Отиди на
Форум "Наука"

Посоката на пазарите


Recommended Posts

  • Администратор

Към 20.01.22, Проучването за очакванията на инвеститорите AAII (AAII Sentiment survey), показва нива на 'мечи' нагласи при инвеститорите (падащи цени), най-високи от Март 2020 насам. (графиката в червено)

Съответно, оптимистите за пазара (графиката в синьо) са на най-ниското си ниво от Юли 2020 (когато S&P беше 3000).

Какви са вашите очаквания за развитието на пазара в следващите 3 месеца?

Из: InvestPRO Общество

 

272248230_10159037188087529_6741693023270381505_n.jpg

272114896_10159037187932529_505963500127220483_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Лично аз очаквам тази година да има повече червено от колкото зелено по графиките, но докато лихвите са ниски няма да видим големи спадове. И ако някой се е чудил дали да влиза някъде може би сега е подходящ момент да се образова и да се ориентира къде е подходящо...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да разберем кога ще има отдръпване на долу, трябва да си зададем въпроса : как в разгара на ковид кризата показателите на S&P 500 са отишли в облаците ? ( тука явно говорим за американски пазар) .

 Моето обяснения е следното : През времето на ковида, част от бизнеса е бил засегнат. Този който е бил по предвидлив, си е продал бизнеса и инвестирал във фондовата борса.  За да имаме спад , условията на "улицата" трябва да станат по привлекателни от тези условия на борсата.  Проблемът е че условията на "улицата" никога не са по добри от тези на борсата. При положение че този койото е инвестирал в борсата има " някой на втори етаж" , то той повече никога няма да се върне на улицата. Но ако той не е диверсифицирал капитала си разумно, то когато "улицата" започне да се съживява ( а това ще доведе до размърдване на борсата ) това може да го вкара в паника и да имаме рязки спадове . 

В крайна сметка посоката на долу  според мен ще определи ситуацията и решенията извън борсата , трябва да се слядят новините които могат да променят тренда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 39 минути, Р. Теодосиев said:

В момента всичко е на червено и май е време за пазаруване :D

Не бързай 😄, червено е, но не от кръв, червено за купуване ще стане при 50 процента срив на борсите, а и тогава, ако не знаеш точно какво купуваш можеш успешно да си изгубиш честно спечелените пари. Лично аз не бих купувал никога, по простата причина, че не знам реалното състояние на фирмите, които издават акции. Както е казал един стар играч на борсите, борсова акула: "Най-добрият начин за един начинаещ инвеститор да направи 1 милион долара от борсата е да играе там с 2 милиона."

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Да, съгласен съм!

За сега чакам и се надявам, както е казал Дюма в Граф Монте Кристо :)

Имам няколко много интересни проекти, които наблюдавам и следя и мисля, че ако купя на подходяща цена следващите няколко години ще има доста добра възвращаемост ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен моментът на истината за балона на борсите ще се види, когато, и въобще ако, Централните банки, най-вече Федералния резерв, започнат да вдигат лихвите и да прибират количествените улеснения обратно. Ако това издържи на натиска, и лихвите започнат реално да се вдигат в обозримо бъдеще, балонът ще бъде убоден с игла и ще изпусне въздух. Тогава всички ще се хвърлят да търсят пари, с които да погасяват дълговете си, и тогава на изхода ще стане твърде тясно.

И да, това е идеалното време за добри покупки, по принцип.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

В момента всичко е на червено и май е време за пазаруване :D

 

On 21.01.2022 г. at 8:03, Р. Теодосиев said:

Лично аз очаквам тази година да има повече червено от колкото зелено по графиките, ... 

Не намирам за етично да се коментират позициите , затова нека въпросът ми да се отнася към общия случай , а не към конктерния. 

На пазара имаме две позиции : Дълга и Къса (short and long position ) . Прието да се смята че дългата позиция е тази на горе а късата на долу. Това според мен е защото каквото и да се случва на борсата(US)  движението в крайна сметка е на горе ( поне това показва практиката) , тренда в дългострочна перспектива е на горе . Или с други думи, ако влезнем в позицията на горе , то след достатъчно дълго време ние ще сме на плюс.  А късите позиции са тези срещу движението на горе , срещу тренда . Това е общо правило което важи за по голямата част от движенията на пазара , ако го разбием на някакви интервали от време. 

 Но ако очакваме през тази година по голямо движение да  е на долу, и ще влизаме на дълги позиции , излиза че ще влизаме срещу тренда (годишния тренд) .  Значи ние ще отваряме позициите против очакванията си ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Според мен моментът на истината за балона на борсите ще се види, когато, и въобще ако, Централните банки, най-вече Федералния резерв, започнат да вдигат лихвите и да прибират количествените улеснения обратно. Ако това издържи на натиска, и лихвите започнат реално да се вдигат в обозримо бъдеще, балонът ще бъде убоден с игла и ще изпусне въздух. Тогава всички ще се хвърлят да търсят пари, с които да погасяват дълговете си, и тогава на изхода ще стане твърде тясно.

И да, това е идеалното време за добри покупки, по принцип.

Кварталните отчети на комапнииите също не трябва да се подценяват. За сега от началото на годината отчетите не са много добри но не виждам причини за паника: https://www.investing.com/earnings-calendar/  ( Filters : три звезди , Календар : custom dates - 01-22 / 01 /2022 )

Имам наблюдения над 5 години върху борсите, и досега не проумявам как може да се даде средносрочна прогноза на тренда , след като една новина от важно значение може да обърне среднострочния тренд на 180 градуса точно за 10 секунди ???

Но ако не броим новините, отчети и други фундаментални фактори, то при добро познаване на техническия анализ все пак има някаква вероятност по голяма от 50% за предвиждане на движенията. 

Редактирано от Orbit
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както казах по горе аз не "вярвам" в средносрочни прогнози, затова не ги правя и всичко което ще бъде интерпретирано като прогноза в следващите редове, да не се взима нa сериозно. 

Понеже темата е започнала с s&p 500 , ще го анализираме този индекс: 

Ако се вгледаме в графиките на s&p 500 и Nasdq 100 ще забележим че много си приличат. Това е защото s&p 500 е с голям технологичен дял в състава си. Първите 8 компании по тежест практически са едни и същи в двата индекса : https://www.slickcharts.com/sp500. Първите 8 компании в Nasdq 100 имат тежест от около 40% от всичките 100 компании.  Първите 8 компании в s&p 500 имат тежест от 25% от всичките 500 компании включени в този индекс.  По тази своята структура тези два индекса се отличават от индекса на Dow Jones (Wall street), в който доминира финансовия сектор. В Russel 2000 технологичния дял (сектор) има най малко участие от гореспоменатите индекси.

Всички сектори които ще посоча по на долу са на SPDR Fund. Разглежданите графики са с период -1ден. Разсъжденията са за средносрочен тренд (седмица -месец)

Technology Select Sector SPDR Fund - В момента е почти на дъното , до една седмица може да се очаква обръщане.

Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund - - В момента е на дъното , до една седмица може да се очаква обръщане

Financial Select Sector SPDR Fund - Все още има потенциал за на долу , но ако горните сектори се обърнат на горе, ще ги последва.

Health Care Select Sector SPDR Fund - Има потенциал за на долу може и да игнорира общото движение на горе, докато не достигне дъното , може би до две седмици за обръщане на горе.

Materials Select Sector SPDR Fund - Има потенциал за на долу може и да игнорира общото движение на горе, докато не достигне дъното , може би до две седмици за обръщане на горе.

Industrial Select Sector SPDR Fund - Все още има потенциал за на долу , но ако горните сектори се обърнат на горе, ще ги последва.

Energy Select Sector SPDR Fund - Този сектор е интересен защото той има голям потенциал да се движи на долу , в момента е ударил тавана и ако нещо не го накара да го пробие този таван , ще дърпа пазара на долу в рамките на седмици -месец.

s&p 500 Възможно обръщане  за на горе на 4280

От четирите индекса ме притеснява само Russel 2000 , понеже е пробил " платото" на което се  е намирал от февруари миналата година . Ако продължава да слиза на долу ще видим как ще реагира на нивото - 1940.

 Както казах по рано всички предвиждания са  "изсмукани от пръсти" . Никога до сега не бях правил подобни прогнози, и не мисля да го правя това в бъдеще. Просто "спортен интерес" . :)

 За по пълна картина трабва да се анализира поне и  европейският пазар.

Редактирано от Orbit
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Orbit said:

Кварталните отчети на комапнииите също не трябва да се подценяват. За сега от началото на годината отчетите не са много добри но не виждам причини за паника: https://www.investing.com/earnings-calendar/  ( Filters : три звезди , Календар : custom dates - 01-22 / 01 /2022 )

Имам наблюдения над 5 години върху борсите, и досега не проумявам как може да се даде средносрочна прогноза на тренда , след като една новина от важно значение може да обърне среднострочния тренд на 180 градуса точно за 10 секунди ???

Но ако не броим новините, отчети и други фундаментални фактори, то при добро познаване на техническия анализ все пак има някаква вероятност по голяма от 50% за предвиждане на движенията. 

Моята реплика към колегата Теодосиев въобще няма претенция да е прогноза. Затова говоря и условно за възможността ФЕД да вдигне лихвите до реалния процент на инфлация, който сега е официално 7. Което силно ме съмнява, че ще стане, по-скоро не, ще го вдигат бавно и мъчително с по 0.25 пункта на 4 пъти годишно, което е... 1 процент. И пак сме на минус 6. Ако лихвеният процент се вдигне с 4 процента, което е еквивалентна стъпка на мерките през 70-те години, когато стига 14, само правителството ще трябва да плаща лихви около 1 трлн. Което ще срути всичко в икономиката, тук даже не говорим за частните ипотеки и заеми с хипотетична лихва над 7 процента. Ясно е, че това няма да се случи и "кутията от консерва ще се рита надолу по пътя" колкото се може по-дълго.

Иначе при големите дългови кризи корекциите са огромни на борсата, обикновено в порядъка на над 50 процента, въпреки възходящия тренд в дългосрочна перспектива:

2022-01-22_144009.JPG.c221b6e2bf022f425775a9f6f1378c1f.JPG

Това са три големи кризи - 1929 /та е била най-свирепата досега/, на 70-те години заключена между управленията на Никсън и Рейгън и дот-ком срива от 2000-та. Показателят е Дау Джонс, промишления индекс.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Моята реплика към колегата Теодосиев въобще няма претенция да е прогноза. Затова говоря и условно за възможността ФЕД да вдигне лихвите до реалния процент на инфлация, който сега е официално 7. Което силно ме съмнява, че ще стане, по-скоро не, ще го вдигат бавно и мъчително с по 0.25 пункта на 4 пъти годишно, което е... 1 процент. И пак сме на минус 6. Ако лихвеният процент се вдигне с 4 процента, което е еквивалентна стъпка на мерките през 70-те години, когато стига 14, само правителството ще трябва да плаща лихви около 1 трлн. Което ще срути всичко в икономиката, тук даже не говорим за частните ипотеки и заеми с хипотетична лихва над 7 процента. Ясно е, че това няма да се случи и "кутията от консерва ще се рита надолу по пътя" колкото се може по-дълго.

Иначе при големите дългови кризи корекциите са огромни на борсата, обикновено в порядъка на над 50 процента, въпреки възходящия тренд в дългосрочна перспектива:

2022-01-22_144009.JPG.c221b6e2bf022f425775a9f6f1378c1f.JPG

Това са три големи кризи - 1929 /та е била най-свирепата досега/, на 70-те години заключена между управленията на Никсън и Рейгън и дот-ком срива от 2000-та. Показателят е Дау Джонс, промишления индекс.

Разбира се, аз друго не си и помислих.

За анализа на действията на  ФЕД и ефектите върху US економиката за съжаление още не съм готов да дискутирам. 

 Не знам за кризата през 1929, но кризата на дот-кома и с ипотечните кредити си беше чиста проба измамна схема ( на принципа на играта с музикални столчета). Схемата е измамна до толкова до колкото всичките участници в нея са алчни за пари  . В момента до голяма степен ентусиастите които играят тази игра са се насочили  към крипто, и по добре (според мен). Та, това което виждам аз, е че сегашното надуване на цените не е поради такава измамна схема. Две причини : инфлация и свободен капитал от "улицата". Аз допускам че може и да няма ( зависи от действията на ФЕД ) еднократно рязко сриване на пазара. А може да има постепенно с малки сривове. 

Редактирано от Orbit
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 22.01.2022 г. at 19:58, Orbit said:

Две причини : инфлация и свободен капитал от "улицата". Аз допускам че може и да няма ( зависи от действията на ФЕД ) еднократно рязко сриване на пазара. А може да има постепенно с малки сривове. 

Да, това наблюдавам от около година. Постепенно и контролирано изпускане на ликвиден "въздух" от балона на борсата. Удивително е колко са напреднали технологично, за да контролират цените на пазара, всичките тези програми на изкуствен интелект, правещи мигновена оценка за къси и дълги позиции. Не са застраховани обаче от събитие "черен лебед", което може да отключи безконтролна паника на борсите. Фундаментални фактори са налице.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.01.2022 г. at 7:39, Б. Киров said:

Да, това наблюдавам от около година. Постепенно и контролирано изпускане на ликвиден "въздух" от балона на борсата. 

Предполагам решението по запазване на лихвата 0.25 публикувано в сряда : https://www.investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-168 , подтвърждава казоното до тук . С идеята за увеличението на лихвата...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, Orbit said:

Предполагам решението по запазване на лихвата 0.25 публикувано в сряда : https://www.investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-168 , подтвърждава казоното до тук . С идеята за увеличението на лихвата...

Да, последното е, че до следващото заседание през март на управителите на Фед лихвата няма да бъде вдигана, което веднага рефлектира положително на борсата. След това обаче се обсъжда поне 3 или 4 вдигания за тази година, като дори не е ясно с 0.25 или с по 0.5 пункта ще бъдат. При всички случаи, според мен, това е само "ритане на кутията надолу по пътя" от страна на Пауъл, протакане на неизбежното.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да първоначална реакция на пазара в момент на публикуването на лихвата от 0.25 % беше положителна ( в първата минута + 33 пункта s&p500 ), но след пет минути ( явно се появи информация за вдигане на лихвата след март )  реакцията на пазара беше отрицателна -150 пункта s&p500. Което подтвърждава вашите думи, че правят опити за планомерно бавно "изпускане на въздух"  от балона на борсата.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, Orbit said:

Да първоначална реакция на пазара в момент на публикуването на лихвата от 0.25 % беше положителна ( в първата минута + 33 пункта s&p500 ), но след пет минути ( явно се появи информация за вдигане на лихвата след март )  реакцията на пазара беше отрицателна -150 пункта s&p500. Което подтвърждава вашите думи, че правят опити за планомерно бавно "изпускане на въздух"  от балона на борсата.

Да, и според мен това ще продължи много дълго /години, а може би и десетки години/, ако в един момент инфлацията не премине към двуцифрени числа. В Япония този процес продължава вече повече от 30 години:

1466260189_nikkei225.thumb.JPG.f38397a007210a1bb0b7b0a991133828.JPG

Това е техният борсов индекс Никей, виждате, че още са далече от нивото на 1990, но успяват да държат ниска инфлация за потребителските стоки. Защо да не видим и нещо подобно на американската стокова борса? Само че цената е застой в икономиката и растежа на БВП.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Администратор

Едно мнение от фб, с което съм напълно съгласен:

https://www.facebook.com/groups/investprocommunity/posts/543867517378026/

Движението на S&P500 днес се класифицира като 4-sigma (4 стандардни отклонения). Най-общо показва колко ПЪТИ движението в цената се различава от средно историческото такова.

В червено може да видите и колко често, според историята, трябва да ставаме свидетели на подобен род събития - веднъж на 62 години. Де факто обаче, за последните 72 години те са над 100 (б.а. На теория няма разлика между теорията и практиката. На практика обаче има.)

Който ме е послушал и е прочел книгата (Mis)Behaviour of Markets на великия математик Benoit Mandlebrot, вече знае, че волатилността клъстерира. Казано с други думи - висока волатилност води до висока волатилност и т.н.

Очакванията ми са, че на пазарите предстои много голямо движение в една от посоките. Предвид, че в историята нямаме подобна ситуация като сегашната, бъдете готови за големи изненади. И като казвам големи имам предвид много големи.

Бъдете предпазливи.

П.П. Все още предпочитам:

- евро пред долари (днес е добър ден)
- вън от крипто активи
- вън от техн. и биотехн. акции
- ЗА тактически отигравания за ръст на S&P (през опции - лимитиран риск)
- ЗА кеш и злато
 
288653910_10159270390467529_6399651376301216144_n.jpg
 
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От фб: https://www.facebook.com/groups/194251022339679/?multi_permalinks=550759430022168&hoisted_section_header_type=recently_seen

👉 В СРЕДАТА НА ГОДИНАТА - СИТУАЦИЯ НА ПАЗАРИТЕ НАВЪН И БФБ
 
Средата на 2022 ни заварва в мечи пазар 📉 на S&P500, след като FED се усети да взема мерки срещу инфлацията. Последната седмица се оформи дъно, което означава че спадът е приключил или /по-вероятно/ е временно рали, след което следва ново понижение. Вероятните сценарии кроят финална капитулация на ~2900.
 
Междувременно суровинните акции поевтиняха значително в предусещане на рецесия. Специалистите се кълнат в ограничено предлагане и твърдят, че сега е момент за покупки на всичко свързано с нефт, метали и пр.
 
🇧🇬 На БФБ всичко е спокойно. Интелигентните инвеститори не само не са на загуба, а са на 15-25% ytd. Това показва, че нашият малък пазар си има предимство да не е корелиран в голяма степен с американския. Няколко акции, които считам,че в момента стават за покупка:

✅ Агрия е хит от една година и продължава да изглежда подценена. Огромната печалба за Q1 се дължи на значителния ръст в цените на пшеницата и слънчогледа. Промени се отношението на мажоритаря към дребните акционери. Ако вземем за репер прогнозната от холдинга годишна печалба от 50 мил. лева, от които 22.3 мил. вече са факт, то forward P/E=4.2. Моята прогноза е за ръст в цената от поне 40% до края на годината.

✅ Неохим е производител на торове и обяви бомбастични резултати в края на 2021 и Q1 2022. P/E~ 2.5! Само наличния кеш в компанията представлява 56% от капитализацията! Гласуван е дивидент около 8.5%, който има възможност да получите, ако купите акции в близките 6-7 дена. Над акцията тегне риск от поскъпване на газа, ако Путин го спре за цяла Европа /което мисля,че ще се случи/. Въпреки това предполагам, че предприятието ще бъде защитено. Акцията се потиска и от голям продавач, който в идните месеци пазарът вероятно ще абсорбира. Моята прогноза е за поне 50% до идната пролет, което включва и дивидента.

✅ Дронамикс. Компанията има верни почитатели /все пак не колкото Тесла/, които чакат дрона да литне. Тук нямаме сигурност, но може да се направи малък залог сега и да се продаде при реализиране на събитието. Предполагаема доходност 70-100% в хоризонт до края на годината.
👇
Всичко казано е лично мнение и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Риск от загуба.
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Администратор

 

Главният изпълнителен директор в направление "Международни пазари" на KBC Group Петър Андронов на конференцията "Банките и бизнесът", организирана от "Капитал".

 

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...