един срещу друг такъв неизчислим брой злодеяния,измами,измени,кражби,фалшификации,изнасилвания,пускане на фалшиви книжни пари,грабежи,палежи и убийства,каквито летописът през цял век на всички съществуващи в света не би могъл да събере и които през този период от време не бяха смятани за престъпления от хората,които ги извършваха..." Край на цитата.

 

По време на цялото описание на войната,Толстой постоянно сочи как гениалните военни планове,както на Наполеон,така и на Кутузов,никога не са се осъществили,как стотици пъти случайността решава вместо предвижданията,как най-некадърните офицери биват окичвани с ордени,а най-способните пренебрегвани. Страница подир страница той доказва,че половината от това,което ни разказват за някоя война,не е истина,а пристрастно описание. Не знам,може би Толстой твърде много отнема от романтиката на войната,но не може да се отрече фактическото в романът му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, deaf said:

Не знам,може би Толстой твърде много отнема от романтиката на войната,но не може да се отрече фактическото в романът му.

Няма романтика на войната във "Война и мир". Самият Толстой е бил над 5 години действащ офицер в артилерията, награждаван за участията му в сражения по време на Кримската война, преди да се захване да пише романа. Той познава отблизо войната с целия й ужас.

Той започва да пише книгата през 1863, когато е на 35-годишна възраст и я завършва към 1869, по същото време започва да пише "Престъпление и наказание" Достоевски, двата романа, макар че са коренно различни като стил и светоусещане, печелят голяма популярност сред руската публика и критика.

Във "Война и мир" на Толстой има големи пасажи на негово участие като философ, историк и мислител извън повествованието. Преди да се захване да пише, той изчита цяла планина от исторически и военни трудове на големи автори, от които черпи знания и методология, но в неговите отклонения са напълно оригинални, например:

https://chitanka.info/text/24967/350#textstart

Това е нещо подобно на "Илиада" на Омир - авторът стои като наблюдаващ бог над събитията, развиващи се в романа, над живота на своите герои и коментира като древногръцки хор в древногръцка драма ставащото долу на земята.

Лично за мен по-голяма ценност представлява духовното развитие на неговите герои, особено това на Пиер Безухов и княз Андрей Болконски. Това е вътрешно саморазкриване на самият Лев Толстой, независимо от епичната канава, върху която се развива действието.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 25.04.2020 г. at 19:45, Р. Теодосиев said:

Чели ли сте книгата "Война и мир"?

Ето защо трябва да я прочетете:

 

До колкото си спомням това е любимата книга на @Thorn

Аз лично не мисля, че скоро ще стигна до нея, но ми е в листата на книгите, които трябва да прочета преди да умра :)

Руската класика ми е досадна. Въпреки, че "Война и мир" е най-читаемото от нея. В момента почта и не чета художествена литература, имаща претенции за сериозност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Книгата е достатъчно сериозно четиво, макар че се запознах с нея като пубер. За останалата руска художествена литература също мога да изкажа само позитивно отношение.

Link to comment
Share on other sites

QРоманът е много добър и стига до границите на възможното в литературата. Не е особено увлекателен, на места се чете трудно, другаде става досадно, но така е и в живота, той също има различни периоди. И като живота си струва усилията да буде прочетен. Важно е че в крайна сметка остава чувство до доближаване до ценното и разбиране на страстите човешки към него: кариера, слава, жени, гуляджийство, хазарт, творчество, власт, духовност, приятелство, брак, патриотизъм и прочие, пълната палитра. Това в Русия може да се разкрие пълно и в големи мащаби, с алчност, трагичност и наивност едновременно. Затова предпочитам тази литература, руска и съветска, доколкото мога да отделя време да чета, за щастие в руския youtube има много аудио книги които позволяват да се използва и времето за досадни битови дейности. Това стана напоследък всъщност, "Война и мир" и въобще руска литература не можах да чета когато я изучавахме в училище макар че бях страстен читател. Не ме увлече, а и изданието в "Библиотека на ученика" бе силно съкратено и претрупано с френски изрази и пасажи. Би трябвало поне в това издание да ги заменят с превода им директно в текста, както са направили във всички английски издания на романа. Вярно е че с тях се получава чувсто на достоверност и връзка с епохата, подобно на гледане на филм със субтитри, само че става още по-трудно да се чете този обемен роман. Постепенно обаче откриваш че количеството е с такова качество, че към края почваш да съжаляваш че романа свършва, едва ли не на половин дума. Явно Толстой е мислел да го свърже със следващ роман за декабристите, на който е написал само първата глава. Той е работил така: написвал е първата глава и е продължавал само ако му харесва как се получава. Това е разбираемо, такъв голям труд може да бъде свършен само ако те обземе изцяло. А и истинските литературни произведения наподобяват живота, почват криво-ляво, а свършват внезапно , защото за реката на живота влизането и излизането са странни, тя не понася прекъсванията.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...