Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Празнуваме шест десетилетия от първото посещение на Марс от космическа мисия!


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

Отбелязваме 60 години от първото успешно посещение на Марс от космическа мисия!

first-image-mariner-4.jpg

Eдна от първите снимки на Марс, заснети от „Маринър 4“ и изпратени към Земята на 14-ти юли 1965 година. Photo credit : NASA/JPL-Caltech

12 юли 2025 г. 18:15 ч.

Светослав Александров. На 14-ти юли човечеството ще отбележи 60 години, откакто Марс е посетен и заснет за пръв път от космически апарат – от американската мисия „Маринър 4“. Макар че получените снимки разбиват на пух и прах мечтите, че на планетата може да има разумен живот, е положено началото на нейното шестдесетилетно активно изучаване.

Днес Червената планета бива изследвана подробно от роботизирани орбитални и спускаеми мисии, а снимките от марсоходите биват качвани в интернет до няколко часа след тяхното получаване. Но през първата половина на шестдесетте учените знаят малко факти за Марс. В края на 19-ти век италианският астроном Джовани Скиапарели съобщава, че е наблюдавал линейни структури, които той кръщава с думите „канали“. По-късно Пърсивал Лоуъл доразвива идеята и твърди, че каналите са с изкуствен произход и са построени от развита цивилизация на умиращата планета с цел да транспортират вода от вече наблюдаваните и известни за науката ледени шапки. Още в началото на 20-ти век учените стигат до извода, че това предположение е погрешно и заключават, че каналите са оптическа илюзия, но предположението остава популярно сред широката общественост и сред авторите на научно-фантастична литература. Допреди началото на космическата епоха и изстрелването на първия изкуствен спътник, най-добрата снимка на Марс е заснета през 1956 година посредством наземен телескоп и е тази:

%D0%95%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%

Най-добрата снимка на Марс отпреди космическата епоха, заснета през 1956 година. Photo credit : Mt. Wilson Observatory.

Космическата мисия на НАСА „Маринър 4“ е изстреляна благополучно на 28-ми ноември 1964 г., няколко седмици след аварията на „Маринър 3“. „Маринър 4“ е оборудван с камера, чийто аналогов сигнал бива преобразуван в цифров и последствие бива изпратен към Земята със скорост около 8 бита в секунда. Това означава, че отнема десет часа, докато едно изображение бива напълно изпратено! На Земята то пристига под формата на единици и нули, след което компютрите трябва да обработят тези данни, за да може изображението да се визуализира. Но понеже компютрите по това време са изключително бавни, учените са нетърпеливи и не желаят да чакат. Понеже на всеки пиксел съответства число, което е показател за яркостта, изследователите решават да нарисуват снимката на ръка!!! Получената картина е поставена в рамка и е представена на тогавашния ръководител на Лабораторията за реактивно движение към НАСА, Уилям Пикъринг:

%D0%95%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%

Ето как тази картина се явява първото изображение на Марс, получено от космически апарат, което е показано по телевизиите. Разбира се, впоследствие компютрите си свършват работата и накрая истинската снимка бива визуализирана. Ето я и нея:

%D0%95%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%

Но истинският шок настъпва, когато пристигат изображения като това:

%D0%95%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%

Тази фотография е истинска изненада за изследователите! Дори и много от тях вече да са се отказали от идеята, че на Марс има канали, те все още продължават да вярват, че на планетата може да има развит живот. Терен, покрит с кратери, подобно на Луната, е последното, което са очаквали! Всичките им мечти са разбити на пух и прах!

По иронията на съдбата по-късни мисии ще докажат, че на Марс все пак няма такова голямо количество кратери и „Маринър 4“ по чиста случайност е прелетял над малкото кратеристи местности. Изображенията, получени от космическия апарат, покриват само 1% от марсианската повърхност и ще минат години преди НАСА да изпрати по-мощни роботизирани апарати и да изготви подробни карти.

Но през лятото на 1965 г. става ясно единствено това, че човечеството трябва да се прости с мечтите си за обитаемия Марс. Важното обаче е следното: започва нова епоха в космонавтиката. Епоха, в която изследването на Червената планета не е ограничено само от възможностите на телескопите, но може да се осъществява и пряко, посредством космически мисии.

https://cosmos.1.bg/space/2025/07/12/60-years-mariner-4/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.