Отиди на
Форум "Наука"

Запознати ли сте с Корана?


Чели ли сте го?  

34 потребители са гласували

  1. 1. Коранът - чели ли сте го?

    • Да, при това - целия.
      8
    • Да, но не - целия.
      8
    • Не, но смятам да го прочета.
      6
    • Не съм и не смятам да го чета.
      12


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

И няма да бъде одобрен.

Кой от двата превода няма да бъде одобрен - на проф. Теофанов или на проф. Добрев?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Засега не смятам да го чета.Знам ,че оригиналния е написан не на свещен арабски а на смесица от арамейски и арабски и подобен ранен коран е намерен /ако не бъркам/ в джамия в Сана зазидан в стената.Набаран от германци и превеждан анонимно от група през интернет.А арабите като са го превеждали в 7ми век на чист арабски волно или неволно са пернали една редакция на словата на Аллаха.

Редактирано от maymuniak
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кой от двата превода няма да бъде одобрен - на проф. Теофанов или на проф. Добрев?

На Иван Добрев.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз имам инсталиран Коран на служебния си компютър. Чел съм част от него, но съм далече от мисълта, че е това е имало особено голям смисъл. В подобен формат за ПиСи, Коранът става само за справки ... както вече отбеляза уважаемият колега Глишев.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се. Не вярвам някой добър мюсюлманин да започне да чете Корана на глас в джамия от монитор и на друг език освен на арабски. Това би било обидно за учението. Единствената сакрална употреба на Корана е възможна от хартиен екземпляр и на езика, на който текстът е "низпослан", както казва проф. Теофанов. Но ако бъркам в това си впечатление за ислямската практика, колегата Шам или друг по-запознат от мен ще ме поправи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се. Не вярвам някой добър мюсюлманин да започне да чете Корана на глас в джамия от монитор и на друг език освен на арабски. Това би било обидно за учението. Единствената сакрална употреба на Корана е възможна от хартиен екземпляр и на езика, на който текстът е "низпослан", както казва проф. Теофанов. Но ако бъркам в това си впечатление за ислямската практика, колегата Шам или друг по-запознат от мен ще ме поправи.

Аудио-визуалната техника се използва широко в пропагандирането на ислямската религия, и няма ограничения за това от къде се чете или как се излъчва.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Абе хора, къде сте учили тези истории и философии на религиите? Явно някъде в странство, щото в Булгаристан опита да се въведат подобни курсове в академичните учреждения общо взето претърпя фиаско. :unsure: Не броя т.нар. "богословски" факултети, щото там изучаването на история на религиите е твърде условно...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Имам превода на Теофанов. Зачитал съм се, но не бих могъл да го прочета целия. За справка става.

И аз точно неговия имам. Започнах Корана миналата година, стигнах донякъде - прекъснах, защото ми се наложи. Тая година пак - ама малко по малко карам - все времето ме притиска.

:post-20645-1121105496: А пък ми е интересно...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...