Отиди на
Форум "Наука"

Политическо изкривяване на историята


Recommended Posts

  • Потребител
Славяно-римска? Нещо не разбирам.

и аз това не го разбирам, то няма и кой да го разбере особено от ромеите. И средновековните ни царе не биха го разбрали, иначе моментално биха взели титлата "българи и славяни", Нали последното идвало от "слава", което би било топ №1 в титулатурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Потребителят Иванко Тертер смята, че етнонимът славяни произлиза от "латинската", според него, дума sclavus "роб". Просто не му обръщай внимание!

Проблемът е, че самите ромеи го мислят това и го пишат /Константин Багрянородни-Х век/-черно на бяло си го пише безграмотника /нали?/. И проблемът е, че това което той пише съществува отпреди н.е. и се преподава и в момента на студенти по право. :post-70473-1124971712: Така, че по отношение на личното ми становище по въпроси, моля да отчитате допълнителната ми юридическа квалификация и прощавате пропуските ми на неисторик, което си признавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Проблемът е, че самите ромеи го мислят това и го пишат /Константин Багрянородни-Х век/-черно на бяло си го пише безграмотника /нали?/. И проблемът е, че това което той пише съществува отпреди н.е. и се преподава и в момента на студенти по право. :post-70473-1124971712: Така, че по отношение на личното ми становище по въпроси, моля да отчитате допълнителната ми юридическа квалификация и прощавате пропуските ми на неисторик, което си признавам.

Чакай, чакай! Вместо да разбера, ти ме забърка съвсем. Какво значи "това което той пише съществува отпреди н.е. и се преподава и в момента на студенти по право"? Учите, че империята е славяно-римска? Извинявай за свръхтъпия въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Какво значи "това което той пише съществува отпреди н.е. и се преподава и в момента на студенти по право"? Учите, че империята е славяно-римска? Извинявай за свръхтъпия въпрос.

Кой нормален ще учи за славяно-ромейска държава? Което според мен се явява равностоен термин на славяно-българска държава...

За първото няма да говоря, защото е обширен въпрос, не би трябвало да се обсъжда тук, а и съм направил отделна тема http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3843. Нямам какво повече да добавям, освен ако нещо ново не се открие и да обсъждаме там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чакай, чакай! Вместо да разбера, ти ме забърка съвсем. Какво значи "това което той пише съществува отпреди н.е. и се преподава и в момента на студенти по право"? Учите, че империята е славяно-римска? Извинявай за свръхтъпия въпрос.

Май аз съм виновен, че нищо не можа да разбереш, защото не ти го обясних както трябва. Потребителят Иванко Тертер всъщност смята, че славяните не са етнос, а са социална категория, робско население, на латински, според въпросния Иванко Тертер, sclavus "роб". Т. е., според него, говорейки за славяните и прабългарите, всъщност казваме "робите и прабългарите". Просто е като гъбено семе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
според въпросния Иванко Тертер, sclavus "роб". Т. е., според него, говорейки за славяните и прабългарите, всъщност казваме "робите и прабългарите". Просто е като гъбено семе.

Всъщност е много плосък този превод. Sclavus - е категория социално-зависимо население, предпочитам този термин. В този смисъл К.Багрянородни е циник е използва краткия термин на този най-нисък по римското право социален статус -"роб", но аз предпочитам да не съм такъв. Когато се говори за българи и славяни, виждам нещата като българи и някои от зависимите от империята племена, покорени племена. Всъщност никой етнос не е бил застрахован от попадане в тази социална категория зависимо население /вкл. ромеите не са били застраховани, ако попадат в плен/. Ако се споменаваше "българи и плебеи" щях да виждам нещата не като два народа - български и плебейски, а българи и социална категория от римското общество наречена плебеи. Смятам, че по тази тема толкоз. Нека не се измества. Багрянородни, чрез Ивнако по -добре да не се забелязват, нали така ИЦА? :) Макар, че е във връзка с изкривяването на историята, според мен, смятам по този въпрос да приключим в тази тема. Има други изкривявания, много по-важни /нали/ и те да се обсъдят занапред.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Статута на славяните в ПБЦ вероятно е бил сходен с този на федератите във Византия.Ни повече ни помалко.В камапанията от 811 г. за аварите и славяните се говори по сходен начин.Е може ли тогава да се говори за аваро-българска държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Статута на славяните в ПБЦ вероятно е бил сходен с този на федератите във Византия.Ни повече ни помалко.

лат. foederātus федеративен, съюзен, сдружен.

лат. foedero вземам за съюзник.

лат. foedus съюз, договор.

англ. federal от лат. foedus.

Т. е. федерати на български се превежда "съюзници". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ех, цезарю, млад си... а ние какви неща сме учили...

Кажи ми къде си ги чел тези неща, защото аз досега не съм срещал нищо такова в л-рата, което в никакъв случай не означава, че съм изчел всичко по въпроса,
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какви сте неща учили?

Я речи, да чуем.

Да чуем, още да узнаем,

че да знаем и да помним

какви сте неща учили,

учили, още недоучили,

на вашите луди млади години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сетих се и за първия ни "хайдутин" Радич. Пише в сръбска хроника за "блъгарского воеводу Радича у Софию 1454 г." и веднага титлата му воевода от ХV век, се пренася в класическия хайдушки период ХІХ век. Ами по тази логика на Балканите в ХV век гъмжи от хайдушко движение и борби - начело с воеводите Ян Хуниади, Влад Цепещ, Александър Алдея, Радич... И сега в уикипедия стои хайдушкия тезис, добре че близо до статията в гугъл стои моята версия, че Радич е женен за племенница на последните ни царе. Убеден съм в това, има доста доказателства за тази теза.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...