Отиди на
Форум "Наука"

Гугутката


Recommended Posts

  • Потребители

Turkse_Tortel_Streptopelia-decaocto.jpg

Streptopelia decaocto или накратко гугутка! Чарът на българските градове и села, наедно с гнездата на щъркелите. Когато бях мъничка сутрин се будих от прекрасното специфично гукане на двойка гугутки гнездящи под прозореца ми. От тогава мина много време и тази сутрин го чух пак и се събудих с добро настроение както като бях малка, но после ми стана тъжно. Къде изчезнаха гугутките?Популацията им в София драстично намалява, както и по други места! А гугутката е все още ловен обект. Кога последно видяхте гугутка? Това е прекрасна птица, лесно живее сред хората и се адаптира..но пък ловците всеки сезон стрелят по нея :!!!: :!!!:Но аз чух гугутка тази сутрин за първи път от 3 години.Преди 3 години срещнах - тези гугутки бяха "родом" от градинката зад Природонаучния музей в София и бяха" лични приятели" на Българската Орнитологическа Централа. Но докато имах занимание в онова помещение, на чиито прозорец гугутките идваха да покълват зрънца..гугутките спряха да идват по време на ловния сезон...Очевидно им се беше случило нещо! Така от тогава до днес не бях чувала гласа на гугутка.. А той изобщо не е толкова чест както по времето когато бях малка!

Кога гугутката ще бъде извадена от списъка с ловните обекти и дали е извадена?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време fixxxsers отбеляза, намаляването на популацията им. От тогава си записвам всяка птица или гнездяща двойка, която видя в Пловдив. Резултатите за тези месеци са плачевни, сравнени с детството ми.

В четвъртък на оперативката на ЗБ ще повдигна въпросът, след което ще публикувам тук цялата информация, която получа.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди време fixxxsers отбеляза, намаляването на популацията им. От тогава си записвам всяка птица или гнездяща двойка, която видя в Пловдив. Резултатите за тези месеци са плачевни, сравнени с детството ми.

В четвъртък на оперативката на ЗБ ще повдигна въпросът, след което ще публикувам тук цялата информация, която получа.

Ето... http://bgnauka.com/view_animal.php?id=18

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е найстина много болна тема, тъй като тези птици действително много сериозно намалят мога да ви усведомя, че в моето село няма нито една гугутка и то не само в моето село, а и в други. Селяните казват, че това се дължало на голямата популация от ястреби и соколи, които последно време са станали доста добри ловци.

Това че гугутките били ловен обект не го знаех и найстина много странно - как може да е ловен обект при обстоятелство, че то тежи 170-200 грама. Има гривяци за тая работа, защо не стрелят по тях или може би и тях ги изтребиха. Чудя се като свършат ловните обекти тия ловджии по какво ще стрелят по кучета или нещо друго вие какво мислите

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Винаги съм си мислил, че гугутките намаляват, защото ги изместват гълъбите,така ли е наистина?

докато е ловен обект ще намалява. Стреля се по гугутки не само в ловния сезон обаче....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Сега като се замислих, наистина отдавна... доста отдавана не съм виждала тези птичета.

Като бях малка постоянно стояха на перваза и чакаха за трохички. Няма ги вече от години. :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Една чудесна лятна вечер ми хрумна, че мнооого отдавна не съм виждал светулки. А едно време ги имаше страшно много - ловяхме ги и си ги лепяхме по челата - не вярвам, обаче, това да е довело до изчезването им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз също не бях чувала гугутки, но миналата година като си ходих на Елена ги чух. Светулките не само не са изчезнали, но и миналото лято видях доста. Това лято нямах време да обръщам внимание на тези неща, което не е добре. Но какво да се прави. Работата в туризма е толкова забързана, че не ти остава време за почивка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

август месец бях малко в Балчик, та ми направи впечатление, че иамаше доста гугутки, което си е добра новина :balloons:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изглежда, че гугутката не вирее във високоурбанизирана среда, трябват й дървета, горички и т.н.; някога много квратали на София бяха тихи и с много дървета и по-ниски сгради; навярно затова е изчезнала от големите градове.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...