Отиди на
Форум "Наука"

Една несправедливост ще бъде поправена: първият чернокож кандидат-астронавт най-сетне ще лети в космоса!


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Една несправедливост ще бъде поправена: първият чернокож кандидат-астронавт най-сетне ще лети в космоса!

ed-dwight.jpg

Ед Дуайт можеше да бъде първият чернокож астронавт, но политически фактори попречиха на това. Bettmann Archive / Getty Images

8 април 2024 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Частната космическа компания Блу Ориджин ще възобнови до броени седмици пилотираните изстрелвания на кораба “Ню Шепърд”. В началото на месеца фирмата обяви екипажа на седмата експедиция, сред който присъства Ед Дуайт – първият чернокож кандидат-астронавт, избран през 1961 година, но който поради политически фактори не успява да полети в космоса. Сега историческата несправедливост ще бъде поправена и Дуайт най-сетне получава своята мисия!

Не за пръв път Блу Ориджин коригира неправда – през 2021 г. Джеф Безос, основателят на фирмата, взе със себе си като част от дебютния екипаж на “Ню Шепърд” американката Уоли Фънк. За разлика от СССР, които изстрелват Валентина Терешкова, Щатите не изпращат жена в космоса чак до 80-те години. Години наред астронавтите от програмите “Мъркюри”, “Джемини” и “Аполо” са само бели мъже. Нито една от тринадесетте жени от селекцията “Мъркюри-13” не полита чак до 2021 г., когато Фънк изпълнява мечтата си благодарение на Безос.

Сега настъпи времето да разкажа историята на Ед Дуайт – чернокожия кандидат-астронавт от ранната космическа епоха, който чак сега получава възможността да лети.

Едуард Джоузеф Дуайт Джуниър е роден на 9 септември 1933 г. в Канзас. Смитсониън Мегъзин разказва, че още като дете притежава заложбите на художник, като на 8 годишна възраст рисува първата си маслена картина. Същевременно обаче развива интерес и към авиацията. Известно време Дуайт не вярва, че има шанс да пилотира самолет, но един ден се натъква на снимка на чернокож пилот, свален и пленен в Корея. “В този момент си казах – Господи, позволяват на черните да пилотират самолети”, спомня си Дуайт.


Харесвате ли материалите на КОСМОС БГ? Помогнете на блога и неговия автор Светослав Александров с финансово дарение на този линк


Но за едно афроамериканско дете от сегрегирания Канзас не е лесно да получи нужното образование. Майката на момчето, Джорджия, иска да го запише в частната католическа гимназия Бишоп Уорд. По това време там учат само бели и чернокожи не се допускат. Джорджия първоначално изпраща писмо към църквата в Синсинати, но оттам отвръщат, че нямат власт над църковната им общност. Едва когато майката се обръща към Ватикана, от Светия престол издават заповед училището да интегрира и афроамерикански ученици.

Много от тях отпадат почти веднага, но през 1951 година Ед Дуайт става първият мъж-афроамериканец, завършил Бишоп Уорд. Неговият талант в изкуството не остава незабелязан и Институтът по изкуства в Канзас му предлага оферта за стипендия. Бащата на момчето обаче решава да се намеси. Той му заповядва да стане инженер, защото инженерите изкарват по-добри пари. През 1953 г. младият Едуард завършва колежа с инженерна степен и същата година започва да работи за Военновъздушните сили на САЩ.

Там той изпъква като изкусен пилот, но не му позволяват да стане водач на ескадрила. “Не искаха да направят водач едно ниско чернокожо момче. Казаха ми, че момчетата от страната няма да искат да ме следват, така че станах втория по важност след водача на ескадрилата”, разказва Ед.

През 1957 г. Дуайт придобива степен в областта на аеронавтиката и вече има над 9 000 летателни часа. Същата година СССР изпраща в космоса първия изкуствен спътник. Така младият Едуард е въвлечен в голямата космическа надпревара, като тя съвпада по време с движението за граждански права в САЩ. Естествено, съветските лидери използват всеки един момент, за да изпъкнат пред Щатите не само технологично, но и морално, а дискриминацията към чернокожите се използва активно в съветската пропаганда. Неслучайно по соца се е появил популярният виц… “А вие защо биете н…?”

“СССР много добре съзнаваха расовото неравенство, което имаме тук в Щатите”, казва бившият администратор на НАСА Чарлз Болден и напомня, че първият човек от африкански произход, който излита в космоса, е Арналдо Мендез през 1980 г. със съветската мисия “Союз 38”.

През 1961 г., след като кандидатът за президент на САЩ Джон Кенеди се среща с лидери от афроамериканската общност, за да си издейства техните гласове преди предстоящите избори, те му казват, че е добра идея афроамериканците да си имат свой астронавт. Кенеди се съгласява и започва издирването на подходящ кандидат. Оказва се, че най-опитният е Дуайт, който получава писмо с официална покана да стане астронавт, съобщава Бизнес Инсайдър. Но дали Дуайт би приел? Той се съветства с неговите началници, които не смятат, че това е добра идея. “Ще те превърнат в хамбургер, Дуайт”. В крайна сметка отново Джорджия, майката на Ед, е тази, която го окуражава и казва, че това ще е изключително вдъхновение.

Ед Дуайт действително вдъхновява мнозина. Както пише Индипендънт, кандидат-астронавтът попада на кориците на известните списания Джет и Сепия. Получава стотици писма, в които бива възхваляван като герой. Но обучението му не върви гладко. Макар и да е подбран от самия Кенеди да започне да се обучава като летец-изпитател в базата Едуардс под надзора на легендарния Чък Йейгър (първият човек в историята на човечеството, прекосил звуковата бариера), Йейгър не е доволен от този факт.

“Всички бяха инструктирани да ми поднесат студен душ”, спомня си Дуайт. “Йейгър се срещна с учениците и екипа в аудиторията и обяви пред всички, че от Вашингтон се опитват да им наврат тоя н… в гърлата”.

До смъртта си 2020 г. Йейгър твърди, че Дуайт просто не е бил достатъчно добър, колкото останалите му ученици. Първоначално ВВС препоръчва към НАСА 26 кандидат-астронавти, сред които е Ед, но през 1963 г. той не се класира сред финалните 14. Скоро след това Гордън Купър, един от оригиналните пилоти, който ще полети с “Мъркюри” и “Джемини” в космоса, ще каже пред репортерите, че не е намерен достатъчно добър афроамериканец, който да стои редом с тях.

Не всички се съгласяват с тази оценка. Заместникът на Йейгър в Едуардс, Томас МакЕлмъри, който е един от обучителите на Ед Дуайт, твърди следното: “Дуайт бе достатъчно квалифициран, за да стане добър астронавт. Не, той нямаше да е номер едно, но ако задачата пред нашата държава да изпратим представител на малцинствата в космоса бе достатъчно важна, единственият добър вариант бе Дуайт. Само че това не бе достатъчно важно за някой на този етап от играта, така че избраха да не го направят”.

През ноември 1963 г. се случва решаващо събитие, което слага край на мечтата на Дуайт да полети в космоса – президентът Кенеди бива брутално убит. С това изчезва и политическата подкрепа афроамериканец да бъде част от космическа мисия. Ще минат две десетилетия и чак през 1983 г. Гуйон Бъфорд става първият чернокож астронавт, гражданин на САЩ, който полита в космоса на борда на совалка. Няколко репортери се сещат да попитат Дуайт какво мисли за този полет, на което той отговаря: “Щастлив съм за Бъфорд, но всичко това е закъсняло. Твърде закъсняло”.

През 1966 г. Дуайт напуска завинаги авиацията и решава да се отдаде на първата си любов – изкуството. През следващите години ще направи множество скулптури, включително на Мартин Лутър Кинг Джуниър и Роза Паркс. Но приятелите и враговете му са единодушни и му казват едно и също: “Изпреварил си времето с 20 години”.

Изглежда обаче, че все пак още не е късно за първия чернокож кандидат-астронавт. Макар и вече над 90-годишен, той е в достатъчно добро здраве, за да полети на борда на суборбиталния космически кораб “Ню Шепърд”. Пожелаваме му успех!

https://cosmos.1.bg/space/2024/04/08/ed-dwight-to-finally-fly/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!