Отиди на
Форум "Наука"

Падането на Царевград Търнов


Recommended Posts

  • 3 месеца по късно...
  • Мнения 248
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Тук пиша защото тази тема е най-близо до въпросът ми.

Значи: 

Имали някой данни затова, че османците със своята прочута артилерия да са завзели значителна крепост?

 Аз което знам всички по-големи са превзети или с измама, подкуп, или предателство. Като почнем от Констатиннопол през Търново, Бялград до Буда. Тук една незначителна крепост Егер са опитвали с артилерия да превземат ама и това не им се получило.

С артилерията си обигновенно имат успехи срещу пехота или конница.

При Мохач например побеждават с това, че помитат тежката конница на унгарският цар.

  

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ако говориш за Константинопол и 1453 година не виждам за каква измама или предателство става въпрос.Класически щурм.Както и при Търново.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не знам за кои времена говориш, но повечето са ги превземали точно с артилерия и внимание - с мини. Тогавашните мини. Копаем тунел, слагаме бурета с барут, палим фитила. Много са били добри в подземните миньорски работи, което за мен беше изненада.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор История
On 4/2/2017 at 11:27, Thorn said:

А за търново нищо определено не знаем.

Знаем че след 1393 година на българите е било забранено да живеят на Царевец.Турците така са постъпвали само с много силни крепости превзети с големи усилия.Като Шкодра в Албания. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Във всички описания на Търново се говори за тази забрана.Турските регистри го потвърждават.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чел съм при Матанов за подобна забрана към Албанците спрямо някой крепости, които са се отбранявали ожесточено.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Именно за това говорим Другите.А джамията която е построена на мястото на Патриаршията е от специален вид.Триумфална която се строи след важен военен успех. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Имам предвид дали са гонели християнското население от всички укрепления, които са смятани за важни и лесно отбраняеми, или само от тези, които са превзети със щурм.

П. П. Какво е специалното на джамията на Чан тепе.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Турците са превзели десетки крепости но такова брутално отношение като на Хисаря /бъдещия Царевец/няма никъде.Целия хълм опожарен,стените разрушени,цялото население избито или прогонено,абсолютно всички църкви разрушени и след това обърнати в джамии.Трябва да има причина за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, Thorn said:

Стените разрушени?

При юруша - да.Всички съвременници са единодушни че става въпрос за невиждано разорение.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор История

И един любопитен детайл.Според археолога Константин Тотев водещ разкопките на Трапезица през 1388 година вероягно под турски натиск са разрушени част от стените на Трапезица.Да припомним че според Нешри тогава е превзет и самия град.Истината вероятно е по средата :постигната е някаква договорка която включва разрушаването на част от стените.Това би обяснило защо в 1393 година българската отбрана е съсредоточена върху Хисаря - Трапезица вероятно изначално е капитулирала поради невъзможност да бъде защитавана.Там няма разрушени църкви и по всичко изглежда там няма и настанено турско население /няма джамия/.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 19.07.2017 г. at 17:00, resavsky said:

При юруша - да.Всички съвременници са единодушни че става въпрос за невиждано разорение.

 

 

Нещо не се сещам.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Модератор История
On 6.12.2016 г. at 18:02, Galahad said:

Ами за съотношението Шишман-Страцимир  ми се струва доста показателно чие име се помни в легендите. Първият е много популярен, вторият - напротив, макар че технически погледнато именно той е последния цар, а не Шишман. Колко лошо е станало, че цар е станал Шишман, а не Страцимир е напълно необоснован мит, тъй като и двамата са имали шанс, но е бил запомнен само единия от двамата.

Всъщност технически погледнато последния български цар е Константин от Видин.За него обаче няма абсолютно никакъв спомен в народната памет.Освен ако има нещо на регионално ниво но поне на мене не ми е известно.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Някъде назад срещнах мнението, че предателят е Шишман, което всъщност изглежда доста логично. Това би обяснило легендата за предателя евреин заради еврейската му кръвна линия, която, както често се случва с легендите, впоследствие се е доразвила в конкретики - име, отворил вратата, поискал злато и т.н.

Би обяснило също и мъглявата формулировка в историческите източници. Все пак Шишман, освен че е царя и то обичан от народа, не е и извършил предателство в директния смисъл, но с действията си или бездействието си е причинил падането на града. Под това имам предвид двете хипотези:

1. Шишман не е бил в Търново по време на обсадата и защитниците естествено са се надявали, че той ще се притече на помощ. Но той не го е направил и търновци са се предали (буквално или духом), когато са осъзнали, че не могат да разчитат на помощ отникъде. Освен от Бога, ама не било писано...

2. Шишман е бил в Търново по време на обсадата и е ръководил отбраната, но е избягал в някой момент. Бягството му оттам, под какъвто и предлог да е било, е деморализирало защитниците и силно е допринесло за падането или предаването на крепостта. Оттук логично следва и преговарящият с турския военачалник да е Евтимий в качеството си на духовен лидер на търновци при липсата на светски/военен такъв. В хода на тази хипотеза са обясними и разрушенията и убийствата на търновци (въпреки че тук съм колеблива) - турчинът най-вероятно е бил ядосан, че царят му се е изплъзнал и индиректно му е отмъщавал или пък просто си е изливал яда.

Втората хипотеза на мен лично ми се струва по вероятна. За съжаление...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм го и нарекла предател или поне не съм искала да го нарека, ако така изглежда. Коментирах легендата и вероятните причини за възникването й в светлината на събитията тогава.

Все пак трябва да отчитаме и разликата в понятията сега и в Средновековието. “Родина” и “патриотизъм” са съвременни понятия и не са релевантни към онова време, съответно и “предател” е с друг заряд. Шишман може и да е “предател” спрямо търновци (ето, сложих го в кавички :) ), но това не го прави такъв към българския народ и история. Може да е смятал временно да се оттегли, за да си събере и прегрупира силите и да си отвоюва Търново обратно или може да е приел, че губи Търново и е избягал за да се опита да съхрани останалото, а може пък и просто да се е спасявал. Като се обърне каруцата, пътища много. Лесно ни е на нас сега да съдим през призмата на времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не забравяй и хипотезата че Шишман е напуснал града по време на самия щурм когато е видял че положението  е безнадеждно.Нещо подобно се намеква в "Канон - молебен за царя".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...