Отиди на
Форум "Наука"

Софизми


Recommended Posts

  • Администратор

Метод на индукцията

Числата 1,2,3,5,7,11,13 и 17 са прости. Следователно всички числа от 1 до 17 са прости.

Политик

Докажете ми, че съществува поне един политик, който да не лъже и аз ще ви докажа, че вие сте политик.

Мисъл

Мисля, следователно съществувам. Мисля, че съществуват предмети, които не мислят. От това следва, че е възможно или да не съществувам или да не мисля.

Политика

Айнщайн твърди, че всичко е относително. Не политиците лъжат нас, а ние лъжем тях.

Ако имате още нещо го споделете с нас. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Политик

Докажете ми, че съществува поне един политик, който да не лъже и аз ще ви докажа, че вие сте политик.

Тва ми хареса...... :P:good::laugh:

Мисъл

Мисля, следователно съществувам.

...или на латински Cogito ergo sum

Да, това е кардиналният извод на картезианството( от латинския вариант на името на Рене Декарт- Ренатус Картезиус).....това оспорва тезата на скептицизма, че няма нищо сигурно на този свят....аз мога да се съмнявам във всичко....подлгам на съмнение дори собственото си съществуване....следователно единственото сигурно, несъмнено нещо е, че съм се осъмнил. След като съм се осъмнил, следва, чеаз мисля- следователно съществувам. Много просто, нали!!! :):book:

Редактирано от byzantiner
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето малко повече за Софистите http://bg-science.info/view_filo.php?id=9

и за самият Рене Декарт :v:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Метод на индукцията

Числата 1,2,3,5,7,11,13 и 17 са прости. Следователно всички числа от 1 до 17 са прости.

Тц, метода на пълната математическа индукция (или МПМИ) е нещо съвсем различно. Ако не слънчасам днес ще го намеря и постна, ама тук нали има и математици.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тц, метода на пълната математическа индукция (или МПМИ) е нещо съвсем различно. Ако не слънчасам днес ще го намеря и постна, ама тук нали има и математици.

Извинете ме за спама, но се изкуших ...:Oo:

Има, има и математици, има и физици, :tooth: но дали ще пишат по теми свързани с математика е въпрос с неопределен отговор...:w00t:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Айнщайн твърди, че всичко е относително.

***

Малко уточнение.

Не всичко е относително според Теория на Относителността* на А. Айнщайн.

Пространството е относително,

Времето е относително, но

Пространство-Време не е относително.

Поздрави Б.

------------

* ТО - Теория на Относителността* на А. Айнщайн съдържаща в себе си две теории.

И това са:

1. СТО - Специална Теория на Относителността - А. Айнщайн, публикувана през 1905 година.

2. ОТО - Обща Теория на Относителността - А.Айнщайн, публикувана през 1915 година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Софизъм в общия случай е словесна манипулация. Тези софизми, за които става въпрос, са гротескни и показни. В древна Гърция даже е било професия да се раздават такива номера, както добре го описва Платон.

То и сега често хората плащат, за да ги лъжат :post-70473-1124971712:

Едно такова китайско беше нещо от рода "белият кон не е кон".

Абсолютна простотия. Обществото, в което са интересни такива неща, е болно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МНЕНИЯ ИЗВЪН ТЕМАТА КОМЕНТИРАЩИ ВЪПРОСИ, КОИТО ЗАСЯГАТ ЛИЧНОСТТА НА УЧАСТНИЦИТЕ ОТВЪД КОМЕНТИРАНИТЕ ПРОБЛЕМИ, БИВАТ РЕДАКТИРАНИ ПО ОСМОТРЕНИЕ НА МОДЕРАТОРА!

П.П. НЕ СЕ ПРИЕМАТ ВЪЗРАЖЕНИЯ!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Умишленото допускане на логически грешки не е простотия. Поставен благодарение на грешката в нова причинно следствена логическа верига разумът има възможност да докаже заблужденията (истините, аксиомите) на старата причинноследствена верига като неверни, да ги осъзнае и да прецени дали му харесват или следва да ги изхвърли от себе си.

Без да допусне грешка, разумът е неспособен да докаже заблужденията (истините, догмите) на логическата верига, в която се намира, като неверни и по този начин да ги осъзнае. Ако никога не допусне логическа грешка, разумът винаги ще доказва заблужденията си като абсолютна истина.

Следните мъдрости са положителен пример в подкрепа на доводите ми:

"Грешката е вярна" Народна мъдрост

"Човек се учи от грешките си" Народна мъдрост

"Единственото ценно нещо е интуицията" Алберт Айнщайн

"Специалист е човек, който е направил всички възможни грешки в своята област на познанието" Нилс Бор

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...