Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Какво се случва в Индо-Тихоокеански регион?


Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

Frontline Monitor:

ВВС на САЩ разположиха бомбардировачи B-1B Lancer във военновъздушната база Мисава в Япония за първи път като част от мисията на специалната група за бомбардировачи с далечен обсег.

492045001_122242113422229623_75583081929

Според ВВС бомбардировачите са пристигнали на 15 април от военновъздушната база Дайс в Тексас. Това е първият случай на изпращане на стратегически бомбардировачи на САЩ в Япония за ротационно разполагане, отбелязващо промяна на дългогодишен оперативен модел, при който преди това се разчиташе на Гуам, Австралия и Диего Гарсия за подобни мисии в региона.

Докато бомбардировачи B-1 и други самолети са кацали в Япония и преди – включително аварийно кацане на B-52 във въздушната база Йокота през април 2024 г. и зареждане с гориво на B-1 в Мисава през февруари 2025 г. – това е първият път, когато бомбардировачите Lancer ще бъдат базирани на японска територия.

„BTF 25-2 демонстрира ангажимента на САЩ за възпиране на заплахи и поддържане на регионална стабилност“, заяви подполковник Кристофър Травелстед, директор по операциите на разгърнатата ескадрила. „Тези мисии в Индо-Тихоокеанския регион гарантират, че екипажите ни B-1 са добре обучени и готови да реагират по всяко време и навсякъде, за да защитават интересите на САЩ и да подкрепят нашите съюзници, осигурявайки стабилен Индо-Тихоокеански регион – където всички страни действат свободно съгласно основан на правила ред, същевременно насърчавайки глобалния мир и просперитет.“

Решението за базиране на бомбардировачите в Мисава идва на фона на нарастващото регионално напрежение и е част от развиващата се стратегия на Пентагона за разнообразяване на опциите за предно базиране.

Експерти виждат това като умишлен ход за намаляване на зависимостта от малък брой фиксирани обекти, като военновъздушната база Андерсен в Гуам, които са все по-уязвими от заплахи за прецизни удари на далечни разстояния.

Внедряването е забележително и с историческия си прецедент. Последният случай, при който ВВС на САЩ са разполагали бомбардировачи в Япония за продължителни периоди от време, е по време на войната във Виетнам, когато B-52 Stratofortress оперират от въздушната база Кадена в Окинава през 60-те години.

B-1B Lancer, свръхзвуков тежък бомбардировач с голям обсег, не носи ядрени оръжия, но може да доставя широка гама от конвенционални боеприпаси. Неговата способност да изпълнява дълги междуконтинентални мисии с презареждане във въздуха го прави ключов актив в ударни операции на далечни разстояния.

--

Frontline Monitor в социалните мрежи:

https://linktr.ee/FrontlineMntr

  • Харесва ми! 1
  • Администратор
Публикувано

Frontline Monitor:

Съединените щати разполагат най-новата си противокорабна ракетна система в близо до Тайван и Южнокитайско море като част от мащабно военно учение с Филипините.

491839903_122241850988229623_38869911867

Според Reuters и местни медии, сред които Philippine Inquirer, въоръжените сили на Филипините са потвърдили, че американската армия ще използва базираната на Naval Strike Missile (NSM) система NMESIS по време на най-мащабното ежегодно учение между двете страни.

Balikatan-2025 ще бъде проведено в периода от 21 април до 9 май на стратегически точки в близост до Тайван, включително остров Палаван и Северен Лусон.

Системата NMESIS, разработена на основата на NSM от норвежката Kongsberg и интегрирана с платформата за безпилотни леки тактически превозни средства (JLTV), е проектирана да нанася прецизни удари срещу морски цели на разстояния над 200 километра. Всяка една ракета струва около 2,2 милиона щатски долара.

САЩ ще включат в учението и Typhon, наземна пускова установка, способна да изстрелва ракети със среден обсег. Системата, която остана във Филипините след първото ѝ разполагане в страната, извършено миналата година, отразява стратегическото намерение на Вашингтон да поддържа своята силна позиция за бързо реагиране в региона.

Разполагането на NMESIS и Typhon е разглеждано като пряко противодействие на военноморското присъствие на Китай в региона, особено в оспорваните води на Южнокитайско море и тези близо до Тайван.

Тазгодишните учения ще включват реалистични бойни сценарии, симулиращи заплахи от враждебни военноморски сили. Експерти предполагат, че присъствието на американски ракетни системи близо до Тайван може да послужи като възпиращ фактор за провокативни действия на китайския флот.

Ученията Balikatan идват на фона на ескалация на напрежението в Индо-Тихоокеанския регион, при което Вашингтон препотвърждава взаимните си ангажименти към Манила в отбранителната сфера.

Китай осъди подобни американско-филипински учения в миналото, наричайки ги дестабилизиращи.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.